Bir E-Ticaret Web Sitesinin 2023’te Maliyeti Ne Kadardır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir E-Ticaret Web Sitesinin 2023’te Maliyeti Ne Kadardır?

E-ticaretin hızla büyüdüğü bir sır değil. Küresel e-ticaret pazarında neredeyse iki katına çıktı 2019’dan beri ABD pazarının aşılması bekleniyor 1,7 trilyon dolar 2027’ye kadar.

Elbette bu hareketten pay almak isteyen şirketlerin, müşterilerin ürünlerini kolayca bulup satın alabilmelerini sağlayacak, iyi işleyen bir web sitesine ihtiyacı var.

Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Bir e-ticaret web sitesini geliştirmenin ve sürdürmenin maliyeti ne kadardır?

Çevrimiçi mağazanızı çalışır hale getirmek için özel bir web tasarımcısı gerekiyor mu? Kendi başınıza bir e-ticaret web sitesi kurmanın seçenekleri var mı? Yoksa e-ticaret hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için pahalı bir ekibe para ödemeniz mi gerekiyor?

Bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamak için bir e-ticaret web sitesi oluşturma ve sürdürme maliyetini belirleyen çeşitli faktörleri inceleyeceğiz. İster e-ticaret dünyasına ilk kez adım atıyor olun ister mevcut çevrimiçi mağazanızı işletme maliyetlerini azaltmanın yollarını arıyor olun, bu yazıda sizin için bir şeyler var.

Hadi dalalım.

Bir E-Ticaret Web Sitesinin Maliyeti Ne Kadardır?

Bir e-ticaret sitesi için ödeyeceğiniz tutarın tamamı, özel iş gereksinimlerinize ve özel bir yapıyı mı yoksa üçüncü taraf bir e-ticaret çözümünü mü tercih ettiğinize bağlıdır.

E-ticaret web sitelerinin kurulum ücretleri 5.000 ABD Doları ile 100.000 ABD Doları arasında değişebilir. Temel özelliklere sahip küçük bir web sitesi spektrumun alt ucunda yer alırken, karmaşık tasarıma ve gelişmiş altyapı gereksinimlerine sahip daha büyük bir site, önemli ölçüde daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacaktır.

Ve bir e-ticaret web sitesinin oluşturulduktan sonra bakımının yapılması sorunu var. Aylık harcamalar yine bir siteden diğerine büyük farklılıklar göstermektedir. Minimum tasarım ve işlevsellik gereksinimlerine sahip küçük bir işletme, ayda 100 ABD Doları kadar az bir harcama yapabilirken, kurumsal düzeyde bir e-ticaret mağazası işletme maliyeti ayda 10.000 ABD Dolarını kolaylıkla aşabilir.

Bir e-ticaret web sitesi için standart bir fiyat olmadığından, düşük maliyetli, “herkese uygun tek çözüm” tekliflerini sağlıklı bir şüphecilikle karşılamalısınız. Söz konusu acentenin veya yüklenicinin bir yerlerde işin kolayına kaçtığını gösterir. Çoğu şeyde olduğu gibi, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen haklısınızdır.

Bir E-Ticaret Web Sitesinin Maliyetini Hangi Faktörler Etkiler?

Bir e-ticaret web sitesi oluşturmanın ve sürdürmenin olası maliyetini hesaplarken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

Örneğin kaç tane ürün grubunuz var? Satış hedefleriniz neler? Peki trafik hedefleriniz neler?

Diğer faktörler arasında ihtiyacınız olan işlevsellik düzeyi, eklentilerin ve entegrasyonların maliyeti ve bir e-ticaret platformu sağlayıcısı mı kullandığınız yoksa özel olarak oluşturulmuş bir çözümü mü tercih ettiğiniz yer alır.

Doğal olarak bütçenize rahatça uyan ve sizi sağlıklı bir yatırım getirisine yönlendiren bir web sitesi isteyeceksiniz. Öyleyse aşağıdaki en büyük maliyet faktörlerinden bazılarına daha yakından bakalım.

1. Satıcı türü

Dikkate almanız gereken ilk şey, web sitenizin tasarlanması ve geliştirilmesinden kimin sorumlu olacağıdır.

İşi ister profesyonel bir tasarım ajansına, ister serbest çalışana yaptırın, ister şirket içi bir ekiple çalışın, ödeyeceğiniz tutarı etkileyecektir.

Elbette her seçeneğe ilişkin fiyatlar satıcının deneyimi, konumu ve hizmet düzeyi gibi faktörlere göre belirlenir. Şirket içi bir tasarımcıya giderseniz maaşını, sosyal haklarını ve kaynak gereksinimlerini hesaba katmanız gerekir.

Tavsiye Edilen:  Informacja zwrotna 101: Jak najlepiej wykorzystać interakcje z klientami

Ortalama olarak, e-ticaret web geliştirmenin maliyeti saat başına 35 ila 120 ABD Doları arasındadır.[1]

2. Web sitesi boyutu

Büyük veya karmaşık web siteleri daha pahalıdır.

Ürün kataloğunuzun boyutu, envanter yönetimi ihtiyaçlarınız, sahip olduğunuz sayfa sayısı ve kullanıcı arayüzünüzün karmaşıklığı, her birinin maliyet üzerinde etkisi vardır.

3. Ek özellikler ve eklentiler

Web sitenizden hangi özel işlevlere ihtiyacınız var?

Örneğin müşteri bilgilerinizi düzenlemek için bir içerik yönetim sistemine (CMS) mi ihtiyacınız var? Alışveriş yapanların kendi kullanıcı hesaplarını oluşturmalarına izin vermek istiyor musunuz? Yerinde arama işlevine mi ihtiyacınız var? Terk edilmiş bir alışveriş sepeti koruyucusu mu? Peki ya ödeme işlemleri?

E-ticaret siteniz için özel bir uygulama geliştirmek size 5.000$ veya daha fazla maliyet getirebilir.[2] Bunun alternatifi, ücretsiz ve ücretli araçlardan oluşan bir uygulama mağazasına erişmenizi sağlayan Shopify gibi özel bir e-ticaret platformuna yatırım yapmaktır.

4. Zaman Çizelgesi

Bunun ne kadar çabuk yapılmasını istiyorsunuz? Acele projeler her zaman daha maliyetlidir.

Hızlı, işlevsel ve ucuz arasında seçim yapmanız gerektiğine dair eski bir söz vardır ve yalnızca ikisini seçebilirsiniz.

Sıfırdan temel bir e-ticaret web sitesi oluşturmanın en az 100 saat sürebileceğini unutmayın. Yani işin ne kadar çabuk yapılması gerekiyorsa, o kadar pahalı olur.

5. Barındırma ve güvenlik

Bütçenizi hesaba katacak başka bir şey de web barındırma ve güvenliktir.

Web barındırma genellikle aylık bir harcamadır, ancak bazı barındırma şirketleri, tüm yıl için peşin ödeme yapmanız durumunda indirim sunacaktır. Ödeyeceğiniz fiyat aynı zamanda ihtiyacınız olan barındırma düzeyine de bağlıdır. Sitenizi sanal bir özel sunucuda (VPS) barındırmanın maliyeti yıllık 1.200 ABD Dolarına kadar çıkabilirken, özel bir sunucu kullanmanın maliyeti yıllık 24.000 ABD Dolarına kadar çıkabilir.

Ayrıca işletmenizi ve şirket verilerinizi korumak için sitenizin güçlü güvenlik özellikleriyle donatıldığından emin olmanız gerekir.

Temel güvenlik özelliklerinden biri Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) sertifikasıdır. Bu, sitenize ve sitenizden veri aktarımlarını korur. Yıllık maliyetler, güvenlik ihtiyaçlarınıza bağlı olarak 60 ila 1.500 ABD Doları arasında değişmektedir.

6. SEO ve pazarlama

Müşteriler bulamazsa bir e-ticaret web sitesi oluşturmanın hiçbir faydası yoktur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitenizi arama sonuçlarında daha görünür hale getiren bir dizi arka uç değişikliği, içerik ayarlaması ve bağlantı oluşturma girişimlerini içerir. Organik aramanın aşağıdakileri hesaba katması nedeniyle bu önemlidir: E-ticaret trafiğinin %41’iortalamada.

Geliştirme aşamasında bir siteyi organik arama görünürlüğü için optimize etmenin, site başlatılana kadar siteyi bırakmaktan çok daha kolay olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, çevrimiçi mağazanızın maliyetini hesaplarken, e-ticaret SEO’sunu ve kullanmayı planladığınız diğer tanıtım stratejilerini hesaba kattığınızdan emin olun.

7. Web sitesi duyarlılığı ve yükleme hızı

Sitenizin hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanımının kolay olması gerekir.

Bu çok önemli çünkü mobil artık Tüm organik ziyaretlerin %63’ü ABD’de ve daha fazlası Çevrimiçi alışverişlerin %40’ı mobil cihazlarda meydana gelir. Duyarlı bir tasarım uygulamak daha maliyetli olabilir ancak sitenizin kullanıcının cihazına otomatik olarak uyum sağlamasını sağlar.

Aynı derecede önemli olan sayfa hızıdır. E-ticaret dönüşümleri %0,3 düşüş Her ek saniye için sitenizin yüklenmesi gerekir.

8. Müşteri materyalleri

Tasarımcıya ne kadar çok malzeme sağlarsanız, o kadar az iş yapmak zorunda kalırlar.

Tavsiye Edilen:  Web Sitesi Tasarımı ve SEO - Çevrimiçi Başarı İçin En İyi 10 Unsur

Örneğin kendi kopyanızı yazıp kendi grafiklerinizi oluşturarak maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.

Özel E-Ticaret Web Siteleri ve Üçüncü Taraf E-Ticaret Çözümleri

WooCommerce, BigCommerce veya Shopify gibi üçüncü taraf e-ticaret web sitesi oluşturucuları, herkesin özel bir yapının maliyetinin çok altında bir çevrimiçi mağaza oluşturmasını kolaylaştırır.

Peki neden bu kadar çok işletme özel olarak oluşturulmuş e-ticaret sitelerini tercih ediyor?

Bunun temel nedenlerinden biri, özel olarak oluşturulmuş çözümlerin işletmelere kendi hedef kitlelerine hitap eden bir alışveriş arayüzü geliştirme konusunda daha fazla esneklik sağlamasıdır. Sitenin kullanıcı deneyimi, tasarımı ve düzeni üzerinde tam kontrole sahiptirler ve önceden hazırlanmış çözümlerin kısıtlamaları olmadan ihtiyaç duydukları anda yeni özellikler ve işlevler ekleyebilirler.

Üstelik, özel e-ticaret web siteleri genellikle uzun vadede daha fazla gelir elde etmenize olanak tanır. Shopify gibi bir üçüncü taraf e-ticaret çözümü, planınıza bağlı olarak %2,4 ile %2,9 (+0,30 ABD Doları) arasında değişen işlem ücretleri ile her satıştan pay alır. Buna abonelik maliyetleri ve üçüncü taraf ödeme ağ geçitlerinin kullanımına ilişkin ek ücretler dahil değildir.

Minimal Özel E-Ticaret Web Sitesinin Maliyeti Nedir?

Temel e-ticaret web tasarımı basit ama etkilidir; iş hedeflerinizi desteklerken benzersiz marka kimliğinizi de içerir.

Temel bir e-ticaret sitesi, yeni kurulan şirketler ve küçük işletmeler için en iyi seçenektir ve geliştirilmesi genellikle üç ila beş ay sürer.

Temel bir e-ticaret sitesinin ortalama maliyeti 10.000 $ civarındadır. Bu maliyetin çoğunun web tasarımına gittiğini unutmayın. Bu fiyat noktasında çok fazla gelişmiş özellik sunulmayacaktır.

Bunun gibi bir proje genellikle iki ila dört hafta süren bir keşif aşamasıyla başlar ve yaklaşık 2.500 dolara mal olur. Bu süre zarfında tasarımcı, sitenizin öne çıkması ve hedef müşterilerinizi çekmesi için neye ihtiyaç duyduğunu belirlemek amacıyla pazar ve rakip araştırması yapmak üzere sizinle birlikte çalışacaktır. Bu aynı zamanda kullanıcı arayüzünün nasıl çalışması gerektiğine de karar vereceğiniz zamandır.

Tasarım ekibi daha sonra bulgularını gözden geçirecek, bir proje yönetimi çerçevesi oluşturacak ve web sitesi oluşturmayı planlamaya başlayacak.

Daha sonra web sitenizin ön ve arka uçlarının geliştirme aşaması gelir. Bu genellikle üç ila beş ay sürer ve maliyeti 5.000 ABD Doları civarındadır.

Bundan sonra ekip, sitenin hedef kitlenizin ihtiyaçlarını yeterince karşıladığından emin olmak için testler ve kalite güvence kontrolleri gerçekleştirir. Bunun maliyeti yaklaşık 2.500$’dır.

Bitmiş ürünü onayladıktan sonra lansman zamanı!

Orta düzey bir e-ticaret sitesi, daha karmaşık tasarım ve işlevsellik gereksinimleri olan orta ölçekli işletmeler için en uygunudur. Geliştirme, temel bir e-ticaret sitesinden daha pahalıdır ve daha uzun sürer.

Orta düzey bir özel e-ticaret sitesinin tipik özellikleri şunları içerir:

 • E-posta yetkilendirmesi (Kullanıcıların siteye kaydolabilmesi ve giriş yapabilmesi için)
 • Sosyal yetkilendirme (Böylece kullanıcılar kayıt olmak için sosyal medya hesaplarını kullanabilirler)
 • Kategoriler ve ürünler
 • Ürün Arama
 • Basit ürün sayfaları
 • Ürün incelemeleri
 • Basit sepet yönetimi
 • Kredi kartı işlemleri
 • Çıkış yapmak
 • Sipariş Geçmişi
 • Favoriler
 • Analitik

Ayrıca bunun gibi bir proje genellikle ürün ve sipariş yönetimi, kategori yönetimi ve yönetici yetkilendirme/yönetimi için özel bir CMS içerir.

Peki tüm bunlar fiyat açısından nasıl parçalanıyor?

Bu tür bir web sitesinin genel fiyatı 50.000 $ civarındadır.

Tavsiye Edilen:  Startuplarda güçlü bir takım kültürü oluşturmak

İşlevsel spesifikasyon ve proje kapsamını da içeren ilk iş analizinin maliyeti yaklaşık 2.500 ABD dolarıdır.

UX/UI tasarım maliyetleri genellikle nihai faturanın 5.000 ABD Doları civarındadır.

Web sitesinin ön ve arka uçlarının özel olarak geliştirilmesi genellikle maliyetin çoğunu oluşturur ve bazı durumlarda 30.000 ABD dolarına ulaşır.

Kalite güvencenin maliyeti yaklaşık 5.000 ABD Doları iken proje yönetimi 7.500 ABD Dolarına ulaşabilir.

Daha Karmaşık Bir E-Ticaret Web Sitesinin Maliyeti Ne Kadardır?

Binlerce ürün sayfasına, çok düzeyli web sitesi tasarımına ve müşteri destek özelliklerine sahip kurumsal düzeyde e-ticaret sitelerinin tamamlanması genellikle en az dokuz ay sürer.

100.000$ bu büyüklükteki bir proje için makul bir ölçüttür.

İlk iş analizi için yaklaşık 5.000 ABD Doları ve UX/UI tasarımı için ilave 10.000 ABD Doları ödemeyi bekleyebilirsiniz.

İşin büyük kısmı özel web sitesi geliştirmeye gidiyor. Gerçekten büyük bir şey için yolculuğun bu ayağı için yaklaşık 60.000 $’a bakıyorsunuz.

Kalite güvencesi de bu büyüklükteki bir site için daha uzun sürer ve maliyeti 10.000 dolardan fazla olurken, proje yönetimi genellikle 15.000 doların üzerindedir.

E-ticaret Bakım Maliyetleri Nedir?

E-ticaret mağazanızı açtıktan sonra iş bitmiyor.

Sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini ve müşterilerinize tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamak için sürekli bir bakım programına ihtiyacınız olacak.

Unutmayın, bugün en son teknoloji olan şey sadece birkaç yıl içinde modası geçmiş olacak.

Web sitesi bakımıyla ilgili en büyük maliyet faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • ağ sağlayıcısı
 • Yıllık alan adı yenilemesi
 • Pazarlama ve Reklamcılık
 • Devam eden geliştirme ve özellik yükseltmeleri
 • Odeme yapiliyor
 • CMS aboneliği
 • Güvenlik önlemleri
 • Analitik ve raporlama
 • İdari masraflar

Peki devam eden web sitesi bakımı için ne ödemeyi bekleyebilirsiniz?

Sitenizin boyutuna, teknik altyapınıza ve seçtiğiniz satıcıya bağlı olarak 100 ila 10.000 ABD Doları arasında herhangi bir yer.

Son düşünceler

Uzmanlar e-ticaretin bu durumu açıklayacağına inanıyor 2040 yılına kadar tüm alışverişlerin %95’i. Henüz bir e-ticaret web siteniz yoksa bir tane edinmenin tam zamanı!

Bir e-ticaret web sitesi oluşturma ve sürdürme maliyetinin, ihtiyaç duyduğunuz işlevsellik düzeyinden, önceden oluşturulmuş veya özel bir çözümü tercih edip etmemenize ve sitenizin ne kadar sürede çalışır duruma gelmesini istediğinize kadar çeşitli faktörlere bağlı olduğunu gördük. koşma.

E-ticaret hedeflerinizi hayata geçirmenize yardımcı olacak bir web geliştirme ajansı bulmaya karar verdiğinizde, araştırma yaptığınızdan emin olun. Farklı teklifleri ve teklifleri değerlendirmenize yardımcı olması için bu gönderideki karşılaştırma rakamlarını ve maliyet dökümlerini kullanın.

Web sitesi maliyetleri hakkında daha fazla bilgi için web tasarımı fiyatlandırma kılavuzumuza göz atın.