Bir Web Sitesinde Çoğaltma Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bir Web Sitesinde Çoğaltma Nasıl Önlenir?

08/03/2023 14:00’de gönderildi

Yinelenen İçerik Nedir?

Yinelenen içerik, aynı web sitesi içindeki birden fazla web sayfasında veya farklı web sitelerinde benzer veya aynı içeriğin bulunmasıdır. Bu kasıtsız veya kasıtlı olarak meydana gelebilir ve bir web sitesinin arama motoru optimizasyonu (SEO) ve genel kullanıcı deneyimi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Yinelenen İçerik Türleri

Dahili Yinelenen İçerik

Bu tür kopya içerik, aynı veya çok benzer içeriğin bir web sitesinde bulunmasıdır. Bunun nedeni CMS ayarları, oturum kimlikleri veya diğer teknik sorunlar olabilir.

Harici Yinelenen İçerik

Bu, farklı web sitelerindeki aynı veya benzer içeriği içerir. İçerik, atıf veya standart etiketler olmadan birden fazla siteye kopyalandığında bu durum meydana gelebilir.

Yinelenen İçeriğin Sonuçları

Arama motorları kullanıcılara en alakalı arama sonuçlarını sunar. Yinelenen içerik, arama motorlarının hangi sayfanın sıralanacağını seçme konusunda kafasını karıştırabilir, bu da daha düşük bir arama sıralamasına veya sayfaların indekslenmesine yol açabilir. Arama motorları, sonuçlarda içeriğin yalnızca bir sürümünü göstermeyi seçebilir veya yinelenen içerik olduğunda web sitesinin arama görünürlüğünü cezalandırabilir.

Yinelenen İçerikten Nasıl Kaçınılır?

Yinelenen içerikten kaçınmak web siteniz için çok önemlidir. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için bu püf noktalarını kullanın:

Kanonik Etiketler

Kanonik etiketleri arama motorları için yol işaretleri olarak düşünün. Google’ın dikkat etmesini istediğiniz bir sayfanın ana sürümünü gösterirler. Bu etiketleri tercih ettiğiniz sayfalara yerleştirerek, arama motorlarının farklı URL’lere yayılan benzer içerik nedeniyle kafalarının karışmasını önlemesine yardımcı olursunuz.

URL Yönlendirmeleri

Bu yönlendirmeler web tarayıcılarını ve arama motorlarını bir URL’den diğerine yönlendirir. Benzer veya aynı içeriğe sahip birden fazla URL’niz olduğunda, yönlendirmeleri kullanmak, tüm trafiğin tercih edilen tek bir sayfa URL’sine yönlendirilmesini sağlayarak yinelenen içerik sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  eBay Dropshipping vs Amazon FBA | E-ticarette yeniyseniz hangisi daha iyi?

Dahili Bağlantıları Biçimlendir

Dahili bağlantıların biçimlendirilmesi, kullanıcıları ve arama motorlarını sayfalarınızın doğru ve tercih edilen sürümlerine yönlendirir. Bu, tüm dahili bağlantıların bir sayfanın aynı kanonik (ana) sürümüne işaret etmesini sağlayarak yinelenen içerik sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Benzersiz İçerik Oluşturun

Benzersiz içerik oluşturmak, web sitenizde kopyaların önlenmesinin en iyi yoludur. Sonuçta markanız benzersizdir ve kullanıcılarınızın da bunun farkında olmasını istiyoruz.

Web Sitenizi İzleyin ve Denetleyin

Web sitenizi sık sık kontrol ederek, saklanmaya çalışan sinsi kopyaları yakalarsınız. Yinelenenleri temizleyip düzelttiğinizde web siteniz düzenli kalır ve arama motorları sitenizdeki en önemli şeyin ne olduğunu anlar.

Küresel Erişim, Yinelenen İçeriklerden Kaçınmanıza Yardımcı Olabilir

Ahrefs, yinelenen içeriğin web sitenizdeki olumsuz etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olacak çeşitli araç ve hizmetlere sahiptir. Web sitenizdeki yinelenen içeriği tespit etmeye yönelik ayrıntılı analiz ve raporlama hizmetlerimizden, taze, orijinal ve optimize edilmiş içerik oluşturmak için yetenekli metin yazarlarından oluşan kadromuza kadar Ahrefs, çevrimiçi içerik ihtiyaçlarınızı karşılar. Bir danışma ayarlamak için bugün bizimle iletişime geçin.