Belirli Bir Kelime İçin Bir Web Sitesinde Nasıl Arama Yapılır – 4 Yol

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Belirli Bir Kelime İçin Bir Web Sitesinde Nasıl Arama Yapılır – 4 Yol

Bir ajansta veya şirket içi pazarlama ekibinde pazarlamacıysanız, bir noktada web sitesinde belirli bir kelimeyi aramanız gerekecektir. Teknik yeteneğinize bağlı olarak nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Neden Belirli Bir Kelimeyi Bir Sitede Aramanız Gerekebilir?

Bir web sayfasında anahtar kelimeleri nasıl arayacağınızı öğrenmeniz için bazı çok önemli nedenler vardır.

  • Yeni bir işletme/web sitesi satın aldınız ve sitenin her yerinde marka adını değiştirmeniz gerekiyor.
  • İşletmeniz konum değiştirdi ve bahsedildiği her yerde işletmenizi güncellemeniz gerekiyor.
  • Popüler bir ürünü yeniden markaladınız ve onu sitenizde güncellemeniz gerekiyor.
  • Başka bir web sitesinin telif hakkıyla korunan materyalinizi ihlal ettiğinden şüpheleniyorsunuz ve bunun için o web sitesinde arama yapmanız gerekiyor.
  • Sitenize yeni bir sayfa eklediniz ve yeni konudan bahseden mevcut herhangi bir sayfadan bu sayfaya dahili olarak bağlantı vermek istiyorsunuz.

Belirli Bir Kelimeyi Bir Web Sitesinde Arayabilir miyim?

Bir web sitesinde kelime aramak için kullanabileceğiniz dört yaygın yöntem vardır. Yöntemlerden bazıları kolaydır, ancak bazıları değildir. Bu makale size dört tekniğin her birini kullanarak bir web sitesinde nasıl arama yapacağınızı öğretecektir.

  1. Ara ve Bul
  2. Web Sitesi Arama Çubuğu
  3. Site Arama Google Komutu
  4. Çığlık atan Kurbağa Özel Arama

Bir Web Sitesinde Nasıl Arama Yapılır?

Bir web sitesindeki kelimeleri nasıl arayacağınızı öğrenmek kolay olabilir. Sınırlı teknik yeteneğiniz varsa ilk üç yönteme sadık kalın. Dördüncü yöntem, teknik pazarlamacıların keşfetmek isteyebileceği daha zor bir seçeneği araştıracaktır.

1. Arayın ve Bulun

Belirli bir kelimeyi bir sitede aramanız gerektiğinde Mac veya PC’nizdeki “Ara ve Bul” klavye kısayollarını kullanın.

bilgisayar: CTRL + F’ye basın

Tavsiye Edilen:  İŞİNİZİ ETKİLİ BİR ŞEKİLDE TEŞHİS EDER VE YENİDEN MARKALANIR

Mac: Command + F’ye basın

Bir sayfadaki görünür HTML’yi, arama yaparak arayabilir ve standart sayfada bulabilirsiniz. Ancak sayfada bu durumda aranmayacak genişletilebilir alanlar olabilir. Bir sayfadaki tüm görünür ve görünmez HTML’de arama yapmak için sayfayı sağ tıklayın ve “Sayfa kaynağını görüntüle”yi seçin. Bu, web sayfanızın kaynak kodunu açacaktır. Daha kapsamlı bir arama için aramanızı kullanın ve kaynak kodunda klavye kısayolunu bulun.

Bu yöntemle bir web sayfasındaki anahtar kelimeleri nasıl arayacağınızı öğrenmenin en büyük dezavantajı, aynı anda yalnızca bir sayfada arama yapabilmenizdir. 10 veya daha az sayfalı küçük bir web sitesini inceliyorsanız bu teknik işe yarayacaktır. Daha büyük bir sitede arama yapıyorsanız mevcut diğer arama yöntemlerine göz atın.

2. Web Sitesinin Arama Çubuğunu Kullanın

Bu her zaman açık olmayabilir ancak çoğu sitede bir arama çubuğu bulunur. Bulmak için etrafa bakmanız bir dakika sürebilir, ancak genellikle bir web sayfasının sağ üst köşesinde bir arama simgesi bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz anahtar kelimeleri yazın ve aramanıza başlamak için enter tuşuna basın.

Bu teknik bazen işe yarasa da başarısı büyük ölçüde ilgilenilen web sitesinin arama çubuğunu nasıl yapılandırdığına bağlıdır. Çoğu standart arama çubuğu sayfaları değil yalnızca blog gönderilerini arar. Diğer arama çubukları, aramalarını sayfa başlıklarıyla sınırlar ve anahtar kelimeniz için sayfalarının gövde kopyasında arama yapmaz.

Ayrıca hedef sitenizde arama çubuğu yoksa ne olur? Bu durumda, arama çubuğu olmayan bir sitede nasıl arama yapacağınızı öğrenmelisiniz. Kontrolü tekrar size bırakan daha ayrıntılı bir arama için, bir site içinde bir anahtar kelimeyi aramak üzere iki veya üç yöntemi kullanın.

3. Site Arama Google Komutunu Kullanın

Daha önce WIX blogunda birkaç Google Arama komutunu ele almıştık, ancak Site Arama Google Komutu en güçlülerinden biridir. Bu operatör aynı anda tek bir web sitesinde Google’da arama yapmanızı sağlar.

Tavsiye Edilen:  Spor Malzemeleri Markaları Pazar Doygunluğunu Nasıl Aşabilir?

Örneğin, marketingwebsite.com’da “anahtar kelime araması” kelimelerini aramanız gerektiğini düşünün. Google arama çubuğuna aşağıdakileri girersiniz:

site:marketingwebsite.com “anahtar kelime arama”

Dikkat edin, iki nokta üst üsteden sonra boşluk yok ve arama terimimizin etrafına tırnak işaretleri koyuyoruz. Alıntıları kullanarak, herhangi bir arama terimi, ifadenizle tam olarak eşleşen sonuçları döndürmek için kullanılabilir. İstediğiniz sonuçları alamadığınızda veya aramanız çok belirsiz olduğunda bu harika bir şeydir.

4. Site İçinde Anahtar Kelime Aramak İçin Screaming Frog’u Kullanın

Screaming Frog, verileri çıkaran ve bir siteyi yaygın SEO sorunları açısından denetlemenize olanak tanıyan bir web sitesi tarayıcısıdır. Aracı indirebilir ve yazılımın ücretsiz sürümüyle 500’e kadar URL’yi tarayabilirsiniz, ancak aynı zamanda yaklaşık 165 $ karşılığında yıllık bir lisans satın alabilirsiniz (bu, değerli SEO araçları söz konusu olduğunda ucuzdur).

Detaylı olarak bulabilirsiniz Screaming Frog Kullanım Kılavuzu buradaancak bu makale için aracın yalnızca bir yönüyle ilgileniyoruz.

Yapılandırma > Özel > Arama’ya giderseniz, taranan sitenin tamamında bir ifadeyi bulmanıza yardımcı olacak arama koşullarını ayarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki örneğimizde “anahtar kelime arama” anahtar kelimesini her sayfada aramak istediğimizi belirtmiştik. Screaming Frog taramanızı başlattığınızda, hedef web sitesindeki her sayfayı o arama terimi için analiz edecektir.

Site tarandıktan sonra, ortaya çıkan “Özel Arama” raporundaki sütunlardan biri, her sayfada tam ifadenizin kaç kez kullanıldığını belirtecektir.

Bu, bir web sitesinde belirli bir kelime veya kelime öbeğinin nasıl aranacağının en ayrıntılı örneğidir. En gelişmiş yöntem, sunucunuza güvenli bir kabuk aracılığıyla erişmek ve tüm dosyalarınızı aramak için komutları kullanmak olacaktır, ancak çoğu pazarlamacının buna asla katılmasına gerek kalmayacaktır.

Gelişmiş Pazarlama Yardımı için WIX ile iletişime geçin

Yaklaşık 40 yıldır Texas pazarlama hizmetlerinin oldukça beğenilen bir sağlayıcısı olan WIX, pazarlama performansınızı artıracak bilgi birikimine sahiptir. Ekibimiz, kaliteli SEO hizmetleri ve daha fazlasını sağlayabilecek profesyonel tasarımcıları ve pazarlama stratejistlerini içermektedir.

Tavsiye Edilen:  Site Performansı Sıralamaları Nasıl Etkiler?

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin ve kuruluşunuzla nasıl çalışabileceğimizi öğrenin!