Bağlantı Hızı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bağlantı Hızı Nedir ve Nasıl Çalışır?

İşletmelerin dikkat etmesi gereken birçok SEO ölçümünden biri bağlantı hızıdır.

Ancak bağlantı hızı nedir?

Terim kulağa teknik gelebilir, ancak sitenize geri bağlantılar oluşturuyorsanız, muhtemelen bunun ne anlama geldiğini zaten biliyorsunuzdur.

Bağlantı hızı, alanınızın veya sayfalarınızın belirli bir süre boyunca geri bağlantı kazanma hızını ifade eder. Ve geri bağlantılar, elbette, SEO’daki en önemli Google sıralama faktörlerinden biridir.

İşte bu yüzden bağlantı hızınızı takip etmeniz gerekiyor.

Google, organik aramalarda daha üst sıralarda yer almak için sitenize yönlendiren bağlantıların sayısını analiz eder. Bu nedenle, geri bağlantı trendlerinizi her zaman takip etmeniz önemlidir.

Bağlantı hızını analiz ederken, oluşturduğunuz geri bağlantıların kalitesine odaklanmanız gerektiğini de unutmamak gerekir.

Bu gönderi, bağlantı hızının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve siteniz için neden önemli olduğunu derinlemesine inceliyor.

Başlayalım!

Yukarıda bahsedildiği gibi, bağlantı hızı, bir alanın veya sayfanın geri bağlantılarını belirli bir süre içinde ne kadar hızlı büyüttüğünü ifade eder. Aylık olarak ölçülür ve kazanılan bağlantı sayısına göre belirlenir.

Bağlantı hızı fikri, 2003 yılında bir Google’dan geliştirildi. patent. Patent, tarihsel verilerden arama bilgileri oluşturmaya dayanıyordu. Sayfaları sıralamak için bir web sitesindeki bağlantıların zaman içinde büyümesini ölçmekten bahsediyor.

Bir metrik olarak bağlantı hızı kavramının SEO için resmi bir Google standardı olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu, SEO topluluğu içinde pratik bir sıralama stratejisi olarak geliştirilmiş bir fikirdir.

Bu nedenle, yüksek veya düşük bağlantı hızı, Google standartlarına göre otomatik olarak daha iyi sıralamaları garanti etmez. Aslında Google’a göre en değerli uygulama, her şeyden önce web siteniz için oluşturduğunuz geri bağlantıların kalitesine odaklanmaktır.

İdeal bir senaryoda, içeriğinize göre doğal geri bağlantılar almalısınız. Ancak çoğu durumda bu mümkün değildir, bu nedenle geri bağlantılarınızı aktif olarak kazanmanız gerekir.

Geri bağlantılarınızı hızlı bir şekilde oluşturmak, bir denge olması gerekse de SEO sıralamalarınızı olumsuz etkilemez. Bağlantı hızınızdaki büyümenin istikrarlı olması gerekir, çünkü bu web sitenizin güvenilirliğini artırır‌. Aşağıdaki grafik, bağlantılarınızı oluşturmaya nasıl devam etmeniz gerektiğini gösterir.

Örneğin, web siteniz yeniyse, başlangıçta birkaç geri bağlantı kazanması beklenir. Şimdi, bunun yerine bir gecede 1.000 geri bağlantı kazandığınızı varsayalım. Bu şüpheli görünmüyor mu? Aşağıdaki grafiğin nasıl büyük artışlara sahip olduğuna dikkat edin.

Google, bağlantı oluşturmada bu tür ani artışları fark eder ve bu, SEO sıralamalarınızı ve sonuç olarak web sitenizin güvenilirliğini olumsuz etkileyebilir.

İşte bu nedenle bağlantı hızı izlenecek önemli bir ölçümdür.

Bağlantı hızı, web sitenize trafik çeken en kritik SEO tekniklerinden biridir.

son zamanlarda Semrush tarafından yapılan çalışma bir alan adının ne kadar çok geri bağlantısı varsa, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) o kadar üst sıralarda yer aldığını buldu. İşte çalışmanın bulgularına bir bakış.

SERP’lerde üst sıralarda yer almanın yanı sıra, bağlantı hızı trendlerini analiz etmek, siz ve rakipleriniz için oyun alanını eşitler. Bu, özellikle sektörünüzdeki diğer oyuncuların geri bağlantılarını incelerseniz doğrudur.

İşletmenizin rakiplerinize karşı sıralamasını kolayca belirleyebilirsiniz. Ahrefs gibi araçlar, bu analizleri sizin için kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Aşağıda, Ahrefs ile ilgili bir rekabet analizinin nasıl göründüğüne dair bir örnek verilmiştir.

Web siteniz için organik olarak bağlantılar oluşturursanız, Google tarafından cezalandırılma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak Google, siyah şapkalı bağlantı oluşturma olarak da bilinen, önerilen yönergelere uymayan geri bağlantı oluşturmaya kaşlarını çatar.

Bağlantılarınızın büyümesindeki doğal olmayan artışlar, daha önce de belirtildiği gibi, arama motoru tarayıcıları için bir tehlike işareti anlamına da gelir. Ancak bu, yürüttüğünüz işin türüne bağlıdır.

Örneğin, Amazon gibi yerleşik e-ticaret siteleri her gün çok sayıda geri bağlantı alır, bu nedenle yüksek artışlar doğal değildir.

Ancak, yeni ve büyüyen işletmelerin bir gün içinde çok sayıda geri bağlantı kazanması doğal görünmüyor. Ve bu, arama motoru tarayıcılarından cezalar çekerek SEO sıralamalarında düşüşe neden olur.

Bir sonraki bölümde göreceğimiz gibi, viral bağlantılarda durum farklıdır.

Bazen gönderilerinizden biri veya birkaçı viral olabilir ve işletmenizi haritada gösterebilir. Bu, hem değerli hem de spam içerikli geri bağlantıları çeker.

Çok sayıda popüler web sitesi tarafından bahsedilebilir ve kaliteli geri bağlantılar alabilirsiniz. Benzer şekilde, sıralaması düşük birçok küçük web sitesi de sitenize geri bağlantı vermek isteyecektir.

Özellikle sitenizin olağan popülerlik düzeyleri o kadar yüksek değilse, bu tür artışlar doğal görünmeyebilir.

Tavsiye Edilen:  Müşteri Deneyiminin Ötesinde: Toplam deneyim (TX)

Bununla birlikte, arama motoru tarayıcıları, bu artışları doğal olmayan bağlantı kurmanın bir işareti olarak algılamaz. Örneğin Google, viral bağlantı oluşturmaya farklı davranır. Doğal görünmeyen viral bağlantı hızı konusunda endişelenmenize gerek yok. Kısacası sizi olumsuz etkilemez.

Bu, özellikle web siteniz sıralamanıza zarar verebilecek spam geri bağlantılar alırsa geçerlidir. Google’ın, viral gönderilerden gelen bu tür spam’lerin güvenilirliğinize zarar vermemesini sağlamanın yolları vardır.

Bir tweet bir keresinde Google’dan John Mueller’e viral makalelerinden spam geri bağlantıları reddetmeleri gerekip gerekmediğini sordu ve işte yanıtı buydu.

Bağlantı hızınızı zaman içinde izlemek ve sabit olduğundan emin olmak için bağlantı hızı trendlerinizi analiz etmeniz gerekir.

Bağlantı hızı eğilimleri nelerdir? Bir sonraki bölümde öğrenelim.

Bağlantı hızı eğilimleri, bağlantı kurma oranınızın yükselişini ve düşüşünü ölçmenize yardımcı olur. Bağlantı hızı trendlerini izlemek, bağlantıları doğru şekilde alıp almadığınızı size gösterecektir.

Bu şekilde, negatif, pozitif ve optimal bağlantı hızlarınızı belirleyeceksiniz‌.

Bağlantı hızı trendlerinden bahsederken pozitif, negatif ve optimal olan nedir? Hadi bir bakalım.

Bu, web sitenize geri bağlantı sayısının azaldığı durumu ifade eder. Arama motorları bunu web siteniz için kötü bir işaret olarak yorumlar ve SEO sıralamanızı düşürebilir.

Pozitif bağlantı hızı, web sitenize gelen geri bağlantı sayısındaki artışı gösterir. Arama motorları bunu hem bütünlük hem de popülerlik kazanan bir web sitesi olarak yorumlar. Bu nedenle, SEO sıralamanızı yükseltebilirler.

Bu, web sitenizin alan adınız için otomatik olarak organik geri bağlantıları garanti eden yüksek kaliteli içerik içerdiği zamandır. Ayrıca, belirtildiği gibi, aktif olarak kendi oluşturduğunuz geri bağlantılardaki tutarlı büyümeyi ifade eder.

İşte, geri bağlantılarınızı analiz etmek ve web sitenizi rakiplerinizle karşılaştırmak için bağlantı hızı trendlerini nasıl kullanabileceğinize dair daha derin bir inceleme.

Bağlantı hızı trendlerini izlemek, sitenize geri dönen bağlantıların sağlığını belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, rakiplerinizin sitelerine geri bağlantıları analiz etmenizi sağlar.

Bu şekilde, kaliteli bağlantıları seçebilir, olumsuz veya bozuk bağlantıları bırakabilir ve rakiplerinizden öğrenebilirsiniz.

Bağlantı hızıyla, her gelen bağlantının nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlarsınız. Bu şekilde, web sitenize zarar verebilecek normal ve düzensiz artışları ayırt edebilirsiniz.

Ayrıca, değer katmayan düşük performans gösterenlere kıyasla daha fazla trafik getiren popüler bağlantıları da belirleyebilirsiniz. Artık ulaşılamayan süresi dolmuş alanları da bu şekilde bulabilirsiniz. Bunlar, reddetmeniz gereken bağlantılardır.

Diğer sitelerin bağlantı hızlarını incelemek, sitenizin yararlanabileceği daha popüler alan adlarına bir göz atmanızı sağlar. Bağlantı kurma stratejinizi bilgilendirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Bu, diğer sitelere bağlantı vermek için bir platform olarak alan adınızın güvenilirlik açısından nerede durduğunu analiz etmenize yardımcı olur. Karşılıklı geri bağlantılar oluştururken özellikle önemlidir.

Karşılıklı geri bağlantı, web siteleri birbirine geri bağlandığında gerçekleşir. Bu yazının ilerleyen kısımlarında tartışacağımız bağlantı oluşturma dünyasında yaygın bir uygulamadır.

Alan adınız başka bir siteye ne kadar kalite getirirse, karşılıklı bağlantı düzenlemesini kabul etme olasılıkları o kadar yüksektir.

İlgilendiğiniz diğer web sitelerinin bağlantı hızlarını analiz edebilirsiniz. Bu, geri bağlantı almak istediğiniz bir web sitesi olabilir. Bu şekilde, bunun sizin için ne kadar değerli olacağını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca, sahip olmak veya bağlantısını kesmek istediğiniz bir web sitesi de olabilir. Her iki durumda da, bağlantı hızlarını incelemek, kararınızı vermeniz için gereken bilgileri size verecektir.

Bir rakip geri bağlantı analizi yapmak, rakiplerinize göre sektördeki konumunuzu bilmenize yardımcı olur. Sektörünüzdeki diğer işletmelerin bağlantı hızlarını analiz ederek, onların geri bağlantılarından hangilerinin güçlü olduğunu bilecek ve bunları sizinkiyle karşılaştıracaksınız.

Ayrıca, hangi alan adlarının daha yüksek puanlara sahip olduğunu ve dolayısıyla bağlantı hızlarını nasıl etkilediklerini de öğrenirsiniz.

Ayrıca, web sitenizin rakip web sitelerine karşı belirli anahtar kelimeler için nasıl sıralandığını da karşılaştıracaksınız.

Örneğin, belirli anahtar kelimeler için hangi işletmelerin daha yüksek geri bağlantılara sahip olduğunu ve neleri iyi yaptıklarını bileceksiniz. Ardından, gerekli eylemi gerçekleştirebilir ve içeriğinizi ve bağlantı kurma stratejinizi optimize edebilirsiniz.

Bu karşılaştırmaları kolayca yapmak için kullanabileceğiniz birkaç araç var. Biri, Rekabetçi Peyzaj Analizörü.

Competitive Landscape Analyzer yazılımındaki bir bağlantı hızı karşılaştırması şuna benzer:

Daha önce de belirtildiği gibi, karşılıklı bağlantılar, web siteleri arasında bağlantı oluşturmaya karar veren iki web sitesi tarafından oluşturulan bağlantılardır. Web siteleri, içeriklerinin değerine dayalı ilişkiler kurar ve bu da bağlantı değişimlerine yol açar.

Tavsiye Edilen:  EN İYİ ChatGPT Web Sitesi Alternatifleri (BÜYÜK LİSTE, GÜNCELLENMİŞ, TEMMUZ 2023)

Sonuç olarak, sayfalarında, makalelerinde veya blog gönderilerinde birbirlerine geri bağlantı verirler. Bazen, birbirlerinin nişleriyle alakalı içeriğe sahip sitelerden kaynaklanan farkında olmadan yapılan bir uygulamadır.

Minimum çabayla sitenize değerli geri bağlantılar oluşturmanın bir yolu.

Bu strateji oldukça yaygındır. Bir çalışmada analiz edilen alanların yaklaşık %73,6’sında karşılıklı bağlantılar vardı. İşte çalışmanın bir infografik.

Karşılıklı bağlantının yalnızca bağlantı alışverişi yapmak için bir web sitesine yaklaşmayı içermediğini lütfen unutmayın. Onlarla bir ilişki geliştirmeniz gerekiyor.

Bağlantı hızı ve karşılıklı bağlantılar arasında nasıl bir ilişki olduğunu sorabilirsiniz?

İşte nasıl.

İlk olarak, bağlantı hızı trendlerinizi incelemek, hangi web sitelerinin değerli geri bağlantılara sahip olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Onlarla bir ilişki kurmak için bir web sitesine yaklaşmadan önce, alaka düzeyini ve güvenilirliğini belirlemeniz gerekir.

Bağlantı hızları, gelen ve giden bağlantılarınız için yeterince yetkili olup olmadıklarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, siteniz herhangi bir şekilde spam içerikli sitelere bağlandığında arama motorları sizi cezalandırabilir.

Zaten karşılıklı geri bağlantılar oluşturmak neden önemlidir? Ve bunu etkili bir şekilde nasıl yaparsınız?

İlk olarak, her web sitesi SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak ister, çünkü bu daha fazla dönüşüm anlamına gelir. Geri bağlantı oluşturmak, bunu yapmanın bir yoludur ve karşılıklı bağlantılar, geri bağlantı oluşturmanın kolay bir yoludur.

Nedenini öğrendiğimize göre şimdi nasıla geçelim.

Karşılıklı bağlantı kurma stratejinizin etkili olmasını sağlamak için aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Nişiniz veya sektörünüzle ilgili içeriğe sahip web sitelerine yaklaşın.
 • Bağlantılarınızı sitenizdeki stratejik noktalara yerleştirerek tıklama oranlarını (TO) optimize edin.
 • Diğer sitelerin bağlantı kurabileceği bilgileri sağlamayı deneyin.
 • Backlink almak istediğiniz sitelerin kalitesini kontrol edin.
 • Karşılıklı bağlantıları sayfalarınıza yayın.
 • Mevcut ve yeni ihlallere sahip web sitelerinden kaçının. Negatif bağlantı hızlarına bakarak bunu tespit edebilirsiniz.
 • Sitenin herhangi bir karşılıklı bağlantı yönergesi varsa, bunları uyguladığınızdan emin olun.

İçeriğiniz kaliteliyse, karşılıklı bağlantılar hiçbir çaba göstermeden organik olarak kurulacaktır. Ancak, bunları kendi başınıza oluşturmanız gerektiğinde, yukarıdaki yönergeler işinize yarayacaktır.

Sitenizde sık sık geri dönen bağlantılar varsa, arama motorları kaliteli içerik ürettiğiniz izlenimini edinir. Backlink kaynaklarınız ne kadar alakalı ve kaliteli olursa, siteniz o kadar iyi SEO sıralaması alır.

Alaka düzeyi, anahtar kelimeler, niş ve sayfa içeriği gibi faktörlerle ilgilidir. Bu nedenle, içerik oluşturmak için anahtar kelime araştırması yaparken doğru anahtar kelimeleri hedeflediğinizden emin olun.

Arama motoru tarayıcıları, içeriğinizde kullandığınız anahtar kelimeler için web sitenizi dizine ekler. Bu nedenle, içeriğiniz iyi optimize edilmişse, SERP’lerde daha üst sıralarda yer alır ve web sitenize daha fazla trafik çeker.

Bu tarayıcılar, içeriğinizin kalitesinde tutarlılık aramak için web sitenizin yörüngesinde döndüklerinden, bu işlem zaman, bazen aylar alır.

Web sitenizin tutarlılığını belirlemelerinin bir yolu, geri bağlantı kazanımlarınızı incelemek, yani bağlantı hızı trendlerinizi gözlemlemektir. Arama motoru, sitenizin geri bağlantılarının doğal bir hızla büyüdüğünü öğrendiğinde, SEO sıralamanız yükselebilir.

Bu nedenle, bağlantı hızınızı doğru şekilde oluşturmak, SEO’nuzu artırmanın harika bir yoludur. Bu sonuçları daha da artırmak için yapmanız gerekenler:

 • Kitlenize yardımcı olacak kaliteli içerik oluşturun
 • Oluşturmayı seçtiğiniz geri bağlantıların alaka düzeyini öğrenmek için Ahrefs gibi araçları kullanın

Bağlantı hızı için başka bir araç, Rekabetçi Bağlantı Hızı Aracıdır (CLV). Bu araç, değerli geri bağlantı oluşturma fırsatlarını belirlemek için bağlantı hızınızı rakiplerinize kıyasla analiz eder.

İşte aracın pratikte nasıl göründüğü.

SEO sıralamanıza yardımcı olmanın yanı sıra, bağlantı hızınızı izlemek içerik stratejinizi oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, rakip alan adlarını ve geri bağlantıları incelemek size şu konularda yardımcı olur:

 • Hangi anahtar kelimelerin en üst düzeye çıkarılacağı konusunda fikir edinin
 • Hangi yeni içeriği üreteceğinizi bilin
 • Kitlenizle neyin daha alakalı olduğunu belirleyin

Daha Yüksek Sıralamalar Nasıl Alınır?

Çevrimiçi varlığı olan her işletme, Google’da birinci sayfaya ulaşmak veya üst sıralarda yer alan içeriğe sahip olmak ister. Ne de olsa, çevrimiçi para kazanmanın ilk adımı görünürlük elde etmektir.

Bağlantı hızınızı izlemek ve kaliteli geri bağlantıları belirlemek, web sitenizin trafiğine yardımcı olur. Geri bağlantılar, arama motoru tarayıcılarına şunları gösterdiği için sıralamanıza yardımcı olur:

 • Ürettiğiniz bilgiler web sitenizin ziyaretçileri için faydalıdır
 • Diğer web siteleri, bakış açınıza o kadar değer verir ki, onları izleyicileriyle paylaşmak isterler.
 • Siteler arasında karşılıklı iyi niyet vardır, özellikle birbirlerine geri bağlantı verenler
Tavsiye Edilen:  ChatGPT 4 nedir? Nasıl kullanabilirsiniz?

Daha yüksek sıralamalar elde etmek için en iyi tavsiye, genellikle mümkün olduğunca doğal bir şekilde geri bağlantılar oluşturmaya çalışmaktır. Ve daha önce de belirtildiği gibi, onu sabit ve tutarlı hale getirin.

Örneğin, birkaç ay boyunca yüksek sıralamalara sahip olmak ve daha sonra hiç olmamak, alarm için bir nedendir. Google ve diğer arama motoru tarayıcıları, istikrarlı geri bağlantı büyümesine sahip sitelerin güvenilirliğini doğrular.

Bağlantı hızının izlenmesi, sitenizin Google sıralamasını yükseltmenize bu şekilde yardımcı olur.

Bağlantı hızı, yalnızca istikrarsız bir büyüme değilse, Google cezalarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Geri bağlantıda ani artış olarak adlandırılan istikrarsız büyüme, cezaları çeker. Negatif bağlantı hızları, bu cezalara neden olabilecek bağlantıları nasıl belirlediğinizdir.

Google, arama motoru sonuç sayfalarını (SERPS) yönlendiren kurallara sahiptir. Bu nedenle, web sitenizin SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için Google’ın yönergelerine uymanız çok önemlidir.

Bu yönergeler, belirli içeriğe geri bağlantı vermenize olanak tanır ve bu yönergeleri ihlal etmek de cezalara yol açar.

Google’ın web sitelerini sıralamak için kullandığı en önemli algoritmalardan biri de PageRank’tir. Bu algoritma, sıralamalarını belirlemek için web sitenizin yetkisini kontrol eder. Bağlantı hızı, PageRank algoritmalarının aldığı bir faktördür.

Web sitenize geri bağlanan birçok alan adına sahip olmak, SERP’lerde üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur ve size daha iyi bir PageRank verir. Bu nedenle, web siteniz için mümkün olan en iyi geri bağlantıları tutarlı bir oranda almaya çalışmalısınız.

Bunu yapmanın bir yolu, geri bağlantılarınızı zamana yaymaktır, böylece ani artışlar olmaz. Diğer yollar şunları içerir:

 • Geri bağlantılar oluştururken farklı bağlantı metinleri kullanma
 • Taktiklerinizin, özellikle ücretli SEO geri bağlantıları için kara şapka olmadığından emin olmak
 • Google Web Yöneticisi yönergelerini takip etme

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

SSS

1. SEO’da bağlantı hızı nedir?

Web sitenizin belirli bir süre boyunca geri bağlantı kazanma oranını ifade eder.

2. Bağlantı hızı eğilimleri nelerdir?

Bağlantı hızı eğilimleri, geri bağlantı kurma oranlarınızın yükselişini ve düşüşünü ölçer. Bağlantı hızınızın ne kadar sabit olduğunu gösterir.

3. Ahrefs’te bağlantı hızı nerede?

Ahrefs’te, alan geri bağlantıları bölümünde bağlantı hızını bulabilirsiniz. Nişinizdeki en üst sıralarda yer alan sitelerin URL’lerini yazarak, kendi sitenize karşı zaman içinde geri bağlantı büyümelerini göreceksiniz.

4. SEO için kaç tane geri bağlantı iyidir?

Web siteniz için bağlantılar oluştururken, SEO için iyi olan belirli bir sayı yoktur. Değerli ve alakalı oldukları sürece, olabildiğince çok geri bağlantıya sahip olabilirsiniz.

5. Bağlantılar SEO’ya nasıl yardımcı olur?

Bağlantı oluşturmak Google’a web sitenizin kaliteli içeriğe sahip olduğunu gösterir. Bu nedenle, sürekli olarak web sitenize geri dönen kaliteli bağlantılara sahipseniz, arama motoru tarayıcıları sitenizi daha yüksek sıralar.

SEO stratejinizi oluştururken bile, bağlantı hızınızı ve bunun web sitenizin sıralamaları üzerindeki etkisini not etmek çok önemlidir.

Arama motoru tarayıcıları, web sitenizin otoritesini belirlemek için geri bağlantı trendlerinizi izleyecektir. Bu nedenle, negatif geri bağlantıları ayıklamak ve daha kaliteli gelen bağlantılar oluşturmak için bağlantı hızını kullanmayı düşünün.

Daha ne?

Google tarayıcıları web sitenizi son derece yetkili bulduğunda, diğer web sitesi ziyaretçileri de bulacaktır. Bu şekilde, yalnızca SEO sıralamalarınız yükselmekle kalmayacak, aynı zamanda doğal olarak daha fazla organik geri bağlantı oluşmasına neden olacaktır.
Ve web siteniz için potansiyel geri bağlantı fırsatlarını nasıl buluyorsunuz? Öğrenmek için Bağlantı Sandığımıza gidin.