Bir Başlangıç ​​İçin İçerik Pazarlama Neden Yerel Reklamcılığı Sorgulamanıza Neden Olur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir Başlangıç ​​İçin İçerik Pazarlama Neden Yerel Reklamcılığı Sorgulamanıza Neden Olur?

Geleneksel pazarlama kanallarının aksine, içerik pazarlaması sadece daha fazla göz küresi getirmekle ilgili değildir ve genellikle hakkında konuşulandan daha fazla anlam taşır. Yeni başlayanlar için yerel reklamlar, çağdaş içerik kampanyalarından çok daha pahalıya mal oluyor ve en iyi markaların tümü yerel reklamları tercih ettiği için zorlu kabul ediliyor. Öyleyse ideal olan nedir – yerel reklamcılık mı yoksa içerik pazarlaması mı? Dürüst olmak gerekirse, soru o kadar da önemli değil. Önemli olan, ikisinden hangisinin daha fazla gözbebeği, beğeni, sosyal paylaşım ve daha iyi yatırım getirisi sunabileceği gerçeğidir.

Bir başlangıç ​​açısından, bütçe kritiktir ve hiç kimse basketbol sahası pazarlama harcamaları yapamaz. Her dolar, her kuruş, eğrinin önünde kalabilmek için değerlidir. Her başlangıç ​​girişiminin takip etmesi gereken çok özel bir görevi veya iş modeli olsa da, pazarlama ekiplerinin büyük resmi gözden kaçırmamaları zorunludur. Öncelikle dijital durumda, uzun vadede iyi bir organik görünürlüğe, otantik marka sürücülerine, doğal topluluk katılımına ve güvene ihtiyacımız var. Native, temel olarak ücretli bir tanıtımdır ve kampanya bütçesine bağlı olarak haftalık, aylık, üç aylık vb. olabilen sınırlı bir ömre sahiptir.

En iyi yayıncıların sponsorlu içerik oranları

Acımasızca dürüst olmak gerekirse, yerel reklamcılık kolay gelir, kolay gider gibidir. Elbette bir bütçeniz varsa yerel olanı seçebilirsiniz, ancak her oyuncu en iyi markayla rekabet edemez. Örneğin, Intel, Buzzfeed gibi 90+ ​​DA sitesine yerel reklamlar yerleştirirse, bu, AMD ve Qualcomm’un da sert oynaması gerektiği anlamına gelmez. Bu, sadece bir grup metriğe bakma pratiği olarak, yeni başlayanlar için pazarlama söz konusu olduğunda asla uçup gitmeyeceğini düşünüyorum. Yerli pazarlamaya karşı içerik pazarlamasına (Relevance tarafından hazırlanan bir rapordan alınmıştır) tarafsız, fikir odaklı bir yaklaşım getirelim.

Tavsiye Edilen:  Branded Mobile vs Thinkific Mobile: Benim için Doğru Olan Ne?

Organik Görünürlük

Yerel reklamcılık ve içerik pazarlaması arasındaki karşılaştırma söz konusu olduğunda, arama davranışı anlaşmayı bozabilir. İçerik pazarlamacıları arasında en hoş karşılanmayan terimlerden biri olan en yaygın kullanılan yerel reklam örneğini ele alalım. Ampirik verilerden ve Google yönergelerinden açıkça görüldüğü gibi, pek çok sınırlamaları vardır – bunlar, editoryal içerikle aynı şekilde ele alınmaz. Sponsorlu içerik veya reklamlar ücretli olduğundan (ödeme, yayıncı ve marka arasında değiş tokuş edildiğinden), Google tarafından doğal olmayan bağlantılar olarak değerlendirilir ve yayıncının dofollow üzerinden “nofollow” bağlantıları sağlaması gerekir. Sonunda, marka (veya bir girişim), mükemmel gelen trafik için çok fazla ödeme yapar, ancak çok sınırlı organik faydalar sağlar.

Bu, arama motoru dostu bir bakış açısıyla yerel dili neredeyse etkili bir şekilde özetliyor. İçerik pazarlaması durumundaki keskin karşıtlığı düşünelim veya eğlence için buna editoryal içerik diyelim. Süreç çok ilginç – markalar genellikle içerik pazarlaması yapmak için ajansları işe alıyor. Neden? – çünkü doğrudan yayıncılara ulaşırlarsa, süreç gereksiz yere yerel bir kampanyaya kayar ve reklam hikayesi kendini tekrar eder.

İçerik pazarlamacıları farklı şekilde çalışır – büyük yayınların blog yazarlarına ve editörlerine ulaşır, hikaye fikirleri sunar, ilişkiler geliştirir ve içeriklerini yayınlar. Süreç son derece ölçeklenebilirdir ve başyazılar, infografikler, teknik incelemeler vb. Bağlantılar doğası gereği editoryaldir, markalar tüm arama kredilerini alır ve hepsi kurallara uygun olduğundan, bir kazan-kazan durumumuz var. Tüm yeni başlayanların sıfırdan hayal ettiği bir şey.

Ayrıca, bir reklamdan sadece bağlantıya (nofollow, yukarıda açıklanmıştır) kıyasla, tek bir içerik pazarlama kampanyasından birden fazla bağlantı alabiliriz. Aşağıdaki grafiğe bakın (HBR’den alınmıştır).

Yerli ve İçerik

Marka Etkileyenler

Çevrimiçi etkiden bahsetmişken, bu oldukça ilişkilendirilebilir bir terimdir ve sektördeki çoğu insan buna kefil olur, bu konuda neredeyse hiç şüphe yoktur. Nedeni, anında marka-etkileyici-hedef kitle bağlantısı ve marka sürücüleri için daha fazla dikkat çekmenin kanıtlanmış bir yolu. Yerel reklamcılık kesinlikle dikkatleri üzerine çekebilir ve en iyi yayıncıların çoğu, trafik, sosyal ve diğer dönüşüm sayıları sağlama konusunda olağanüstü bir sicile sahiptir. Eksik oldukları nokta, bilinen bir yüze (influencer) tüm pazarlama profilinde yer vermektir ve tüm senaryo, ücretli bir reklamdan başka bir şeyle sonuçlanmaz. Ve oğlum, devam eden bu kadar çok ücretli promosyon varken, hangisinin iyi ve hangisinin kötü olduğunu nasıl bilebiliriz? Bu paradigmaya ek olarak, kullanıcı davranışını destekleyen adblock’un ortaya çıkışına çözüm olarak yerel reklamcılığın bir çözüm olduğu konusunda çok fazla tartışma var. iyi bir fikir mi yoksa kötü mü olduğunu söylemek zorlaşıyor.

Tavsiye Edilen:  Google, Aralık 2023 "Faydalı İçerik" Güncellemesini Yayınlıyor

İçerik pazarlamacıları ve etkileyiciler birlikte çalışabilirler. Ürününüzün/hizmetinizin sektörde tanınan bir kişi tarafından tanıtılması fikri genellikle herkesten tam not alır. İnsanlar işlerini yapan insanları takip etmeyi severler ve bu yüzden etkileyici pazarlama bu kadar popülerdir. Bilinen bir kişiliğin, özellikle yeni başlayanlar söz konusu olduğunda, hizmeti hakkında yazmasını veya bahsetmesini sağlayabilirseniz, her şey yerine oturur. Ve en iyi şey, yerel reklam modelinde olduğu gibi çok fazla para harcamanıza gerek yok. Gerçek insanlar, dijital bir kampanyanın daha fazlasına ihtiyaç duyduğu otantik marka-kitle bağlantısını sağlar.

Toplum katılımı

Reklamlar sıkıcı, sade ve basit. Yalnızca bir ürünün/hizmetin ne kadar iyi olduğundan ve neden bir sonraki oyunun kurallarını değiştirdiğinden bahseden örtülü kopyayla kimse iyi bağlantı kuramaz. Bu, reklamlarla ilgili en büyük zorluktur – markayı garip bir duruma sokar. İnsanlar doğal olan her şeye karşı daha büyük bir yakınlığa sahipler, bu nedenle bir makalede mülayim reklam metni yerine kendiliğinden bir akış arıyorlar. Reklamlar kesinlikle bariz gelen trafik sayılarını, Facebook beğenilerini, retweet’leri vb. alır, ancak kullanıcının bakış açısından doğal değildir – çünkü ücretlidir.

İçerik pazarlaması bir kez daha imdada yetişiyor. İçerik kampanyaları, yerel muadili tarafından sağlanan trafik sayılarının gerisinde kalsa bile, araştırmalar, genel katılım rakamlarının ilki için daha iyi olduğunu göstermiştir. İyi pazarlamacılar, kullanıcı karakterleri geliştirmeye ve içerik çabalarını aynı şekilde düzenlemeye çalışırlar. Reklamlarda bu tür bir esneklik imkansızdır ve tek bir içerik pazarlama kampanyasında birden çok kullanıcı karakteri hedeflenebildiğinden, sonuçlar eşit derecede yansıtıcıdır.

Bir örnek verelim: Air ve Pro arasında yer alan ve yalnızca iş adamları için değil çok sayıda uygulama içeren, yeni tanıtılan Apple Macbook dizüstü bilgisayarı. Örneğin, şirketler, öğrenciler, çalışan anneler, gezginler vb. Matematik basittir – bir reklam, belirli bir bütçeyle yalnızca bir yayıncı sitesinde gösterilebilir, oysa içerik pazarlama yoluyla bu bütçeyi blog yazarları, ürün incelemeleri, etkileyiciler vb. gibi birden çok çevrimiçi mülkte yayınlanması için bölebiliriz.

Tavsiye Edilen:  5 Influencer Başarısız - Ders Çıkarabileceğiniz Pazarlama Hataları

Okuyucular kesinlikle reklama ve editoryal içeriğe karşı önyargılıdır ve rakamlar yalan söylemez. Her iki strateji de birbirine karşı iyi bir şekilde bir araya geliyor, yerel reklamcılık en iyi şekilde daha yüksek tıklama oranları ve diğer pazarlama kanallarını çekmede işe yararken, içerik pazarlaması daha iyi organik arama değeri elde etmede en iyisidir. Adil olmak gerekirse, bir girişim için en büyük soru, markalaşma ve ziyaretçi zirvelerinde anlık artış ve uzun vadeli organik trafik hedefleri için içerik pazarlaması için yerel olan büyüme planlarıdır.