Beyaz Liste nedir? Beyaz Listeye Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Beyaz Liste nedir? Beyaz Listeye Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Beyaz liste, doğru bir şekilde uygulandığı takdirde birçok siber güvenlik sorununu uzak tutabilir. Bu blogda beyaz liste uygulamalarını, faydalarını, en iyi uygulamalarını ve daha fazlasını ele alacağız.

Beyaz Liste nedir?

Bunca zamandır bunun hakkında konuşuyoruz ama beyaz liste ne anlama geliyor?

Genel olarak beyaz liste dediğimizde, erişim, tanınma veya ayrıcalık kazanması gereken kişileri, markaları, hizmetleri veya belgeleri tanımlamayı kastediyoruz. Yüksek profilli bir etkinlikte VIP davetli listesinin bir parçası olmak gibi. Adınız listedeyse, sizin için içeri girmek diğerlerinden daha kolaydır.

Bilgi işlemde de durum aynıdır; bu durumda VIP’ler bilgisayar programları ve uygulamalarıdır. Örneğin, bazı programların güncellemeler ve bilgiler için düzenli bulut aramaları yapması gerekir ve güvenlik duvarı, program web ile her iletişim kurmaya çalıştığında sizi bilgilendirmeye devam ederse, bu bir güçlük olacaktır.

Bu, programın meşru iletişimde bile sürekli güvenlik duvarı uyarılarını önlerken ihtiyaç duyduğu yetkiye sahip olması için güvenlik duvarınızda bir beyaz liste girişi oluşturabileceğiniz zamandır.

Benzer şekilde, e-posta istemci listenizdeki güvenilen gönderenler beyaz listeye alınabilir, böylece önemli iletiler istenmeyen posta klasörüne düşmez veya spam olarak işaretlenmez.

Başka bir örnek, bir sistemdeki ebeveyn kontrol yazılımı durumunda, çocukların yalnızca onaylı internet içeriğine erişmesini sağlamak için belirli eğitim web siteleri beyaz listeye alınabilir.

Beyaz Listeleri Uygulama

Beyaz listeleri uygulamak için şunları yapabilirsiniz:

IP Beyaz Listesi

IP beyaz listesi, ağ erişiminin yalnızca belirli IP adreslerine verildiği zamandır. Bu, özellikle bulut hizmetlerini kullanan iş ağları ve kuruluşlar için geçerlidir. Ağ yöneticisi, dosyalara, yazılımlara ve uygulamalara uzaktan erişime izin vermek için bu tür IP adreslerini yönetmekten ve beyaz listeye almaktan sorumludur. Beyaz listeye eklenmeden önce IP adresinin hareketsiz olduğu onaylanmalıdır.

Tavsiye Edilen:  Yatma Zamanı Rutininizin İşinizi Mahvetmesinin 6 Yolu

Beyaz Liste E-postaları

Kişi listesine e-posta adresleri eklendiğinde bir e-posta beyaz listesi kabul edilir. Optimize edilmiş siber güvenlik önlemleri için, e-posta analizi, etkinlik izleme ve ağ izleme ile eşleştirilmiş rutin siber güvenlik eğitimi uygulanabilir, e-posta beyaz listelerini yükseltmek güvenlik açıklarını en aza indirebilir.

Beyaz Liste Uygulamaları

Uygulama beyaz listesi, bir bilgisayar sistemindeki varlığına ve etkinliğine izin vermek için onaylanmış yazılım uygulamalarının veya yürütülebilir dosyaların bir dizininin belirtilmesidir. Bu tür beyaz listelemenin amacı, sistemleri ve ağları potansiyel olarak zararlı uygulamalardan korumaktır. Bir sistemin yerleşik beyaz liste uygulamalarını kullanmak boşlukları durduracak ve teknolojik yeniliklere yardımcı olacaktır.

Beyaz Listeye Eklemenin Avantajları

Beyaz listeye almanın faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Gelişmiş siber güvenlik uygulamaları: Virüsler hızla çoğaldıklarında diğer uygulamalar tarafından takip edilmesini zorlaştırarak uygulamaları engeller. Her bir virüsün kara listeye alınması zaman alıcı olabileceğinden, gelecekteki virüslerin ağa girme yolunu bulmasını kolaylaştırır.

Yeni kötü amaçlı yazılımların geleneksel antivirüs yazılımlarını alt ettiği bilindiğinden, beyaz listeye alma siber güvenliği nispeten kolaylaştırır.

Çoğu zaman, bir kuruluşun güvenli olmayan ağındaki birden fazla cihaz, yanlışlıkla içeriden saldırılara neden olabilir. Beyaz listeye alma bu senaryolarda devreye girer. Beyaz liste, savunmaları güçlendirerek ve siber tehditlerin sayısını azaltarak bilgilerin güvenliğini sağlamak için harika bir yaklaşımdır.

  1. Diğer yazılımlarla uyumluluk: Siber güvenlik savunmaları her zaman en iyi şekilde çeşitlendirildiğinde çalışır. Örneğin, kötü amaçlı yazılımdan koruma, antivirüs, fidye yazılımından koruma yazılımı ile penetrasyon testi kombinasyonu bir ağdaki güvenlik açıklarını kontrol edebilir. Şimdi buna, kara listeye alınan antivirüs yazılımının yanında çalışan beyaz liste takımlarını da ekleyin. Bu, siber ağın güvenliğini sağlamak için ek bir önlem ve araç görevi görür.
  2. Kötü amaçlı yazılım ve bilinmeyen tehdit önleme: Beyaz listeye alma, tehditleri önleme avantajını ekler. Beyaz listeleme, yalnızca yetkili yazılımların sunucularda ve uç noktalarda çalışmasına izin verdiğinden, diğer tüm yazılımların çalıştırılması engellenir. Sonuç olarak, çoğu kötü amaçlı yazılım çalışamaz.
  3. Yazılım Envanteri: Başarılı uygulama beyaz listesi çözümleri için, ana sistemlerdeki uygulamalara ve süreçlere ilişkin tam görünürlük esastır. Bu görünürlük, her uç nokta ve sunucuda yüklü olan uygulamaların ve sürümlerinin bir envanterinin oluşturulmasına yardımcı olabilir. Eldeki bu envanter ile, yetkisiz uygulamalar ve halen host sistemde bulunan hatalı yazılım versiyonları tespit edilebilmektedir.
  4. Dosya İzleme: Beyaz listeye alma çözümlerinin çoğu, uygulama dosyalarındaki değişikliklerin izlenmesine olanak tanır. Yeteneklerine bağlı olarak, dosyalardaki değişiklikleri engelleyebilir veya değişiklikleri işaretleyebilir. Bu şekilde güvenlik ekipleri, ana bilgisayardaki şüpheli etkinlikler hakkında uyarılır ve güvenlik politikalarını gözden geçirmelerine ve beyaz listelerini buna göre güncellemelerine olanak tanır. Aynı zamanda, akıllı bir beyaz liste çözümü, gereksiz uyarılar vermeden yasal güncellemelere izin verecektir.
  5. Olay Yanıtı: Beyaz listeye alma ayrıca kötü amaçlı yazılımların yayılmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Bir ana bilgisayarda kötü amaçlı dosyalar tanımlandığında, diğer ana bilgisayarların da aynı dosyalara sahip olup olmadığını kontrol etmek için uygulama beyaz liste teknolojileri uygulanabilir. Bu, tehlikeye atılıp atılmadıklarını belirleyecektir.
Tavsiye Edilen:  Yalın Başlangıçtan Ölçeklendirmeye: Erken Aşamadaki Şirketler İçin Bir Kılavuz

Kara Liste ve Beyaz Liste

Bir beyaz liste, uygulandığında, onaylanan beyaz liste dışındaki her şeyi esasen kara listeye alır. Yetki verilen şeyler yalnızca güvenli olarak filtrelenmiş olanlardır, çünkü altyapıya yönelik kötü niyetli tehditler konusunda endişelenmenize gerek yokmuş gibi görünse de, beyaz listeye almanın da birkaç dezavantajı vardır; kullanıcıların sistemlerini istedikleri gibi kullanma özgürlüğü.

İkincisi, bir beyaz liste oluşturmakla ilgili oldukça fazla iş var. Bunun nedeni, her beyaz listenin ona ihtiyaç duyan kuruluşa özgü olmasıdır. Ek olarak, saldırganlar kendilerini beyaz listeye almanın yollarını bulur. Öte yandan, bilinen kötü amaçlı yazılım ve saldırı sitelerinin kara listelerini oluşturmak kolaydır. Genellikle satıcılar, yaygın kullanım için bu kara listeleri oluşturur.

Kara liste nedir? Zararlı olan ve korunmak için sistemlerden engellenmesi gereken şeylerin bir listesidir. Çoğu antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma, esasen kara listelerdir. Bu programlar, bilinen kötü amaçlı kodların bir listesini içerir ve bu programlar korunan bilgisayarda algılandığında otomatik olarak harekete geçer.

Hem beyaz listeye almanın hem de kara listeye almanın dezavantajı, en son saldırılardan bir adım önde olmak için sürekli olarak güncellenmeleri gerekmesidir. Sıfırıncı gün saldırılarına karşı etkili değiller. Bu gibi durumlarda, yalnızca gerçek zamanlı ve güncel analiz kullanan bir beyaz liste/kara liste bir web sitesindeki değişiklikleri algılayabilir.

Mevcut en iyi Etik Hacking kursu ile geleceğinize yatırım yapın. Şimdi katılın ve heyecan verici siber güvenlik fırsatlarının kapılarını açın.

Beyaz Listeye Ekleme En İyi Uygulamaları

Beyaz listeden en iyi şekilde yararlanmak için işte bazı ipuçları:

  • Bir şeylerin ters gitmesi durumunda kurumsal düzeydeki operasyonların kesintiye uğramamasını sağlamak için bir kuruluşta beyaz listeye alma aşamalı olarak sunulmalıdır.
  • Beyaz liste yalnızca listenin kendisi kadar etkili olduğundan, beyaz listenin doğru olduğundan emin olmak için özen ve zaman gösterilmelidir.
  • Bir beyaz liste politikası yürürlükte olmalıdır.
  • Beyaz listelerin bakımı önemlidir, çünkü yazılımın eninde sonunda güncellenmesi gerekecektir.
Tavsiye Edilen:  Kararlı Difüzyon, DALL E ve Diğer Metinden Görüntüye Modeller İçin Kontrol Edebileceğiniz 5 Hızlı Öğretici

Çözüm

Beyaz liste yaklaşımı, benzersiz ihtiyaçlara göre uygulanan özelleştirilmiş bir yaklaşımdır. Beyaz liste teknolojisinin etkinliği için başvuruların bağlamı çok önemlidir. Basit bir beyaz listelemenin ötesinde, öncelikle bir başvuruya ne tür bir yetki verilmesi veya verilmemesi gerektiği belirlenmelidir.