Bir E-Ticaret Mobil Uygulaması Oluşturmak Buna Değer mi?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir E-Ticaret Mobil Uygulaması Oluşturmak Buna Değer mi?

Ölçeklendirme yapan birçok e-ticaret markası hâlâ özel bir mobil uygulama oluşturmanın artılarını ve eksilerini tartıyor. Sonuçta mobil uygulamalar doğrudan alışveriş yapanların cihazlarına yükleniyor ve Warby Parker, Abercrombie & Fitch ve Adidas gibi markalar için harika çalışıyor.

Yerel bir uygulama, fiziksel mağazanız gibidir; ancak müşterinin cihazının ana ekranındadır. Bu App-store indirmesini almak oldukça değerli bir gayrimenkul olabilir.

Ancak, bir e-ticaret mobil uygulamasının getirdiği faydalara rağmen, bunları oluşturmaya değer mi?

Meli senin marka birine yatırım yapar mı? Yoksa daha iyi bir alternatif var mı?

Birçoğu mobil uygulamaların harika bir fırsat olduğunu iddia etse de biz daha iyi bir seçenek olduğunu söylüyoruz: Aşamalı web uygulamaları (PWA’lar).

Hedefleriniz site hızını, kullanıcı deneyimi esnekliğini, müşteri deneyimini ve dönüşümleri iyileştirmekse, aradığınız şey PWA’lar olabilir.

Mobil uygulama oluşturma hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu rotanın (veya farklı bir şeyin) sizin için uygun olup olmadığını paylaşıyoruz.

E-ticaret mobil uygulama istatistikleri

E-ticaret markalarının neden özel mobil uygulamalar oluşturmayı düşündüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek için mobil ticaretin durumuna bakmak faydalı olacaktır:

Mobil alışverişin hiçbir yere gitmediğini ve bir mobil ticaret stratejisine ihtiyacınız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak mobil kullanımdaki istikrarlı artış tek başına alışveriş yapanlarınız için bir mobil uygulamaya yatırım yapılmasını haklı kılıyor mu? Bu konuya birazdan değineceğiz, ama önce….

#cta-visual-fe#Uygulama olmadan, uygulamaya benzer bir e-ticaret deneyimi oluşturun. Markanızın Shogun Frontend aracılığıyla ilerici web uygulaması teknolojisinden nasıl yararlanabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin

E-ticaret alışverişi için en iyi mobil uygulamalara örnekler

E-ticaret mobil uygulamaları yıllar içinde kesinlikle çok yol kat etti; özellikle de Apple App Store’un 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana:

Tavsiye Edilen:  Bir Dijital Ajansla Çalışmanın Kurum İçi Ekiple Çalışmanın 7 Faydası
(Resim Kaynağı)

Target veya Walmart’ınki gibi bir markanın özel mobil uygulaması, müşterilerin cihazlarında özel, markalı bir deneyimden istedikleri yerde ve zamanda alışveriş yapmalarına olanak tanır.

Özellikle bu uygulamalar çevrimiçi alışveriş deneyiminin uzantılarıdır. Mağazanızın web sitesiyle karşılaştırıldığında yerel uygulamalar şu açılardan özeldir veya tercih edilir:

 • İndirilebilir (çevrimdışı erişilebilir)
 • Anlık bildirimler sunun
 • Arama, kamera vb. mobil cihaz özelliklerinden yararlanabilir.

Markalardan gördüğümüz en iyi e-ticaret mobil uygulamalarından birkaçına bakalım.

KEÇİ

Spor ayakkabı ve giyim markası GOAT, çeşitli ürünler için alışveriş yapmayı lüks ve ilgi çekici hale getiriyor.

Bunu harika bir e-ticaret mobil uygulaması yapan şey nedir:

 • Benzersiz uygulama arayüzü, kafa karıştırıcı olmadan fütüristik ve akıcıdır (marka gibi)
 • Uygulamanın tamamındaki yüksek çözünürlüklü görüntüler bağlam sağlar ve kaliteyi yansıtır
 • Açılır menü yerine boyut değiştirme düğmesi gibi şık tasarım öğeleri, uygulama deneyiminin gelişmişliğine katkıda bulunur

AE + Kartal

Giyim markası American Eagle Outfitters’ın mobil uygulaması, müşterilerin tek bir uygulama deneyimiyle her iki markanın (AE ve Aeria) ürünlerini satın almalarına olanak tanıyor.

Bunu harika bir e-ticaret mobil uygulaması yapan şey nedir:

 • Basit ama ilgi çekici bir arayüz kullanımı kolaylaştırır
 • Ürün hiyerarşisi ve organizasyonu hızlı ürün keşfine olanak tanır
 • Geniş arama filtreleri ve net ürün görselleri, alışveriş yapanların tam olarak aradıklarını bulmalarına yardımcı olur

Yeni

Seçilmiş moda kiralama platformu Nuuly’nin şık mobil uygulaması, müşterilerin dolaplarını takıntılı oldukları kıyafetlerle doldurmalarına yardımcı oluyor.

Bunu harika bir e-ticaret mobil uygulaması yapan şey nedir:

 • Düzenli bir arama hiyerarşisi ve anlaşılır arayüz, kıyafetlere göz atmanızı, ürünleri daha sonra kullanmak üzere kaydetmenizi ve aylık kiralama siparişinize ürün eklemenizi kolaylaştırır
 • Ana ekrandaki editoryal olarak hazırlanmış bölümler, alışveriş yapanlar için tonlarca ilham kaynağı sunuyor
 • Tek bir sekmeden siparişinizi takip edin, aylık kiralamaları yönetin, yorum bırakın ve hatta ürün satın alın
Tavsiye Edilen:  ChatGPT'nin sanal asistanlar ve müşteri hizmetleri üzerindeki etkisi

Bir e-ticaret mobil uygulamasına yerleştirilecek en iyi özellikler

Mobil uygulamanızın ilgi çekici olmasını sağlamak için masaüstü mağazanızın özelliklerinin ötesine geçmesi gerekir.

Yerel mobil uygulamaların, kullanıcı deneyimi ve içerik organizasyonunun yanı sıra, alışveriş yapanlara indirmeye değer olduğunu hissettirecek birkaç şey sunması gerekiyor.

Eklemeniz gereken birkaç temel e-ticaret mobil uygulaması özelliğine bakalım:

 • Ürün filtreleme ve sıralama: Müşterilerin sorunsuz alışveriş yapabilmeleri için ürünlere kategoriye veya diğer filtre türlerine göre kolayca göz atabilmeleri gerekir.
 • Özel bir alışveriş sepeti sekmesi: Ayrı bir sepet sekmesi, müşterilerin sepetlerinde ne olduğunu görmelerine yardımcı olur ve uygulamayı kullanırken istedikleri zaman bulmalarını kolaylaştırır.
 • Uygulama içi sipariş/iade takibi: Özel alışveriş sepeti sekmesi gibi, müşterilerin siparişlerini veya iade durumlarını takip edebilecekleri bir bölümün eklenmesi şeffaflığı ve marka güvenini artırır. Aynı zamanda harika bir müşteri deneyimi sağlar.
 • Geniş ürün görselleri ve detayları: Uygulama içi deneyiminize yüksek çözünürlüklü görüntüler ve ayrıntılı ürün açıklamaları eklemek çok önemlidir. Farklı açı ve bağlamları gösteren ürün görselleri alışveriş deneyimine katkı sağlıyor.

(Resim Kaynağı: Hedef)

 • Sadakat puanı takipçisi: Müşteriler kaç puana sahip olduklarını bilirlerse bunları kullanma olasılıkları daha yüksektir. Aslında, Müşterilerin %62’si daha fazla para harcıyor Bir markaya ait ücretli sadakat kartları varsa müşterilerin bu bilgiyi görmesini ve hesaplarını yönetmesini kolaylaştırmak dönüşümleri artırabilir.
 • Yukarıda ve öteye giden özellikler: Target’in sanal gerçeklik alışveriş özelliği gibi daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacak özellikler eklemek, yalnızca uygulamanızı indirmek için değil, aynı zamanda yüklü kalması için de büyük bir teşviktir.

(Resim Kaynağı: Hedef)

E-ticaret için mobil uygulamaların faydaları (markaların neden bunları oluşturmayı düşündüğü)

Müşteriler çevrimiçi alışveriş yaparken esnekliğe değer verir. Markaların e-ticaret mobil uygulamalarına yönelmesinin büyük bir nedeni de müşterilerle bağlantı kurmanın bir yolunu sunmalarıdır. onların şartlar.

E-ticaret markaları için mobil uygulama geliştirmenin faydalarına bakalım:

1. Müşteriler için hızlı ve rahat bir alışveriş seçeneği

Çok büyük bir Alışveriş yapanların %62’si kolaylıklarından dolayı mobil uygulamaları kullanmayı sevdiklerini söylüyorlar. Üstüne üstlük, Alışveriş yapanların %57’si web siteleri yerine e-ticaret mobil uygulamalarını seçtiklerini söylüyorlar hızları için.

Geleneksel e-ticaret web sitelerine sahip markaların sıklıkla site hızından veya dinamik tasarımdan ödün vermek zorunda kalması nedeniyle bu hiç de şaşırtıcı değil.

Ancak, daha fazla marka e-ticaret deneyimlerini oluşturmak için ilerici web uygulamalarına (PWA’lar) yöneldikçe, taviz verme ihtiyacı geçmişte kaldı (bu konuya daha sonra değineceğiz).

2. Sadakat programı katılımınızı artırın

Mobil uygulamalar tercih edilen yöntemdir Müşterilerin %52’si bir markanın sadakat hesaplarıyla.

E-ticaret mobil uygulamanız alışveriş yapanların bakiyelerini kontrol etmelerini ve puanlarını kullanmalarını kolaylaştırıyorsa, bu, uygulamayı indirmek için büyük bir teşviktir, örneğin:

(Resim Kaynağı)

Sadakat programınız göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturmak, fiyat bilincine sahip müşterileri tekrar satın alma konusunda motive edebilir.

3. Anında bildirimler müşterilere doğrudan bir hat sunar

Müşterileri yaklaşan bir indirim hakkında bilgilendirmenin uygulama anlık bildirimlerinden daha iyi bir yolu var mı?

Bunlar, elde tutma oranınızı artırmanın harika bir yoludur; anlık bildirimleri kullanan markalar, uygulama tutmada %190 artış.

Anlık bildirimlerle, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabilir ve onları hemen görülemeyecek diğer kanallara güvenmek yerine uygulama içi indiriminizi kontrol etmeye teşvik edebilirsiniz. Bu, bireylerin önceki cihazlarında hedef kitlenize doğrudan bağlanan bir hattır.

Bir e-ticaret mobil uygulaması nasıl oluşturulur?

Bir web sitesi gibi, bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturmak için de çok şey gerekir. Uygulamanızı tasarlamanın, geliştirmenin ve test etmenin yanı sıra, devam eden bakım, içerik yönetimi ve daha fazlası gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.

Büyük olasılıkla uygulama geliştirmeyi dış kaynaklardan sağlayacağınız için, bu da maliyetinize dahil edilecektir.

Bizim amaçlarımız açısından, bir web tasarım ajansıyla uygulama geliştirme süreci şuna benzer:

 • Pazar araştırması yapın: Bu aşamada, rakibinizin uygulamaları arasındaki mevcut sıkıntı noktalarını anlamak isteyeceksiniz. Ayrıca bu, mobil uygulama geliştirmenin markanız için doğru çözüm olup olmadığını veya PWA gibi başka bir şeyi düşünmeniz gerekip gerekmediğini anlamak için harika bir zamandır.

#cta-paragraph-fe#Bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturma motivasyonunuz sitenizdeki hayal kırıklıklarından kaynaklanıyorsa, PWA, performanstan ödün vermeden tasarım ve UX esnekliği sunar. Shogun Frontend gibi birleşik bir ön uç platformu kullanmak, türünün en iyisi teknolojinin PWA’nıza güç vermesi anlamına gelir, böylece hiçbir zaman yaratıcılıktan ziyade hıza razı olmak zorunda kalmazsınız (veya tersi).

 • Uygulamanızın maketini yapın: Daha sonra, uygulamanızın bir maket ve tel kafeste geliştirilmeden önce nasıl görüneceğini ve çalışacağını çizeceksiniz. Uygulamanın nasıl görüneceğine ve hangi özellikleri dahil etmek istediğinize karar vereceksiniz.
 • Bir pazarlama planı oluşturun: Müşterilerin uygulamanız hakkında nasıl bilgi sahibi olacağı, indirmeleri nasıl teşvik edeceğiniz ve daha fazlası gibi şeyleri anlamanız gerekir. Bir pazarlama planı, uygulamanızın lansman günü ve sonrasında müşterilerinizin akıllarında kalmasını sağlar.
 • Uygulamanızı geliştirin: Mobil uygulama planlarınız hazır olduğunda geliştirme zamanı gelir. Geliştirme ortağınız uygulamanızı muhtemelen aşamalar halinde oluşturmaya başlayacaktır. Sürecin bu kısmı genellikle en fazla zaman alır. Ajans ekibinin kodu yazmak, kalite güvencesini sağlamak ve ekibinizle birlikte ilerlemelerini gözden geçirmek için zamana ihtiyacı olacak.
 • Uygulamanızı müşteri geri bildirimleriyle optimize edin: Müşteriler lansmandan sonra uygulamanızı kullanmaya başladıkça muhtemelen değişiklik yapmak isteyeceksiniz. Uygulama geliştirme ortağınızla, anlaşmanıza ve bütçenize göre hangi değişikliklerin ne zaman yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturmanın maliyeti

Mobil uygulamanızı oluşturmaya nasıl yaklaştığınız ve eklemek istediğiniz özellikler, uygulamanızın maliyetini belirleyecektir.

Maliyeti hesaplamanıza yardımcı olacak birkaç faktör şunlardır:

 • Tasarım ve gelişim
 • Güvenlik altyapısı (uygulamanızın sunucuları, veri depolama alanı ve içerik dağıtım ağı gibi)
 • Test yapmak
 • Partner olduğunuz web tasarım ajansı

Genel konuşma, e-ticaret mobil uygulama maliyeti 30.000 $ – 700.000 $+ arasında herhangi bir yerde.

Karmaşıklık arttıkça maliyetiniz de artacaktır. Bu nedenle, her şeyden önce uygulamanızın amacını gerçekten net bir şekilde ortaya koymanız çok önemlidir.

Bir e-ticaret uygulaması oluşturmak ne kadar sürer?

Maliyet hesaplamasına benzer şekilde, e-ticaret mobil uygulamanızı oluşturmanın ne kadar süreceği de aşağıdakilere bağlı olacaktır:

 • Kapsam (ne tür özellikler/işlevsellik istiyorsunuz)
 • Senin bütçen
 • Ajans ortağınız

Alabilir üç ila altı ay bir mobil uygulama oluşturmak için. Ayrıca, QA ve testlerle birlikte gecikmeleri de hesaba katmanız gerekir.

#cta-visual-fe#Uygulama olmadan, uygulamaya benzer bir e-ticaret deneyimi oluşturun. Markanızın Shogun Frontend aracılığıyla ilerici web uygulaması teknolojisinden nasıl yararlanabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin

Mağazanız için mobil uygulama geliştirmenin potansiyel dezavantajları

Mobil uygulamaların yaratması beklenirken 935 milyar doların üzerinde gelir 2023 yılına kadar, popülerliklerine rağmen, dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj var:

Uygulama etkileşimini tetiklemede zorluk

E-ticaret mobil uygulamaları, amaçlanan amaçları dışında ilgi çekici olma eğilimindedir: Alışveriş.

Sonuç olarak markalar, müşterilerinin mobil uygulamalarını ürün satın almanın dışında kullanmalarının yollarını bulmakta zorluk çekiyor. 2020 yılı itibarıyla e-ticaret mobil uygulamalarında düşüş görülüyor yayına girdikten sonraki ilk 12 ay içindeki indirme sayısı.

Çok fazla push bildirimi

Uygulama etkileşimini artırmak amacıyla bazı markalar, geri tepebilecek anlık bildirimlerle bunu abartıyor.

Müşterilerin %39’u Bir uygulamaya çok fazla bildirim gelmesi durumunda tüm bildirimleri kapatacak ve %42’si uygulamanın ayarlarını değiştirecek.

(Resim Kaynağı)

Kaldırma ile ilgili zorluklar

Gerçek şu ki çoğu insan akıllı telefonlarında çok fazla uygulamanın bulunmasından hoşlanmıyor— ister kişisel bir tercih olsun, ister telefonlarının depolama alanı yalnızca belirli sayıda uygulamaya izin veriyor.

Aslında, the en önemli neden insanların uygulamaları kaldırmasının nedeni kullanım eksikliğidir.

Markaların yalnızca uygulama kullanımını teşvik etmesi değil, aynı zamanda uygulamanın kaldırılması konusunda da endişelenmesi gerekiyor.

Mobil alışveriş her zaman = mobil uygulama kullanımı anlamına gelmez

Mobil iken cihaz kullanım arttı; alışveriş yapanların çoğu bunun yerine, indirme gerektirmeyen cihazlarda mobil alışverişin başka bir yönüne akın ediyor: Instagram’da Alışveriş gibi, cihazlarındaki sosyal ticaret özellikleri aracılığıyla alışveriş yapmak. Aslında sosyal ticaret satışlarının 36 milyar doları aştı 2021’de ABD’de %35’in üzerinde büyüme.

Bir uygulamaya yatırım yapmaya karar vermeden önce Instagram, Tik Tok ve diğer popüler sosyal alışveriş kanallarındaki varlığınızı geliştirmek için keşfedilecek tonlarca yol vardır. Mağazanızın sosyal alışveriş kanallarında alışverişi nasıl kolaylaştırdığını düşünmediyseniz bu daha iyi bir ilk öncelik olabilir!

Yerel bir e-ticaret uygulaması oluşturmaya alternatifler

Tüketicilerin mobil cihazı birincil alışveriş aracı olarak kullanmaya devam edeceğine şüphe yok. Peki mobil deneyimler teknoloji geliştikçe daha da iyiye gidiyorsa markaların ayrı bir uygulama deneyimi oluşturmasına ihtiyaç var mı?

Progresif web uygulamaları, çeşitli nedenlerden dolayı e-ticaret mobil uygulamalarına mükemmel bir alternatiftir:

 • Çevrimdışı erişilebilir ve daha fazla insana
 • Azaltılmış veri talepleri sunuculara daha az bağımlılık anlamına gelir, bu da sunucuların ışık hızında olmasını sağlar
 • Belirli bir cihaz veya tarayıcıyla sınırlı değildir (iOS ve Android için gereken mobil uygulamaların farklı sürümlerinin aksine)
 • Arama motorları tarafından keşfedilebilirSEO’ya yardımcı olan
 • Tarayıcıda kullanılabiliryani indirilmesine gerek yok
 • Uygulama benzeri bir tarama deneyimi sunarsize her iki dünyanın da en iyisini sunuyor

Artı, PWA’lar bir cihazın ana ekranına eklenebilir Ve hatta bunları etkinleştiren müşterilere anında bildirimler bile gönderebilir.

Üstelik her güncelleme yapmak istediğinizde geliştirici kaynaklarınızdan yararlanmanıza gerek yok. Shogun Frontend gibi birleşik bir ön uç platformuna sahip bir PWA oluşturmayı seçerseniz, teknik olmayan ekip üyeleri sitede güncellemeler yapabilir (geliştiriciler olmadan!), böylece ekibinizi çevik tutabilirsiniz.

Bir e-ticaret mobil uygulaması markanıza uygun mu?

E-ticaret mobil uygulamaları muazzam bir girişimdir ve istediğiniz sonuçları garanti etmezler.

Başka bir kanalı yönetmeye gerek kalmadan herhangi bir cihazda sorunsuz, hızlı, mobil benzeri bir deneyim elde etmek için PWA aracılığıyla başsız ticareti düşünün.

#cta-visual-fe#Uygulama olmadan, uygulamaya benzer bir e-ticaret deneyimi oluşturun. Markanızın Shogun Frontend aracılığıyla ilerici web uygulaması teknolojisinden nasıl yararlanabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin