Bir SEO Ajansını İşe Almadan Önce Sormanız Gereken 20 Soru

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir SEO Ajansını İşe Almadan Önce Sormanız Gereken 20 Soru

Bir SEO ajansıyla çalışmak, bir hayat arkadaşı bulmak gibidir. Tabii ki, temelleri yapmak asla yeterli değildir. Uyumluluğu, zamanlamayı ve ajansın dönüşüm oranınızı artırmak için doğru beceri setlerine sahip olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Moreso, yanlış seçim sonuçlarıyla sonuçlanmak zaman ve kaynak israfıdır.

Bir işletme sahibi olarak hedeflerinizi anlayan, değerlerinizle uyumlu ve en önemlisi kendinizi başarıya adamış bir ajans istersiniz. Ve internette binlerce SEO uzmanı varken doğru seçimi yapmak yorucu olabilir. Son derece yorucu.

Ancak böyle olmak zorunda değil. Doğru sorularla, şirketinize en uygun olanı bulmak için seçeneklerinizi kolayca gözden geçirebilirsiniz.

Karar verme sürecinizi kolaylaştırmak için, dönüşüm sağlayan trafiği artıracak etkili bir SEO ajansı bulmak için 20 genel soruyu ve beklenecek yanıtları derledim.

Üzerinde çalıştığınız başarılı SEO kampanyalarından örnekler verebilir misiniz?

Konuşma ucuz. Herkes bir SEO uzmanı olduğunu iddia edebilir, ancak gerçekleri yılan yağı meraklılarından yalnızca sonuçlar ayırır. Saygın herhangi bir ajansın önceki projeleri yansıtan vaka çalışmaları veya portföyleri olmalıdır.

Ne bekleyebileceğinizi:

Herhangi bir sözleşmeye girmeden önce acentenin beklendiği gibi teslimat yapabileceğini doğrulayın.

Nişiniz ve boyutunuzla ilgili vaka çalışmaları isteyin. SEO sektörler arasında farklılık gösterir, bu nedenle genel uzmanlar yerine niş uzmanları tercih etmek faydalıdır.

Örneğin, giyim sektöründe bir e-Ticaret işletme sahibiyseniz, e-ticaret nişindeki projeleri görmek istersiniz. Bu size nasıl çalıştıkları ve şirketinizden beklenecek sonuçların türü hakkında bir fikir verir.

Bazı SEO ajansları daha da ileri giderek her proje için yaşadıkları fırsatları ve zorlukları ekleyebilir. Ayrıca vaka çalışmalarında temsil edilen sonuçlara ulaşmak için atılan stratejileri ve adımları da içerebilirler.

Uç: Önceki müşterilerin referanslarını veya projelerini göstermek konusunda tereddüt ediyorlarsa bu bir tehlike işaretidir.

Ne kadar süredir SEO sektöründesiniz ve ekip üyelerinizin deneyimi nedir?

İnternet sayesinde herkes SEO öğrenebilir ve sertifika alabilir. Ancak hiçbir şey uygulamalı deneyimin yerini tutamaz.

Uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir ajans muhtemelen birçok zorlukla karşılaşmıştır ve etkili stratejiler geliştirme konusunda daha fazla deneyime sahip olacaktır.

Ancak aynı zamanda yürüttükleri projelerin sayısını da sormanız tavsiye edilir. Bunun nedeni, SEO’da daha fazla yıllık deneyimin mutlaka bir uzmanlık ölçüsü olmamasıdır. Demek istediğim şu.

A ve B olmak üzere iki ajansı ele alalım. A Ajansının yalnızca beş yıllık deneyimi var ancak on projeyi yönetti. Öte yandan Ajans B’nin on yıllık tecrübesi var ancak yalnızca beş projeyi yönetti. Hangi ajansın deneyimi daha fazla?

Teknik olarak Ajans A’dır.

Bu, yılların deneyimini bir kenara bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Daha iyi ve daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için her iki faktörden de yararlanın.

Organik arama sıralamalarını ve web sitesi trafiğini iyileştirmek için hangi stratejileri kullanıyorsunuz?

SEO statik değildir. Sürekli algoritma güncellemeleri vardır ve her SEO uzmanı bugün önemli olanın yarın değiştirilebileceğinin bilincindedir. Güvenilir bir ajans her zaman SEO trendleriyle aynı seviyededir ve neyin işe yaradığını keşfetmek için stratejileri sürekli test eder ve yeniden değerlendirir.

Ne bekleyebileceğinizi:

SEO’da gizli teknikler yoktur. İyi bir ajans, web sitesi trafiğini ve sıralamalarını iyileştirmek için kullanılan stratejiler konusunda açık olmalıdır. Ayrıca stratejilerini özel kullanım durumunuza göre uyarlayabilmelidirler.

‘Gizli bir sos’a sahip olduklarını iddia eden veya sıralama faktörleri olarak ‘Google’ın stratejisiyle çalışıyoruz’ ifadesini kullanan SEO ajanslarına karşı dikkatli olun. Sunacakları hiçbir şey yok.

İşletmemiz için anahtar kelime araştırma ve seçimine nasıl yaklaşıyorsunuz?

Anahtar kelime araştırması başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. Yanlış yapılırsa, diğer tüm SEO çalışmaları hiçbir fark yaratmayacaktır. Bunun nedeni onların müşterilerinizin kullandığı tam ifadeler arama sorguları yürütürken. Bunları yanlış anlamak, web sitenizin alakalı arama sorgularında görünmeyeceği anlamına gelir.

Ne bekleyebileceğinizi:

Modern anahtar kelime araştırması geleneksel anahtar kelime hacmi ve yoğunluk faktörlerinden alaka düzeyine doğru dönüşüm geçirdi. Her arama sorgusunun ardındaki amacı anlamak için müşteri araştırması yapmayı gerektirir.

SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Bu yüzden en ince ayrıntıyı isteyin. Arama amacı açısından anahtar kelimeleri bulmak için benimsedikleri araç ve yöntemleri açıklamalıdırlar. Arama hacimleri veya anahtar kelime yoğunluğu hakkında bu kadar uzun süre gevezelik ediyorlarsa, bu muhtemelen bir tehlike işaretidir. İyi bir SEO ajansı, farkındalık aşamasından elde tutma aşamasına kadar müşteri yolculuğunun tüm aşamalarına hitap eden, müşteri odaklı bir anahtar kelime araştırma stratejisi oluşturabilmelidir.

Tavsiye Edilen:  Dinleyin: Bir ses mühendisi gibi düşünmeye nasıl başlanır?

Geri bağlantılar, arama motoru optimizasyonunda bir diğer önemli faktördür (sayfa dışı). Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) otoritenizi ve alaka düzeyinizi belirlemenize katkıda bulunurlar. Sitenizde ne kadar kaliteli geri bağlantılarınız varsa, SERP’lerde üst sıralarda yer alma şansınız o kadar yüksek olur.

Ne bekleyebileceğinizi:

Bazı ajanslar sıralamayı yükseltmek veya sitenize trafik çekmek için ahlaka aykırı bağlantı kurma uygulamaları kullanır. Örneğin, standart prosedürler arasında spam içerikli sitelerden geri bağlantı satın alınması veya Özel Blog Ağlarının (PBN’ler) kullanılması yer alır.

Öyleyse aşağıdaki gibi cevaplara dikkat edin:

 • “Kaliteli içerik ve yaratıcı dijital PR kampanyaları oluşturarak kaliteli geri bağlantılar kazanıyoruz.”
 • “İçerik işbirliği için düşünce liderleriyle, etkileyicilerle, sektör liderleriyle, kaynak sayfalarını yöneten web yöneticileriyle vb. iletişime geçiyoruz.”
 • “…saygın sitelerdeki misafir blogları aracılığıyla.”

Saygın herhangi bir SEO ajansı, bağlantı kurma taktikleri konusunda açık yüzlü olacaktır. Eğer ağzı sıkıysa veya yeterince açık değilse, onları listenizden işaretleyin.

Arama motoru yönergelerini takip ediyor musunuz ve en son algoritma değişikliklerinden nasıl haberdar oluyorsunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi, arama motoru algoritmaları kullanıcı davranışı değiştikçe gelişir (son on yıldan bu yana 1200’den fazla değişiklik yapıldı)! Nitelikli herhangi bir SEO sağlayıcısı, son algoritma değişikliklerini iyi bilmelidir.

Ne bekleyebileceğinizi:

Tüm algoritma güncellemelerine aşina olmaları gerekmez. Google’ın temel sıralama algoritmaları (örneğin, PageRank, Panda, Penguin ve HummingPost) hakkında önemli bilgi edinmeye dikkat etmelisiniz. Ajans ayrıca Google algoritma değişikliklerinde nasıl gezineceğini ve önerilen SEO stratejisini buna göre nasıl ayarlayacağını da bilmelidir.

Bir SEO kampanyasının başarısını ölçmek için hangi ölçümleri kullanıyorsunuz?

SEO’da izlenmesi gereken sayısız ölçüm vardır. Organik arama sıralamalarından hemen çıkma oranına ve birkaç aylık ziyaretçiye kadar liste neredeyse kapsamlı değildir. İyi bir SEO ajansı, başarılı bir SEO stratejisinin müşterinin amaç ve hedefleriyle uyumlu olması gerektiğini bilir. Bunun dışındaki diğer herhangi bir husus, sadece gösteriş ölçümleridir.

Ne bekleyebileceğinizi:

SEO ajansı varsayımlara dayalı genel cevaplar vermemelidir. Danışmadan önce markanız için hangi KPI’ların gerekli olduğunu araştırmaları gerekirdi. Bu, rakip analizinden veya benzer kullanım örneklerinden referanslar alınarak yapılabilir.

Örneğin, sıralamada yükselme arıyorsanız değerli içerik oluşturmanızı ve ilgili sitelerden geri bağlantılar oluşturmanızı önerebilirler.

SEO çabalarımızın ilerlemesi ve sonuçları hakkında düzenli raporlar sunacak mısınız?

SEO raporları, SEO yolculuğunuzun her aşamasında sizi bilgilendirdikleri için önemlidir. Ayrıca sonuçları diğer pazarlama çabalarına nasıl entegre edebileceğinizi bilmenize de yardımcı olurlar.

Ne bekleyebileceğinizi:

Önceki müşteriler için kullanılan bir rapor örneğini görme isteği. Ancak hiçbir şirket birbirinin aynısı olmadığından SEO raporları sektöre ve boyuta göre farklılık gösterir. İyi bir kıyaslama, SEO kampanyalarınızın aylık raporlarını almaktır.

İyi bir SEO raporu, hedeflerinize dayalı KPI’lar içermelidir. Bazı hayati bilgiler şunlardır:

 • Etki Alanı Otoritesi / Etki Alanı Derecelendirmesi
 • Aylık organik trafik ilerlemesi
 • Backlink büyümesi
 • SEO sağlığı
 • Organik Potansiyel Müşteriler/Satışlar
 • vesaire.

ve gelir artışına bağlı diğer ölçümler.

Web sitemizdeki site hızı ve taranabilirlik gibi teknik SEO sorunlarını nasıl ele alıyorsunuz?

Teknik SEO, sitenizin arama motoru algoritmaları tarafından ‘keşfedilebilir’ kalmasını sağlar. Sitenizde gezinirken kullanıcı deneyimini ve genel web sitesi sağlığını doğrudan etkiler. Deneyimli bir ajansın, indekslenebilirliği ve taranabilirliği etkileyen önemli teknik sorunları çözme konusunda deneyimli olması gerekir:

 • Yavaş hız
 • Sayfa 404 hataları
 • Yönlendirme sorunları,
 • Mobil uyumluluk vb.

Ne bekleyebileceğinizi:

Öncelikle arama sıralamanızı etkileyebilecek teknik SEO sorunlarını nasıl keşfedebileceklerini sorun. SEO ajansının aşağıdaki gibi teknik SEO araçlarına erişimi olmalıdır: Çığlık Kurbağa, Ahrefler, SEMRush, Google Arama Konsoluvb. teknik SEO sorunlarını tanımlayıp bunlara çözüm sunabilir.

Sayfa içi optimizasyon ve içerik oluşturmaya yaklaşımınız nedir?

Son zamanlarda SEO, arama motoru optimizasyonundan kullanıcı/müşteri optimizasyonuna geçti. Google bile SEO kampanyalarınızda ilerleme kaydetmek istiyorsanız web sitenizi kullanıcılar için optimize etmeniz gerektiğinin altını çizdi. Sayfa içi SEO’nun devreye girdiği yer burasıdır.

Ne bekleyebileceğinizi:

Sayfa içi SEO, SEO’nun üç temel ilkesinden biridir. İyi bir ajans bunu anlar ve sitenizi web kullanıcıları için optimize etmenin bir dökümünü sağlar. Bu içerir:

 • Temel sorunları belirlemek için sayfa içi SEO denetimi yapmak
 • Halihazırda neyin işe yaradığını öğrenmek için rakip araştırması yapın
 • Web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirecek veri destekli ve uygulanabilir uygulamalar önerin
 • Kullanıcı arama sorgularına uygulanabilir çözümler sağlayan yüksek kaliteli, alakalı içerik oluşturmak.
Tavsiye Edilen:  5 porad i wskazówek dotyczących niezależnego zarządzania finansami

Ayrıca içeriğin şirket içinde mi yönetileceğini yoksa serbest çalışanlara mı dışarıdan sağlanacağını araştırın. Bazı SEO ajansları içerik oluşturmak için üçüncü tarafları işe alır ve içeriğinizi kimin yöneteceğini bilmek (ve incelemek) çok önemlidir.

SEO için Sayfa İçi Optimizasyon

Yerel SEO ve yerel arama sonuçlarını optimize etme konusunda deneyiminiz var mı?

Yerel SEO konusundaki uzmanlıklarından açıkça bahseden ajansları arayın. Kaliteli bir SEO şirketi, belirli bir coğrafi bölgeye hitap eden web sitelerine sahip müşteriler için yerel SEO da dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sağlamalıdır.

Ne bekleyebileceğinizi:

Bir sözleşmeyi imzalamadan önce Google Benim İşletmem giriş profilinizi nasıl optimize etmeyi planladıklarını sorun. Ayrıca içerik oluşturma ve bağlantı kurma stratejileri hakkında bilgi edinin. Yerel SEO stratejisi organik SEO’dan farklıdır ve ajansın her ikisini de nasıl ayırt edeceğini bildiğinden emin olmalısınız.

Ajans şema işaretlemesinin uygulanmasını tartışmıyorsa veya belirsiz bir dil kullanıyorsa, bu onların yerel SEO’yu anlamadıklarını (veya ele almadıklarını) gösterir.

Rakip analizini nasıl gerçekleştiriyorsunuz ve bunu stratejimizi bilgilendirmek için nasıl kullanıyorsunuz?

İyi bir SEO şirketi, rakip analizinin halihazırda işe yarayan bir strateji için etkili ve ücretsiz bir strateji olduğunu bilir.

Ne bekleyebileceğinizi:

Kapsamlı bir rakip analizinin nasıl yapılacağını anlamalı ve iş hedeflerinizle uyumlu, sağlam bir SEO kampanyası geliştirmek için içgörülerden yararlanmalıdırlar.

Ayrıca SEO ajansınızın rakip analizini gerçekleştirmek için doğru araçlara erişimi olmalıdır. Rakiplerinizin zaten yetersiz kaldığı fırsatları ortaya çıkarabilmelidirler. Bu, başka bir anahtar kelimeyi hedeflemek veya kullanıcı arama sorgularını yanıtlamak için daha iyi içerik oluşturmak olabilir.

Önceki müşterilerin referanslarını veya referanslarını sağlayabilir misiniz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi herkes SEO uzmanı olduğunu iddia edebilir.

Sonuçlar bir uzmanı, kendini beğenmiş profesyonellerden ayırır.

Ve herhangi bir anlaşmaya varmadan önce ajansın kanıtlanmış başarı kayıtlarına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Ne bekleyebileceğinizi:

Önceki müşterilerin vaka çalışmalarını veya referanslarını görmeyi isteyin. İyi bir şirket, sizi birlikte çalıştığı iki veya üç müşteriye memnuniyetle yönlendirecektir. Ve eğer iyi performans gösterirlerse, referanslar size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Eğer ajans referans verme veya referans verme konusunda tereddüt ediyorsa (bir gizlilik anlaşması imzaladıklarını bahane ederek), bu bir tehlike işaretidir.

Fiyatlandırma yapınız nedir ve paketlerinize hangi hizmetler dahil?

SEO ajansının fiyatlandırma yapısını bilmek, fonları etkili bir şekilde tahsis etmek ve paranızın karşılığını en iyi şekilde bulmak için çok önemlidir. Sabit bir ücret alıyorlar mı? Yoksa saat başı mı? Herhangi bir gizli ücret var mı? Kademeli paketler sunuyorlarsa, her paketteki hizmetlerin dökümünü isteyin. Kullanım alanınıza bağlı olarak, ihtiyacınız olmayan hizmetler için ödeme yapmamak için özelleştirilmiş paketler de isteyebilirsiniz.

Belirli sıralamalara veya sonuçlara ulaşmak için herhangi bir garanti sunuyor musunuz?

Bu, gerçek ajansları sahte ajanslardan ayırmanın en kolay yoludur.

Gerçek şu ki, hiç kimse bir sonraki algoritma değişikliğini belirleyemez veya doğru bir şekilde tahmin edemez.

SEO’nun doğası gereği sürekli test, analiz ve adaptasyon gerekir. Güvenilir ajanslar bunu anlıyor ve bu nedenle kaliteli araştırmaya dayalı stratejiler geliştirmeye ve sektör trendlerini takip etmeye odaklanıyorlar.

Ne bekleyebileceğinizi:

Eğer özgünlerse, sıralama sonuçlarının belirsizliği konusunda açık sözlü olacaklar ve algoritma değişikliklerine dayanabilecek özel bir strateji oluşturmaya odaklanacaklar.

Bununla birlikte, bir ajans SERP’lerde belirli bir sonuç veya konum vaat ediyorsa muhtemelen etik olmayan taktikler kullanıyor demektir.

Müşterilerinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz ve bizden ne düzeyde bir katılım bekliyorsunuz?

İletişim, herhangi bir kaliteli ilişkinin ruhudur. Kampanyanızın başarılı olması için de etkili iletişim kuran bir ajansa ihtiyacınız var. İletişimin iki yönlü bir yol olduğunu ve sizin katkınız olmadan bağlantının başarılı olmayacağını unutmayın.

Ne bekleyebileceğinizi:

Güvenilir ajanslar belirsiz vaatlerde bulunmazlar. Sektörünüz, hedef kitleniz, hedefleriniz ve KPI’larınız hakkında sorular sorarlar. Yani eğer ajans sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için çabalamıyor ancak ödeme istiyorsa, bu bir tehlike işaretidir.

Tavsiye Edilen:  Blog Gönderilerinizde Hikaye Anlatma Sanatı: Bir Kılavuz

Web sitesi analizi ve dönüşüm izlemeyi ayarlama konusunda bize yardımcı olur musunuz?

İzleme olmadan SEO olmaz. İyi bir SEO ajansı, dönüşümleri izlemenin faydalarını bilir. Bu nedenle, web sitesi analitiği ve dönüşüm takibi konusunda uzmanlaşmış özel bir ekibe sahip olmaları gerekir. Google Analytics hesabınızı oluşturmak ve dönüşüm hedeflerinizi pazarlama KPI’larınıza göre yapılandırmak için sizinle birlikte çalışacaklar. Bu şekilde neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında gerçek zamanlı bilgiler edinebilirsiniz.

Ne bekleyebileceğinizi:

Önceki müşterilerin vaka çalışmalarını görmeyi isteyin. Bunları iyice analiz edin ve nasıl tanımlayacaklarını sorun. SEO stratejilerinizle ilişkili potansiyel riskler ve bunları nasıl hafifletecekler?

Hiçbir SEO stratejisi risksiz değildir. Örneğin yeni bir algoritma değişikliği sıralamaları veya kullanıcı davranışını etkileyebilir. Gerçek bir SEO ajansı bunu anlar ve bu riskleri azaltmak için çevik bir yaklaşım sunar.

Arama motoru algoritmalarındaki değişiklikleri nasıl ele alıyor ve stratejilerinizi buna göre nasıl ayarlıyorsunuz?

SEO sürekli olarak gelişmektedir, bu nedenle yalnızca her zaman trendlerin ilerisinde olan bir ajansı işe almalısınız.

Ne bekleyebileceğinizi:

Birinin sizi yakından takip etmesini istersiniz Google’ın Web Yöneticileri Merkezi Blogu – Google’ın algoritma değişiklikleriyle ilgili yeni güncellemeler yayınlayan bir kaynağı. Ajansın ayrıca sonuçları tutarlı bir şekilde sunmak için esnek ve çevik bir yaklaşım benimsemesi gerekir.

Bu durumda kullanıcı deneyimini iyileştirmeye öncelik veren bir ajans seçin. Bu, uygulanan her değişikliğin kullanıcının amacını karşılamaya yönelik olmasını sağlamak anlamına gelir.

Yerel SEO ve Google Benim İşletmem için optimizasyon konusundaki yaklaşımınızı açıklayabilir misiniz?

Belirli bir coğrafi bölgeyi hedefliyorsanız yerel SEO konusunda uzmanlaşmış bir ajansa ihtiyacınız var. Meşru SEO şirketleri, coğrafi özel içerik oluşturmaya ve daha yüksek dönüşümler için GMB profilinizi optimize etmeye odaklanacaktır. Bu, Google Haritalar’daki varlığınızı optimize etmeyi, yerel alıntılar oluşturmayı ve optimize etmeyi, tüm çevrimiçi platformlarda NAP tutarlılığını sağlamayı, görünürlüğü artırmak için Şema İşaretlemeyi uygulamayı ve daha fazlasını içerir.

Neden Daha Yüksek Görünürlük?

HigherVisibility olarak boş vaatlerde bulunmuyoruz. Biz sözün arkasında duruyoruz ve bizimle çalışarak harcadığınız her dolardan yüksek getiri elde etmenizi sağlıyoruz. Sürekli olarak mükemmel hizmetler sunmamız nedeniyle dört kez Yılın En İyi SEO Ajansı ödülüne layık görüldük!

Ancak bu hiç de kolay olmadı. Dijital pazarlama sektöründe deneyimli uzmanları işe almaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca dönüşüm oranınızı artırmak için en iyi ve en alakalı SEO stratejilerini de arıyoruz. Kulağa harika mı geliyor? Ücretsiz bir özel strateji talep edin.

Table of Contents