Bir Google Analytics 4 Gösterge Tablosunu Özelleştirme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir Google Analytics 4 Gösterge Tablosunu Özelleştirme

Google Analytics 4 (GA4), bir işletmeyle ilgili içgörüleri düzenlemek ve görselleştirmek için panoları kullanır.

Ancak, GA4’teki varsayılan kontrol panellerinin geniş, karmaşık ve izlemek istediğiniz ilgili bilgilerden yoksun olduğunu fark edeceksiniz. GA4’te özel kontrol panelleri ayarlamak size zaman kazandırabilir ve istediğiniz iş içgörülerini görüntülemenize olanak sağlayabilir.

Başlarken

Bu özel panoları oluşturmak için özelliği kullanabilirsiniz. Bu özellik, filtreler oluşturarak bir panoda görüntülemek ve izlemek istediğiniz belirli bilgileri seçmenize olanak tanır. Daha sonra bu filtrelenmiş panoları kaydedebilir ve ekip üyelerinizin de özelleştirmelerinizi görüntülemesini kolaylaştırmak için bunları gezinme paneline ekleyebilirsiniz. Özelliği kullanmak için GA4’e yönetici veya düzenleyici erişiminizin olması gerekir.

Özelleştirilmiş Gösterge Tablosu Oluşturma

Başlamak için özelleştirmek istediğiniz kontrol panelini seçin. Aşağıdaki örnekler için panoyu seçiyorum. Ardından, sağ üst köşedeki düğmeyi tıklayın.

raporu özelleştir düğmesirapor panelini özelleştir

Ardından, düğmeyi seçin. Bu düğme sizi araca yönlendirecektir. Bu araçta, kontrol paneliniz için en fazla 5 filtre oluşturabilirsiniz. Ağustos 2023 itibarıyla, araç artık eşleme türleri boyutları filtrelerken.

Uzun süreli UA kullanıcıları, sonunda GA4’e aktarıldıklarında eşleme türlerini tanıyacaktır:

 • Tam olarak eşleşir
 • içerir
 • İle başlar
 • ile biter
 • Normal ifadeyle eşleşir
 • Kısmi normal ifadeyle eşleşir
 • Tam olarak eşleşmiyor
 • İçermiyor
 • ile başlamaz
 • ile bitmiyor
 • Normal ifadeyle eşleşmiyor
 • Kısmi normal ifadeyle eşleşmiyor

Aşağıdaki üç örnek, sizin için doğru olan bir pano oluşturmak için aracın nasıl kullanılacağını göstermektedir.

Örnek 1: Alt Klasöre Göre Filtrele

Siteniz bir blog içeriyorsa, oluşturulacak yararlı bir özel kontrol paneli, özellikle blog gönderisi performansını gösterir. Bu özel kontrol panelini ayarlamak için filtre boyutunu seçtim, eşleştirme türünü şu şekilde ayarladım: , ve ardından değer kutusuna ‘blog’ yazıldı.

blog sayfalarına göre filtrelemek için filtre oluşturma penceresi

Tavsiye Edilen:  Google Bard AI Nasıl Kullanılır?

Bu filtreyi uyguladıktan sonra gösterge tablom görüntülenecek şekilde güncellendi Sadece blog sayfalarının performansı.

örnek 1'deki bloglar için özel kontrol paneli

Alt klasöre göre filtreleme yaparken karşılaşabileceğiniz olası bir durum, birden fazla değer için filtreleme yapmaktır. Örneğin, hem blog hem de hizmet sayfaları için filtreleme yapmak isteyebilirim.

Bunu başarmak için önce araca geri döndüm ve boyutu seçtim. Daha sonra eşleme türünü seçtim . Blog veya hizmet sayfalarını aramak için normal ifade ^.*(blog|hizmetleri).*$.

bloglar ve hizmet sayfaları için derleme filtresi penceresi

Filtre eklemeye ek olarak, metrikleri ve boyutları kaldırabilir veya ekleyebilirsiniz.

Halihazırda eklenmiş metrikler listesinde, listelenen metriklerden birinde bir ok olduğunu fark edeceksiniz. Bu metrik, birincil metriktir.

Panom için varsayılan birincil metrik: . Blog yazısı raporum için, birincil metrik olarak daha anlamlı. Birincil metriği değiştirmek için, açılır menüde yeni metriğimi aradım. .

Ardından, yeni metriğimi listenin en üstüne sürükledim ve metriğe tıkladım. Gösterge tablonuzdaki grafik başlıkları birincil metriğinizin adıyla başlıyorsa, bu adımı doğru bir şekilde tamamladığınızı anlayacaksınız. Bu durumda, grafik başlıklarım “Oturum ölçütü” ile başlar.

raporu özelleştirme aracındaki metrikler paneli

Bu örnekte ayrıca bir metriği kaldırmak istiyorum. Blog gönderileri gelir getirmediğinden, gösterge tabloma metriği dahil etmek mantıklı değil. Bu metriği kaldırmak için yanındakini tıkladım ve değişikliği gösterge tabloma uyguladım.

Özelleştirilmiş Panonuzun Kaydedilmesi

Tüm özelleştirmelerinizi yaptıktan sonra çalışmanızı kaydetmeyi unutmayın. Mevcut rapordaki tüm değişiklikleri kaydedebilir veya yeni bir rapor olarak kaydedebilirsiniz. Çoğu durumda daha iyi olan seçenek, özelleştirilmiş panonuzu yeni bir rapor olarak kaydetmektir. Bu şekilde, orijinal kontrol paneline erişmeye devam edebilirsiniz. Tüm yeni raporlar aşağıdaki sekmede bulunabilir. .

Oluşturulan her rapor bir koleksiyona eklenebilir. GA4, ve koleksiyonlarını otomatik olarak oluşturur. Özelleştirilmiş raporlarınızı mevcut bir koleksiyona eklemek için önce paneli panelde bulun ve tıklayın. . Ardından, sağ taraftaki menüde arama yaparak yeni özelleştirdiğiniz raporu bulabilirsiniz. Raporunuzu bulduğunuzda, raporu sürükleyin ve koleksiyon paneline ekleyin. GA4’ü her açtığınızda özelleştirilmiş raporunuzun sol kenar çubuğu gezinme panelindeki koleksiyonun altında görünmesi için tıklamayı unutmayın.

Tavsiye Edilen:  Yrityslainojen jälleenrahoitus: mitä sinun tulee tietää

özel kontrol panelini bir koleksiyona kaydetme

Özelleştirilmiş raporlarınızı da bir yeni koleksiyon. Yeni bir koleksiyon oluşturduktan sonra, yeni koleksiyonunuzun ve özelleştirilmiş panolarınızın gezinme panelinde görünmesi için koleksiyonu yayınladığınızdan emin olun.

Örnek 2: Kitleler

Oluşturmak isteyeceğiniz olası bir pano, belirli bir hedef kitle için özelleştirilmiştir. GA4’te zaten belirli kitleler oluşturduysanız, araçla kitleye özel panolar oluşturabilirsiniz. Değilse, önce yapabilirsiniz özel hedef kitle oluştur bölümünün altında.

Blog gönderisi örneğine benzer şekilde, yine seçeneği kullanırsınız. Filtre boyutu için seçtim , Seçtiğim eşleme türü için, ve değer için, ekibimin bir site oturumunda beş veya daha fazla sayfa görüntüleyen kişilerden oluşturduğu önceden hazırlanmış hedef kitleyi seçtim.

özel kitleler için derleme filtresi penceresi

Özel bir hedef kitle için bilgileri görüntüleyen güncellenmiş GA4 kontrol paneli

Varsayılan pano grafiklerinden birinin veya birkaçının gerekli olmadığını ve panonuzu karmaşık hale getirdiğini fark edebilirsiniz. Bu örnek için panodan çizgi ve çubuk grafik görsellerini panodan gizledim. .

Kontrol panelinizi kaydetmek için yukarıda listelenen adımları izlemeyi unutmayın!

Örnek 3: Alt alanlar (AKA Görünümleri)

Yaratılacak başka bir yararlı özel pano, belirli bir alt alan için olandır. Universal Analytics gazileri, alt alan adlarını ayırmayı hatırlar. Bu maalesef GA4’te 360 ​​olmayan kullanıcılar için mevcut değildir.

Web sitelerinin genellikle bloglardan kariyerlere kadar çeşitli bölümler için alt alanları vardır. Sizin için olası bir ilk adım, tüm alt alanlarınızın bir listesini almak ve alt alanlarınızdan hangisinin en iyi performansı gösterdiğini analiz etmek olabilir.

Bunu araca gidip seçerek yapabilirsiniz. , ve ardından kutudaki boyutu arayın. Boyutlar listenize ekledikten sonra, yanındaki üç noktayı tıklayın ve seçin . Kontrol paneliniz daha sonra tüm alt alanlarınızın bir listesini gösterecek şekilde güncellenecektir.

Ana Bilgisayar adını varsayılan boyut olarak ayarlamak için boyutlar listesi

Alt alanlarınızın genel performansını değerlendirdikten sonra, belirli bir alt alan hakkında daha fazla bilgi görmek isteyebilirsiniz. Bu örnekte, kariyer alt alanında hangi sayfaların en iyi performansı gösterdiğini bilmek istiyorum.

Tavsiye Edilen:  En İyi Web Sitesi Performans Araçlarını Kullanarak Web Sitesi Hızını Artırın

Bunu yapmak için önce varsayılan boyutu şu şekilde ayarlıyorum: . Daha sonra araca gittim ve boyutu seçtim. Ardından, bir eşleşme türü seçtim, aşağı açılan değerler menüsünden kariyer alt alanını seçtim ve tuşuna bastım. Artık kariyer alt alanındaki sayfalara özel bir panom var.

özel pano örneği 3 düzeni

Çözüm

GA4’te özel panolar oluşturmak, ilgi alanlarınız ve hedeflerinizle en alakalı bilgileri görüntülemenizi sağlar. Özel kontrol panelleri ayarlayarak, artık GA4’ü her kullandığınızda belirli bilgileri aramak için gereksiz yere zaman harcamanıza gerek yok.

Filtreler için bu kadar çok olasılık varken, kontrol paneliniz için çalışan en iyi filtreleri bulmak zaman alabilir. GA4’ü bir sonraki açışınızda, özel kontrol paneli seçeneklerini keşfedin ve siz ve ekibiniz için en uygun kurulumu bulun.