Bir Genel Mağaza veya Özel Mağaza Açmak Arasında Nasıl Karar Verilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir Genel Mağaza veya Özel Mağaza Açmak Arasında Nasıl Karar Verilir?

Temel olarak iki tür e-ticaret sitesi vardır: geniş bir ürün yelpazesi satan genel mağazalar ve belirli bir nişe odaklanan özel mağazalar. Kendi çevrimiçi mağazanızı açmakla ilgileniyorsanız, dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri budur.

Kendinize şu soruyu sorun: Kaç farklı türde ürün satacağım? Burada yapacağınız seçim mağazanızın başarılı olup olmayacağını çok iyi belirleyebilir.

Bu kılavuzda, bu kararı verirken dikkate almanız gereken faktörleri ele alacağız.

Market Açmanın Artıları ve Eksileri

Amazon ve Alibaba Group gibi dünyanın en başarılı e-ticaret şirketleri genel e-ticaret mağazaları işletiyor. Ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü ürünü satmaları da başarılarında önemli bir rol oynadı.

Resim kaynağı: Orta

Bu stratejinin arkasındaki mantık basittir; daha geniş bir ürün yelpazesi sunmak, herhangi bir ziyaretçinin sunduğunuz ürünle ilgilenme olasılığını artırır, bu da daha fazla satışa yol açar.

Genel mağazaların diğer faydaları şunlardır:

 • Daha Az Risk: Yatırım yapmanın en güvenli yollarından biri olduğu bilinen yatırım fonlarını düşünün. Paranızı bir, iki hatta bir düzine şirkete yatırmak yerine çoğu yatırım fonu 100’den fazla farklı menkul kıymeti içerir. Genel bir mağaza riski aynı şekilde azaltır: Birçok farklı türde ürün sattığınızda, bazı ürünlerinizin çok iyi satış rakamlarına sahip olmamasını göze alabilirsiniz. Her şey dengeleniyor.
 • Trendleri Takip Etmekte Özgürsünüz: Kendinizi belirli bir nişle sınırlamamak aynı zamanda size trendlerden hâlâ popülerken yararlanma özgürlüğü de verir. Örneğin, COVİD-19 salgınının neden olduğu Yeşil ekran satışları ikiye katlanacakpopüler telekonferans uygulaması Zoom kullanıcılarının arka planlarıyla daha yaratıcı olmalarına olanak sağladılar. Bir genel mağaza, ürün yelpazesine hiç düşünmeden yeşil ekranlar ekleyebilir, ancak ilgisiz bir şeye (sağlık ve fitness, vintage kıyafetler vb.) yönelik özel bir mağaza, oluşturmak için çok çalıştığı marka kimliğini karıştırmadan bunu yapamaz. .

Ancak genel mağazalarla ilgili dezavantajları da göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Mütevazı Kâr Marjları: Daha düşük risk, daha düşük ödüller getirir. Genel mağazalar, çok satan ürünlerinden elde ettikleri gelirin önemli bir kısmının, düşük satan ürünlerden kaynaklanan kayıplarla telafi edilmesini bekleyebilirler.
 • Zaman Taahhüdü: Sattığınız her ürün için, başlangıç ​​olarak, ürün detayları ve açıklamaları için yazılı metinler ve müşterilere sunduğunuz ürün ve hizmetleri iyi bir şekilde görmelerini sağlayacak yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar için çok fazla çalışma yapmanız gerekecektir. Ne kadar çok ürün satarsanız bu görevler o kadar fazla zamanınızı alır.
 • Depolama İhtiyaçları: Başarılı olursanız, sonunda kendi garajınızı genişletmeniz ve kendi depo alanınıza ya da bir sipariş karşılama şirketinin hizmetlerine yatırım yapmanız gerekecektir. Örneğin, Amazon Lojistik’ten aylık ücret alınır: Metreküp başına 75 sent Ocak’tan Eylül’e kadar standart boyutlu paketlerin depolanması için (bu oran Ekim’den Aralık’a kadar fit küp başına 2,40 dolara kadar çıkıyor). Çok fazla ürün satıyorsanız, bunları depolamak için çok fazla alana ihtiyacınız olacaktır; bu maliyetler zamanla gerçekten artabilir.
 • Daha Fazla Rekabet: Var yaklaşık 7,1 milyon Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri merkezli 1,8 milyonu içeren dünyadaki çevrimiçi mağazalar. Özel mağazalar, bir niş seçerek, rekabet ettikleri diğer tüccarların sayısını en azından önemli ölçüde daraltabilirler. Ancak genel mağazalarda sizinle aynı müşterileri hedefleyen daha fazla satıcı var. Ve unutmayın, e-ticaret sıfır toplamlı bir oyundur. Rakiplerinizden birinin yaptığı herhangi bir satış, sizin yapabileceğiniz ama yapmadığınız bir satıştır.

Özel Mağaza Oluşturmanın Artıları ve Eksileri

Amazon şu anda bir genel mağaza olabilir ancak bu şekilde başlamadı.

Jeff Bezos 1994 yılında şirketi kurduğunda aklında belirli bir ürün grubu yoktu. E-ticaret sektörünün zemin katına girmenin akıllıca olacağını düşündü. %2.300 oranında büyüyor o zaman.

Bezos, okuma tutkusu olduğu için değil, saklaması ve nakletmesi özellikle kolay olduğu için kitaplara yöneldi. Gerisi tarih ve Amazon’un kitaplara odaklanan özel bir mağaza olarak ilk başarısı olmasaydı, büyüyemezdi. trilyon dolarlık genel mağaza bugün.

Yukarıda da belirtildiği gibi en büyük e-ticaret işletmelerinin genel mağazalar olduğu doğrudur. Ancak aynı zamanda son derece başarılı e-ticaret işletmelerinin çoğunun özel mağazalar olduğu da bir gerçektir.

ABD’deki en büyük 10 e-ticaret perakendecisinden dördü özel mağazalardır (Apple ve Best Buy teknolojiye, Home Depot inşaat/Kendin Yap malzemelerine ve Wayfair mobilya/ev eşyalarına odaklanmıştır).

Resim kaynağı: Pazarlama Grafikleri

Daha küçük ölçekte tek ürün mağazaları bile vardır (örneğin, Bornoz Ve ShakeSphere) ziyaretçilere tek bir ürün için birkaç çeşitleme ve aksesuardan başka bir şey sunmayan.

Özel mağazaların avantajları şunlardır:

 • Markalamak Daha Kolay: İnternet üzerinde milyonlarca mağazanın bulunduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Bu kadar rekabet varken nasıl öne çıkacaksınız? Bunun bir yolu, sunduğunuz ürün seçimini azaltmaktır. Daha sonra bu odağı reklam malzemelerinizde vurgulayabilir ve net bir marka kimliği oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • Müşteri Bağlılığına İlham Verir: Aslında, özel bir mağazaya sahip olmanın sağladığı net marka kimliği sayesinde müşteriler, gelecekteki satın alma işlemleri için bir seçenek olduğunuzu çok daha kolay hatırlayacaklardır. Bu onlara aynı zamanda markanıza sadık kalmaları için bir neden de verir; yalnızca belirli bir ürün türü üzerinde uzmanlaşmış bir mağazanın, o türü de satan genel bir mağazadan daha yüksek kalite ve daha iyi müşteri hizmeti sunabilmesi mantıklıdır. ürünün.
 • Daha İyi Reklam Performansı: Genel mağazalarla ilgili bir sorun, çok fazla alakasız trafik alma eğiliminde olmalarıdır. İnsanlar çoğu zaman bir şeyleri kontrol etmek için uğrarlar ve sonra ilgilenmediklerine karar verirler. Bu sorun, birisi sitelerine her tıkladığında satıcılardan ücret alınmasını içeren tıklama başına ödeme reklamlarında pahalı hale geliyor. Ancak özel mağazalarda bu çok daha az sorun olur çünkü insanlar sitenize gelmeden önce ne bekleyeceklerini bilirler. Dolayısıyla reklama yaptığınız yatırımın karşılığında muhtemelen daha büyük bir getiri elde edeceksiniz.

Özel mağazaların dezavantajları şunları içerir:

 • Yüksek risk: Bir ürün kategorisinin ne zaman eskisinden daha fazla veya daha az popüler hale geleceğini söylemek mümkün değil. COVID-19’a dönersek, pandemi, bagaj, mayo ve kamera ekipmanı satıcıları için bu noktayı kesinlikle kanıtladı; çünkü yaygın karantinalar sayısız tatilin iptaline yol açtığında satışları düştü. Daha az dramatik bir şekilde, tüketici zevkleri her zaman değişiyor ve bir gün ürünlerinizi geride bırakabilirler.
 • Mevsimsel Salınımlara Maruz Kalma: Daha önce, Amazon’un yılın son çeyreğinde depolama için ilk üç çeyreğe göre daha yüksek ücretler talep ettiğine de değinmiştik. Bunun nedeni, bu çeyrekte, özellikle Kara Cuma/Siber Pazartesi’den Noel’e kadar olan dönemde, diğerlerine göre çok daha fazla talep olması. Üstelik ürün türünüzün doğası da mevsimsel dalgalanmalara karşı hassas olabilir (örneğin, kışın barbekü ızgarası veya yazın mont satarken iyi şanslar). Uzun süreli bir satış sıkıntısı yaşarsanız, bunu karşılayabilecek misiniz?

Nihai Karar

Tüm bu bilgileri aldıktan sonra hala kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: Bir e-ticaret sitesi açmakla ilgileniyorsanız, bunu genel mağaza mı yoksa özel mağaza olarak mı kurmalısınız?

Cevap elbette buna bağlı olmasıdır.

Kararınızı etkilemesi gereken en büyük faktör risktir. Çitler için sallanmaya hazır mısın, yoksa güvenli oynamayı mı tercih edersin?

Riskten kaçınıyorsanız, genel bir mağaza en iyi seçeneğiniz olacaktır. Tersine, daha yüksek kâr şansı karşılığında daha yüksek kayıpları göze alma isteğiniz varsa, muhtemelen özel bir mağazaya gitmelisiniz.

Son olarak, bu kararın kesin olmadığını unutmayın. Amazon gibi, gelecekte her zaman özel bir mağazadan genel bir mağazaya doğru genişleyebilirsiniz. Veya genel bir mağazaya karar verirseniz, en fazla geliri getiren şeye daha fazla odaklanmak için kendinizi ürün grubunuzda düşük performans gösteren ürünlerden çıkarırken bulabilirsiniz.

Günün sonunda, her şey sonuçla ilgili.

Tavsiye Edilen:  Kurumsal Mobil Uygulama Geliştirme