BigCommerce Mağazalarında Daha Fazla Ödeme Yönteminin Kullanılabilir Hale Getirilmesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:BigCommerce Mağazalarında Daha Fazla Ödeme Yönteminin Kullanılabilir Hale Getirilmesi

BigCommerce, 65’ten fazla ödeme ağ geçidiyle önceden entegre edilmiş olarak gelir ve aşağıdaki ödeme özelliklerini de sunar:

 • İşlem ücreti yok: Ödeme ağ geçidini kullanmak için ek ücret yoktur.
 • PCI uyumluluğu: Önceden entegre edilmiş BigCommerce ödeme ağ geçitlerinin tümü PCI uyumludur. Bu sizi bu sertifikayı kendiniz alma zahmetinden kurtarır ve müşteri verilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Mobil cihazlar için optimize edilmiş: Birçok farklı ödeme ağ geçidiyle uyumlu olmasının yanı sıra BigCommerce, Apple Pay ve Masterpass gibi dijital cüzdanlarla da entegre olur.

Bu kılavuzda ödeme ağ geçitlerinin nasıl çalıştığını, BigCommerce mağazanıza ödeme ağ geçitlerinin nasıl ekleneceğini ve BigCommerce’te ödeme kabul etme hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz.

#cta-visual-fe#BigCommerce için Hızlı ve Esnek CMSShogun Frontend ile sayfa hızından ödün vermeden siteniz üzerinde tam kontrol elde edin.Daha fazla bilgi edin

Ödeme Ağ Geçitleri Nasıl Çalışır?

Ödeme ağ geçidi, çevrimiçi ödemeleri işlemek için kullanılan bir yazılımdır. Tek bir ödeme ağ geçidi, müşterilerinize birden fazla ödeme yöntemi (PayPal, Visa, MasterCard vb.) sunmanıza olanak tanır.

Ticari hizmet sağlayıcı, ödeme ağ geçitleri sağlayan bir şirkettir. BigCommerce mağazanız ile kredi kartı şirketleri/bankalar arasında aracı görevi görürler.

Görüntü Kaynağı: Büyük Ticaret

Ödeme ağ geçidi, işlem sırasında birkaç saniyeden daha kısa bir sürede aşağıdaki görevleri gerçekleştirir:

 • Mağazanızla entegre olur ve müşteri tarafından sağlanan ödeme bilgilerini işlemenizi sağlar.
 • Ödeme bilgilerini şifreler ve güvenli bir şekilde iletir.
 • Ödemenin onaylanıp onaylanmadığını mağazanıza bildirir, böylece müşteriyi bir onay sayfasına yönlendirebilir veya başka bir ödeme yöntemini denemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm ödeme ağ geçitleri eşit değildir. Mağazanız için hangi ödeme ağ geçidini kullanacağınıza karar verirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Mevcut Ödeme Yöntemleri: Potansiyel bir müşterinin yalnızca Discover kartı varsa ve ödeme yapmaya gittiğinde ödeme ağ geçidinizin Discover’ı kabul etmediğini görürse ne olur? Sınırlı sayıda ödeme yöntemi, satış fırsatlarının kaybedilmesine neden olacaktır. Başka bir deyişle, ne kadar çok ödeme yöntemi mevcutsa o kadar iyidir.
 • Dolandırıcılığa Karşı Koruma: Ödeme ağ geçidiniz dolandırıcılığı tespit etmek ve önlemek için araçlara sahip olmalıdır. Aksi takdirde, ücretler, cezalar ve kaybedilen mallar nedeniyle çok fazla para kaybedebilirsiniz.
 • Yinelenen Faturalandırma: Ürün veya hizmetlerinizden herhangi birini satmak için aboneliğe dayalı bir model kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, işleri kendin için kolaylaştırmalısın. Otomatik faturalandırma, yaklaşan ödeme hatırlatıcıları ve özelleştirilebilir faturalandırma planları gibi özellikler sunan bir ödeme ağ geçidi arayın.

BigCommerce Mağazanıza Ödeme Ağ Geçitleri Ekleme

Mağazanıza bir ödeme ağ geçidi eklemek için:

1. BigCommerce hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Mağaza Kurulumu”na gidin.

2. “Ödemeler”i seçin.

3. Mağazanız ABD’de bulunuyorsa, “PayPal Braintree Tarafından Desteklenmektedir” seçeneğinin otomatik olarak etkinleştirildiğini göreceksiniz (aynı zamanda şurada da desteklenmektedir: 45’ten fazla ülke). Bu ağ geçidi, PayPal’dan ve çoğu kredi kartından ödeme kabul etmenize olanak tanır.

BigCommerce, ödeme ağ geçitlerini kullanmanız karşılığında sizden herhangi bir işlem ücreti talep etmese de, ödeme ağ geçidinin kendisi, hizmetlerini kullanmanız karşılığında sizden ücret talep edecektir. PayPal Powered by Braintree’yi seçmenin ana faydası, BigCommerce’in bu ağ geçidi için ortalama faizden daha düşük özel bir kredi kartı tarifesi üzerinde anlaşmaya varmasıdır.

BigCommerce mağazanızın PayPal Powered by Braintree ile tahsil ettiği kredi kartı ücreti, BigCommerce planınıza bağlıdır (planınız için fiyatlandırma ne kadar yüksekse, ücretiniz de o kadar düşük olacaktır):

 • Standart: İşlem başına %2,9 + 0,30 ABD doları
 • Artı: İşlem başına %2,5 + 0,30 ABD doları
 • Pro: İşlem başına %2,2 + 0,30 ABD doları
 • Kurumsal: %2,2 + işlem başına 0,30 ABD doları veya daha düşük (kesin oran her plan için özelleştirilebilir)

Braintree Tarafından Desteklenen PayPal’ı kullanmak istiyorsanız hesabınızı oluşturmak/bağlamak için “Kurulumu Tamamla”yı seçin.

Anlaşmalı kredi kartı ücretinin hesabınıza uygulanması için PayPal Powered by Braintree ekibine bir başvuru göndermeniz gerekecektir.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, önümüzdeki iki ila üç iş günü içinde imza atmanız için size bir sözleşme e-postası gönderilecektir. Sözleşmenin spam klasörünüze gönderilmesini önlemek için “ec[email protected]” e-posta adresini beyaz listeye almalısınız.

İmzaladığınız sözleşmeyi geri gönderdikten sonra 10 gün içerisinde anlaşılan fiyat hesabınıza yansıtılacaktır.

Elbette istemiyorsanız PayPal Powered by Braintree’yi kullanmanıza gerek yok. BigCommerce mağazanız için en popüler önceden entegre edilmiş ödeme ağ geçidi alternatifleri şunları içerir:

Amazon Ödemesi

Bu, barındırılan bir çözümdür; yani müşterileri web sitenizden ödeme bilgilerini doldurmaları için sağlayıcının web sitesine yönlendirir. Daha sonra ödeme tamamlandığında onları web sitenize geri yönlendirir. Amazon Pay, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, Portekiz, Macaristan ve Danimarka’da desteklenmektedir.

Kare

Bu barındırılmayan çözüm Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya’da desteklenmektedir.

Şerit

Bu barındırılmayan çözüm Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hong Kong, İrlanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Meksika, Hollanda’da desteklenmektedir. Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, İspanya ve İsveç.

Authorize.net

Bu barındırılmayan çözüm Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, ve İsviçre.

Worldpay

Barındırılmayan bu çözüm Amerika Birleşik Devletleri’nde desteklenmektedir ve BigCommerce mağazanızda ateşli silahlar gibi yüksek riskli öğelere yönelik işlemlere izin veren birkaç ödeme ağ geçidinden biridir.

BigCommerce ayrıca beş dijital cüzdanı da destekler: Visa Checkout, Apple Pay, Chase Pay, Google Pay ve MasterPass. Bu seçenekler, müşterilerinizin mobil cihazda ödeme yapmak için yapması gereken kaydırma miktarını azaltır; bu da daha az terkedilmiş alışveriş sepetine ve mağazanızda daha fazla satış yapılmasına yol açar.

BigCommerce, fiziksel benzerleri olan çevrimiçi mağazalar için şu çevrimdışı ödeme yöntemlerini destekler: banka mevduatı, teslimatta nakit ödeme, çek, banka havalesi ve mağazada ödeme.

Ödeme ağ geçitlerinizin her biri için bir görünen ad seçmeniz gerekecektir (bu, müşterinin ödeme yaparken göreceği addır). Birden fazla ödeme ağ geçidiniz varsa bunlar, seçtiğiniz görünen adlar yerine ödeme ağ geçitlerinin adlarına göre alfabetik sırayla listelenir.

PayPal Powered by Braintree ve diğer bazı ödeme ağ geçitleri için, sepet sayfanızda da bir düğme görüntülenecektir.

İstediğiniz kadar ödeme ağ geçidi eklemek mümkün olsa da iki veya üçten fazla eklememenizi öneririz. Çok fazla ödeme ağ geçidi sitenize karmaşık ve profesyonel olmayan bir görünüm verebilir. Birden fazla ödeme ağ geçidini yönetmek, gelirinizi takip etmenizi de zorlaştırır. Bu yüzden akıllıca seçim yapın.

Dolandırıcılığın Tespiti ve Önlenmesi

Yukarıda, bir ödeme ağ geçidi seçerken size sahtekarlıktan korunma araçları sağlayan bir seçenek aramanız gerektiğini belirtmiştik.

Bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim mi? Dolandırıcılığa karşı korunmak hem itibarınız hem de kârınız açısından son derece önemlidir.

Görüntü Kaynağı: Değer Yürüyüşü

Endişelenmeniz gereken iki ana dolandırıcılık türü vardır:

 • Yetkisiz Satın Almalar: Çoğu çevrimiçi mağaza, kullanıcıların kredi kartı numaralarını ve diğer kişisel bilgileri kaydetmesine olanak tanır. Bu kullanışlı olsa da, kayıtlı bilgilerin dezavantajı, dolandırıcının, kendi adına alışveriş yapmak için yalnızca kullanıcının oturum açma kimlik bilgilerine (e-posta kimlik avı yoluyla elde edilmesi nispeten kolay olan) ihtiyaç duyabilmesidir.
 • Kimlik Hırsızlığı: Bir dolandırıcı, başka kaynaklardan birinin ödemesini ve kişisel bilgilerini aldıktan sonra mağazanızda bir hesap açabilir ve onun adına alışveriş yapabilir.

Dolandırıcının bilgisine ve kurbanın uyanıklığına bağlı olarak, bu dolandırıcılık türlerinin her ikisi de, kurban farkına varıncaya kadar uzun bir süre devam edebilir (özellikle kimlik hırsızlığı).

Dolandırıcılığı kendiniz tespit etmek için çaba göstermelisiniz. Dolandırıcılık nihayet tespit edildiğinde, mağdur genellikle işlemleri tersine çevirebilecektir. Karşılığında herhangi bir gelir almadan envanter kaybetmenin yanı sıra, bu iptaller için muhtemelen bankanızdan ters ibraz ücretleri ödemeniz gerekecektir. Ayrıca bu deneyim müşteriyi bir daha mağazanıza geri dönmemeye motive edebilir.

Aşağıdaki ipuçları dolandırıcılığı önlemenize ve bu sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır:

 • İşlemleri izleyin ve kırmızı bayrakları arayın: Olası dolandırıcılığa işaret eden çok sayıda şüpheli eylem vardır. Müşteri aniden gönderim bilgilerini değiştirdi mi? Mağazanıza erişmek için normalden farklı bir cihaz mı kullanıyorlar? Dolandırıcılık önleme araçları bu eylemleri otomatik olarak tespit edebilir ve müşterilerinize uyarılar gönderebilir.
 • Harcama limiti belirleyin: Bir dolandırıcı, başka birinin kredi kartını kullandığında, genellikle tespit edilip kart iptal edilmeden önce kartı mümkün olduğu kadar kullanmaya çalışır. Bu nedenle tek bir müşterinin mağazanızda 24 saatlik süre içerisinde ne kadar harcama yapabileceğine dair bir limit belirlemeyi düşünmelisiniz. Dolandırıcılık tespit araçları mevcut olsa bile dolandırıcılığın durdurulması biraz zaman alabilir; harcama limiti zararı en aza indirir.
 • Güçlü parolalar zorunlu kılın: Dolandırıcı, e-posta kimlik avına ek olarak müşterinizin hesaplarından birine erişim sağlamak için parola kırma yazılımı da kullanabilir. Bu yazılım, kurbanın şifresini bulana kadar sistematik olarak farklı karakter kombinasyonlarını dener. Basit bir şifre hızlı bir şekilde kırılabilir. Şifrelerinizin rakam ve özel karakter içermesini istiyorsanız mağazanız daha güvenli olacaktır.
 • CVV kodunu zorunlu tutun: Kart Doğrulama Değeri (CVV) kodu, kredi kartlarının arkasında yazılı olan üç veya dört rakamdır. PCI’ye uyum sağlamak amacıyla çevrimiçi mağazaların CVV bilgilerini kaydetmesine izin verilmez. Bu, müşterinin mağazanızda bir satın alma işlemini tamamlamak için fiziksel kredi kartına sahip olmasını sağlar. CVV kodunu gerektirmemek için hiçbir neden yok: CVV, dolandırıcılıkla mücadelede mevcut en iyi araçlardan biridir.
 • AVS Kullanın: Adres Doğrulama Sistemi (AVS), bir kredi kartı için talep edilen fatura adresini, kredi kartı şirketinin müşteri adına kaydettiği bilgilerle eşleştirir. Çoğu ödeme ağ geçidi AVS kullanır ancak emin olmak için kontrol etmelisiniz.

Shogun ile Dönüşüm Oranınızı Artırın

Dijital cüzdanlarla uyumluluk gibi yerleşik BigCommerce özellikleri, dönüşüm oranınızı kesinlikle artıracaktır.

Ama orada durmanın bir anlamı yok. Shogun sayfa oluşturucu uygulamasını mağazanıza eklemek, dönüşüm oranınızı daha da yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Shogun’un sürükle ve bırak arayüzü ve üzerinde çalışabileceğiniz geniş bir web öğeleri kitaplığı vardır; bu, mağazanız için yüksek kaliteli özel sayfalar oluşturmanızı kolaylaştırır. İçeriği sizin için yapması için başkasını işe almak yerine kendiniz geliştirebileceksiniz. Ve serbest çalışan bir web geliştiricisinin ortalama maliyetinin Saatlik 60 – 80$Bu uygulama size 250.000$’a kadar tasarruf sağlayabilir.

Shogun’u benzer uygulamalardan ayıran şey, yalnızca sayfa oluşturmanıza izin vermesi değil, aynı zamanda sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini de göstermesidir.

Shogun’da oluşturulan her sayfa için aşağıdaki ölçümler izlenir:

 • Toplam Oturum Sayısı
 • Çıkma Oranı
 • En İyi Tıklama Hedefleri
 • En İyi Dışarıdan Yönlendirenler
 • Satış Dönüşümleri
 • Sepete Ekle Dönüşümler

Bir sayfanın iki farklı versiyonunun performansını karşılaştıran bir AB testi yapmak için Shogun’u bile kullanabilirsiniz. Bu ne kadar faydalı? Sitenizi iyileştirmeye yönelik bir fikriniz olduğunda, bunu gerçekten test edebilir ve hedef kitlenizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.

Değişikliğiniz daha yüksek bir dönüşüm oranıyla sonuçlanırsa (veya ölçtüğünüz başka bir ölçüm varsa), değişikliği korumanız gerektiğini bileceksiniz. Değişikliğiniz daha kötü performans gösteren bir sayfayla sonuçlanırsa, değişikliği geri almanız gerektiğini bileceksiniz. Bu bilgi kesinlikle paha biçilmezdir.

BigCommerce’in güçlü e-ticaret platformu ve Shogun’un sağladığı araçlarla mümkün olan en iyi müşteri deneyimini yaratmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

#cta-visual-fe#BigCommerce için Hızlı ve Esnek CMSShogun Frontend ile sayfa hızından ödün vermeden siteniz üzerinde tam kontrol elde edin.Daha fazla bilgi edin

Tavsiye Edilen:  Lüks Saat Web Sitesi Tasarımı - Sektör Lideri 30 Örnek