Backlink Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Backlink Neden Önemlidir?

Gelen bağlantı, sitenize işaret eden bir geri bağlantıdır. İnternet dizinleri gelen bağlantıların en yaygın biçimidir. Adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı içeren web siteleri aynı zamanda web sitenize bir bağlantı da içerecektir. Sitenizdeki harici bağlantıların yaygın kullanımları genellikle bloglarda veya ürün bölümlerinde görünür. Örneğin, ürünleriniz için belirli bir marka ekipman veya finansman sunuyorsanız, web sitenizde müşterileriniz için bir bağlantı yer alacaktır.

Geri bağlantılar, arama motoru optimizasyonunun (SEO) önemli bir bileşenidir çünkü geri bağlantı kazandığınızda, üçüncü taraf web sitesinin yetkisi kendi web sitenize geçer. Gelen bağlantılar Google gibi arama motorlarında, sosyal medya platformlarında ve internetin geri kalanında güvenilirliğinizi artırır. Backlink profiliniz büyüdükçe markanızı rakiplerinizden ayırabilirsiniz. Bir web sitesi diğer saygın web sitelerinden çok sayıda yüksek kaliteli geri bağlantı aldığında, arama motorlarına o web sitesindeki içeriğin değerli ve güvenilir olduğu sinyalini verir.

İki tür geri bağlantı vardır: dofollow ve nofollow. Dofollow geri bağlantıları, arama motorlarının bağlantılı web sitesini taramak ve dizine eklemek için izleyebileceği bağlantılardır. Bu tür geri bağlantılar, bağlantı eşitliğini aktardıkları ve web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı oldukları için SEO performansını artırır. Nofollow geri bağlantıları ise rel=”nofollow” özelliğini içeren bağlantılardır. Nofollow bağlantılar, arama motorlarına bağlantıyı takip etmemelerini ve bağlantı eşitliğini aktarmamalarını söyler. Nofollow bağlantılar bir web sitesinin SEO’suna doğrudan katkıda bulunmasa da, yönlendirme trafiğini artırmak ve marka bilinirliği oluşturmak açısından hala değerli olabilirler.

Geri Bağlantı Sorunu

Geri bağlantıları bir web sitesinden diğerine yönlendirme olarak düşünün. Google, bir arama yapanın aradığı şey açısından hangi içerik parçalarının en yararlı ve değerli olduğunu çözmek için geri bağlantıları kullanır. Bir içerik parçası ne kadar çok geri bağlantı alırsa, Google içeriğin o kadar değerli olduğuna inanır.

Ancak bu düşünce tarzı hatalı olabilir. Spam içerikli geri bağlantılar onlarca yıldır etki alanı otoritesini manipüle etmeye çalışmak için kullanılıyor. Bu siyah şapka geri bağlantı uygulamaları, bağlantı satın alma, takas bağlantıları ve web sitelerine bağlantı suyu aktarma çabasıyla harici bağlantıları kullanan özel blog ağlarını içerir.

Web Yöneticisi Yönergeleri, ücretli bağlantıların ve bağlantı şemalarının en iyi uygulamaları ihlal ettiğini açıkça kabul etmektedir. Google ve diğer arama motorları, düşük kaliteli bağlantıları yüksek otoriteye sahip geri bağlantılardan ayırır. Kısacası geri bağlantılarla ilgili sorun, bağlantılı sayfaların alakalı olmasının gerekli olmasıdır.

Web sitenize giden tüm bağlantıları kazanın ve kötü niyetli kişilerin bağlantılarını reddedin.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Arama motorları backlink taktiklerini cezalandırıyorsa, link oluşturmak saygın bir SEO aracı mıdır? Geri bağlantılar, arama motorları için önemli bir sıralama faktörüdür çünkü dahili bağlantılardan, anahtar kelime öbeklerinden ve web sitesi sahiplerinin görünürlüğünü artırmasına yardımcı olan birçok SEO aracından öne çıkarlar. Web sitenize yönlendiren geri bağlantılar, içeriğinizin gerçek bir şekilde kabul edildiğini temsil eder. Bu kadar çok siyah şapka planının var olmasının nedeni, güçlü bir backlink profili oluşturmanın zor olmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka İçerik Araçları, İçerik Pazarlamacıları İçin Neden Olmazsa Olmaz?

Site sahipleri yetkili web sitelerinden geri bağlantı kazandığında alan adı otoriteleri artar. Bu, SEO başarısı oluşturmanın en uzun ömürlü yöntemlerinden biridir. Algoritma güncellemeleri diğer SEO stratejileri açısından sıralama faktörünüzü etkileyecek olsa da, ilgili kaynaklardan kendi sitenize verilen bir bağlantı profili güçlüdür. Uzmanlar birden fazla alakalı sayfayı karşılaştırdığında neredeyse tüm durumlarda, daha yüksek alan adı yetkisine sahip web sitesi rakiplerinden daha iyi performans gösterecektir. Arama motorları, tüm organik aramalarda yüksek otoriteye sahip geri bağlantıları ödüllendirir.

Nasıl Daha Fazla Geri Bağlantı Alırsınız?

Bu stratejiler yüksek otorite geri bağlantılarının nasıl kazanılacağını ele alır. Amaç, hem sitenize yönlendirme trafiği göndermek hem de genel alan adı otoritenizi geliştirmek için mümkün olduğu kadar çok geri bağlantı kazanmaktır. Sitenizdeki blog gönderilerinize, teknik incelemelerinize, videolarınıza ve teknik kılavuzlarınıza gelen her bağlantı, genel alan adınızı geliştirir. Daha fazla gelen bağlantı kazanmanın her adımını değerlendirirken, geri bağlantıların neden oluştuğunu düşünün. Daha doğrusu neden başka sitelere bağlantı veriyorsunuz?

YÜKSEK KALİTELİ İÇERİK OLUŞTURUN

Kazanılan geri bağlantıların tümü, içeriğin fiili olarak oluşturulmasının ötesinde ek çalışma gerektirmez. Bazen yüksek kaliteli içerik oluşturmak, yüksek kaliteli geri bağlantılar almak için yeterlidir. Durum böyle olduğunda, web sitelerinin içeriğinize doğal olarak geri bağlantı verdiğini fark edeceksiniz. Moz, AHRefs veya Semrush gibi bir bağlantı izleme aracı kullanmak, web sitenizi izlemenize ve doğal olarak oluşan bağlantıları izlemenize yardımcı olabilir.

Yüksek kaliteli içerik SEO stratejinizin en önemli bileşenidir. Yetkili web siteleri, potansiyel müşteriler ve arama motorları anlamlı ve benzersiz içerik arıyor. Her blog yazısını, infografikleri, videoları ve diğer içerikleri dikkatlice düşünmek, göz önünde bulundurmanız gereken tek sıralama faktörüdür. Her web sayfası özgün ve benzersiz markanızı temsil etmeye çalışmalıdır. Harika içerik oluşturursanız kaliteli geri bağlantılar gelecektir.

DESTEK GERÇEKLEŞTİRİN

Web sitenizde içerik yayınladıktan sonra en önemli sayfalarınızı aktif olarak pazarlayabilirsiniz. Yüksek otorite geri bağlantıları kazanma olasılığını artırmak için sosyal yardım gerçekleştirmenin çeşitli yolları vardır.

Sektörünüzde çevrimiçi forumlar ve kişisel ağ oluşturma dahil olmak üzere ağ oluşturmaya katılın. Çevrimiçi topluluklar içinde ilişkiler kurmak ve etkileyicilerle bağlantı kurmak, içeriğinizin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olur. İletişimlerinizde ilgili bir sayfayı insanlarla ve hatta alan adınızı paylaştığınızda, büyük olasılıkla geri bağlantı kazanırsınız.

Paylaşılabilir içerikle sektörünüzdeki ilgili etkileyicilerle iletişime geçmek de geri bağlantılar kazanabilir. Diğer içerik oluşturucular her zaman ilham ararlar ve geliştirebilecekleri yararlı içerik ve bilgiler sağladığınızda size memnuniyetle yönlendirme trafiği gönderirler.

Etkileyici kişilerle iletişim kurmaya benzer şekilde, konuk gönderileri, bloglar ve podcast’ler SEO geri bağlantıları için değerlidir. Yüksek kaliteli bir makale için fikir ve sunumlarla sektörünüzdeki çağdaşlarla etkileşime geçtiğinizde, kendi web sitenize bir bağlantı, katılımınız için güçlü bir ödüldür. Düşük kaliteli ve alakasız web sitelerinin ücret karşılığında geri bağlantı sunduğu bağlantı düzeninden farklı olarak, yazar profilinden gelen harici bağlantılar, arama motoru sonuç sayfalarındaki performansınıza yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Instagram Takipçilerimi Neden Kaybediyorum? (2023)

Ayrıca en iyi içeriğinizi de paylaşmalısınız. Paylaşılabilir içerik genellikle eğlenceli, bilgilendirici ve aynı zamanda son derece alakalıdır. Sitenize sosyal paylaşım butonları eklemek, kullanıcıların içeriğinize bağlanmasını kolaylaştırır. Benzersiz infografikler, illüstrasyonlar ve animasyonlar da okuyucuları içeriğinizi paylaşmaya teşvik eder. İçeriğinizle yaratıcı olmaya zaman ayırmanız, içeriğinizin kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olur.

SOSYAL MEDYA KULLANIN

İçeriğinize ışık tutmak, kazandığınız geri bağlantı sayısını artırır. Başkalarının web sitenizi tarayarak en güçlü içeriğinizi keşfetmesini beklemeyin. Sosyal medya platformlarınız aracılığıyla başkalarına bundan bahsettiğinizden emin olun. Uzun biçimli içerikler için, parçacıkların çeşitli gönderilerde ve makaralarda paylaşılması, ilgili hedef kitleleri içeriğinizle etkileşime geçmeye davet edecektir.

KIRIK BAĞLANTILAR İÇİN MONİTÖR

Zamanla içerik silinmişse veya URL değiştirilmişse geri bağlantılar okuyucuları 404 sayfasına gönderebilir. Az önce oluşturduğunuz parçaya benzer içeriğe zaten geri bağlantı veren web sitelerini bulun. Onlara içeriğinize bakmaya teşvik eden hızlı bir e-posta göndermek, geri bağlantılarını içeriğinize değiştirmeleri için yeterli olabilir.

Bağlantısı kopuk olan web sitenize bağlamak istediğiniz bir içerik parçası bulmak hem size hem de ev sahibine faydalıdır. Bir web sitesindeki bozuk bağlantılar ve hatalar SEO’ya zarar verir. URL’yi ve bozuk bağlantıyı belirlemek için çok çaba harcarsanız ve kendi web sitenize bir bağlantı eklerseniz, büyük olasılıkla bir gelen bağlantı kazanacaksınız. Domain otoritesi yüksek olan sitelerde link suyunu onların sitesinden kendi sitenize aktarmak için birçok fırsat olabilir.

DİZİN LİSTELERİ

Web sitenize geri bağlantı sağlayan birçok dizin vardır. Örneğin, yerel şehrinizin Ticaret Odası’nda muhtemelen işletmenizi ekleyebileceğiniz bir işletme rehberi vardır. Temsil ettiğiniz tüm markalar ve hizmet sağladığınız ortakların sitenize bağlantı vermesi muhtemeldir. Bilgilerinizin dizinler arasında doğru şekilde temsil edilmesini sağlayan bir dizi izleme aracı vardır. Sitenize yapılan tüm referansları aktif olarak denetlemek, özellikle bağlantı kurma açısından SEO başarısının anahtarıdır.

İÇERİĞİNİZİ KORUYUN

Google Arama Konsolu, Google Analytics ve diğer SEO araçları, web’deki performansınıza ilişkin analizler elde etmek için hayati öneme sahiptir. En önemli içeriğinizi aktif olarak izlediğinizde, bir web sayfasını optimize etmek ve backlink profilinizi geliştirmek için stratejiler planlayabilirsiniz. Yüksek kaliteli web siteleri, daha güçlü içerik ve teknik SEO için sayfaları izlemeyi asla bırakmaz.

Diğer web sitelerindeki arama motoru algoritması güncellemeleri ve stratejileri, web sitenizin performansını her zaman değiştirecektir. Google Search Console’da veya diğer platformlarda performansta değişiklikler görürseniz arama görünürlüğünü artırmak için akıllıca harekete geçebilirsiniz. İçeriğin hızlı bir şekilde yenilenmesi ve sosyal yardım, en önemli sayfalarınız için yeni geri bağlantılar kazanabilir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Bilgi İstemi Mühendisi: Dil Modelleri İçin En Uygun Metinsel Girişi Oluşturma

SEO Geri Bağlantılarının İşinizi Büyütebilmesinin 3 Yolu

Web sayfalarınızın SEO için neden geri bağlantılara ihtiyaç duyduğundan hala emin değilseniz, üst sıralarda yer alan sayfaların neden kendi alanlarına yönlendiren bu kadar çok bağlantıya sahip olduğunu düşünün.

  1. Harika içerikler fark edilir: Yönlendiren alan adları, web sitenizin örtülü incelemeleridir. Bir web sitesi sahibinin giden bir bağlantı eklemesi gerekir. Web tarayıcıları bağlantı eşitliğini o siteden diğerine aktarır. Bu, harika içerik oluşturmak ve onu tanıtmak anlamına gelir. Sosyal ve e-posta kampanyalarında paylaşın. Konuk bloglama fırsatlarını arayın.
  2. Spam içerikli geri bağlantıları reddet: Büyümeniz için önemli olan geri bağlantılar, yüksek kaliteli ve saygın web sayfalarıdır. Arama motorlarını manipüle etme girişimlerinden kaçının. Harika içeriğe odaklanın ve düzinelerce bağlantı vaat eden herkesi görmezden gelin. Spam içerikli bağlantıların riski yüksektir ve neredeyse hiçbir ödülü yoktur.
  3. Sosyal yardım yoluyla geri bağlantılar kazanın: Sektöre özel web sitelerini okurken bozuk bağlantıları kontrol edin. Bağlantı metni kendi blog yazınızla veya başka içerikle alakalıysa, site sahibine bozuk bağlantıyı belirten ve kendi blog yazınıza bir bağlantı içeren hızlı bir iletişim mesajı gönderin.
    Ayrıca en iyi içeriğinizi sosyal medyada, forumlarda ve ilgili ağlarda paylaşabilirsiniz. SEO genellikle daha üst sıralarda yer alma dürtüsüyle karıştırılır. Daha fazla bağlantı suyu arama görünürlüğünüze yardımcı olurken, güvenilir bir web sitesi bağlantısı içeriğinize referans verdiğinde organik trafik alakalı olacaktır. Bu sayfa dışı SEO stratejisi etkili ve değerlidir.

Bağlantı Kurma Hizmetleri için Kontak Vanası+Ölçüm Cihazı

Gelen bağlantılar SEO açısından önemlidir çünkü istikrarlı ve uzun ömürlüdürler. Üçüncü taraf bir bağlantı içeriğinize referans verdiğinde bu bağlantının yıllarca sürmesi muhtemeldir. SEO stratejisi için inanılmaz derecede değerli ve önemli olmasına rağmen, geri bağlantı, zaman alıcı bir süreçtir ve tüm çabalarınıza rağmen her zaman başarı ile sonuçlanmayabilir. Valve+Meter, sektörünüzdeki saygın web sitelerinden daha fazla bağlantı almak da dahil olmak üzere daha üst sıralarda yer almak için özel stratejilere ve araçlara sahiptir. Valve+Meter’ın bağlantı oluşturmayı sisteminizden almasına izin verin. Deneyimli profesyonellerimiz geniş bilgiye sahiptir ve mevcut en iyi bağlantı kurma araçlarına erişime sahiptir. İşletmenizin dönüşümsel sonuçlar sağlamak amacıyla güvenebileceği SEO bağlantı kurma hizmetleri için bugün Valve+Meter ile iletişime geçin.