AutoGPT Nasıl Kurulur ve Kullanılır: Adım Adım Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:AutoGPT Nasıl Kurulur ve Kullanılır: Adım Adım Kılavuz

Auto-GPT, LLM’lerin (Büyük Dil Modelleri) eylemleri bağımsız olarak düşünmesine, planlamasına ve yürütmesine olanak tanıyan otonom bir yapay zeka aracıdır. Bu araçla, yapay zeka mantıklı düşünebildiği ve kararlar verebildiği için artık girdi sağlamanıza gerek yok. Bu makale, bilgisayarınıza AutoGPT’nin Nasıl Yükleneceğini ve Kullanılacağını tartışacaktır.

Auto-GPT’yi Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 1. Auto-GPT’yi yüklemek ve kullanmak için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir iyi bilgisayar iş görecektir. Ağır kaldırma, bulutta OpenAI API tarafından yapılır.
 2. GPT-4 API’sine erişiminiz varsa, düşünme ve sonuca varma konusunda çok daha iyi olduğu için Auto-GPT en iyi sonucu verir. Ayrıca halüsinasyona daha az eğilimlidir. Ancak normal OpenAI API’sini GPT-3.5 modeliyle de kullanabilirsiniz.
 3. Auto-GPT çok sayıda jeton kullanır, bu nedenle ücretsiz kredi limitiniz tükendiğinde fatura ayrıntılarını eklemeniz ve harcama limitleri belirlemeniz gerekir.
 4. ChatGPT’nin ücretsiz sürümünün aksine, Auto-GPT internete bağlanabilir ve herhangi bir konuda en son bilgileri bulabilir. Böylece herhangi bir web sayfasına erişmek ve bilgi toplamak için kullanabilirsiniz.

PC’nizde Auto-GPT Nasıl Kurulur?

1. Adım: Python ve Pip’i Kurun

 1. İlk adım, Python’un en son sürümünü şu adresten indirmektir: resmi internet sitesi ve bilgisayarınıza yükleyin.
 2. Python’u kurmadan önce Windows’ta “Python.exe’yi PATH’e Ekle” seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun. Kurulumdan sonra, Windows Terminalini açın ve kurulumu kontrol etmek için aşağıdaki komutları çalıştırın:
pip --version

2. Adım: Otomatik GPT’yi Kullanmak için API Anahtarları Ekleyin

 1. Auto-GPT’nin GitHub sürüm sayfasına gidin ve “Kaynak kodu (zip)” üzerine tıklayarak ZIP dosyasını indirin.
 2. ZIP dosyasını ayıklayın ve “Auto-GPT” klasörünü kopyalayın.
 3. Klasörü tercih ettiğiniz konuma yapıştırın.
 4. Not Defteri veya herhangi bir metin düzenleyici kullanarak açmanız gereken bir “.env.template” dosyası bulmak için klasörü açın.
 5. OpenAI’nin web sitesine gidin ve API anahtarını alın. Hesabınız yoksa, ücretsiz bir hesap oluşturun ve “Yeni bir gizli anahtar oluştur”a tıklayın. API anahtarını kopyalayın.
 6. Metin düzenleyiciye gidin ve API anahtarını “OPENAI_API_KEY” bölümüne yapıştırın.
 7. Pinecone.io’yu açın ve ücretsiz bir hesap oluşturun. Sol kenar çubuğundaki “API Anahtarları” ve sağ bölmedeki “API Anahtarı Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 8. “autogpt” gibi bir isim verin ve “Create Key”e tıklayın.
 9. Düğmeye tıklayarak “Anahtar Değeri” kopyalayın.
 10. Metin düzenleyiciyi tekrar açın ve PINECONE_API_KEY’in yanına yapıştırın.
 11. “Ortam” altındaki değeri kopyalayın.
 12. PINECONE_ENV’nin yanına yapıştırın.
 13. “.env.template” dosyasını kaydedin.
 14. .env.template dosyasını .env olarak yeniden adlandırın.
Tavsiye Edilen:  ChatSonic'e Nasıl Kaydolunur?

3. Adım: Auto-GPT’yi Windows, macOS ve Linux’a kurun

1. Adım: OpenAI API Anahtarlarına Kaydolun

İlk adım, OpenAI API anahtarlarına kaydolmaktır. GPT-3.5 modeline erişmek için bu anahtarlara ihtiyacınız olacak. API anahtarlarınıza kaydolmak için OpenAI tarafından sağlanan talimatları izleyin.

2. Adım: Auto-GPT’yi İndirin

API anahtarlarınızı aldıktan sonra GitHub’dan Auto-GPT’yi indirin. İndirilen dosyayı tercih ettiğiniz konuma çıkarın.

3. Adım: Auto-GPT’yi Windows, macOS ve Linux’a kurun

Auto-GPT’yi yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. API anahtarlarını ekledikten sonra Auto-GPT’yi çalıştırma zamanı. “Auto-GPT” klasörüne sağ tıklayın ve “Yol olarak kopyala”yı seçin.
 2. Şimdi Terminal’i açın ve cd yazın, bir boşluk ekleyin ve ardından yukarıda kopyaladığınız yolu yapıştırın. Yolu hızlı bir şekilde yapıştırmak için Terminal’e sağ tıklayabilirsiniz. Ardından, Enter tuşuna basın, Auto-GPT klasörüne gideceksiniz. macOS ve Linux kullanıcıları, klasörün içinde Terminal’i sağ tıklayıp açabilirler.
 3. Buraya geldiğinizde aşağıdaki komutu çalıştırın. Auto-GPT’yi çalıştırmak için gerekli tüm kitaplıkları otomatik olarak kuracaktır.

pip kurulumu -r gereksinimleri.txt

 1. Ardından, aşağıdaki komutu çalıştırın ve sisteminizde Otomatik GPT’yi başlatacaktır.

piton -m otogpt

PC’nizde Auto-GPT Nasıl Kullanılır?

Auto-GPT’yi yükledikten sonra, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. Otomatik GPT, ilk çalıştırmada AI’yı adlandırmanızı isteyecektir. Örneğin, Shopper-GPT adında Amazon’da bir şeyler bulabilen bir araç geliştiriyorum. Belirli bir kullanım durumu için yapay zeka oluşturmak istemiyorsanız bu alanı boş bırakın ve Enter tuşuna basın. Varsayılan olarak Girişimci-GPT adını yükler.
 2. Bir sonraki adım, yapay zekanın işlevini belirlemektir.
 3. Ardından, otonom yapay zeka için bir dizi hedef belirleyin. Burada, yapay zekaya neyi başarmayı umduğunuzu söyleyebilirsiniz. Verileri bir metin veya PDF dosyası olarak saklamasını isteyebilirsiniz. Tüm bilgiler elde edildikten sonra kapatılmasını da isteyebilirsiniz.
 4. Auto-GPT şimdi düşünmeye başlayacak. İşlemler yapılırken onaylamanız istenecektir. Onaylamak için “y” yazın ve Enter’a basın. Web sitelerine bağlanabilir ve veri toplayabilir.
 5. AI’nın düşüncelerini, gerekçelerini ve planlarını okuyabilirsiniz. Uygun türde bilgi üretmek için eleştiri (olumsuz önermeler) de sunar. Daha sonra eylemi tamamlar.
Tavsiye Edilen:  Gebelik Takip Uygulaması Kodsuz Nasıl Yapılır?

Otomatik GPT’yi Kullanma

Auto-GPT, çeşitli görevlerde size yardımcı olabilecek, kullanımı kolay, otonom bir yapay zeka aracıdır. İşte birkaç örnek:

Metin Oluşturma

Metin oluşturma, Auto-GPT’nin ana kullanım durumlarından biridir. Araç, ürün açıklamaları ve hatta eksiksiz makaleler dahil olmak üzere uzun materyaller oluşturmak için kullanılabilir. Auto-GPT arayüzünde “Metin” düğmesine tıklayın ve metin oluşturmak için bir bilgi istemi girin. Örneğin, yoganın faydaları hakkında bir makale oluşturmak istiyorsanız, arama çubuğuna “Yoganın Faydaları” yazın ve “Oluştur”u seçin.

Ardından, isteminize bağlı olarak, Auto-GPT paragraflar ve başlıklar içeren bir makalenin tamamını üretecektir. Metnin uzunluğu, sıcaklığı (çıktı öngörülemezliğini yöneten) ve yapay zekanın metni üretmeye çalışma sayısı değiştirilebilir.

Metni Özetleme

Otomatik GPT, metni hızlı bir şekilde özetlemek için de kullanılabilir. Bunun için “Özetle” butonuna tıklayın ve özetlemek istediğiniz metni yapıştırın. Auto-GPT daha sonra, anahtar kelimeler ve en önemli noktalarla birlikte metnin bir özetini oluşturacaktır.

Görevleri Tamamlama

Auto-GPT kullanılarak görevler otomatik olarak da tamamlanabilir. Uygulamayı örneğin sosyal medya gönderilerinizi planlamak veya e-posta yanıtlarınızı otomatikleştirmek için kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için, Auto-GPT arayüzündeki “Görev” düğmesine tıklayarak otomatikleştirmek istediğiniz işi seçin. Örneğin, e-posta yanıtlarınızı otomatikleştirmek istiyorsanız, “E-postalar”ı seçin ve ekrandaki talimatlara uyun.