Başarı için En İyi 5 Proje Yönetim Becerisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başarı için En İyi 5 Proje Yönetim Becerisi

Proje yönetimi rolleri herkese uyan tek tip değildir. Çeşitli endüstrileri kapsarlar ve her rol kendi şirketine özgüdür. Bununla birlikte, çoğu rol başarı için hala aynı becerileri gerektirir. İster bir web geliştirme projesinde çevik iş akışında ustalaşın, ister bir reklam öğesiyle kanban tahtalarını kullanın, temel becerileriniz muhtemelen aynı kalır. Aşağıdaki beş temel proje yönetimi becerisi sizi ve ekibinizi başarıya hazırlayacaktır.

1. Liderlik ve Takım Yönetimi

Sesi ayarla. Projeyi baştan sona başarılı bir şekilde yönetmek için, ekibi hem motive edici hem de destek sistemi olarak kendinizden emin bir şekilde yönetmeniz gerekir.

Hedef belirleme yoluyla liderlik edin. Bir proje yöneticisi olarak, işi planlarken müşteri hedeflerini aklınızda tutun. Günlük görevlere ve zamanlamaya kendinizi kaptırmak ve genel proje hedefinin odağını kaybetmek kolaydır. Bununla birlikte, örnek olarak liderlik ederseniz ve bu hedefi şirket içi ortak çalışma toplantıları, günlük iletişim ve müşteri görüşmeleri sırasında konuşmanın üstünde tutarsanız, bu hem dahili ekibe hem de bir bütün olarak projeye fayda sağlayacaktır.

Destek ve hesap verebilirlik ile liderlik edin. Herkes farklı çalışır ve bunu bir proje yöneticisi olarak çok çabuk öğrenirsiniz. Bu, iki özdeş projeniz olabileceği, ancak iki benzersiz ekibiniz varsa her projenin farklı şekilde çalışacağı anlamına gelir. Farklı ekip üyelerinin ellerinden gelenin en iyisini yaptıkları çeşitli yolları yönetmeyi öğrenmeniz gerekir.

Bu, bir ekip üyesinin doğrusal bir şekilde çalıştığı, birinin önce zor görevlere öncelik verdiği, birinin en iyi ekiple işbirliği içinde çalıştığı ve birinin yalnız bir kurt gibi çalışmayı tercih ettiği anlamına gelebilir. Birine nasıl çalışacağını söylemek senin işin değil. Ancak, onlara başarı için hazırlanmaları için ihtiyaç duydukları araçları ve bilgileri vermek, ellerinden gelenin en iyisini yapmak ve onları bu standarda karşı sorumlu tutmak sizin işiniz.

Tavsiye Edilen:  Profesyonel hizmet işletmenizi durgunluktan korumak için 8 strateji

2. İletişim

İletişim, üstleneceğiniz her proje yönetimi rolünün merkezinde yer alır. Her şey ayrıntılarda gizli: Gevşek mesajlar, g-sohbetler, telefon görüşmeleri, e-postalar, görüntülü aramalar. Meslektaşlarınız ve müşterilerinizle bu yollarla iletişim kurma şekliniz büyük fark yaratabilir.

Bir proje yöneticisi olarak, iletişimde özetlenen ayrıntılar, bir görevin doğru veya yanlış yapılması arasındaki fark olabilir. Hem bir görev içindeki küçük detayları hem de genel bir projenin büyük resim detaylarını etkili bir şekilde aktarmanız gerekir. Şüpheye düştüğünüzde, her zaman aşırı iletişim kurun.

İç iletişimin dışında, bu ayrıntıları paylaşmadan müşterilerin iç ekibin ne yaptığını bilmesini veya anlamasını bekleyemezsiniz. Müşterilerle iletişim kurarken, ekip tarafından yapılan çalışma ile büyük resim kazanımlarını iletmek için zaman ayırın.

3. Beklenti Ayarı

Etkili iletişim yoluyla bir ekibe liderlik etmenin yanı sıra, proje için uygun beklentiler belirlemeniz gerekir. Kaynak yönetimi, zaman yönetimi ve planlama burada devreye giriyor.

Neyin tamamlanması gerekiyor? Kim tamamlayabilir? Ve ne zaman tamamlanabilir?

Beklentileri belirlemeden önce, proje iş yüküne, ekibe ve mevcut çizelgelere gerçekçi bir bakış atmanız gerekir. Nadiren, eğer varsa, bir proje tam olarak mükemmel programa uyacaktır. Bunu bir kez kabul ettiğinizde, işleri biraz daha az stresli hale getirir. Neyin ne zaman yapılabileceği konusunda kendinize, ekibinize ve müşterilerinize karşı dürüst olmak uzun vadede herkesin hayatını kolaylaştıracaktır.

Kendinize ve ekibinize yapabilecekleri harika işi yapmak için uygun zamanı verirseniz, kalitenin parıldayacağını göreceksiniz.

4. Problem Çözme

Daha önce duydunuz: Daha çok değil, daha akıllıca çalışın. Önünüze çıkan kaçınılmaz engellerle karşılaştığınızda bir proje yöneticisi olarak bu yaklaşımı benimsemek akıllıca olacaktır.

Net bir cevabın veya sonucun olmadığı sayısız senaryo ile sınanacaksınız. İşleri fazla karmaşık hale getirme. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz yardım isteyin. Yükü kendi başınıza omuzlamanız gerektiğini düşünmeyin.

Tavsiye Edilen:  8 najlepszych usług pisania treści w 2023 r.: tworzenie treści internetowych

Tersine, bir takım arkadaşınızın mücadele ettiğini ve sizin günlük rolünüzün dışında olduğunu fark ederseniz, devreye girin ve yardım edebilmek için iş yüklerine aşina olun. Başlangıçta çözümsüz görünebilecek durumlarda manevra yapmak için emrinizdeki araçları ve iş arkadaşlarınızı kullanın. Bir şeyi halletmek için standart süreci bozmaktan korkmayın. Konfor bölgenizin dışında çalışıyor olsa bile, dönüp bir çözüm bulmak daha önemlidir.

5. Müzakere ve Esneklik

Müzakere ve esneklik problem çözme ile el ele gider. Bir sonraki çalışma ayını mükemmel bir şekilde planlamış olabilirsiniz ve ardından bir müşteri görüşmesine atlarsınız ve öncelikler değişmiştir ve her şeyin yeniden düzenlenmesi gerekir.

Bir proje yöneticisi olarak, bir son teslim tarihine ulaşmak için sürekli olarak bir görevi diğeriyle değiştirecek, yeniden önceliklendirecek ve dahili ve harici olarak müzakere edeceksiniz. Örneğin, bir şeyin müşteri için bir öncelik olduğu, ancak performans açısından iğneyi gerçekten hareket ettirmeyeceği çelişkili iş yükleriniz olacaktır. Ayrıca, son teslim tarihini karşılamak veya yüksek öncelikli bir öğeyi teslim etmek için bir müşterinin işini başka bir müşteriyle takas etmeniz gereken durumlarla da karşılaşacaksınız.

Başarının anahtarı esnek olmaktır. Bir program ayarladığınızda, zamanın %90’ında bunun değişeceğini anlayın.

Her rol ve ekip benzersizdir, ancak bu beş temel beceriyi aklınızda tutarsanız, bunun sizi bir proje yöneticisi olarak çok daha verimli ve müşterileriniz ve dahili ekibiniz için bir kaynak olarak çok daha güvenilir hale getireceğini göreceksiniz.