Arama Sonuçlarında Alaka Düzeyine Göre Sıralanmış Bilgi Kategorileri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Arama Sonuçlarında Alaka Düzeyine Göre Sıralanmış Bilgi Kategorileri

İlgi Mobil Cihazlarda Arama Sonuçları İçin Kategoriler Sıralandı mı?

Daily Planet muhabiri olarak Clark Kent, büyük olasılıkla haberlerle ilgili bilgileri arar. Alter Ego’su ve Süper Kahramanı Superman, muhtemelen bir kriptonit koruma giysisi gibi çizgi romanla ilgili materyalleri arar.

Farklı arama yapanlar için profiller kullanabilen arama sonuçlarında arama yapanlara alaka düzeyine göre sıralanmış bilgi kategorileri sağlayan bir arama motoru hayal edin. Google, 2008’de bu konuyu kapsayan bir patent başvurusunun erken bir sürümünü sunarak, en azından son düzine yıldır bu konsepti araştırıyor.

Arama sonuçlarındaki alaka sıralı bilgi kategorileri hakkında geçtiğimiz hafta Google’a bir patent verildi. Google’ın alaka sıralı kategorilerde mobil cihazlarda arama sonuçlarını nasıl sağlayabileceğini açıklar.

Patent bize, mucitlerin mobil cihazlarda arama yapanların beklentileri olduğuna inandıklarını anlatıyor:

2020’nin telefonları, 2008’in mobil cihazlarından çok farklı. Google’ın o zamanlar mobil cihazları nasıl gördüğüne dair bir fikir edinmek için, Google Mobil araştırma ekibinin şu teknik incelemesini tavsiye ederim: Bilgisayarlar ve iPhone’lar ve Cep Telefonları, aman tanrım!, Farklı cihazlarda arama yapan kullanıcıların günlük tabanlı karşılaştırmasıMaryam Kamvar, Melanie Kellar, Rajan Patel ve Ya Xu tarafından.

Bu az önce verilen patentte açıklanan sürecin Google’ın izleyeceği bir süreç olup olmadığını bilmiyoruz, ancak Google’ın ilk dosyalandığında algılanan bir aramayla sorunları nasıl aşmaya çalıştığını nasıl açıkladığı konusunda değeri var. Google’ın üzerinde çalıştığını unutmayın. bilgi grafiğini kullanarak varlık tabanlı indekslemeVe mobil öncelikli indeksleme 2008’den beri web sitelerini mobil cihazlarda arama yapanlar için daha iyi deneyimler haline getirmek.
.

Yeni alınan patent bize, masaüstü bilgisayar kullanan kişilerle aynı zengin sonuçların mobil cihazlardaki kişilere sağlanmasında bazı sorunlar olabileceğini söylüyor. Bu sorunlar şunları içerir:

 1. Girdi yetenekleri, bir mobil cihazda bir masaüstü bilgisayara göre daha sınırlı olabilir; bu da, arama yapan kişinin bir arama sorgusu (veya başka bir bilgi) girmesi için daha fazla çaba harcamasını gerektirir.
 2. Mobil cihazlardaki ekranlar, masaüstü bilgisayarlardaki ekranlardan daha küçük olma eğilimindedir. Bir mobil cihazda herhangi bir zamanda çok fazla bilgi görüntülemek mümkün olmayabilir.
 3. Mobil cihazlar ve İnternet arasındaki veri bağlantıları, masaüstü bilgisayarlar ve İnternet arasındakinden daha yavaş olabilir.
Tavsiye Edilen:  Daha Geniş Bir Kitleye Ulaşmada Arama Motorlarının Önemi

Patentte bu sorunları ele almak için açıklanan çözüm, bir araştırmacıya alaka sıralı bilgi kategorileri sağlamayı içerir.

Bize, bir sorguya yanıt olarak bir araştırmacıya bir veya daha fazla bilgi kategorisinin (örneğin, web bilgisi, resim bilgisi, haber bilgisi, gezinme bilgisi vb.) sağlanabileceği söylendi. Patentten alınan bu çizim, Google’ın arama sonuçlarında alaka düzeyine göre sıralanmış bilgi kategorilerini kullanarak sonuçları nasıl sağlayabileceği konusunda bize bir fikir veriyor:

Kategorilere Ayrılmış Arama Sonuçlarına İlgi Sıralaması Getirmek

Gösterilen bilgilerin ilk kategorisi, kullanıcının muhtemelen aradığı bilgi kategorisine ilişkin bir tahmine dayalı olarak seçilebilir.

Bu tahmin, geçmiş arama verileri kullanılarak eğitilmiş bir makine öğrenimi sisteminin kuralları kullanılarak yapılabilir.

Tahmin, alınan sorgu ile belirli bir bilgi kategorisi arasındaki diğer benzer sorguların analizi yoluyla geliştirilen istatistiksel yazışmalara dayalı olarak yapılabilir.

Tahmin, sorguyla ilişkili bir arama profiline (Clark Kent veya Superman) karşılık gelen bir profile de dayalı olabilir. Son olarak, tahmin, belirli bir kullanıcı hakkında veri olsun ya da olmasın, birden çok araştırmacı arasında toplanan bilgilere dayanabilir.

Tahmin ayrıca, örneğin, alınan sorgu ile belirli bir bilgi kategorisi ve sorguyla ilişkili bir kullanıcı profili arasındaki istatistiksel uygunluk dahil olmak üzere faktörlerin bir kombinasyonuna dayanabilir.

Patentin arkasındaki süreç şu şekilde işleyebilir:

 1. Bir mobil cihazdan sorgu alma
 2. Sorgu için bir dizi farklı kategoriye yönelik sonuç kümesi oluşturma
 3. Aramaya dayalı olarak kategoriye yönelik sonuç kümelerinin sayısı için bir sıra belirleme
 4. Kategoriye yönelik sonuç kümelerinin sayısını mobil cihaza belirli bir sırayla iletme

Ayrıca, her bir kategoriye yönelik sonuç kümesi ile sorgu arasındaki ilişkiyi azaltmak için sekmeli bir dizide görüntülenen kategoriye yönelik sonuçların sayısını biçimlendirmeyi de içerebilir.

Bu sıranın belirlenmesi, kategoriye yönelik sonuçların her birinin hesaplanmasını içerebilir, sonuç kümesinin bu belirli kategorilerini temsil etmenin alınan sorguya yanıt verme olasılığını ayarlar.

Olabilirlik değerinin hesaplanması şunları içerebilir:

 1. Bu cihazdan alınan diğer sorgular ile bir veya daha fazla farklı bilgi kategorisi arasında önceden belirlenmiş korelasyonların dağılımı hakkındaki bilgiler dahil olmak üzere mobil cihazla ilişkili bir profilin alınması.
 2. Diğer büyük ölçüde benzer arama sorguları ile bir veya daha fazla farklı bilgi kategorisi arasında önceden belirlenmiş korelasyonların dağılımı dahil olmak üzere, alınan arama sorgusuna büyük ölçüde benzeyen diğer mobil cihazlardan alınan sorgularla ilişkili verilerin alınması
 3. Dağıtım, birden fazla alt dağıtım içerebilir; her alt dağıtım, (a) sorgunun alındığı bir cihazın sınıflandırması, (b) sorgunun alındığı bir cihazın modeli veya model grubu ile ilgili olabilir. alındığı, (c) sorgunun alındığı coğrafi bölge ve (d) sorgunun alındığı günün yaklaşık saati
 4. Uzak cihazla ilişkili bir profili alma ve alınan profilin bir kısmına dayalı olarak ilk sonucu elde etmek için bir hesaplama yapma, sorguyla ilişkili verileri alma ve bir kısmına dayalı olarak ikinci bir sonuç elde etmek için ikinci bir hesaplama yapma alınan veriler ve birinci sonuç ile ikinci sonucun ağırlıklı katkısına dayalı olarak üçüncü bir hesaplama gerçekleştirme
Tavsiye Edilen:  Telefon Fotoğrafçılığı 101: Mobil Cihazınızla İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Arama sorgusu bir mobil cihazdan alınabilir.

Farklı kategoriler, aşağıdakilerden oluşan gruptan seçilen üç veya daha fazla kategori içerebilir:

 • Konuma dayalı sonuçlar
 • Web sonuçları
 • Görüntüler
 • Video
 • Alışveriş
 • Bloglar
 • Haritalar
 • Kitabın

Bazı açılardan, sonuç sıralayıcı, kategorileri aşağıdakilere göre sıralayacak şekilde yapılandırılır:

a) uzak cihazla ilişkili bir profil ve
b) diğer uzak cihazlardan alınan diğer arama sorgularını ve bir veya daha fazla bilgi kategorisini ilişkilendiren alaka verileri, diğer arama sorguları, arama isteğine büyük ölçüde benzerdir.

Bu alaka sıralı arama sonuçları patenti adresinde bulunabilir.

Alaka düzeyine göre sıralanmış bilgi kategorileri sağlama
Mucitler: Yael Shacham, Leland Rechis, Scott Jenson ve Gabriel Wolosin
Vekil: Google LLC
ABD Patenti: 10.783.177
Verildi: 22 Eylül 2020
Dosyalandı: 20 Haziran 2011
Soyut

Bu Alaka Düzeyine Göre Sıralanmış Arama Sonuçlarından Çıkarımlar Patent

Bu patentle karşılaştığımda, paylaşmaktan heyecan duydum çünkü Google’ın bize verebileceklerinin bir resmini çiziyor. Bu bana, bize yerel sonuçların, haber sonuçlarının, görsel sonuçlarının ve video sonuçlarının bir karışımını gösteren masaüstü bilgisayarlarda yaptığımız birçok Evrensel aramayı hatırlatıyor. Google’ın Yeni Evrensel Arama Sonuçları yazısında Evrensel Arama’daki birçok güncelleme hakkında yazdım.

Google, bilgi kartları, öne çıkan snippet’ler, PAA soruları, varlık döngüleri ile mobil arama sonuçlarına bile giderek daha fazla bilgiye dayalı sonuçlar sağladı. 2000’li yılların başındaki 10 mavi bağlantı, günümüzün arama sonuçlarından çok farklı. Bu nedenle, bu patentin mobil cihazlarda ele alması amaçlanan sorunlar, artık 2008’de olduğu sorunlar olmayabilir. Mobil öncelikli dizin oluşturma ve varlık tabanlı arama gibi girişimler nedeniyle, alaka sıralı bilgilerden yararlanamayabiliriz. Bu patentin arkasındaki mucitlerin bizim de düşünmüş olabileceğimiz arama sonuçları. Ancak Google’ın benimsemiş olabileceği diğer yaklaşımları dikkate almakta fayda var.

Tavsiye Edilen:  Bir Arama Motoru Pazarlama Ajansını Tutmanın Şimdiye Kadarki En Akıllı Hareket Olması İçin En Önemli 7 Neden

İdeal olarak, web siteniz her ikisi tarafından da kolayca dizine eklenebilir olmalıdır. Googlebot Masaüstü ve Googlebot Akıllı Telefonve mobil cihazlarda iyi bir şekilde görüntülenir. mobil uyumlu biçim. Üstelik, hedef kitlenizin bilgi ve durumsal ihtiyaçlarına yanıt veriyorsa, mobil cihazlarında yaptıkları aramalarda sıralama şansı yüksek olacaktır.

Google’ın alaka düzeyine göre sıralanan kategoriler yaklaşımını arama sonuçlarına benimseyip benimsemeyeceğini sorguluyorum. Yapabilirlerdi, ama bu noktada olmayabilirler. Google, bilgiye dayalı sonuçların arama sonuçlarına nasıl uyabileceğini açıklayan bu patentin daha yeni bir sürümünü çıkarırsa, o zaman belki bunun kullanıldığını görebiliriz. Buna dikkat edeceğim.

Bill Slawski hakkında

26 yılı aşkın SEO deneyimi ve Hukuk Doktoru Derecesi ile Bill Slawski, Google’ın SEO ile ilgili patentleri konusunda en önde gelen uzmandır. Patent Keşfi, SEO hakkında yeni bilgiler bulmanın en hızlı ve en ayrıntılı yollarından biridir. Bill, önde gelen bir arama motoru optimizasyonu blogu olan SEO by the Sea’nin Editörüdür ve burada 1.300’den fazla gönderinin yazarıdır. Bill’in deneyimi, Fortune 500 markalarını ve dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarını içerir. Bill, Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal için katkıda bulunan bir yazardır. 2014-2021’de arama motoru algoritmaları, evrensel ve harmanlanmış arama, aramada kişiselleştirme, arama ve sosyal ve yinelenen içerik sorunları, yapılandırılmış veri ve şema gibi konularda sektör lideri uluslararası konferanslarda konuşma yaptı.