Bir Penguen Penaltısı ile vuruldunuz mu? Bu geri bağlantıları temizleyin!

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Bir Penguen Penaltısı ile vuruldunuz mu? Bu geri bağlantıları temizleyin!

Kötü şöhretli Penguen Güncellemeleri sonucunda siteniz Google tarafından bir cezaya çarptırıldı mı? Öyleyse, muhtemelen geri bağlantılarınızı analiz etmek için çok zaman harcadınız, bu da hangilerinin sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebileceğini belirlemek için kelimenin tam anlamıyla binlerce ve binlerce bağlantı arasında arama yapmak anlamına gelebilir. Birkaç bağlantı temizleme işlemini başarıyla tamamladık ve bu canavarla nasıl mücadele edeceğimize dair bir rehber oluşturacağımızı düşündük.

Öncelikle, manuel bir cezayla mı yoksa algoritmik bir cezayla mı sıcak olduğunuzu belirlemeniz gerekecek.

Manuel Penaltı: Siteniz, sinsi backlink taktikleri kullandığınızı tespit eden gerçek bir kişi tarafından izleniyor/inceleniyor. Google Web Yöneticisi Araçları hesabınızda bir cezaya çarptırıldığınızı belirten bir mesaj alacaksınız, bu şuna benzer:

Algoritmik Ceza: Bu, Google’ın algoritmalarının sitenizin doğal olmayan düşük kaliteli geri bağlantılara sahip olduğunu düşünmesiyle sonuçlanan otomatik bir cezadır.

Ardından, sitenize işaret eden tüm bağlantıların bir elektronik tablosunu derlemeniz gerekecek. Neyse ki bu konuda yardımcı olabilecek birkaç araç var. Google Web Yöneticileri aracılığıyla bildirilen tüm bağlantıları indirerek başlamak istiyoruz. Kullanmayı sevdiğimiz diğer harika araçlar ahrefs, Open Site Explorer ve Magestic SEO’dur.

Tüm geri bağlantılarımızı indirdikten sonra, bu farklı araçlardan listelere çapraz referans vereceğiz ve tek bir kapsamlı belge oluşturacağız. Bu noktadan itibaren, her bağlantı kalitesi ve bağlantı metni açısından dikkatlice incelenir.

Kalite: Kaliteyi değerlendirirken bakılması gereken en önemli husus, bağlantı veren sitelerin DA’sıdır (etki alanı yetkilisi). DA, bir alan adının otoritesini ölçen ve alan yaşı, boyutu ve popülaritesini temel alan bir metriktir. Etki alanı yetkisi önemlidir, çünkü yeni içeriğin ne kadar hızlı dizine alınacağını belirleyebilir ve SERPS’de üst sıralarda yer alma şansına yardımcı olur. 20’den büyük bir DA’nın bir geri bağlantıyı kaldırmak için iyi bir neden olduğunu düşünürüz.

Tavsiye Edilen:  Midjourney'de Bir Görüntü Nasıl Değiştirilir: Eksiksiz Bir Eğitim

Bağlantı metni: Özlü ve hedef sayfadaki bilgilerle alakalı olmalı ve herhangi bir Penguen cezasından kaçınmak için küçük farklılıklar içermelidir.

Tüm spam içerikli bağlantıları ayırdıktan sonra, her bağlantıyı benzersiz kök etki alanına göre gruplandıracağız. Sitenize yönlendiren çok sayıda bağlantıya sahip alan adlarına çok dikkat etmek isteyeceksiniz. Bu alan adları büyük olasılıkla küresel bir bağlantı içerir ve düşük kaliteli sitelerdeki küresel bağlantılar genellikle Google için bir tehlike işaretidir ve bir cezaya neden olabilir.

Tüm düşük kaliteli bağlantılar tanımlandıktan sonra, ulaşma sürecine başlayacağız. Bağlantının neden kaldırılmasını istediğinizi (bir Google cezasından kurtulun / Google cezasından kaçının) ayrıntılarıyla açıklayan bir e-posta oluşturulmalı ve geri bağlantı içeren her sayfanın URL’sini, kullanılan bağlantı metnini ve sitenizin URL’sini içermelidir. Bu aşama büyük olasılıkla birden fazla takip gerektirecektir, bu nedenle burada biraz zaman geçirmeyi bekleyin.

Temasa geçilen kişinin adı ve e-postası, tarih ve durum dahil olmak üzere her bir erişimin ayrıntılı bir kaydını her zaman tutun. Google’ın Arama Kalitesi Ekibine herhangi bir yeniden değerlendirme talebi gönderirken (manuel bir ceza aldıysanız), negatif geri bağlantıları temizleme çabalarınızı anlayabilmeleri için bu bilgileri eklemeniz gerekecektir.

Ardından, Google web yöneticileri aracılığıyla düşük kaliteli bağlantılar raporumuzdaki tüm bağlantıları reddetmemiz gerekiyor. Başarıyla kaldırılmış olanlar da dahil olmak üzere tüm düşük kaliteli bağlantıları reddettiğinizden emin olun. Kaldırılan bağlantılar bir süre daha Google’ın dizininde görünebilir.

Algoritmik bir ceza ile vurulduysanız, işiniz bitti. Size algoritmik bir ceza verildiyse, bir yeniden değerlendirme talebi oluşturmanız gerekecektir. Bu istek şunları içermelidir:

  • Mevcut durumda olmanızın nedeni
  • Düzeltmek için ne gibi çabalar sarf edildi?
  • Erişiminizin ayrıntılarını ve reddedilen bağlantıları içeren bir Google Dokümanlar bağlantısı

Yeniden değerlendirme talebi gönderildikten sonra durumunuz Google’ın Arama Kalitesi Ekibi tarafından incelenecek ve bu işlem birkaç hafta sürebilir. İyi şeyler düşünün ve takip için web yöneticinizin hesabını sık sık kontrol edin.