Başarılı Bir Franchise Pazarlama Planı Nasıl Tasarlanır ve Uygulanır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başarılı Bir Franchise Pazarlama Planı Nasıl Tasarlanır ve Uygulanır?

Bir franchise işletmesinin pazarlanması, bağımsız bir şirketin pazarlanmasından çok daha büyük zorluklar içerir.

Franchise veren olarak, çeşitli franchise lokasyonlarında birden fazla kanalı içeren tutarlı bir pazarlama stratejisi geliştirmekten ve aynı zamanda tutarlı bir marka kimliğini korumaktan sorumlusunuz. Dahası, pazarlama bütçenizi franchise ağınız boyunca uygun şekilde tahsis etmek ve mevcut ve potansiyel franchise sahipleri arasındaki ilişkilerin olumlu kalmasını sağlamak size düşüyor.

Bu kadar çok hareketli parça içeren bir pazarlama stratejisini başarılı bir şekilde koordine etmek için kapsamlı bir franchise pazarlama planına ihtiyacınız olacak.

Franchise pazarlama planınız kimi hedeflemek istediğinizi, onları nasıl hedeflemek istediğinizi ve başarıyı nasıl ölçeceğinizi tanımlar. Aynı zamanda franchise alanlarınızın pazarlama faaliyetlerini yerel pazarlara göre nasıl uyarlamaları gerektiğini ayrıntılarıyla anlatırken mesaj ve taktiklerin marka kimliğinizle uyumlu olmasını sağlar.

Bu yazıda, daha fazla müşteri çeken, daha fazla satış üreten ve franchise ağınızda marka tutarlılığını koruyan bir franchise pazarlama planının nasıl oluşturulacağını açıklayacağız.

Başarılı Bir Franchise Pazarlama Planı Oluşturmanın 9 Adımı:

  • Pazarlama hedeflerinizi belirtin
  • Hedef kitle segmentlerinizi tanımlayın
  • Franchise alanlarınızın takip edebileceği tutarlı bir marka taktik kitabı oluşturun
  • Her hedef kitle segmenti ve franchise lokasyonu için pazarlama kanallarına öncelik verin
  • Kampanya lansmanından önce içerik hazırlayın
  • İçerik yayınlamayı otomatikleştirin
  • Benzersiz olduğundan ve pazara göre optimize edildiğinden emin olmak için her bir franchise sahibinin içeriğini inceleyin
  • Franchise sahiplerini içerik trendlerinden yararlanmaya teşvik edin
  • Pazarlama taktiklerinize ince ayar yapmak için analitiği değerlendirin

Ücretsiz Franchise Pazarlama Planı Şablonunuzu Alın

Franchise’ınız için bir pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız, bu şablonu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir, e-postanızı girmeniz yeterlidir; size şablonu anında göndereceğiz.

1. Pazarlama hedeflerinizi belirtin

Pazarlama stratejinizi ve süreçlerinizi tanımlamadan önce öncelikle pazarlama hedeflerinizi netleştirmeniz gerekir. Doğal olarak bunların daha geniş iş hedeflerinizle uyumlu olması gerekir.

Neredeyse tüm franchise işletmeleri, marka bilinirliğini artırmak ve ağlarında daha fazla gelir elde etmek isteyecektir. Ancak bu sonuçlara ulaşmak için daha spesifik hedefler belirlemeniz gerekecek.

Örneğin, marka bilinirliğini artırmanın bir yolu, arama motoru optimizasyonu (SEO) yoluyla alakalı sorgular için organik arama görünürlüğünüzü iyileştirmektir. Siteniz alakalı sorgular için arama sonuçlarında ne kadar çok görünürse, hedef müşterilerinizin markanızı tanıma ve sitenizi ziyaret etme olasılığı o kadar artar.

Bu amaçla pazarlama hedeflerinizden biri organik trafiği bir yıl içinde %20 artırmak olabilir. Bu hedefi desteklemek için, altı ay içinde bir avuç niş anahtar kelime için ilk üç sırada yer almak üzere ikincil bir SEO hedefi belirleyebilirsiniz.

Dolayısıyla önceliğiniz ister sitenize gelen organik trafiği artırmak, ister çevrimiçi dönüşüm oranlarını artırmak, ister fiziksel mağazalarınıza gelen ziyaretçi sayısını artırmak olsun, net hedefler belirlemek, planlamanızın geri kalanına odaklanma ve yön kazandıracaktır.

2. Hedef kitle segmentlerinizi tanımlayın

Bir sonraki adım, pazarlama kampanyalarınızla tam olarak kimi hedefleyeceğinizi belirlemektir. Sonuçta bütçenizi ürün ve hizmetlerinizi genel bir kitleye tanıtarak harcamak istemezsiniz.

Büyük olasılıkla, temel hedef kitlenizin kim olduğunu zaten anlıyorsunuz. Bununla birlikte, müşteri tabanınızın tam bir resmini oluştururken bireysel franchise sahipleri en iyi bilgi kaynağınız olacaktır. Kimin şubelerinden alışveriş yaptığını, bu müşterilerin onları nasıl bulduğunu ve kendi bölgelerindeki insanların neden rekabette sizin markanızı tercih ettiğini biliyorlar.

Bu gerçek dünya bilgileri, hangi hedef kitle segmentlerini hedefleyeceğinizi, hangi pazarlama kanallarına öncelik vereceğinizi ve kampanyalarınız boyunca hangi mesajları kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Franchise alanlarınız bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemi kullanıyorsa topladıkları veriler, en duyarlı müşterileriniz hakkında çok değerli bilgiler sağlayabilir. Franchise alanlarınızı, kendi yerel bölgelerindeki potansiyel müşterilerin markanız hakkında nasıl bilgi sahibi olduklarını, neden rakiplerinize göre sizi seçtiklerini ve ürün veya hizmetinizin hangi özelliklerini en çekici bulduklarını öğrenmek için şahsen, e-posta veya her ikisi aracılığıyla anketler düzenlemeye teşvik edin. .

Tavsiye Edilen:  7 najlepszych narzędzi dla pisarzy do skutecznej burzy mózgów

Her lokasyonun müşterilerini ilgi alanlarına, en çok yanıt verdikleri değer tekliflerine ve markanızı keşfetmek için kullandıkları platformlara göre farklı gruplara ayırın. Farklı franchise lokasyonlarının farklı müşteri segmentlerine sahip olduğunu sıklıkla fark edeceksiniz. Bu iyi birşey. Taktiklerinizi her bir franchise lokasyonuna ne kadar uyarlarsanız, her bir franchise sahibi ve bir bütün olarak işletmeniz için o kadar fazla yatırım getirisi sağlarsınız.

3. Franchise alanlarınızın takip edebileceği tutarlı bir marka taktik kitabı oluşturun

Marka tutarlılığı başarılı franchise pazarlamasının anahtarıdır. Ancak doğru dengeyi yakalamak zor olabilir.

Bir yandan, her franchise sahibi, pazarlamasını kendi özel müşteri tabanına göre uyarlamakta özgür olmalıdır. Öte yandan, franchise sahiplerinin senaryonun dışına çıkıp şubelerinin artık markanızın bir parçası gibi görünmemesini istiyorsunuz.

Bir marka taktik kitabı oluşturmak, franchise alanlarınızın tüm müşteri temas noktalarında marka sürekliliğini korumasına yardımcı olacaktır. Bu belge marka kimliğinizi, misyon beyanınızı ve değerlerinizi açıkça açıklamalıdır. Ayrıca hangi sorunu çözdüğünüzü, bunu nasıl, kimin için çözdüğünüzü de açıklamalı ve sizi rakiplerinizden ayıran şeyin ne olduğunu açıklamalıdır.

Ayrıca franchise sahiplerinin pazarlama materyallerinde kullanması gereken logolar, yazı tipleri, kelimeler, görüntüler ve renk paletleri hakkında kesin yönergeler sağlamak isteyeceksiniz. Başucu kitabınız ayrıca hizmet, operasyonlar ve iletişim için en iyi uygulamaları da belirtmelidir.

Elbette, genel marka sesinize bağlı kalmaları ve pazarlama hedeflerinize bağlı kalmaları koşuluyla, franchise sahiplerini yenilik yapmaya teşvik etmek harika bir şey. Franchise alanlarınız markanızın kurallarını ne kadar iyi anlarlarsa, marka imajınızdan sapmadan pazarlama stratejinize yaratıcı fikirlerle o kadar katkıda bulunabilirler.

4. Her hedef kitle segmenti ve franchise lokasyonu için pazarlama kanallarına öncelik verin

Artık franchise konumlarınızın her biri için kitle segmentlerini tanımladığınıza göre, bir sonraki adım onlarla bağlantı kurmanın en iyi yolunu belirlemektir.

İdeal olarak, blog makalelerini, sosyal medya gönderilerini, video reklamları, yerel hedefli franchise SEO’sunu, tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarını, e-posta kampanyalarını ve çevrimdışı satışları birleştiren çok kanallı bir pazarlama stratejisi istersiniz. Ancak bu, zamanınızı ve bütçenizi çok fazla zorluyor gibi görünüyorsa, bir sonraki en iyi yaklaşım, en düşük maliyetle en yüksek getiriyi sağlayan kanallara öncelik vermektir.

SEO, en yüksek yatırım getirisi sağlayan kanallardan biridir. Google’ın organik sonuçlarında yer almak için bir ücret ödemeniz gerekmediğinden, marka görünürlüğü ve bundan alacağınız web trafiği tamamen ücretsizdir. Dahası, organik arama potansiyel müşterilerinin ortalama kapanma oranı yaklaşık %14,6 doğrudan posta veya basılı reklam gibi giden kanallar için bu oran %1,7’dir.

Yerel SEO, daha fazla müşteriyi fiziksel franchise satış noktalarına yönlendirmek için özellikle etkilidir. Etrafında %21 Çevrimiçi tüketicilerin %90’ı her gün yerel bölgelerindeki işletmeleri bulmak için Google’ı kullanıyor ve %76 Arama tabanlı sorguların oranı, bir gün içinde mağaza ziyaretiyle sonuçlanıyor.

Ayrıca organik arama çabalarınızı tıklama başına ödeme reklamcılığıyla (PPC) desteklemeye değer. Sektörünüze bağlı olarak, ücretli arama ağı reklamları sitenize önemli ölçüde daha fazla trafik çekebilir. Örneğin, e-ticaret ve perakende sektöründe, %23,6 Trafiğin büyük bir kısmı ücretli arama ağı reklamlarından geliyor.

Yüksek yatırım getirisi sağlayan bir diğer kanal ise e-posta pazarlamadır. 36$ harcanan her dolar için. E-posta tıklamalarını en üst düzeye çıkarmak için mesajlarınızı kişisel ve odaklanmış halde tutun. Tek bir harekete geçirici mesaj (CTA) kullanmak, tıklama oranlarını şu kadar artırabilir: %371.

Belirli bir düzeyde sosyal medya varlığına sahip olmak da önemlidir. Etrafında Tüketicilerin %71’i Markayla olumlu bir sosyal medya deneyimi yaşadıktan sonra bir işletmeden satın alma olasılıkları daha yüksektir. En uygun sosyal platformlar, her bir franchise lokasyonundaki müşteri demografik özelliklerine bağlı olacaktır. Daha eski bir müşteri tabanına sahip franchise sahipleri Facebook’a odaklanmak isteyebilirken, daha genç müşterilere sahip lokasyonlar Twitter ve Instagram gibi uygulamalara öncelik vermeyi tercih edebilir.

Tavsiye Edilen:  Bir Blogger'ın Yolculuğu 2023'de Nasıl Görünüyor?

Franchise’ınız için doğru kanalları seçme konusunda daha fazla rehberlik için franchise pazarlama stratejileri kılavuzumuza göz atın.

5. İçeriği kampanya lansmanından önce hazırlayın

Bir ton içerik oluşturmak yeterli değil. Hedef müşterilerinizin arama sonuçlarında üst sıralara ulaşmak için içeriğinizin her kitle segmentiyle alakalı, her franchise’ın yerel bölgesine özgü ve arama motorlarının anlayabileceği şekilde yapılandırılmış olması gerekir.

İyi içeriğin yaratılmasının zaman aldığını bilmek de önemlidir; bu nedenle, kampanyanızı başlatmadan önce, her franchise sahibinin birkaç haftalık benzersiz içeriğe önceden hazırlanmış olduğundan emin olun.

Kampanyanızın momentumunu korumasını sağlamak için franchise alanlarınız sosyal medya kanallarında günde bir veya iki kez paylaşım yapmayı ve haftada yaklaşık üç blog yazısı yayınlamayı hedeflemelidir. Videoları, infografikleri ve diğer medyayı hesaba kattığınızda, franchise sahibi başına haftada yaklaşık on parça orijinal içeriğe bakıyorsunuz. Her ne kadar önceden ciddi bir çaba gibi görünse de, önceden yeterli miktarda içerik oluşturmak, lansman sonrası yayınlama hedeflerine ulaşma konusunda acil bir mücadeleyi önleyecektir.

İyi haber şu ki, tüm bu içeriği kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Aslında, franchise sahiplerinin kendi yerel pazarlarına göre uyarlanmış kendi içeriklerini oluşturmaları durumunda muhtemelen daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Videolar ve infografikler gibi daha fazla teknik uzmanlık gerektiren içerik parçaları için, franchise sahiplerine deneyimli serbest çalışan içerik oluşturucuları işe almaları için bütçe vermeyi veya kurumsal içeriği yerel hedef kitlelerine göre özelleştirmelerine izin vermeyi düşünün.

6. İçerik yayınlamayı otomatikleştirin

Pek çok pazarlamacı, kısa vadede çok fazla içerik yayınlama ve ardından zaman içinde istikrarlı bir ritim tutturamama hatasına düşüyor. Bu, hacimden ziyade içerik tutarlılığını ve kalitesini tercih eden arama motorları için büyük bir tehlike işaretidir. Birkaç haftalık içeriği yedekte tuttuğunuz sürece, her kanal için her hafta en uygun sayıda gönderi planlayabileceksiniz.

Otomasyon, istikrarlı bir yayın ritmini korumanıza yardımcı olabilir. Çoğu blog platformu, yeni makalelerin belirttiğiniz tarih ve saatlerde otomatik olarak yayına girmesi için gönderileri önceden planlamanıza olanak tanır. Benzer şekilde, sosyal medya otomasyon araçları, franchise sahiplerinizin tüm hafta boyunca Facebook, Twitter ve Instagram gönderilerini dakikalar içinde planlamasına olanak tanır.

7. Benzersiz olduğundan ve pazara göre optimize edildiğinden emin olmak için her bir franchise sahibinin içeriğini inceleyin

Franchise alanlarınızın planlanmış içerikleri üzerinde sık sık kalite kontrolleri yapmak, yayınlanan tüm materyallerin marka yönergelerinize uygun olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Ancak içeriği önceden kontrol etmek başka bir yaygın pazarlama hatasını da önleyebilir: SEO müdahalesi.

Birkaç franchise sahibi aynı anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturursa, birbirlerinin arama sıralamalarını olumsuz etkileme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Franchise sahiplerinin birbirlerinin web sitelerinden ve sosyal medya profillerinden içerik kopyalaması durumunda da sıralamalar olumsuz etkilenebilir.

Bu nedenle, farklı franchise sahiplerinin istemeden birbirlerinin çabalarını baltalamalarını önlemek için, her biri kendi hedef kitle segmentlerine göre uyarlanmış yerelleştirilmiş anahtar kelimeleri hedefleyen içerik yayınlamalıdır. Ayrıca her franchise sahibinin kendi yerel bölgelerindeki müşterileri hedefleyen yararlı sayfalarla dolu kendi mikro sitesini oluşturmasına yardımcı olmak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, her şubenin kendi yerel pazarı için arama sıralamasında üstünlük sağlama şansı daha yüksek olacaktır.

Dijital pazarlama dünyası giderek artan bir hızla gelişmeye devam ediyor. Neredeyse her ay yepyeni uygulamalar, sosyal platformlar ve teknolojiler ortaya çıkıyor ve bunlardan bazıları o kadar popüler oluyor ki, markanızın bunları görmezden gelme lüksü yok.

Tavsiye Edilen:  Davranışsal Hedefleme nedir? Nasıl Çalışır + Temel Stratejiler

Örneğin, TikTok 2020 gibi yakın bir tarihte genel olarak küçük bir “test pazarı” olarak görülüyordu. Ancak artık kullanıcılar TikTok’ta daha fazla zaman geçirin Instagram ve Twitter gibi diğer büyük platformlardan daha fazla. Platformun bu durumu hesaba katacağının tahmin edilmesi sürpriz değil Tüm dijital reklam harcamalarının %3,5’i 2024 yılına kadar ABD’de bu oran 2021’de yalnızca %1’di.

Unutmayın, sosyal medya ve içerik pazarlamasında başarının anahtarı, hedef kitlenizin en çok kullandıkları platformlarda yankı uyandıran içerikleri yayınlamaktır. Tüketici ilgi alanları ve pazarlama platformları sürekli değiştiğinden, güncel kalmanın tek yolu sizin ve franchise alanlarınızın en son trendlerin nabzını tutmasıdır.

Google Trendler, başlamak için harika bir yerdir. Bu ücretsiz site, farklı arama sorgularının değişen popülerliğini izlemenize olanak tanır. Hatta belirli coğrafi bölgelerdeki aynı dönemdeki çeşitli sorguların popülerliğini karşılaştırmanıza da olanak tanır, böylece hangi terimleri hedefleyeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz. Bu bilgi, franchise alanlarınızın haftanın en güncel konuları hakkında markaya uygun içerik yayınlayarak inisiyatif almalarına yardımcı olabilir.

Markanızın aktif olduğu tüm sosyal medya platformlarında trend olan hashtag’leri takip etmek de aynı derecede faydalıdır. Trend olan konular, franchise sahiplerinin akıllıca ve alakalı yanıtlar vermelerine olanak tanır. Popüler hashtag’lere atlamak, gönderilerinizin sosyal arama sonuçlarında görünme olasılığını artırarak sosyal görünürlüğünüzü artırabilir. Bazı beceriksiz pazarlamacıların aksine, franchise alanlarınızın kullanmayı planladıkları hashtag’lerin arkasındaki bağlamı tam olarak anladığından emin olun.

9. Pazarlama taktiklerinize ince ayar yapmak için analitiği değerlendirin

Franchise pazarlama planınız sonuç vermeye başladığında, rakamlara dalmanın zamanı geldi. Google Analytics, her bir franchise sahibinin tıklamalarının nereden geldiğini, hangi anahtar kelimelerin en fazla trafiği getirdiğini ve hangi şubelerin en iyi dönüşüm oranlarına sahip olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Tüm bu bilgiler, her bir franchise sahibinin pazarlama hunisindeki engelleri belirlemenize yardımcı olacak, böylece müşteri deneyimini iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Elbette ölçümleri incelemek kuru ve zaman alıcı bir iş olabilir. Ancak sonuç vermeyen taktikleri belirlemenin ve getiren taktikleri ikiye katlamanın daha iyi bir yolu yoktur.

Son düşünceler

Başarılı franchise pazarlaması önemli miktarda yatırım gerektirir; doğru yapmak zaman ve sabır gerektirir.

Ancak franchise sahipleri ile kurumsal düzey arasındaki pazarlama çabalarını koordine ederek, franchise sahiplerinin anlamlı müşteri deneyimleri sunmasına, mükemmel halkla ilişkiler sürdürmesine, olumlu değerlendirmeleri teşvik etmesine ve potansiyel müşterilerin kapıdan girmesini sağlamak için güçlü ağızdan ağza iletişim kurmasına olanak tanıyacaksınız. Bu unsurları birleşik bir franchise pazarlama planı halinde organize ettiğinizde, işletmenizdeki geliri artırma ve ağınıza yeni franchise sahipleri çekme yolunda ilerleyeceksiniz.

Ücretsiz Franchise Pazarlama Planı Şablonunuzu Alın

Franchise’ınız için bir pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız, bu şablonu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir, e-postanızı girmeniz yeterlidir; size şablonu anında göndereceğiz.