Başarılı bir Ağızdan Ağza Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başarılı bir Ağızdan Ağza Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Bir işletme sahibi olarak etkili bir pazarlama stratejisine sahip olmanın ne kadar kritik olduğunu biliyorsunuz. Pazarlama organizasyonunuzu yapabilir veya bozabilir. Şirketinizin rakiplerinizden daha hızlı büyümesine yardımcı olabilir ve sektörünüzde öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Bazı işletmeler yeni müşterilere ulaşmak için dijital ve geleneksel pazarlamaya yönelirken, başka bir strateji genellikle daha kazançlıdır: Ağızdan ağza pazarlama, genellikle diğer reklam stratejilerinden daha az masrafla kuruluşunuzu yeni boyutlara taşıyabilir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağza (WOM) pazarlama, müşteri tabanınızın başkalarına işletmenizle ilgili harika deneyimlerini anlatmasına dayanır. Şirketinizin ürünleri veya hizmetleri hakkında reklamlar oluşturmak için pazarlama ekibinize güvenmek yerine, müşterilerinizden bu haberi ailelerine, arkadaşlarına ve kamuoyuna yaymalarını isteyeceksiniz.

WOM pazarlama çabalarını artırmanın bazı yolları arasında müşteri referansları istemek veya yönlendirme programları oluşturmak yer alır.

Pazarlamacılar Dijital Ağızdan Ağıza İletişimi Neden Önemsemelidir?

Ağızdan ağıza reklamcılığın faydaları açıktır. Dijital ağızdan ağıza pazarlama istatistikleri şunu gösteriyor: Tüketicilerin %92’si marka tavsiyelerine inanıyor bir arkadaştan geldiklerinde. Benzer şekilde, insanların onayladığını bildikleri bir ürünü satın alma olasılıkları dört kat daha fazladır.

Şirket markası reklamlarına gelince tüketiciler arasında güvensizlik yaygındır. Aslında, Tüketicilerin %75’i bir şirketin reklamlarına güvenmiyor. Bir ürünü satın almadan önce genellikle bir kuruluşun yorumlarını kontrol etmeyi de içeren kendi araştırmalarını yapmayı tercih ederler.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejileri

Kuruluşunuz için işe yarayacak bir ağızdan ağza strateji ararken birkaç seçeneğiniz vardır. Örneğin, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik veya etkileyici pazarlama yoluyla çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlamayı teşvik edebilir veya müşterilerden doğrudan şirketiniz hakkındaki görüşlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Uygulaması kolay pazarlama WOM stratejilerinden bazılarına göz atın.

Tavsiye Edilen:  Dan 12.0 İstemiyle ChatGPT-4'ü jailbreak nasıl yapılır?

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, bir müşteri şirketiniz hakkında bir sosyal medya platformunda paylaşım yaptığında ortaya çıkar. Örneğin, restoranınızın müşteri hizmetlerinden övgüyle bahsedebilirler veya ürününüzün karşılaştıkları belirli bir sorunu nasıl çözdüğünden bahsedebilirler.

Markanız hakkında olumlu içerik yayınlayan müşterileri ödüllendirerek veya şirketinizin sosyal medya hesabından minnettar bir yanıtla onları şaşırtarak web varlığınızı büyütebilir ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edebilirsiniz.

Etkileyici Pazarlama

Etkileyici pazarlama genellikle bir şirketin, hedef kitlesi kuruluşun müşterilerinin demografik özelliklerini ve davranışlarını yansıtan bir sosyal medya etkileyicisiyle ortaklık kurmasını gerektirir.

Genellikle şirket, kuruluşun ürünlerinin faydalarını ilan eden bir reklam veya video hazırlaması için etkileyiciye ödeme yapar. Amaç, influencerın takipçileri arasında marka bilinirliği oluşturmak ve satışları artırmaktır.

Tavsiye Programları

Tavsiye programları, başarılı ağızdan ağza pazarlama kampanyalarının örnekleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bir tavsiye programı, mevcut bir müşteriyi, bir arkadaşına bir şirketin hizmetlerine kaydolmasını veya belirli bir ürünü satın almasını başarıyla tavsiye ettiğinde, özel bir bonusla ödüllendirir.

Sosyal Medya Takibi

Sosyal medya izleme, kuruluşunuzdan bahsetmek için sosyal medya platformlarının araştırılmasını içerir. Sosyal medya platformlarında, inceleme sitelerinde veya bloglarda şirketinizden bahseden gönderiler hakkında gerçek zamanlı veriler sağlayan sosyal dinleme araçlarından yararlanabilirsiniz.

Şirketiniz her anıldığında, posterin yorumlarına kendi yaratıcı yanıtınızla yanıt verebilirsiniz.

Müşteri Görüşleri

Müşteri referansları, müşterilerinizin markanız, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili deneyimlerine ilişkin incelemelerdir. Müşterilerinizden web sitenize veya Google ve Yelp gibi popüler inceleme platformlarına referans bırakmalarını isteyebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi şirketinizde bir sonraki adımı atmaya teşvik etmek için web sitenizdeki ve diğer kanallarınızdaki olumlu yorumları vurgulayın.

Başarılı Ağızdan Ağıza Pazarlama Kampanyalarına Örnekler

Ağızdan ağıza pazarlama, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili haberleri yaymak ve hedef kitlenizde güven oluşturmak için güçlü bir araçtır. Aşağıda, kendi kampanyanıza ilham verecek başarılı ağızdan ağza pazarlama kampanyalarının bazı örneklerine bakacağız.

Tavsiye Edilen:  Instagram Kılavuzları Nasıl Kullanılır (İçerik Oluşturucuları için)

Spotify Sarıldı

Her yıl, #SpotifyWrapped sosyal medyada büyük bir etkileşimle trend oluyor. Çeşitli platformlardaki yüz milyonlarca kullanıcı, Sarılmış verilerini arkadaşları ve takipçileriyle paylaşıyor. Bu en iyi haliyle viral pazarlamadır.

Spotify 2022’yi Tamamladı

Mint Mobil Arkadaşına Tavsiye Et

Mint Mobile, müşteri tabanını genişletmek için yönlendirme programlarını kullanıyor. Bir müşterinin arkadaşı Mint ile bir telefon planına kaydolduğunda, mevcut müşteriyi ücretsiz cep telefonu hizmeti için kullanabilecekleri kredilerle ödüllendiriyor.

Mint Mobil Arkadaşına Tavsiye Et

Canva’nın 15 Milyarıncı Tasarım Yarışması

Canva, 2023’teki bu başarılı kulaktan kulağa pazarlama kampanyasında kullanıcıları tarihin bir parçası olmaya davet etti. 15. Milyar Tasarım Yarışması, kullanıcıları tasarım girişlerini #15BillionDesigns ile sosyal medyada paylaşarak çevrimiçi Canva topluluğuna katılmaya teşvik etti.

Canva 15 Milyar Tasarım

Ağızdan Ağıza Kampanyanızı Tamamlayacak Pazarlama Stratejileri

WOM reklam stratejilerinizi desteklemek için kullanabileceğiniz en yüksek yatırım getirisi sağlayan pazarlama kanallarından birkaçını burada bulabilirsiniz.

  • Buzz Pazarlama: Çevrimiçi kanalları şirketinizle ilgili haberlerle bombalayın; fazla bilgi markanız için ağızdan ağza reklam yaratır.
  • Viral pazarlama: İnternette hızla yayılmak ve işletmeniz için ücretsiz reklam oluşturmak için benzersiz bir içerik oluşturun.
  • Sosyal medya pazarlamacılığı: Hedef kitlenize ulaşmak ve marka bilinirliği oluşturmak için sosyal medya platformlarında reklam yayınlayın.
  • Blog Pazarlaması: Tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış yazılı içerik geliştirmek; Web sitenizde blog yayınlayabilir veya hedef kitlenizin yakından takip ettiği diğer sitelerde makaleler yayınlayabilirsiniz.

Bu ek stratejiler, kulaktan kulağa tanıtım oluşturarak hedef kitleniz arasında farkındalık oluşturmanıza ve heyecan yaratmanıza olanak tanır.

WIX ile Konuşmaya Değer Bir İş Kurun

Artık pratik stratejilerle ağızdan ağza yönlendirmeleri nasıl artıracağınızı bildiğinize göre, WIX ile pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımayı düşünün. WIX, markanızın potansiyelini ortaya çıkarmak için bütünsel bir reklam programı geliştirecek, müşteri odaklı bir dijital pazarlama ajansıdır. Daha fazlasını öğrenmek için ekibimizle bağlantı kurun.

Tavsiye Edilen:  Kişiselleştirilmiş İçeriği Potansiyel Müşterilerinize Nasıl Sunarsınız?

Bugün bizimle iletişime geçin Ücretsiz pazarlama danışmanlığı için.