Bir PPC-Ajansı Sahibinden 8 Zor Gerçek: PPC Yöneticinizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir PPC-Ajansı Sahibinden 8 Zor Gerçek: PPC Yöneticinizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Her şeyde olduğu gibi, birinden aldığınız işin etkisi, onunla yaptığınız işe kattığınız kaliteye doğrudan eşittir.

Reklamverenlerin hareketli ajanslarla aşk/nefret ilişkisi vardır. Asla hareket etmek istemezler, ancak bazı reklamcılar çok fazla hareket ederler. Çimlerin daha yeşil olmasını beklemek yerine, ilişkinizi geliştirmek için bu ipuçlarını kullanmayı deneyin.

vakalar gördüm farklı bir şey yapmadık bir müşteriyle çalışma şeklimizi ve onların eski ajanslarıyla çalışma şeklini değiştirmektense.

Ve bende var çok sayıda şirket içi PPC yöneticisine koçluk yaptı patronlarıyla ve pazarlama müdürleriyle nasıl çalışmaları gerektiği konusunda pazarlama ekipleriyle nasıl çalışmaları gerektiği konusunda.

Bugünün gönderisinde, ihtiyacınız olan başarıyı elde etmek için PPC kaynaklarınızla (dahili, harici vb.) çalışabileceğiniz en iyi yolları gözden geçiriyorum.

Not: Burada listelediğim her şeyde İşe aldığınız kişinin/serbest çalışanın/ajansın harika olduğunu varsayıyorum ve vasat bir “uzman” değil. Bu, denediğiniz ve korkunç bir iş çıkaran insanlardan biri olmadıkları anlamına gelir. Bu yazının ana noktaları, uyguladığınız değişiklikler sayesinde zaten harika olan PPC yöneticinizin/ajansınızın nasıl daha iyisini yapabileceğini genişletiyor.

PPC Yöneticinize İşinizin Bir Parçası Gibi Davranmıyorsunuz

Bir keresinde bir müşterim bana işlerin neden eskisi kadar hızlı ilerlemediğini sormuştu. Daha önce olduğumuz kadar hızlı hareket etmediğimizi hissettiler.

Cevap açıktı: Artık düzenli olarak görüşmüyorduk.

İki haftada bir görüşme yapmaktan ve üç ayda bir yapılan kapsamlı toplantılardan aylarca konuşmamaya geçtik. Bu iş hayatında olur ve otonom olmamız gereken zaman dilimlerini halletmeye hazırız.

Orijinal toplantı düzenini yeniden başlattığımızda, pazarlama testlerini daha hızlı yapabildik. ve onları daha sık çevirin. Diğer uçta bulduğumuz sonuçlara göre hareket etmeye hazır birinin oturduğunu biliyorduk.

O zamandan beri, SavvyRevenue’de kasıtlı olarak iki hatlı iletişimi mümkün olduğunca geliştirmeye çalışıyoruz. Devam eden iletişimde ne kadar çok kalırsak, masanın her iki tarafı da o kadar çok iş yapar.

PPC yöneticinize (ajans veya şirket içi olsun) bir ortak gibi davranıp davranmadığınız, onlarla kaç konuşma yaptığınızla doğrudan ölçülür. Ayda bir kez gönderdikleri raporu geri bildirim veya soru sormadan okursanız veya başka bir iletişim olmadan yalnızca “icra edilecek emirleri” gönderirseniz, potansiyel getirilerinizin büyük bir bölümünü kaçırıyorsunuz demektir.

PPC yöneticinizin özensiz davrandığını düşündüğünüzde, işinizi yürütürken onları gerçekten dikkate alıp almadığınızı ve onların becerilerinden, deneyimlerinden ve geri bildirimlerinden daha iyi yararlanıp yararlanamayacağınızı düşünün.

Ortalamanın Altında Bir Başarı Kriteriniz Var

Sıklıkla yaptığımız bir konuşma, başarıyı nasıl ölçtüğümüzdür:

Bazıları ROAS diyor.

Bazıları gelir diyor.

Bazıları gelirin belirli bir ROAS düzeyinde olduğunu söylüyor.

Bazıları, belirli bir ROAS seviyesindeki gelirin ana kategorilere ayrıldığını söylüyor.

PPC yöneticinize kötü bir hedef verin, kötü sonuçlar alırsınız.

Tavsiye Edilen:  Pakistan'daki En İyi 10+ SEO Şirketi

Şirketiniz değiştikçe hedefiniz değişebilir. Envanteri %500 oranında büyütürseniz veya müşteri yaşam boyu değerini en üst düzeye çıkarmakta daha iyi olursanız, ilişkiyi başlatırken belirlediğiniz ilk hedefin şüphesiz değişmesi gerekecektir. Hedefler belirlemek ile aynı sayfada olmanız ve ileriye dönük beklentileri bilmeniz için PPC yöneticiniz.

Acente Ücreti Başarı Kriterlerinizin Bir Parçası OLMALIDIR

Bazı reklamverenlerin unuttuğunu gördüğüm hesaplamalarınızın önemli bir kısmı, başarı kriterlerinizin ajans ücretlerini içermesini sağlamaktır.

Ajans ücretine, yaptığınız diğer işlere dönüşecek gerçek bir değer vermek elbette önemlidir. Ajansın devraldığı şeye haftada iki gün ayırır mıydınız? Şimdi o zamanı vermek önemli uygun bir değer. Artık şovu ajansınız yürüttüğüne göre, işinizde neler yapabilirsiniz?

Proaktif Planlama Yapmıyorsunuz

Çevrimiçi pazarlamadaki PPC yöneticilerinin akışa ayak uydurması kolaydır. Yapılması gereken yeterince küçük görev vardır ve çoğu zaman mutlu bir şekilde kayabilirsiniz. bir şeyler yapmak önemli olduğunu düşünürsün ama aslında hiçbir şey başarmazsın.

Bu, özellikle PPC yöneticileri aşırı yüklenmişse geçerlidir. Muhtemelen bu düşünceden vazgeçeceklerdir, ancak PPC yöneticinizin hesabınızdaki önemli eylemleri üç ayda bir (veya işinize uygun olanı) planlamasını istiyorsunuz.

Orada sahip olmak herkesin oturup fırsatları değerlendirdiği bir zaman olmak.

Hepsinin içinde oturup şöyle düşünebilirsiniz: Pekala, bu çeyrekte yapacak önemli bir şeyimiz yok.

Tekrar deneyin.

Bu sefer aşağıdakileri yapın:

 • Bu hesapta yepyeni olduğunuzu hayal edin.
 • İşletmede önümüzdeki 3-12 ay içinde gerçekleşecek faaliyetleri listeleyin.
  • Promosyonlardan envantere kadar her şey lojistiğe değişir.
 • Hesabı her bir ana unsur için analiz edin (Alışveriş, Arama, Görüntülü Reklamcılık, Cihazlar, Reklam Mesajlaşma vb.)
 • YAPMAM GEREKSE, geliştirmek için ne yapardınız?
 • Güverteye başka biri geldiyse, başka birinden söylemediğiniz neyi duyunca üzülürsünüz?
 • İş faaliyetleri listesinden kendinize sorun: En yüksek getiriyi elde etmemiz için ne olması gerekiyor?

Şimdi fikirlerin akmasını sağlamaya başlayacaksınız.

Fikirlerin, hesabınızdaki küçük günlük alanlar olmaması gerekiyor.

Örneğin, teklifleri değiştir = hayır.

Yeni bir fiyatlandırma stratejisi denemek ve ardından teklifleri, reklamları ve anahtar kelimeleri buna göre yönetmek = Evet.

Kampanyaları mobil ve masaüstü/tablet kampanyalarına ayırın = Evet.

Gözden geçirmek Facebook Atıf mobil/masaüstü geçişi için ve ROAS hedeflerini ayarlayın = Evet.

Güveniyorsun Sadece kurum içi personel hakkında

Aşağıdakiler, ajans alanındaki hiç kimsenin hoşlanmadığı dramatik bir ifade olabilir, ancak:

Tam olarak aynı kişiyi şirket içinde işe alabilseydiniz, o zaman (okuyun: meli) daha iyisini yapabilmek çünkü daha çok zamanı var pazarlamanızı derinleştirmek, işinizi daha iyi öğrenmek ve diğer kanallar veya departmanlarla sorunsuz bir şekilde entegre olmak için.

Ancak bunun tersi de çoğu zaman doğrudur.

Kurum içi insanlar aşağıdakilerden bıktı ve yoruldu:

 • Görünürde sonu olmayan rutin görevler
 • Marka yöneticileri için anlamsız raporlar çalıştırma
 • Yön, hedef veya strateji konusunda söz sahibi olmamak
 • “Tekneyi sallamadıkları” ve yeni şeyler denemedikleri için geri kalmış olarak görülmek
Tavsiye Edilen:  2023'da İşletmenizin İhtiyaç Duyduğu En İyi Sosyal Medya Araçları

Bu nedenle, kağıt üzerinde, şirket içinden bir kişiyi işe almaktan daha fazlasını elde edebilmeniz gerekse de, bir kişiyi işe alıp onu bir masaya kilitlemekten ve ardından performans düşüşlerinizin sizi neden oraya götüreceğini merak etmekten daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Şirket İçi PPC Yöneticilerinin Müsabakaya, Özerkliğe ve Yetkiye İhtiyacı Var

çözüm sıkılmış şirket içi PPC yöneticileri açıktır: ekibiniz için sürekli öğrenme ve fikir tartışması yaptığınızdan emin olun.

Buradaki zorluk, birçok e-Ticaret yöneticisinin, Pazarlama Müdürünün vb., ekiplerine doğru rehberlik sağlamak için kanala özgü yeterli bilgiye (yani Google Ads uzmanlarına) sahip olmamasıdır.

Harika bir çözüm, ekibiniz için fikir tartışması ortağı olarak bir ajans/serbest çalışanla ortaklık kurmaktır.

Hepimiz zor zamanlarda dayanacak birine ihtiyaç duyarız ve acil yönetici PPC hakkında fazla bir şey bilmiyorsao zaman gerçekten ihtiyacınız olduğunda yön bulamamak sinir bozucu olabilir.

Bir müşterimizin fazla harcama yaptığı bir vakamız vardı ve tartıştığımız kurum içi ekibin bu konuda nasıl davranılacağı konusunda yardıma ihtiyacı vardı. Bizimle açıkça konuşabildikleri bir konuşmaydı. misilleme korkusu olmadan. Biz onların patronu değiliz. Birkaç günlüğüne topu düşürmeleri umurumuzda değil. Hata yapmamaları için onları donatmak bizim işimiz.ve olduklarında, bir daha asla olmamalarını sağlıyoruz.

PPC Yöneticileri Yalnız Kalamaz

Çoğu zaman şirketlerin bir ajans giderini şirket içi bir giderle karşılaştırdığını ve “Oh, aşağı yukarı aynı şey” dediğini görüyorum. Daha sonra dahili olarak işe alırlar ve fikir tartışması için ek fon yokajanslardan dışarıdan bir bakış açısı veya kurum içi personeli için sürekli öğrenme çünkü elde etmeleri gereken marjları aşındırırdı.

(Oh, lütfen bana sürekli öğrenme için ekibinizi konferanslara gönderdiğinizi söyleme. Arada bazı ilham verici powerpoint’lerin olduğu bir bira şöleni. Kesinlikle yerleri var, ancak konferansları öğrenme süresiyle karıştırmayın).

Ayrıca daha iyi bir çerçeveye ihtiyaç duyan kurum içi insanlardan korkunç işler gördüm ve harika sonuçlar elde etmek için dövüşecek biri.

Bu, başlangıçta daha fazla konferansa katılmak kadar basit olabilir, ancak dahili veya harici kaynaklarla kasıtlı tartışmalar yoluyla genişletilmelidir.

Ajansınızdan veya PPC Yöneticinizden Mezun Olmamak

Asla bir ajansta en büyük müşteri olmak istemezsiniz veya kampanyalarınızın onun şimdiye kadar üzerinde çalıştığı en büyük kampanyalar olmasını istemezsiniz.

White Shark Media günlerimde (ilk 8 rakamlı ajansım), ödeme işlemcimizin esnekliğiyle ilgili sorunlar yaşamaya devam ettik. Benzer büyüklükteki diğer işletmelerin neden bizimle aynı sorunları yaşamadığını ve şirketin neden ürünlerini buna göre geliştirmediğini asla anlayamadım.

Bir gün bir toplantıda, nedenini öğrendim. Yeni bir hesap yöneticisi yanlışlıkla bizim aslında onların ortağı olduğumuzu ağzından kaçırdı. en büyük müşteri.

İşte o zaman jeton benim için düştü.

“Ücretsiz öğrenmesine” izin verdiğiniz, gelecek vaat eden yeni bir yıldızla çalışarak yatırımınızdan yüksek getiri elde edebileceğiniz zamanlar vardır. Ancak çoğu zaman, böyle bir ajans size daha düşük ücretlerle tasarruf ettiğinizden daha fazla paraya mal olur.

Tavsiye Edilen:  Yrityslainat vähemmistöyritysten omistajille: kuinka saada sellainen

Aynısı En Küçük Olsanız da Geçerli

Spektrumun diğer ucunda, o zaman en küçük olmak istemezsiniz. Ajanstaki kıdemli personel sizinle çalışmak istemeyecektir. En iyi ihtimalle küçük bir temsilci ile kalacaksınız ve en kötü ihtimalle bir Kıdemli ile çalışacaksınız. tüm doğru şeyleri söylüyor ancak kuruluşunuz onu sizin adınıza daha iyisini yapması için gerçekten motive etmediği için sizin hesabınızda işlem yapmaz.

Ajansınızdaki en küçük müşteri olduğunuzdan ve ihmal edildiğinizden şüpheleniyorsanız, dışarı çıkın ve temsilcinize sorun. Müşteri yönetimi departmanındaki kıdemli bir çalışana ulaşmanız gerekebilir, ancak konuşmayı devam ettirin.

Çoğu zaman, onların en küçük müşterisiyseniz, ajans onların yerini alacak birini bulmaktan mutlu olacaktır (ve değilseler, buranın kalmak isteyip istemediğinizi düşünün).

Olma mutlak en büyük veya mutlak En Küçük İstemci

Matematik kanunu nedeniyle, o zaman olacak her zaman “en büyük” ve “en küçük” ol. Ancak en azından, kötü hizmeti önlemek için mutlak en küçük veya mutlak en büyük olmamaya çalışın.

Muhtemelen en büyüğü sizseniz, o zaman ajansınız zaten oluşturduğunuz riske (diğer bir deyişle gemide yeni hesaplar almak için daha fazla zaman harcamak) karşı koymanın yollarını aktif olarak bulmaya çalışıyordur. Ya da böyle oluyorsun artık size tarafsız tavsiye verememeleri işlerinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

İş için doğru kişiyi/kuruluşla ilgili kısmı sonlandırmak için, o zaman en kıdemli görünen şirket/kişiyle gitmek her zaman en iyisi değildir. Gerek en uygun olacak birini bul onlara verdiğiniz sorumluluk için.

Sonuç olarak

Bir ajanstaki insanlar genellikle bir vakayla ilgili düşüncelerini bir servete mal olmadan verebilecek kıdemli uzmanlara erişebilirler. Dışarıdan bir bakış açısı, bazen bir pazarlama stratejisini veya belirli bir kanalı geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

bu Harika ajanslar nadiren düşük performans için bahaneler sunar, ancak sorunun ne olduğunu belirtir ve ardından size çözümler sunar. Elbette, çözümleri beğenmeyebilirsiniz (fiyatlarınızın çok yüksek olduğu önerisi gibi).

Meslektaşlarla tartışma ve onlardan geri bildirim alma yeteneği, en iyi ajanslarda doğal olarak gelen bir şeydir.