Başlık Etiketlerini ve Meta Açıklamaları Yoast’a Toplu Olarak Aktarma (Kodlu)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Başlık Etiketlerini ve Meta Açıklamaları Yoast’a Toplu Olarak Aktarma (Kodlu)

Kaliteli başlık etiketleri ve meta açıklamaları SEO için önemlidir. Hatta zorunlu. Yine de, ne kadar büyük bir görev olabileceğinden, çoğu kişi dalmak yerine erteleyecek.

Kopyada anahtar kelimeler çalışırken tüm başlık etiketlerini ve meta açıklamaları yazmak veya yeniden yazmak, herhangi bir orta ve büyük ölçekli web sitesi için muazzam bir başarıdır. Ve ne yazık ki, onları elektronik tabloda bitirmek, işin bittiği anlamına gelmez. Hala onları gerçekten CMS’ye sokmanız gerekiyor.

Bu, 10 sayfalık bir web sitesinde manuel olarak kolayca yapılırken, binlerce sayfalık bir kurumsal sitede bunları uygulamak için gereken süre çok değerli saatler alabilir.

Benim için yüzlerce başlık etiketi ve meta açıklama ekleme zamanı geldiğinde, sürecin son derece sıkıcı ve zaman alıcı olacağını biliyordum. Bir süre sonra, ben ve burada Go Fish Digital’deki WordPress SEO ajansı, bu süreci nasıl otomatikleştirebileceğimiz konusunda bir tartışma yaptık.

Bulduğumuz şey, WordPress’teki istemciler için başlık etiketlerini ve meta açıklamaları hızlı bir şekilde içe aktarmanın bir yoluydu. Yoast SEO Eklentisi.

İhtiyacınız Olacak Öğeler

Başlamadan önce, verileri içe aktarmak için gereken tüm bilgilere ve yazılıma sahip olduğunuzdan emin olmak için biraz hazırlık çalışması yapmanız gerekecek:

  1. Siteye FTP ve ön uç erişimi (WordPress’te olmalıdır)
  2. Güncellenmiş meta verilerin CSV’si
  3. Gerçekten Basit CSV İçe Aktarıcı
  4. WordPress Eklentisi için Yoast SEO
  5. Siber ördek

Yukarıdaki öğelere sahip olduğunuzda, başlamaya hazırsınız demektir.

1. Web Sitenizi Yedekleyin

Bir web sitesindeki büyük miktarda veriyi değiştirmekle ilgili herhangi bir şey yapmadan önce, sitenin yedeğini almak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, özellikle aynı anda yüzlerce sayfadaki bilgileri değiştirecekseniz önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Mobil Aramanın Büyümesine Google'ın Tepkisi

Sonunda yanlış verileri yüklerseniz, her sayfada geri gitmek ve meta verileri manuel olarak yeniden değiştirmek için iki kat daha fazla zaman harcıyor olabilirsiniz. Kendinize bir iyilik yapın ve bu göreve başlamadan önce bir site yedeklemesi yaparak bu durumdan kaçının.

2. WordPress’teki Her Sayfanın post_id’sini Çıkarın

Meta verileri doğru konuma içe aktarmak için onu uygun sayfaya eşlemeniz gerekecek. Bunu kullanarak yapabiliriz WordPress Posta Kimliği. Basitçe söylemek gerekirse, post_id, WordPress sitenizdeki her sayfaya atanan benzersiz bir sayıdır. Belirli bir sayfayı düzenlerken aslında URL’de görebilirsiniz.

Post_id’i sayfa düzeyinde bulabilseniz de, sorun şu ki, WordPress’in yerleşik işlevselliği, bir alanın tüm post_id’lerini kolayca dışa aktarmanıza izin vermiyor. Bunun yerine, bu bilgiyi almak için sunucunuza manuel olarak bir PHP dosyası yüklemeniz gerekecek.

Neyse ki, post_id’yi döndürecek bir PHP parçacığı oluşturduk. Aşağıdaki pasajı “export.php” adlı bir PHP dosyası olarak kaydedin.

————————-

————————-

Ardından, sunucuya bağlanmanız gerekecek. Favori FTP istemci yazılımınızı açın (CyberDuck kullanıyorum) ve bağlanmak için uygun kimlik bilgilerini girin. Bağlandıktan sonra tek yapmanız gereken “export.php” dosyanızı kök klasöre sürüklemektir.

PHP snippet’inizi yüklediğinize göre, onu çalıştırmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için “alaniniz.com/export.php” adresine gidin. Bu, snippet’inizi çalıştıracak ve size web sitenizdeki tüm URL’lerin ilişkili post_id’leriyle eşlenmiş bir belgesini sağlayacaktır.

Bu bilgileri bir CSV’ye aktarın ve URL’leri ve post_id’leri ayırmak için “Metinden Sütunlara” seçeneğini kullanın.

3. CSV Belgenizi Kurun

Artık web sitenizdeki her URL’ye bir post_id eşlediğinize göre, yalnızca değiştirmekte olduğunuz sayfaların post_id’lerini getirme zamanı. CSV’nizdeki ayrı bir sekmede, güncellenecek sayfalarla ilgili aşağıdaki üç bilgi sütununa sahip olduğunuzdan emin olun:

  1. URL
  2. Önerilen Meta Veriler
  3. post_id (şimdilik boş)
Tavsiye Edilen:  Davranışsal Hedefleme nedir? Nasıl Çalışır + Temel Stratejiler

Sonraki kullanım DÜŞEYARA post_id’yi orijinal listenizden alma işlevi. Bu işlev için anahtar olarak URL’yi kullanmalısınız.

Bu örnekte, “Önerilen Başlık Etiketi” alanını “_yoast_wpseo_title” olarak değiştirdim. Bu alan, Yoast’ın CSV yüklendiğinde bir gönderinin başlık etiketini değiştirmesine izin veren alandır. Ancak bu alan, Yoast’a ne tür meta veriler aktardığınıza bağlı olarak değişecektir. Son olarak, post_id’leri URL’lerle eşledikten sonra devam edip “URL” sütununu silebilirsiniz. Yüklediğiniz son CSV yalnızca aşağıdaki iki sütunu içermelidir:

  1. post_id
  2. Önerilen Meta Veri (bu örnekte _yoast_wpseo_title)

Bu işlemle ilgili harika olan şey, Yoast’taki birçok bilgiyi Özel Alanlarını kullanarak toplu olarak düzenleyebilmenizdir. Aşağıdaki tabloya başvurarak başlık etiketleri, meta açıklamalar, standart URL’ler ve çok daha fazlası için Yoast’taki meta verileri güncelleyebilmeniz gerekir:

İsim Özel alan Değerler
Anahtar Kelimeye Odaklan _yoast_wpseo_focuskw Metin dizesi
SEO Başlığı _yoast_wpseo_title Metin dizesi
Meta Açıklaması _yoast_wpseo_metadesc Metin dizesi
Meta Robotlar Endeksi _yoast_wpseo_meta-robots-noindex Varsayılan için boş, noindex için 1 veya dizin için 2
Meta Robotlar Takip Et _yoast_wpseo_meta-robots-nofollow Takip için boş, takipsiz için 1
Gelişmiş Meta Robotlar _yoast_wpseo_meta-robots-adv Varsayılan, yok, noodp, noydir, noimageindex, noarchive veya nosnippet için boş
Site Haritasına Dahil Et _yoast_wpseo_sitemap-include Otomatik, her zaman veya hiçbir zaman için boş
Site Haritası Önceliği _yoast_wpseo_sitemap-prio Otomatik için boş, 1’den .1’e
kanonik URL _yoast_wpseo_canonical Gönderinin standart URL’si
301 Yönlendirme _yoast_wpseo_redirect Gönderinin yönlendirileceği URL
Facebook Başlığı _yoast_wpseo_opengraph-başlığı Metin dizesi
Facebook Açıklaması _yoast_wpseo_opengraph Metin dizesi
Facebook Resmi _yoast_wpseo_opengraph-image resim URL’si

4. CSV Dosyanızı Yükleyin

Artık CSV’niz hazır olduğuna göre, onu WordPress’e yükleme zamanı. İndirin ve etkinleştirin Gerçekten Basit CSV İçe Aktarıcı Eklenti. Kurulduktan sonra, Araçlar >> İçe Aktar >>CSV’ye gidin ve belgeyi yükleyin. Arkanıza yaslanın ve WordPress’in işin geri kalanını sizin için yapmasına izin verin. İçe aktarma tamamlandıktan sonra, bilgilerin düzgün bir şekilde içe aktarıldığından emin olmak için web sitesinde bir tarama yapın.

Tavsiye Edilen:  8 tapaa, joilla naisten omistamat yritykset voivat saada lisää pääomaa

Bu işlemi bir kez hassaslaştırdıktan sonra, yüzlerce hatta binlerce sayfanın meta verilerini değiştirmek yalnızca yarım saat kadar sürer. Eğlence!

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.