Arama izleme – Bilmeniz gereken temel bilgiler ve işe yaraması

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Arama izleme – Bilmeniz gereken temel bilgiler ve işe yaraması

İşletmeler, çevrimiçi imajlarını oluşturmalarına yardımcı olan çeşitli marka oluşturma araçlarıyla donatılmıştır. PPC veya tıklama başına ödeme bunlardan biridir. PPC’nin başarısı, dönüşüm istatistiklerinden bahseden verilerle belirlenebilir. Bu istatistikler çeşitli kaynaklardan bulunabilir, bu yazıda tartışacağımız şey çağrı takip sistemidir. Arama takibi, kampanyanın markaların çevrimiçi bir oyuncu olarak kurulmasına nasıl katkıda bulunduğuna ışık tutuyor.

Arama izlemenin temelleri

Tüm işletmeler, müşterilerin kendilerine ulaşabilmesi için bir veya birden fazla telefon numarası sağlar. Bu gelen aramalar, asıl işlevi aramayı izlemek ve ayrıntılarını kaydetmek olan benzersiz bir telefon numarası kullanılarak izlenebilir. Benzersiz takip numarası denir.

Bu numara sayesinde kişi işletmeyi aradığında aramaların detayları kayıt altına alınıyor. Takip numarası genellikle arayanın telefon numarası, görüşme süresi ve tarih ve saati, yaşanan bekleme süresi, aramanın ilk kez mi yoksa tekrar arama mı olduğu gibi verileri kaydeder. Pazarın segmentlere ayrılmasına ve pazarlama kampanyasının doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığının anlaşılmasına yardımcı olur.

Arama izlemeden elde edilen istatistikler, pazarlama kampanyalarının teslim edilebilirliğini belirlemek için kullanılabilecek bilgiler sağlar. İşletmeler ayrıca pazarlama hunisini tasarlamak ve daha fazla dönüşüm elde etmek için müşteri davranışını haritalayabilir ve bilgilere dokunabilir.

Arama izleme, arama kaydetme özelliğine sahip olabilir veya olmayabilir. Aboneler, arama takibini kullanmak istedikleri sektöre göre gelen aramaların kayıt altına alınmasını tercih edebilirler. Etkileşim sırasında, arayana aramanın kaydedildiği bilgisini verirler. Bunu çoğunlukla şirket içi eğitim için ve bazen de pazarlama stratejileri tasarlamak için verileri elde etmek için yaparlar.

Reklamlardan gelen aramalar nasıl izlenir?

 1. hesabınızda oturum açın Google Ads hesabı.
 2. Hesabınızın sağ üst köşesindeki araçlar simgesini tıklayın.
 3. “Ölçüm”ün altında Dönüşümler.
 4. artı düğmesini tıklayın.
 5. Tıklamak Telefon çağrıları.
 6. Seçme Telefon uzantıları kullanan reklamlardan veya yalnızca telefon araması üreten reklamlardan gelen telefon aramalarıardından tıklayın Devam etmek.
 7. “Kategori”nin yanında, açılır menüden dönüşüm işleminiz için bir açıklama seçin. Kategori, benzer dönüşümleri bir arada görebilmeniz için dönüşümlerinizi raporlarda bölümlere ayırmanıza olanak tanır.
 8. “Değer”in yanında Her telefon görüşmesi değer ve her arama için bir değer girin veya değer atama.
 9. “Say”ın yanında, reklam tıklaması başına her dönüşümü mü yoksa bir dönüşümü mü sayacağınızı seçin. “Her” satış için en iyisidir; Müşteri adayları için “bir” en iyisidir.
 10. Tıklamak arama süresi. Bir telefon görüşmesinin dönüşüm olarak sayılması için sürmesi gereken minimum süreyi saniye cinsinden girin.
 11. Tıklamak Dönüşüm penceresi. Bu dönüşüm işlemi için bir dönüşüm aralığı (bir reklam tıklamasından ne kadar süre sonra dönüşümleri izlemek istediğinizi) seçin. Pencere 1 ila 60 gün arasında olabilir.
 12. (Gelişmiş) Tıklayın “Dönüşümler”e dahil et. Varsayılan olarak seçili olan bu ayarı etkinleştirmek, bu dönüşüm işlemine ilişkin verileri “Dönüşümler” raporlama sütununuza dahil edecektir. Bu ayarın işaretini kaldırırsanız, veriler “Tüm dönüşümler” sütununa dahil edilmeye devam eder.
 13. Tıklamak İlişkilendirme modeli. Bu ayar, her dönüşüm için nasıl kredi atayacağınızı seçmenize olanak tanır: bir müşterinin dönüşümden önce yaptığı son tıklamaya, ilk tıklamaya veya tıklamaların bir kombinasyonuna. Her seçenek ve bu ayarın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin. İlişkilendirme modelleri hakkında.
 14. Tıklamak Oluştur ve devam et.
Tavsiye Edilen:  Sohbet GPT Davası: Hakaret İddiaları ve Devam Eden Yasal Mücadele

Statik ve dinamik sayıların rolü

İşletmeler, statik ve dinamik sayılar olmak üzere sayı türlerini kullanabilir. Statik sayı, yalnızca tek bir sayı olan bir sayıdır. Tek bir kanal türüne atanır ve belirli bir kampanyayla ilişkilendirilir. Bir aramanın genellikle çektiği dakika başına tarife dışında ek bir arama ücreti söz konusudur.

Öte yandan dinamik numaralar, arayanın kaynağındaki değişiklikle değişebilir. Kullanıcı, tek bir numara yerine bir numara havuzu için ödeme yapıyor. Dinamik sayılardan en iyi şekilde yararlanmak için havuza çok sayıda sayı eklenmelidir. Bu, atanan çok az numara nedeniyle ortaya çıkan ilişkilendirme sorunları yaratmayacaktır.

Arama izlemenin çalışması

Arama izleme, esas olarak, telefon araması dönüşümünü, onu başlatan pazarlama kaynağıyla ilişkilendirmek için kullanılır. Arayanlara çoğu zaman hizmetten nasıl haberdar oldukları sorulur. Çağrı izleme, bu soruyu sorma ihtiyacını ortadan kaldırır ve otomatik ve isabetli iyi bir alternatif sunar. Böylece pazarlamacılar, kampanyanın ulaştığı kitleyi anlayabilir ve işletmeye trafik getirme çabalarında başarılı olup olmadıklarına karar verebilirler.

Çağrı izleme nasıl çalışır?

Arama izlemenin çalıştığı mekanizmalar kaynaktan kaynağa farklılık gösterir. Hangi arama izleme aracının kullanıldığını kullanmanın birkaç yolu vardır.

Birincisi, çevrimdışı pazarlama teminatlarıdır. Kişi el ilanları, broşürler, dergi ilanları veya landing page’ler aracılığıyla aldığı bilgilere yanıt olarak işletmeye ulaşabilir. İşletmeler bu pazarlama teminatlarına karşılık gelen takip numarasını satın alabilir ve bu araçların faydasını en üst düzeye çıkarmaya nasıl katkıda bulunduğunu bilir. müşteriye ulaşma girişimi.

Tartışmaya değer bir sonraki yöntem, işletmenin iletişim numarasına yerleştirilen yazılım aracılığıyla çağrı izlemedir. Bu tesis aramayı kaydeder ve diğer istatistiklerin yanı sıra aramanın amacı ve süresi hakkında bilgi toplar. Tahsilat işlemi tamamlandığında numara ilgili hedef numaraya veya dahili numaraya yönlendirilir.

Bu yöntem, benzersiz bir takip numarasına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırır ve işletmelerin sınırlı bir bütçeyle ilgili bilgilere sahip olmalarını sağlar. İşletme iletişim için ücretsiz numaraları kullandığında sonuçlar değişir.

Tavsiye Edilen:  Video için aydınlatma: temel ışıklar ve teknikler

İşletmeler ücretsiz numaralardan hoşlanmayabilir – bu bir zorluktur

Ücretsiz numaralar işletmeler tarafından pek tercih edilmemektedir. Bunlar, özelleştirilmiş bir deneyim yaratmak isteyen varlıklardır. Ücretsiz numara kolayca kişiselleştirilmiş bir erişim sunmadığı için alıcılarla bağlantının koptuğunu düşünüyorlar. Ayrıca, otomatik sesli mesajlar ve ücretsiz numaralara özgü IVR sistemleri nedeniyle marka bilinci oluşturmanın bir bedeli olduğunu düşünüyorlar.

Yerel numaralar, arayan trafiğini yönetmek için ek kurum içi personele ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle işletmeler, kendileri için en uygun olan kabul edilebilir bir yönteme ulaşmak için her iki yolu da test etmelidir.

Arama izleme nasıl ayarlanır?

Arama izlemeyi ayarlamak için, bir işletmenin önce belirli konular üzerinde düşünmesi gerekir. İşletmeler bütçe sınırlamasını anlamalı ve mevcut bütçeyi seçtikleri arama kaynaklarına tahsis etmelidir. Başlangıçta çok fazla test gerektirir.

Bütçe sınırlamaları ve ilgili kaynaklar belirlendikten sonra Google Etiket Yöneticisi’ne küçük bir kod eklenir. Alternatif olarak, kod parçacığının eklenmesi için amaca yönelik olarak tasarlanmış işlevsel bir öğe de düşünülebilir.

Snippet, tek bir numarayı izleme işini yapar; ancak birden fazla numara olması durumunda işletmelerin iki seçeneği vardır. İlk olarak, işletme numarasına doğrudan bağlanan numaraları takip edebilirler. İkincisi, numara aramanın etkinleştirildiği kaynağa göre değişecektir. Verilerin gözden geçirilmesi ve pazarlama faaliyetlerinin planlanması açısından önemlidir.

Bu kararlar verildikten sonra, UTM parametresi sitenin atanmış kod parçacığı ile etkileşime girer. Sonuç olarak, numara, numaranın kaynağına göre değişir ve raporun tamamını işletmeye iletir.

İzleme sürecini dışarıdan yaptırmayı planlıyorsanız, izlemeyi planladığınız ana sayıları ve kaynakları belirlemeniz gerekir.

Arama izleme uzmanları tarafından takip edilen kaynaklar şunlardır:

 1. PPC: İnsanlar işletmeye Google Ads aracılığıyla ulaşır
 2. Organik: İnsanlar anahtar kelime araması yapar ve işletme numarasına ulaşır
 3. Doğrudan trafik: Bu kullanıcılar, URL yazarak ve sağlanan iletişim numaralarını çevirerek siteyle doğrudan etkileşime girer.
 4. Telefon uzantıları: Google Search Ad veya Microsoft Ad’a eklenen telefon numaraları ziyaretçi tarafından aranır
 5. Sosyal ağlar: Sosyal medya kanalının reklamında verilen telefon numaraları kullanılmaktadır.
 6. Google İşletme Profili: Google İşletme Profilinde sağlanan numara, seçilen temas noktasıdır

Bir işletme, maliyetten tasarruf etmek için kampanyaları bir araya getirebilir. Ancak bu durumda, izleme o kadar doğru olmayabilir ve işletmeler, olası satışların çoğunun nereden üretildiğine dair kesin bilgilere sahip olmayabilir.

Arama izleme satıcısı nasıl seçilir

Arama izleme sistemleri, kullanıma dayalı olabilir veya bir dizi önceden beslemeli özelliğe sahip olabilir. Arama izleme satıcısını seçerken dikkate alınması gereken önemli hususlardan bazıları şunlardır:

 1. Arama izleme satıcısının dakika bazında fiyatı
 2. Varsa, belirli numaralar için maliyetler
 3. Kayıt ve transkriptlerin mevcudiyeti – bunlar ücretsiz mi yoksa ücretli mi?
 4. Uluslararası kapsamın dahil olup olmadığı ve maliyeti
 5. Tanımlanan maliyet dahilinde tüm temas noktalarının tam olarak kapsanması mümkün mü?
 6. İşe alma ve diğer gereksinimler için teknik desteğin mevcudiyeti.
Tavsiye Edilen:  Bilmeniz Gereken Yenilikçi Web Tasarım Trendleri

Arama izleme servis sağlayıcılarının en önemli özellikleri

Profesyonel bir arama izleme hizmeti sağlayıcısı seçtiğinizde, hizmetin bir parçası olarak aşağıdaki olanaklara sahip olursunuz:

 1. transkripsiyonlar
 2. Olası satış oluşturma formları
 3. CRM
 4. Taşınabilirlik özelliğine sahip yerel ve ücretsiz numaralar
 5. Çağrı analizi vb.

Çağrı İzleme Metrikleri, çağrı rayı, Marchex çağrı izleme araçları sektörünün en iyi liderleridir. Bu araçlar, müşterileri için arama izlemeyi kurma sürecini kolaylaştırdı. Odaklanmış müşteri hizmetleri ve arama izlemeyle ilgili tüm adımların eksiksiz kapsamı, onları işletmeye yapılan bir telefon araması yoluyla oluşturulan müşteri ilişkilerini anlamak için mükemmel seçenekler haline getirir.

İşletmenin çevrimiçi başarısında arama izlemenin rolü

Her işletmenin, hangi girişimlerin kendilerine iyi getiri sağladığını anlaması gerekir. Tıpkı medya satın almanın, billboard reklamcılığının ve diğer tanıtım araçlarının uygulanabilirliği belirlendiği gibi, arama izleme de çevrimiçi reklamcılık çabalarının sonucunu anlamak için önemlidir.

Böylece arama izleme, çeşitli reklam kanallarından gelen yatırım getirisini vurgular. Verimli bir pazarlama stratejisi tasarlamak için gereklidir.

Arama izleme, SEO içeriğinin markanın görünürlüğünde ve nihayetinde dönüşümlerde oynadığı rolü bulmanıza yardımcı olur. Partiler arasında hangi kampanyaların en fazla getiriyi sağladığı görülebilir.

Aramaları takip etme yeteneği, işletmelerin SMS pazarlaması, Müşteri adayı oluşturma formları ve CRM’ler gibi çeşitli hizmetleri birleştirmesine olanak tanır. Bu birleştirme, işin daha iyi düzenlenmesini sağlar ve maliyet tasarrufu sağlar; işletmelerin kar hanesini iyileştirir.

Özetliyor,

Bir işletme, müşteri etkileşimiyle gelişir. En iyi müşteri deneyimini elde etmek için işletmenin verilere ihtiyacı vardır. Arama izleme hizmeti bu verileri sunar ve ayrıca müşterilerin işletmeyle olan etkileşim düzeylerinin anlaşılmasına yardımcı olur. Media Challengers’daki bu bilgiler, pazarlama kampanyaları tasarlamak ve keyifli bir müşteri deneyimi yaratmak için kullanışlıdır.