Başarılı Bir Flaş Satış Nasıl Gerçekleştirilir (Örneklerle)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başarılı Bir Flaş Satış Nasıl Gerçekleştirilir (Örneklerle)

Ölçeklenen markalar her zaman yeni müşterilerle etkileşim kurmanın ve farkındalık oluşturmanın yollarını arıyor. Flaş satışlar, yeni envanter için yer açarken, e-posta listenizi oluştururken ve daha fazlasını yaparken her ikisini de yapmanın harika bir yoludur.

Bu satışlar kısa ve tatlı olabilir, ancak istediğiniz sonuçları görebilmeniz için onlara yaklaşmanın doğru bir yolu vardır.

Geçmişte flaş satışları denediyseniz ancak başarılı olamadıysanız bu yazı tam size göre.

Bugün ele alacağımız konu şu:

Güvertede ilk kişi: Flaş indirim nedir?

Ani satış, bir e-ticaret markasının anlık satın almayı teşvik etmek, kısa vadeli satışları artırmak ve eski envanteri (veya üçünü birden) taşımak için sınırlı bir süre için belirli ürünlerde veya site genelinde indirim sunmasıdır.

Ancak flaş indirimi farklı kılan şey nedir? diğer satışlar?

Tipik olarak, bir flaş indirim, kısa bir süre için neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi (veya göz ardı edilemeyecek kadar iyi) olan büyük bir indirim (mobilya markası All Modern’deki bu örnekte olduğu gibi) sunar.

(Resim Kaynağı)

Buradaki fikir, müşterileri envanter veya süre (veya her ikisi de!) dolmadan hızlı hareket etmeye teşvik etmektir.

Büyük bir teklifi geri çeviremeyecek müşteriler için flaş satışlar kârlılığınızı artırmanın kazançlı bir yoludur. Aslında neredeyse alışveriş yapanların üçte ikisi Ekim 2021 itibarıyla planlamadan sosyal medya üzerinden alışveriş yaptı.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınBir sonraki flaş satışınıza uygun olmasını istediğiniz sayfa tasarımlarını tam olarak oluşturun. Daha fazla bilgi edin

Flaş satış yapmanın faydaları

Başarılı çok kanallı markalar neden flaş satışlar yapıyor? Bu kısa vadeli, dönüşüm sağlayan promosyonların ardındaki en büyük avantajlara bakalım:

Tavsiye Edilen:  Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir veya Sıfırlanır?

Eski envanteri sat

öyle bir şey ki Olumsuz iş için iyi mi? Eski envanter. Temmuz 2020 itibarıyla ABD’li üreticiler ve perakendeciler 1,33 ABD doları tutarında envanter her 1 dolarlık satış için.

Yorgun envanterin dijital örümcek ağlarını temizlemek her zaman kolay değildir, ancak flaş satışların yardımcı olabileceği yer burasıdır. Eski ürünleri flaş satışınızın bir parçası haline getirmek (yüksek bir indirimle), bu envanteri kapıdan çıkarmanın harika bir yoludur.

Wayfair’den gelen bu hızlı indirim e-postası, büyük indirimdeki ürünleri içeren çeşitli ürün kategorilerini içeriyor. (Resim Kaynağı)

Yeni müşteriler çekin

Flaş indirim, daha önce fiyat noktanıza erişimi olmayan veya bugüne kadar yalnızca e-posta anlaşmalarınıza abone olan müşteriler gibi yepyeni müşterilerin ürününüzü denemesi için harika bir yoldur.

Bu noktada, flaş indirimin tozu dumanı sona erdikten sonra ne olacağını düşünmek önemli. Bu yeni müşterileri nasıl besleyeceksiniz? Onları markanızla daha da tanıştırmak için ne yapacaksınız? (Bu konuya daha sonra değineceğiz).

Müşteri bağlılığını artırın

Mükemmel ürünler ve müşteri hizmetlerinin yanı sıra, sürekli müşterileri ve marka hayranlarını artırmanın mükemmel bir yolu, akıllarda kalmaktır.

Hızlı bir satış gerçekleştirerek müşterilerinizi sosyal medyada, e-postada veya başka bir kanalda markanızın nabzını tutmaya teşvik edersiniz, böylece sahip olduğunuz kanal etkinliklerini ve teşviklerini kaçırmazlar.

Ne zaman flaş satış yapmalısınız?

Markaların flaş satış yapma motivasyonları güçlü ancak bunları gerçekleştirmek için ideal zaman ne zaman? Ve ne kadar sürmeli?

İle başlayalım Ne zaman birini çalıştırmalısın.

Flaş satışların en güzel yanlarından biri de onları istediğin zaman çalıştırabilirsin— örneğin yeni ürünlere yer açmanız gerekiyorsa veya satışları artırmak istiyorsanız.

 • Bazı markalar yıl sonunda veya yoğun tatil sezonunun hemen öncesinde veya sonrasında flaş indirimler yapıyor.
 • Diğer markalar müşterilerini tetikte tutmak için birkaç ayda bir bu uygulamaları çalıştırıyor.

Bunun gibi kısa vadeli bir satışla tek bir amaç veya hedefle sınırlı kalmazsınız. İlk flaş satışınızın amacı ikincinizden farklı olabilir.

Ancak bunları çok sık çalıştırmamak önemlidir. Tekrarlayan flaş satışlar, sadık müşterilerin şüpheci olmasına neden olabilir; özellikle de günler sonra flaş indirime dahil edilen bir ürünün tam fiyatını ödemişlerse. Müşterilerin isteyeceği son şey sadece flaş satışlarınızı yapın. Kadansı öngörülemez tutmak en iyisidir.

Düşünürken Flaş satışını ne kadar süreyle yürütmelisiniz?Unutmayın, bunların kısa ömürlü olması gerekiyor. İhtiyacınız olan tek şey birkaç gün.

Örneğin, Abercrombie yalnızca iki gün boyunca yalnızca çevrimiçi olarak sunulan bir flaş satış gerçekleştirdi:

(Resim Kaynağı)

İndirimi iki gün boyunca markanın çevrimiçi mağazasıyla sınırlandırarak, yalnızca aciliyet duygusu yaratmakla kalmadılar, aynı zamanda giriş engelini de azalttılar (müşterilerin indirimden yararlanmak için fiziksel mağazaya koşmalarına gerek kalmadı).

Flaş satış nasıl yapılır

Flaş satışlar kısa vadeli olsa da bir planla kendinizi başarıya hazırlayın. Baştan sona başarılı bir flaş satışın nasıl yürütüleceğine bakalım.

İlk önce hedefinizi tanımlayın

Hızlı indirim yapma nedeniniz, hangi ürünleri dahil edeceğiniz, indirimin reklamını nasıl yapmanız gerektiği ve daha fazlası gibi başarı için en iyi nasıl plan yapacağınızı belirleyecektir.

Yaratıcılığınızı harekete geçirmek için işte birkaç soru:

 • Flaş satışla neyi başarmayı umuyorsunuz?
 • Başarı sayılması için ne olması gerekiyor?
 • Bir flaş satış markanızın neyi başarmasına yardımcı olacak?

Flaş satış hedefinizi belirledikten sonra hangi ürünleri öne çıkaracağınızı ve indirimin ne kadar sürmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Ardından ürünlerinizi seçin

Kataloğunuzun boyutu, flaş indirime hangi ürünleri dahil etmeye karar vereceğiniz konusunda rol oynayacaktır. Örneğin, daha küçük bir kataloğunuz varsa öne çıkarılacak ürünleri seçmek, örneğin 1000’den fazla ürününüz varmış gibi karmaşık olmayabilir.

Ürünleri nasıl seçtiğiniz, hedefinize geri dönmelidir. Örneğin:

 • Envanteri temizlemek istiyorsanız: Arama hacmine veya düşük sayfa tıklamalarına göre temizlemek istediğiniz eski ürünleri belirleyin. Bazı ürünlerin satışı özellikle zorsa, katma değer için belirli ürünleri paketler halinde paketlemeyi düşünün.
 • Yeni müşteriler çekmek istiyorsanız: En çok satan ürünlerinize bakın ve henüz dönüşüm gerçekleştirmemiş müşterilerinize özel bir indirim sunun.
 • Mevcut müşterilerinize hitap etmek istiyorsanız: Belirli ürünlere ilgi gösteren müşterileri segmentlere ayırın ve bunları satışa dahil edin.

Flaş indirim, müşterilere kataloğunuzdaki diğer ürünleri tanıtmak için harika bir fırsattır.

#cta-paragraph-pb#Profesyonel ipucu: Flaş indiriminiz en çok satan ürünleri içerecekse, bu ürünleri zaten tam fiyattan satın almış olan müşterileri hariç tuttuğunuzdan emin olun.

Son olarak lojistiği planlayın

Hedefinizi ve ürünlerinizi belirledikten sonra flaş indirim promosyonunun ne kadar sürmesi gerektiğine karar verin.

Örneğin, amacınız altı aydır alışveriş yapmayan müşterileri çekmekse, yalnızca bu segment için iki günlük özel bir flaş indirim gerçekleştirebilirsiniz.

Markanız için en iyi neyin işe yaradığını görmek için farklı zaman dilimlerini (örneğin 24 saate karşı 72 saat) deneyin.

Zamana duyarlı teklifinizi tanıtın

Diğer satış ve pazarlama çalışmaları gibi DTC markaları da doğru etkileyicilerle ortaklık kurduğunda büyük başarı elde ediyor. Etkileyiciler yalnızca bir kampanyanın en iyi şekilde nasıl tanıtılacağı konusunda benzersiz bir bakış açısı sunmakla kalmaz, aynı zamanda markanıza, normalde erişemeyeceğiniz niş bir kitleye erişim olanağı da sağlar.

Eğer ayrıcalık sizin açınızdansa, örneğin yalnızca Instagram etkileyicileriyle reklamı yapılan hızlı bir satış, bahsi artırabilir. Yalnızca influencer ortaklarını takip edenler bu satıştan haberdar olacak, bu da bir ayrıcalık katmanı sağlıyor. Bu, markanız, dahil ettiğiniz etkileyiciler ve onların izleyicileri için bir kazançtır.

#cta-paragraph-pb#Profesyonel İpucu: Güçlü bir e-ticaret sipariş karşılama sistemi oluşturmak, hızlı büyüyen herhangi bir marka için kritik öneme sahiptir; bu nedenle, hızlı satış öncesinde bu departmanda bir artışa hazır olduğunuzdan emin olun.

Yeni müşteriler için flaş satış sonrası beslenme planı oluşturun

Flaş satış sonrası planına sahip olmak, satışın kendisini planlamak kadar önemlidir.

Bu müşterileri segmentlere ayırın ve satış bittikten uzun süre sonra da onlarla etkileşime devam edin.

Örneğin, takip ürünü satın alan müşterilerinize, markanızdan SMS mesajları almayı tercih edip etmediklerini sorabilirsiniz (ve gelecekteki hızlı satışlar için kısa listede yer almak!). Daha sonra sizden iletişim almayı seçen yeni müşterilerinizi beslemeye başlayabilirsiniz.

Temel ölçümlerinizi tanımlayın

Flaş satışınızın başarısını ölçmek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç KPI şunlardır:

 • Promosyon dönemindeki satış sayısı: Flaş satışınızın başarısını görmenin hızlı bir yolu, flaş satış sırasında yaptığınız satışların sayısını görüntülemektir. Bunun daha önce gerçekleştirdiğiniz satışlardan nasıl farklılaştığını not edin (örneğin, önemli ölçüde daha fazla dönüşüm mü yoksa nispeten aynı miktarda mı görüyorsunuz?) ve eğilimleri belirleyin.
 • Ortalama sipariş değeri: Büyük indirimler ve anlık satış teklifleriyle, özellikle müşteriler ürünleri paketliyorsa ortalama sipariş değerinde bir artış görmeniz muhtemeldir.
 • En çok görüntülenen ürünler/sayfalar: Satış sayısı ve AOV ile ilişkili olarak en sık görüntülenen sayfaları not edin. Bu sayfaları gelecekteki satışlara dahil etmeyi deneyebilirsiniz.
 • Yeni ve eski müşterilerin sayısı: Hedefinize ve flaş satışınızı nasıl ayarladığınıza bağlı olarak müşteri türünü (yeni ve eski) takip etmek, başarıyı ölçmek açısından faydalı olabilir.
 • Sepeti terk etme oranı: Müşteriler heyecandan sitenize akın etti, ürünleri sepetlerine eklediler ama satın almadan önce vazgeçtiler mi? Sepeti terk etme oranı, müşteri davranışına ve bir dahaki sefere neleri deneyeceğinize dair içeriden bir bakış sağlar.
 • E-posta listesi büyüme oranı: Flaş satışınızın amacı e-posta listenizi büyütmekse (örneğin, yeni müşteriler veya misafir hesabı kullanarak satın alma işlemi yapan kişiler), bu, geriye dönüp bakmanın anahtarı olacaktır.

Sitenizin flaş satış için donatıldığından emin olun

Flaş satışlarınızda yaratıcı olmanız, müşterilere nasıl ulaşacağınız konusunda denemeler yapmanızı ve hedef kitlenizin ilgisini en iyi şekilde nasıl çekeceğinizi öğrenmenizi sağlar.

E-ticaret markalarını gelişmiş içerik yönetimi zorluklarıyla ölçeklendirmek, çevik ekiplere olanak tanıyan bir e-ticaret mağazasına ihtiyaç duyar. Kod gerektirmeyen, sürükle ve bırak işlevine sahip güçlü sayfa oluşturucular, ekibinizin etkili site içeriğini daha hızlı göndermesine yardımcı olur.

#cta-visual-pb#Kod olmadan, optimize edilmiş mağaza sayfaları oluşturunGTüm ekibinizin kullanabileceği, kodsuz bir sayfa oluşturucuyla hızlı bir şekilde daha fazla dönüşüm elde edin. Daha fazla bilgi edin

7 E-ticarette flaş satış örnekleri

Flash satışlarını e-postayla gönder

National Geographic

National Geographic, açık havadaki her şey için eğitim, keşif ve macera konusunda uzun süredir devam eden bir kaynak olmuştur.

(Resim Kaynağı)

Bu satış, Kara Cuma satışlarını destekliyor ve indirimli GENO 2.0 DNA Kiti için bir açıklama da dahil olmak üzere önemli indirimler sunuyor. Bu stratejik hamle, markanın Kara Cuma indiriminden alışveriş yapmayan veya hâlâ hediye alışverişi yapan müşterilere ulaşmasını sağlıyor.

Benİç Çamaşırları

İç çamaşırı markası MeUndies’in bu hızlı indirim e-postası, bir indirimin ayrıntılarının nasıl kısa ve basit tutulacağına dair harika bir örnek.

(Resim Kaynağı)

GIF, müşterilere e-postanın amacının ne olduğunu açıkça gösteriyor ve destekleyici kopya, her şeyden %20 tasarruf etmek için nasıl yalnızca 48 saatleri olduğunu açıklıyor. Ancak bu indirim yalnızca yeni müşterilere açıktır ve bu, düğmenin altındaki ayrıntılı baskıda da görülebilir.

Halılar ABD

Halı perakendecisi Rugs USA, bu flaş satış e-postasında netliği ve aciliyeti birleştiriyor.

Perakendeci “Flash Sale!” altında bir düğme içerir. metin, müşterilerin alışverişe başlamasını kolaylaştırır. Düğmenin altındaki geri sayım sayacı, anlaşılır “Bu fırsatlar sona eriyor” kopyasıyla birleştiğinde, flaş satışlara özgü bir aciliyet düzeyi yaratır.

SMS flaş satışları

Kürekler + Alpler

Doğal cilt bakımı markası Oars + Alps bu flaş indirime biraz farklı bir yaklaşım getiriyor:

(Resim Kaynağı)

Marka, SMS mesajlarını tercih eden müşterilere 20 ABD Doları veya üzeri bir sonraki siparişlerinde 5 ABD Doları indirim sunuyor; ancak sadece belirli bir tarihe kadar. Oars and Alps, ürünlerde indirim yapmak yerine müşterilere ürünlerini daha düşük bir fiyat eşiğinde denemeleri için bir teşvik sunuyor.

Natalie Borton

Minimalist mücevher markası Natalie Borton, kısa mesaja kaydolan müşterilere erken erişim olanağı sunarak bu hızlı indirimde bir ayrıcalık hissi yaratıyor.

(Resim Kaynağı)

Bir indirim sunmasalar da, müşterilerin önceden alışveriş yapmalarını sağlamak, markanın mega hayranları için yeterli bir teşvik olabilir.

Instagram flaş satışları

Tezgah

Hint giyim markası The Loom’un bu reklamı, Instagram’da flaş indirim tanıtımının harika bir örneğidir. Ayrıca, henüz satın almamış olanlar için orijinal flaş indirimin bir uzantısını kullandıklarını da unutmayın; siz de deneyebileceğiniz bir teknik!

(Resim Kaynağı)

Reklamda indirim ve indirimin ne kadar süreceği açıkça belirtiliyor. Ayrıca, mağazalarına doğrudan bağlantı, alışveriş yapanların göz atmasını (ve satın almasını) kolaylaştırır.

Kavunu Seviyorum

Love Your Melon, net kârının %50’sini pediatrik kanserle mücadele eden kar amacı gütmeyen kuruluşlara veren bir giyim markasıdır. Bu özel indirim, hâlâ tatil hediyesi arayan müşterilere hitap etmek için BFCM’nin ardından gerçekleştirildi.

(Resim Kaynağı)

Bu promosyon, alışveriş yapanların indirim kapsamında bulmayı bekleyebilecekleri bazı ürünlerin bir önizlemesi gibi davranan ve heyecan yaratan bir videosunu içerir.

E-ticaret siteniz flaş satış başarısını kaldırabilir mi?

Flaş satışlar, satışları artırmanın, marka bilinirliği oluşturmanın ve müşterilerin geri gelmesini sağlamanın güçlü bir yolu olabilir. Ancak sitedeki aksaklıklar ve sayfa hızındaki gecikmeler, başarılı bir satış başlatma çabalarınızı boşa çıkarabilir.

Markaları ölçeklendirmenin tek yolu, hız ve performansı (yalnızca satış sırasında değil) sağlamak için ayrılmış bir ön uç ve arka uç kullanmaktır. Ekipler, arka uçta kesinti veya kesinti riski olmadan sitenin ön ucunda değişiklikler yapabilir, bu da e-ticaret ekiplerine müşteri deneyimi üzerinde en üst düzeyde kontrol sağlar.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınTam olarak istediğiniz sayfa tasarımlarını oluşturun. Ayrıca, size daha fazla kontrol sağlamak üzere tasarlanmış özelliklerle inşaat yaparken zamandan tasarruf edin. Daha fazla bilgi edin