Başarılı Bir E-Ticaret Tavsiye Pazarlama Programı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başarılı Bir E-Ticaret Tavsiye Pazarlama Programı Nasıl Oluşturulur?

Tavsiye pazarlaması, özellikle e-ticaret işletmeleri için en güçlü pazarlama araçlarından biridir.

Ne kadar güçlü olduğunu merak ediyorsanız, dünyanın en büyük markalarının bu sayede nasıl herkesin tanıdığı isimler haline geldiğini düşünün. Airbnb, Uber ve Tesla gibi markaların tümü, tavsiye programlarının en iyi örnekleri yıllar sonra.

Peki tavsiye programlarını iş dünyası için mükemmel kılan şey tam olarak nedir?

Cevap basit: Devam ediyorlar müşteri yaşam döngüsü değişiyor. Bu, yeni müşterinizin, işletmenizin savunucusu haline gelen ve daha fazla müşteri getiren sadık bir müşteriye dönüşmesi anlamına gelir…

Ve böylece döngü devam eder.

Ancak olay şu: Kulağa basit gelse de, tavsiye pazarlamasından yararlanan yeterince işletme yok. Araştırmalar şunu ortaya çıkardı Mutlu müşterilerin %83’ü en sevdikleri markaları tavsiye etmeye istekli olmasına rağmensadece %29’u bunu yapıyor. Bu rakamlar, yönlendirme pazarlamasının sadece “gerçekleşmediği” anlamına geliyor. Bunun çok bilinçli bir yöntemi var.

Bu yöntem, yönlendirme programlarının üç girişi ve üç çıkışı olarak adlandırdığımız yöntemdir.

Yönlendirme Kampanyalarının 3 Girişi ve 3 Çıkışı

Özetle, bunlar her güçlü tavsiye pazarlama kampanyasının üç temel direğidir.

 1. Teklif: Her şey tavsiye teklifinizle başlar. Teşvik, yeni müşterilerinizi içeri çeken ve mevcut müşterilerinizin DAĞITMASINI istediğiniz şeydir.
 1. Müşteri Deneyimi: Bu, mevcut müşterilerinize yönlendirme programı – SUNDUĞUNUZ tüm dijital materyaller – hakkında ipucu vermenize yardımcı olur.
 1. Omurga: Tüm programınızı bir arada tutan yazılım. Tavsiye pazarlama yazılımını seçerken dikkate alınması gereken çok şey var. Doğru olanı, ihtiyacınız olan pazarlama içeriğini programa almanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda müşterilerinize DIŞARI çıkıp arkadaşlarına tavsiye etmelerini hatırlatacaktır.

Bunlar başarılı bir e-ticaret yönlendirme programı oluşturmanın temel giriş ve çıkışlarıdır. Bu yazıda, bir sonraki yönlendirme kampanyanıza güvenle yaklaşmanıza yardımcı olmak için bunları daha da ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Hazır? Hadi dalalım!

Yönlendirme Programlarının Giriş ve Çıkışları: Yönlendirme Teklifi

Bazen şirketler, yönlendirme teklifi için yalnızca tek bir tarafı düşünme hatasına düşerler. Ancak önemli olan hem yönlendireni hem de yeni müşteriyi göz önünde bulundurun. Kendinize şu iki soruyu sorun:

 1. Yönlendirenin işim hakkında olumlu konuşması karşılığında ödülü ne olacak?
 2. Yeni müşteri kullanıcı olmakla ne kazanacak?
Tavsiye Edilen:  E-ticaret Markaları Neden PWA'lara Taşınıyor?

Bu, yönlendirme programınızın tüm ayrıntılarını geliştirirken ilk adımdır.

IN: Yeni Müşteri İçin

Karşı koyamayacakları çekici bir karşılama teklifi yapın. Düşünün, mağaza indirimi veya mağaza değeri teklifleri. Hem satın almanın hem de ödülün alınması kolay olmalıdır.

The OUT: Mevcut Müşterinin Ödülü

Göz önünde bulundurmanız gereken bir şey var; yalnızca sadık müşterinizin bir arkadaşını tavsiye etmesini sağlamaya çalışmıyorsunuz. Sadık müşterinizin muhtemelen ürününüzü veya hizmetinizi takdir edecek birkaç arkadaşı vardır.

Bunu akılda tutarak, fikir onları mümkün olduğunca çok sayıda arkadaşını size yönlendirmeye teşvik eden bir program oluşturmaktır. Bunu nasıl yaptın?

İşletmenizin kurulma şekli, hangi teşvikin en iyi sonucu vereceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin ürünleriniz tek seferlik satın alınıyorsa teşvik nakit olabilir. Öte yandan, eğer ürününüz tekrarlı alımlara izin veriyorsa, teşvik mağaza indirimleri olabilir.

Bunun mükemmel bir örneği, oyun, spor, film ve popüler kültür hayranlarına hitap eden aylık bir abonelik kutusu olan Loot Crate’tir.

Şirket bir abonelik kutusu (tekrar hizmet) sunduğundan sadık müşterilerini mağaza kredisi ile ödüllendiriyor. Müşteri en az üç arkadaşını tavsiye ederse bu bir ay ücretsiz olarak geçerli olur. Müşterilerinin sadece bir arkadaşını mı tavsiye ettiğini düşünüyorsunuz? Tabii ki değil!

Bir e-ticaret yatak ve yatak odası aksesuarları markası olan Leesa da bir başka harika örnek. Şirket, sadık müşterilerine her arkadaş tavsiyesi karşılığında nakit teklif ediyor. İnsanların yeni yatak satın alması yıllar alabileceği için bu mantıklıdır.

Şirketler teklifleriyle yaratıcı olabilirler. Nakit paranın yanı sıra büyük bir ödül için indirimler, kuponlar veya puanlar da sunabilirsiniz.

Sonuçta müşterilerinizin neyi en değerli bulacağını düşünmek önemlidir. Bunu belirlerseniz başarılı bir tavsiye pazarlama programına doğru yola çıkacaksınız.

Tavsiye Programlarının Giriş ve Çıkışları: Müşteri Deneyimi

Mükemmel tavsiye teklifine karar verdikten sonra müşteri deneyiminin bunu değerli kıldığından emin olmanız gerekir.

Tavsiye Edilen:  Reklamcılığın Geleceği: Yapay Zeka Pazarlama Araçları Oyunu Nasıl Değiştiriyor?

Özetle bu, programdaki sadık müşterilerinizin program hakkında nasıl bilgi sahibi olacağına ve yönlendirilen müşterilerinizin DIŞARIDAN ne göreceğine karar vermeyi içerir.

Sadık Müşterileri Programa Kaydolmaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

 1. Bunu başarmanın en pratik yolu, eski müşterilerinizi ve sizden alışveriş yapan yeni müşterilerinizi otomatik olarak IN’e kaydetmektir. Bu, potansiyel yönlendirenlerin sayısını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.
 2. Bir sonraki adım onlara programla ilgili hatırlatıcılar göndermektir. Bu, satın alma işlemini tamamladıktan ve ürün gönderildikten sonra olabilir. Ayrıca ödüllerini toplamaları için onlara bir hatırlatıcı göndermeyi de unutmayın.

Program Dışından Yeni Müşteriler Nasıl Teşvik Edilir?

 1. Bu onların işletmenizle ilk karşılaşmaları olduğundan, süreci mümkün olduğunca basit hale getirmek önemlidir. İlk adım: Müşterilerinizin programı bir bağlantı aracılığıyla paylaşmasına izin verin.
 2. Ayrıca programın tüm kopyasını önceden yazabilirsiniz, böylece mevcut müşterilerinizin bağlantıyı göndermeden önce fazla düşünmesine gerek kalmaz.
 3. Bunu yaparken yeni kullanıcıların ilgisini çekecek taze ve yeni görseller üretin.
 4. İlgili yönlendirme bağlantılarını açılış sayfalarınıza ve e-postalarınıza da ekleyin.

Müşteri deneyiminin en önemli faktörünü unutmayın: Hem yönlendirenin hem de yönlendirilen kişinin programa katılmanın zahmetsiz olduğunu hissetmesini sağlayın.

Yönlendirme Programlarının Giriş ve Çıkışları: Omurga

Yukarıda vurgulandığı gibi programınızın omurgası kullandığınız yazılımdır. Sonuçta yönlendirme programları pazarlama programlarıdır. Bu nedenle, mümkün olduğunca sorunsuz çalıştıklarından emin olmak için bazı kurulum ve bakım işlemlerinin yapılması gerekir.

Yazılıma karar verirken dikkate almanız gereken birkaç husus vardır.

Bir Tavsiye Pazarlama Yazılımında Nelere Bakmalısınız?

 1. Hem yeni hem de eski müşteriler için teklifler belirleme yeteneği.
 2. Açılış sayfalarını özelleştirme ve markalama ve kampanya kapsamında görseller, e-postalar ve diğer içerikleri paylaşma yeteneği.
 3. İşlemleri ve ödülleri otomatik olarak yerine getirme yeteneği. Başka bir deyişle, yönlendiren bir müşteri, yönlendirme programının sonunu yerine getirdiğinde, ödüle neredeyse anında erişebilmelidir.
Tavsiye Edilen:  Pazarlama Lansmanı Kampanyası Oluşturmaya Yönelik Temel Kılavuzunuz - Plann

Maliyetler ve Kaygılar: Tavsiye Programları Neleri Ortaya Çıkarır?

Bu, yönlendirme programı yazılımının “ayrıntılı yazı” kısmıdır. Özetle şunları yapmanız gerekir:

 1. Yazılımın ücretlerini ve limitlerini öğrenin. Örneğin, bazı programlar yalnızca sınırlı sayıda müşterinin yönlendirme tekliflerine kaydolmasına izin verir.
 2. Ne yazık ki yönlendirme programlarında dolandırıcılık gerçekleşebilir. İşletmenizi korumak için, karar verdiğiniz yazılımın, kendine yönlendirmeler gibi sahtekarlık faaliyetlerini önlemeye yardımcı olacak bir sisteme sahip olduğundan emin olun.
 3. Tekliflerin maliyetlerine bakın: Bunlar iş açısından iyi mi?

Leesa’nın yeni arkadaş tavsiyesi için 150$ teklif ettiğinden bahsetmiştik. Şirket bunu karşılayabiliyor çünkü yatakları 500 doların üzerinde. Benzer şekilde Tesla da 1.000 dolar dağıtmayı göze alabiliyor çünkü en ucuz arabaları hâlâ beş haneli aralıkta.

Bu büyük rakamlar sizi büyük ödüller verme konusunda baskı altına sokmamalı. Sonuçta, ne kadar ödeyebileceğinizi yalnızca siz belirleyebilirsiniz. Ve karar verirken 10$ nakdin değerini hafife almayın!

Çözüm

Yönlendirme pazarlamasının bir işletmenin büyümesi üzerindeki etkisi inkar edilemez. Ancak çaba harcamadan olmuyor. Müşteriler işletmenizi tavsiye etme hevesiyle uyanmazlar.

Onları arkadaşlarına yönlendirmeye teşvik edecek sistemleri uygulamaya koymalısınız. Ve arkadaşlarını sizden satın almaya teşvik edin. Bu sistemler yönlendirme pazarlamasının üç girişi ve üç çıkışıdır.

Bu bilgiyle donanmış olarak, bir sonraki yönlendirmeli pazarlama programınıza daha net bir şekilde ve bunun işe yaraması için ne gerektiğini daha iyi anlayarak yaklaşmanızı umuyoruz.

Khanyi Molomo bir yazardır. TavsiyeŞekeriVe Şeker kutusu.