Bir bağlantı kurma stratejiniz var mı?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir bağlantı kurma stratejiniz var mı?

Küçük bir işletmeniz varsa veya küçük bir işletmenin pazarlamacısıysanız, alakalı aramalarda görünmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Yıllardır geri bağlantılar, büyük ölçekli web siteleri için SEO stratejilerinin temelini oluşturuyor. Küçük işletmenizin kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya yönelik bir stratejisi var mı?

Geri bağlantılar hala önemli mi?

Google ilk kurulduğunda devrim niteliğinde bir fikirleri vardı. İnterneti dev bir popülerlik yarışması olarak görüyorlardı. Web siteleri diğer web sitelerine bağlantı verdiğinde, bağlantı verdikleri web sitesinin iyi olduğuna dair oy veriyorlardı.

Gelen bağlantıları veya geri bağlantıları web sitesi sıralama algoritmalarına dahil etmeye yönelik bu strateji, Google’ı Yahoo ve Ask Jeeves gibi zamanın diğer arama motorlarından ayıran şeydir. Bu “oylama” sistemi, Google’ın kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı oldu ve böylece kullanıcı tabanı büyüdü.

Zamanla web geliştiricileri sistemi manipüle etmeye, ancak diğer web sitelerinden bağlantı alıp satmaya başladılar. İnternette “Bağlantı çiftlikleri” ortaya çıktı ve backlink stratejileri kötü bir şekilde sonuçlandı.

Zamanla Google, sitenize bağlantı veren sitenin ne kadar “popüler” olduğu gibi diğer faktörleri dikkate almak için algoritmasında ince ayarlar yaptı. “Popüler olmayan” veya “bağlantı çiftlikleri” gibi güvenilmez sitelerden gelen bağlantıları cezalandırmaya devam ettiler.

Pek çok backlink uygulaması “siyah şapka” haline geldiğinden veya en iyi uygulamalara aykırı görüldüğünden, birçok kişi daha az riskli gördükleri diğer stratejiler için backlink stratejilerini terk etti.

Öyleyse sormamız gereken soru şu; bu kadar çok insan onları terk ederken, geri bağlantılar hâlâ önemli mi? Cevap kesin bir evet. Hala büyük önem taşıyorlar.

İçinde 1 milyon Google sıralamasını analiz eden çalışma, bir grup SEO uzmanı şuna karar verdi: “Geri bağlantılar son derece önemli bir Google sıralama faktörü olmaya devam ediyor. Bir sayfaya bağlantı veren alan adlarının sayısının sıralamayla diğer faktörlerden daha fazla ilişkili olduğunu bulduk.”

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlama Kalabalık Bir Pazarda Öne Çıkmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Küçük İşletme Bağlantı Kurma Stratejisi Nasıl Uygulanır?

Sizin gibi web sitelerinin SEO durumunu ciddiye almaya başlayan işletmeler için internette pek çok tavsiye bulunmaktadır. Çoğu iyi ama hepsi değil.

Yapılmayacaklar

Bağlantı kurma konusunda yapılmaması gerekenlerle başlayalım.

  • Bağlantı satın almayın. Cidden, bağlantı satın almayın. Bir şirket size küçük bir fiyata çok sayıda gelen veya geri bağlantı sunuyorsa, koşun. Oynamak için ödeme yapmanın saygın yolları vardır, ancak genellikle bağlantı satın almak kötü bir fikirdir.
  • Bağlantı ticareti yapmayın. Başka bir sitenin web sitenize bağlanmasını istiyorsanız, onlara bir neden verin ve onlara geri bağlantı vermeyi teklif etmeyin.
  • Gölgeli veya ücretli dizinlerle uğraşmayın. DMOZ gibi, bağlantı gücü elde edebileceğiniz meşru dizinler var, ancak çoğu zaman ayırmaya değmez. Herhangi bir şey varsa, dizin çalışmalarınızı yerel işletme dizinlerine odaklayın.

Tamam, ne yapılmaması gerektiğine dair temel bilgileri ele aldık. Ama bekleyin, henüz yapmanız gereken şeylere dalmaya tam olarak hazır değiliz. Başarılı bir şekilde geri bağlantıları nasıl oluşturabileceğinizi incelemeden önce mutlaka ele almamız gereken bir konu var. Öncelikle SEO temelinizin üzerinden geçmemiz gerekiyor.

Sitenizi Gönderin

Web sitenize yeni başlıyorsanız veya sitenizi optimize etmek için hiçbir şey yapmadıysanız, başlamanız gereken yer burasıdır. İşletmenizi beş adımda internete nasıl taşıyacağınızla ilgili makalemizde bunu ele aldık, ancak burada hızlı bir inceleme yapacağız.

Sürecin bu noktasında bir web siteniz var, ancak herkesin sizi nerede bulacağını bilmesini sağlamanız gerekecek. Bunu yapmak için web sitenizi yerel işletme dizinlerine ve Google Benim İşletmem gibi haritalama sitelerine göndermek isteyeceksiniz.

Bunu yapmak, yerel arama sonuçlarında ve daha da önemlisi Google harita sonuçlarında görünmenizi sağlayacaktır.

Sayfa İçi Optimizasyon

Sayfa içi optimizasyon, arama sıralamanızın HTML temelidir. Google, hangi konular ve anahtar kelimeler için görünmeniz gerektiğini doğru bir şekilde anlayabilmeleri için sitenizi nasıl biçimlendireceğiniz konusunda spesifiktir.

Tavsiye Edilen:  Kanallar Arası İçerik Dağıtımı Yoluyla Erişimi En Üst Düzeye Çıkarma

Sayfa içi optimizasyon, uygun başlık etiketlerine, sayfa açıklamalarına, anahtar kelimeleri içeren başlık etiketlerine sahip olduğunuzdan ve düzgün yapılandırılmış URL’ler kullandığınızdan emin olmak gibi şeyleri içerecektir.

Bunların hepsi sizin için yepyeniyse, okuyarak başlamak isteyebilirsiniz. Google’ın yeni başlayanlar için SEO kılavuzu.

İşletmeniz için geri bağlantılar oluşturma

Kaçınılması gerekenleri ele aldık, sitenizi çevrimiçi hale getirmek için atmanız gereken ilk adımları tartıştık, sitenizin yapısını inceledik, şimdi sıra backlink oluşturmada.

Bağlantı kurma stratejinizde kullandığımız dili hemen not etmemiz önemlidir. Bu gerçekten bir şeyi “inşa etmek” ile ilgilidir. Başarılı web siteleri pazarlamanın durağan parçaları değildir. Sürekli büyüyen ve gelişen, nefes alan şeyler yaşıyorlar.

SEO’nuzda başarılı olmak istiyorsanız web sitenizi hedef kitlenizi büyütecek bir çıkış noktası olarak düşünmeye başlamalısınız. Kaliteli geri bağlantılar ve dolayısıyla web sitenizin arama motoru sıralamaları iki adımlı bir süreç kullanılarak oluşturulur.

1. Adım: Hedef müşteriniz için tasarlanmış kaliteli, alakalı, anahtar kelime açısından zengin içerik oluşturun

İçeriğiniz blog gönderileri, e-kitaplar, videolar, podcast’ler veya herhangi bir sayıda yaratıcı araç biçiminde gelebilir. Ancak biçimi ne olursa olsun hedef müşterileriniz için değerli olması gerekir.

Ziyaret ettiğiniz siteleri düşünün. Onları neden ziyaret ediyorsunuz? Büyük olasılıkla, yaptıkları tek şey size bir şeyler satmaya çalışmak olduğu için değil. Tamam, belki Amazon ama bunlar bir anormallik.

Ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için değerli içerik oluşturmanın yanı sıra diğer sitelerin bağlantı vermek isteyeceği bir şeyler de oluşturmanız gerekir.

2. Adım: İçeriğinizi yorulmadan tanıtın

İçeriğinizi oluşturduktan sonra sıra onu dünyaya yaymaya gelir. Unutmayın, SEO aslında dev bir popülerlik yarışmasıdır. Oraya çıkıp insanları içeriğinizin oylamaya veya bağlantı vermeye değer olduğuna ikna etmeniz gerekiyor.

Elinizdeki her aracı kullanın, sosyal medyada yayınlayın, içeriği düzenleyen ilgili sitelere gönderin, ne gerekiyorsa yapın. İçeriğiniz konusunda utangaç olmayın, ona inanın ve bu sizin için parlayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Ticketmaster, StubHub ve SeatGeek gibi bir Bilet Rezervasyon Uygulaması Nasıl Oluşturulur?

İçeriğinizi dağıtacağınız çeşitli kanallarla kaliteli içerik ve ilişkilerden oluşan bir kitaplık oluşturdukça, bağlantıların ve bununla birlikte ilgili aramalar için sıralamalarınızın oluşmaya başlayacağını göreceksiniz.

Götürmek

Bir web sitesi oluşturabileceğinizi ve arama sonuçlarında iyi görünmesi için ödeme yapabileceğinizi düşünüyorsanız bunu yapabilirsiniz, ancak buna Tıklama Başına Ödeme denir ve bu tamamen farklı bir canavardır. Arama sonuçlarında doğal olarak veya “organik olarak” dedikleri gibi iyi bir şekilde görünmek istiyorsanız, çok çalışmanız gerekecek.

Zamanınız, deneyiminiz veya uzmanlığınız sınırlıysa, web sitenizi 1 numaraya taşımak için gereken içeriği oluşturmanıza, dağıtmanıza ve tanıtmanıza yardımcı olması için saygın bir SEO şirketiyle çalışabilirsiniz. Google, doğru SEO şirketinin nasıl seçileceği konusunda tavsiyeler sunuyor. Bu rotayı düşünüyorsanız mutlaka izlemelisiniz.