Bankacılık Sektöründe Siber Güvenlik

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bankacılık Sektöründe Siber Güvenlik

Son yıllarda, siber güvenlik ürünlerine ve hizmetlerine olan talep tüm sektörlerde arttı. Bu makale, siber güvenliğin neden bir kariyer olduğu, siber güvenlikte uzman olmak için gereken beceriler ve siber güvenlikte en iyi işler gibi soruların yanıtlarını almanıza yardımcı olacaktır.

İşte içindekiler tablosu:

Wix tarafından Siber Güvenlik ile ilgili kursun tamamına göz atın:

Bankacılıkta Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, ağları, cihazları, programları ve verileri saldırı, hasar, kötü amaçlı yazılım, virüsler, bilgisayar korsanlığı, veri hırsızlığı veya yetkisiz erişimden korumak için tasarlanmış teknolojilerin, prosedürlerin ve yöntemlerin organizasyonu anlamına gelir.

Bankacılıkta siber güvenliğin temel amacı, kullanıcının varlıklarını korumaktır. Bireyler nakitsiz kaldıkça, diğer işlemler veya işlemler çevrimiçi olarak yapılır. Bireyler, Siber güvenlik kapsamında korunması gereken işlemler için banka kartları ve kredi kartları gibi dijital paralarını kullanır.

Bankacılık Sektöründe Siber Güvenliğin Önemi

Siber güvenlik yalnızca BT kuruluşlarıyla sınırlı değildir, her işletme için önemlidir. Ancak bankalar için önemli bir değere sahiptir. Bankalar düzenli olarak milyonlarca işlem yapar. Bu nedenle, bankaların verilerini siber saldırılara karşı korumak için koruyucu güvenlik prosedürleri almaları çok önemlidir. Siber güvenliğin bankalar için gerekli olmasının bazı nedenleri şunlardır:

Bankacılık sektörünün de bir siber güvenlik uzmanına ihtiyacı var. Siber Güvenlik Sertifikasyon Kursumuza kaydolun ve bu beceride ustalaşın!

Müşterilere Kayıp

Bir banka bir siber saldırı ile karşılaştığında, bu sadece bankanın statüsünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinin varlıklarının da kaybolmasına neden olur. Normalde, bir kullanıcı kart dolandırıcılığı nedeniyle para kaybettiğinde bankadan geri alınabilir. Ancak veri ihlali gibi durumlarda fonların geri alınması zaman alıyor ve bu da müşteriler için oldukça endişe verici. Müşteri verilerini güvende tutmak için her bankanın müşterilerinin verilerini koruyabilecek siber güvenlik yöntemleri uygulaması gerekir.

Bankanın İtibarı

Veri ihlali, kullanıcıların verilerinin kaybolmasına yol açtığı için bankalar için çok önemli bir sorundur. Bir bankanın müşterilerinin verileri çalınırsa, müşterilerin bankaya güven duyması zorlaşır. Veri ihlalleri genellikle zayıf siber güvenlik yaklaşımları nedeniyle gerçekleşir.

Bu nedenle, bankaların mevcut güvenlik önlemlerini değerlendirebilmeleri ve önemli verileri koruyabilmeleri için siber güvenlik gereksinimlerine sahip olmaları gerekmektedir.

dijitalleştirme

Bildiğimiz gibi artık neredeyse her şey dijitalleşti. Ürün siparişinden toplantı yapmaya ve para göndermeye kadar çeşitli dijital platformlara güveniyoruz. Bilgisayar korsanları, uygun siber güvenlik yöntemleri uygulanmadığı takdirde bankacılık uygulamalarına hızla erişebildiğinden, bu durum bankaların müşteriler tarafından kullanılan bankacılık işlevlerini geliştirmesini son derece önemli hale getiriyor.

Bankacılıkta Siber Güvenlikte Saldırı Vakaları

Dünya dijitalleşirken, Siber saldırganlar verilere saldırmak ve verileri çalmak için farklı yollar buldular.

  • Bankalar, organize suçluların ve bilgisayar korsanlarının amansız saldırılarına tanık oldu. Yakın zamanda Canara Bank ile ilgili bir siber saldırganın kötü amaçlı bir sayfa ekleyerek bankanın web sitesine saldırdığı ve tahrip ettiği ve bankanın e-ödemelerini bloke ettiği bir vakada görüldü.
  • Hindistan’da bankacılık sektöründe siber güvenliğe yönelik bir başka saldırı vakası, büyük bir kayıpla karşı karşıya kaldıkları Union Bank of India ile gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, sahte RBI çalışan kimliği kullanarak erişim sağladı ve bankanın çalışanlarından biri kimlik avı e-postasının kurbanı oldu ve kötü amaçlı bir bağlantıya tıkladı ve bu da kötü amaçlı yazılımın sistemi manipüle etmesine yol açtı.
Tavsiye Edilen:  5 wskazówek, jak zrobić wideo marketingu wirusowego

Bu blogda En İyi Siber Güvenlik becerileri hakkında bilgi edinin!

Bankaların Karşılaştığı Başlıca Siber Güvenlik Tehditleri

Son birkaç yılda, siber suçlar finans sektöründe çok yaygın hale geldi ve artık sektörün en büyük risklerinden biri olduğuna inanılıyor. Bilgisayar korsanları, becerilerini geliştirerek teknolojide ilerlemiştir ve bu, herhangi bir bankacılık sektörünün tehdidi her seferinde durdurmasını çok zorlaştırmaktadır. İşte bankaların karşılaştığı bazı siber güvenlik tehditleri:

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, elektronik etkileşimde güvenilir bir kişi gibi saklanarak kötü amaçlı eylemler için kredi, banka kartı bilgileri vb. gizli, sınıflandırılmış verileri elde etmek anlamına gelir. Çevrimiçi bankacılık kimlik avı dolandırıcılıkları sürekli olarak gelişmiştir. Gerçek ve orijinal görünüyorlar, ancak erişim verilerinizi vermeniz için sizi kandırıyorlar.

Kötü amaçlı yazılım

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar gibi uçtan uca müşteri cihazları, büyük ölçüde dijital işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır, bu nedenle güvenlik altına alınmaları gerekir. Kötü amaçlı yazılımla ilişkiliyse, ağınıza her bağlandıklarında bankanın siber güvenliği için ciddi bir risk oluşturabilir. Gizli veriler bu ağdan geçer ve kullanıcı cihazına kötü amaçlı yazılım takılırsa, bu kötü amaçlı yazılım hiçbir güvenlik olmaksızın bankanın ağı için ciddi bir tehlike oluşturabilir.

Bu blog aracılığıyla Siber Güvenlik Analisti bilginizi geliştirin!

Şifrelenmemiş Veri

Verilerin şifrelenmeden bırakılması ve siber saldırganların veya bilgisayar korsanlarının verileri anında manipüle etmesi bankaların en sık karşılaştığı tehditlerden biridir ve bu nedenle bankalar için ciddi sorunlar yaratır. Bankalarda veya çevrimiçi ortamda bilgisayarlarda tutulan tüm bilgiler tamamen şifrelenmelidir. Veriler çalınsa bile bilgisayar korsanlarının bunları kullanamayabileceğini garanti eder.

kimlik sahtekarlığı

Bu, finans kurumlarının karşılaştığı en son siber tehdit biçimlerinden biridir. Bilgisayar korsanları, orijinaliyle ilişkili ve aynı şekilde çalışan bir web sitesiyle bir banka web sitesinin URL’sini gösterecek ve müşteri oturum açma kayıtlarına girdiğinde, oturum açma kimlik bilgileri bu bilgisayar korsanları tarafından çalınmakta ve daha sonra kullanmaktadırlar.

Veri Manipülasyonu

Siber saldırılarla ilgili yaygın bir yanlış anlama, yalnızca veri çalma konusunda endişe duyduklarıdır. Bununla birlikte, veri manipülasyonu saldırıları giderek bilgisayar korsanları için daha yaygın bir saldırı aracı haline geldiğinden, durum her zaman böyle değildir. Veri manipülasyonu saldırıları, tehlikeli bir aktör objektif bir sisteme girdiğinde ve kendi kişisel çıkarları için verilerde fark edilmeyen değişiklikler yarattığında gerçekleşir. Bunun bir örneği, bir çalışanın müşteri bilgi verilerini değiştirmesidir. İşlemler gerçek görüneceği ve gelecekteki verilerin nasıl depolanacağı konusunda hatalara yol açacağı için bu durum muhtemelen fark edilmeyecektir. Manipülasyon ne kadar uzun süre fark edilmezse, o kadar fazla yıkıma neden olur.

Tavsiye Edilen:  Enerji Sektöründe ChatGPT: Verimliliği ve Sürdürülebilirliği Artırma

Şuradaki blogumuzdan siber güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinin: Siber Güvenlik Eğitimi!

Bankacılık Kurumu Nasıl Siber Güvenli Hale Getirilir?

Bankacılıkta siber güvenliğin temel amacı, müşterinin verilerini ve varlıklarını korumaktır. Giderek daha fazla insan nakitsiz hale geldikçe, daha fazla bankacılık işlemi çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Bankacılık kurumlarını siber güvenli hale getirmenin bazı yolları şunlardır:

Kombine Güvenlik

BFSI yüksek düzeyde yapılandırılmış olduğundan, bankalar bazen tamamen ele alınması zor olabilecek en iyi teknolojiyi kullanmak için zaman, para ve çaba harcarlar. Tüm unsurların çalıştığı ve birbirine bağlandığı birleşik güvenliğe doğru ilerlemek daha avantajlıdır.

Çok faktörlü kimlik doğrulama

Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), erişimin yalnızca bir müşteri iki veya daha fazla oturum açma kimlik bilgisi verdiğinde verildiği bir doğrulama tekniğidir. Oturum açma kimlik bilgileri parolalardan, tercihlerden veya parmak izlerinden oluşabilir. MFA kurarken, güvenliği azaltacağı için oturum açma kimlik bilgilerinin benzer bir kaynaktan (iki parola) gelmediğinden emin olun. MFA, önemli bilgilere erişmeye çalışırken ekstra bir güvenlik katmanı içerdiğinden bankalar için bir ihtiyaçtır.

Mevcut en iyi Etik Hacking Kursu ile geleceğinize yatırım yapın. Şimdi katılın ve heyecan verici siber güvenlik fırsatlarının kapılarını açın!

siber sigorta

Siber sigorta, bir siber saldırı durumunda bir kuruluşun ekonomik olarak güvende olmasını sağlayarak onu bir siber güvenlik planının temel bir unsuru haline getirir. Siber sigorta nakliyecileri yasal maliyetleri sınırlamanın yanı sıra müşterileri ihlaller hakkında bilgilendirir, böylece kuruluşlar veri ihlali düzenlemeleri ile mutabık kalır. Ayrıca siber sigorta, hasarlı sistemlerin düzeltilmesi ve verilerin yeniden oluşturulması için ödeme yapılmasına da yardımcı olacaktır.

Tüketici farkındalığı

Kullanıcının, kullanıcı kimlik bilgilerini kimseye ifşa etmemesi konusunda uyarılması gereken en önemli hususlardan biridir. Operasyonlarında veya banka hesaplarında herhangi bir şüpheli gelişme olması durumunda en kısa sürede siber güvenlik hücresine ifade vermelidirler.

Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Uygulamaları

Bir güvenlik duvarı korumayı artıracaktır, ancak revize edilmiş virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri kullanılmadıkça saldırıları önlemeyecektir. En son uygulamaya yenilemek, sisteminize yönelik potansiyel olarak yıkıcı saldırıları önleyebilir.

kayıt olun Siber Güvenlik kursları ve kariyerinize bu sıcak alanda başlayın!

Bankacılık Sektöründe Siber Güvenlik İşleri

İşte bankacılık sektöründe siber güvenlik alanında çeşitli işler

Baş Bilgi Güvenliği Müdürü (CISO)

Baş bilgi güvenliği görevlisi (CISO), bir şirketin bilgi ve kayıt güvenliğinden sorumlu bir yetkilidir. Geçmişte, pozisyon ancak bu şekilde tanımlanmıştı, bu günlerde unvan genellikle CSO ve güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı ile birbirinin yerine kullanılıyor ve bu da şirkette daha kapsamlı bir pozisyonu gösteriyor. Güvenlik operasyonları, siber risk ve siber istihbarat ve güvenlik mimarisinden sorumludur.

Güvenlik Mimarisi

Güvenlik mimarisi, donanım ve yazılım deneyimini kodlama uzmanlığı, araştırma becerileri ve strateji geliştirme ile birleştirir. Güvenlik mimarları, potansiyel riskleri tahmin eder ve bunları önlemek için sistemler oluşturur. Güvenlik mimarı sorumlulukları, güçlü iletişim ve idari liderlik becerileri gerektiriyordu. Genellikle üst düzey bilgi teknolojisi uzmanlarından oluşan ekiplerle görevlendirilen güvenlik mimarları, bilgisayar güvenlik politikalarını ve yöntemlerini bir şirket genelinde iletebilir ve dağıtabilir.

Tavsiye Edilen:  Siber Güvenlik ve Veri Bilimi

Ağ Güvenliği Mühendisi

Ağ güvenlik mühendisleri, ağ sistemlerini tasarlayarak, oluşturarak, geliştirerek ve kontrol ederek özel bir ağın güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Ağ üretkenliğini artırmak ve verileri hatalara ve ihlallere karşı korumak için sürekli olarak yöntemlerde sorun giderirler. Görevleri mevcut riskleri denetlemek ve bu risklerden kurtulmaktır.

Bankalar İçin En İyi Siber Güvenlik Çerçevesi

Siber güvenlik her kuruluş için bir endişe kaynağıdır. Ve özellikle çok fazla kişisel veri ve işlem listesi bulunduran bankalar için gerekli siber güvenlik çözümlerine ve prosedürlerine sahip olmaları çok önemlidir.

Hindistan’da RBI, ABD’de FFIEC, Singapur para otoritesi (MAS) gibi birçok yönetim organı, bankaların bazı ayrıntılı yönergelere uymasını gerekli kılmış ve mevcut sistemdeki boşlukları ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak için bankacılık siber güvenlik standartları oluşturmuştur. .

Siber güvenlik iş görüşmelerine mi hazırlanıyorsunuz? Şuradaki blogumuza bir göz atın: Siber Güvenlik mülakat soruları ve işe alım sürecinizde mükemmel olun.

NIST Siber Güvenlik Çerçevesi:

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), buluşları ve ticari rekabet gücünü artırmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın bir ölçüm yönergeleri laboratuvarı ve düzenleyici olmayan bir kuruluşudur.

NIST Çerçevesi, kuruluşların şunları yapması için ortak bir dil ve yöntem sağlar:

  • mevcut siber güvenlik duruşunu tanımlayın;
  • siber güvenlik için odak durumlarını tanımlayın
  • risk yönetimi çerçevesinde ilerleme fırsatlarını tanımak ve bunlara odaklanmak

FFIEC Siber Güvenlik Değerlendirme Aracı:

FFIEC, Federal Finansal Kurumlar İnceleme Konseyi’nin kısaltmasıdır. FFIEC, siber güvenlik risklerine ilişkin bilgileri geliştirmek için çeşitli programlar almıştır ve bu tehditleri finansal kuruluşlar ve onların önemli üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları arasında tespit etmek, değerlendirmek ve azaltmak istemektedir.

Bangalor’daki kapsamlı Siber Güvenlik Eğitimimizi kaçırmayın. Şimdi üye Ol!

Çözüm

Bankacılıkta siber güvenlik, müzakere edilemeyecek bir konudur. Finans sektöründe dijitalleşmenin ilerlemesi ile birlikte hackerlara daha yatkın hale geldi. Bu nedenle, kullanıcının ve bankanın verilerinin ve parasının güvenliği ile pazarlık etmeyen, kusursuz bir siber güvenlik olması gerekir.

Siber güvenlikle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bize şu adresten ulaşabilirsiniz: Siber Güvenlik Topluluğu.