Ayrıntılı SEO Denetimi Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ayrıntılı SEO Denetimi Rehberi

Sitenizin nasıl çalıştığını en son ne zaman kontrol ettiniz?

Web siteniz için hiç SEO denetimi yapmadıysanız veya en son yaptığınızdan bu yana bir süre geçtiyse veya gelecekte web sitenizi yeniden tasarlamayı planlıyorsanız, bunu başvuru kılavuzunuz olarak düşünün.

Bir SEO denetimi önemlidir, çünkü daha fazla potansiyel müşteri ve ziyaretçi çekmek için web sitenizin arama motoru sıralamasını yükseltmeye yardımcı olabilir.

Ancak SEO denetimi nedir? SEO denetimi nasıl yapılır? Hadi bulalım!

SEO Denetimi Nedir?

Bir SEO denetimi, web sitenizi Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP’ler) görünme yeteneği açısından derecelendiren bir web sitesi değerlendirmesi olarak düşünülebilir.

SEO denetiminin nasıl yapıldığını mı merak ediyorsunuz?

SEO denetimi, denetim listesinin her adımını kontrol ederek ve düzeltilmesi gereken sorunları bularak yapılır. SEO denetimini, web sitenizin Google’daki kullanılabilirliği için bir rapor kartı olarak düşünün. Web sitesi ne kadar iyi tasarlanmış ve temiz görünürse görünsün, arama motorları okuyamazsa çabalarınız boşa gider.

Bir SEO denetimi –

  • Kendinizi rakiplerle karşılaştırmanıza yardımcı olur
  • Gerekli değişiklikleri tanımlar
  • SEO verimliliğine genel bir bakış sağlar
  • Web sitesinin zayıf yönlerini bulur
  • Gelecek için bazı beklentilerin belirlenmesine yardımcı olur

SEO Denetimi Gerçekleştirmenin Faydaları

Web Sitesinin Genel Performansını İyileştirir

Google’ın sağlıklı bir web sitesini tercih ettiğini bilmek şaşırtıcı değil. Aslında, sıralama site performansından oldukça etkilenir.

Bir SEO denetimi çalıştırmak, site haritaları veya düşük hız gibi web sitesi sorunlarını dikkatinize sunacaktır. Bu sorunlardan bazılarını hemen çözebilirken, bazılarını biraz zaman alabilir. Düzenli olarak bir SEO denetimi yapmalısınız.

Sıralamadaki En İyi Anahtar Kelimeleri Bulmanıza Yardımcı Olur

Müşterilerimize en iyi sıralamadaki anahtar kelimelerini söylediğimizde genellikle bir sürpriz olarak görünür. Bir SEO denetimi, organik sıralamanızı iyileştirmek için değerli bilgiler sağlar. Hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınızı öğrendikten sonra, içerik stratejinizi buna göre optimize edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Koçluk İşinizle Sunabileceğiniz 6 Koçluk Ürünü ve Hizmeti

Profesyonel İpucu – İçeriğinizi SEO açısından zengin hale getirmek için kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler yüksek bir arama hacmine sahipken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan belirli bir kitleyi hedeflemenize yardımcı olur.

Trafik Getiren ve Potansiyel Müşterileri Dönüştüren Anahtar Kelimeleri Bulmanıza Yardımcı Olur

Web siteniz belirli anahtar kelimeler için iyi sıralanıyorsa, bu harikadır. Peki ya bu anahtar kelimeler herhangi bir trafik getirmiyorsa?

Web siteniz belirli bir anahtar kelime için sıralanıyorsa, ancak bu anahtar kelime çok az trafik getiriyorsa, alıcı personelinizin o terimi aramıyor olma ihtimali vardır. Bu nedenle, müşterilerinizin kullandığı arama terimlerini ve varyasyonlarını anlamanıza yardımcı olduğu için bir SEO denetimi kullanmak önemlidir.

Rakiplerinizi Kontrol Etmenizi Sağlar

Sizi her zaman sıralamada yenen sinir bozucu rakipleriniz var mı?

Cevabınız evet ise, rakibinizin sitesi için de bir SEO denetimi çalıştırmayı düşünün. Rekabeti analiz etmenize ve SEO stratejinizde kullanabileceğiniz bilgileri çıkarmanıza olanak tanır. Unutmayın, rekabet analizi tamamen kabul edilebilir ve yapmaya değer.

En İyi SEO Denetim Araçları

SEO denetimi birçok fayda sağlar. Ancak bir SEO denetimi yapmak için hangi araçları kullanmalısınız?

Hadi bulalım!

SEMrush

Aradan on yıldan fazla zaman geçti SEMrush SEO alanında önde gelen emektar oldu. 40’tan fazla araçla dijital pazarlama için tek adres olarak geliyor. Bu araçlar, içerik optimizasyonu, ücretli reklam araştırması, sıralama izleme, sosyal medya izleme, anahtar kelime araştırması ve rakip istihbaratı konularında uzmanlaşmıştır.

SEO denetiminden bahsetmişken, SEMrush, sitenizi tarayan ve JavaScript, dahili bağlantı, meta etiketler, SEO içeriği ve sayfa yükleme hızı ile ilgili sorunlar konusunda uyarıda bulunan bir site denetim aracına sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Sadece 10 Dakikada Yapay Zeka Kullanarak SEO Destekli Blog Nasıl Yazılır?

Ahrefs

Ahrefs, SEO denetimi için başka bir harika araçtır ve kendisini her şeyi kapsayan bir SEO araç seti olarak tanıtmaktadır. Ahrefs, bir anahtar kelime gezgini, bir sıralama izleyicisi, bir site gezgini, bir içerik gezgini ve bir site denetim aracı sunar.

Bu araç, web sitesinin harici sayfaları, JavaScript ve CSS, yinelenen sayfalar, düşük kelime sayısı makaleleri, eksik veya tamamlanmamış sosyal etiketler, kötü optimize edilmiş HTML etiketleri ve sayfanın performans sorunları ile ilgili sorunları keşfetmenizi sağlar.

SEO Site Kontrolü

5000’den fazla web yöneticisi SEO Site Checkup kullanıyor. Geri bağlantıları kontrol etmek, rakipleri gözetlemek, site haritaları oluşturmak, bölgesel performansı izlemek, anahtar kelimeleri izlemek ve SEO sorunlarını denetlemek için bir araç takımıdır.

Bu, SPF kayıtlarınızı, mobil kullanılabilirliği, sayfa anahtar kelimelerini, başlıkları, sayfa yükleme hızını vb. etkileyen sorunları bulmak için harika bir araçtır.

çığlık atan kurbağa

Bu, hem küçük hem de büyük web sitelerini analiz edebildiği için SEO uzmanları arasında popüler araçlardan biridir. Screaming Frog öncelikle bir web sitesi tarayıcısıdır, ardından bir SEO denetim aracıdır. Bununla birlikte, optimize edilmemiş meta açıklamaları ve başlıkları, yinelenen içerik, bozuk bağlantılar vb. gibi potansiyel SEO sorunlarını tespit etmeye yine de yardımcı olabilir.

Bu araç, 500 sayfaya kadar web sitelerini denetlemek için önerilir.

SEO Denetimini Kimler Kullanır?

Bir pazarlamacının cephaneliğinde bir SEO denetimi önemlidir, ancak bundan başka kim yararlanabilir? Bir göz at!

Dijital Pazarlamacılar ve SEO Uzmanları – SEO denetimi, bir SEO kampanyası yaparken bilinçli bir karar vermek için dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları tarafından kullanılabilir.

SEO Danışmanları – Müşterilerini web siteleri hakkında eğiten SEO danışmanları, onlarla konuşurken SEO denetimini önemli bulacaktır.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kursunuzu Satarken Geri Ödemeleri ve Ödeme Anlaşmazlıklarını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Ajans Sahipleri – Ajans sahipleri, müşteriye hızlı bir SEO raporu verirken SEO denetimini ek bir belge olarak kullanabilirler.

İş sahipleri – İşletme sahipleri, web sitelerinin nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek için belirli SEO denetim araçlarını kullanabilir.

Son düşünceler

Açıktır; SEO denetimi her web sitesi için önemlidir. Google’ın algoritması sürekli değiştiği ve karmaşıklaştığı için yalnızca anahtar kelimelere güvenemezsiniz.

Google, sıralama için çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Ayrıca, algoritmayı her yıl 3 bin defadan fazla değiştirir. Bu kulağa çok fazla geliyor ve SEO hakkında fazla bilgisi olmayan biri için zorlayıcı olabilir.

Siz de Google’ın algoritma değişikliklerine ayak uydurmakta ve web sitenizi sıralamakta zorlanıyorsanız, özel SEO uzmanlarından oluşan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. AdLift olarak, birkaç devin sıralamasını yükseltmesine ve daha fazla trafik almasına yardımcı olduğumuzu duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu, birkaç isim vermek gerekirse SEO denetimi, içerik pazarlaması, ücretli pazarlama, anahtar kelime analizi gibi hizmetler sunarak yapılır.

Bizimle iletişime geçin, bir form doldurun ve uzmanlarımızdan biri hemen sizinle bağlantı kuracaktır.