Birden Fazla Satış Kanalına Ölçeklendirme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Birden Fazla Satış Kanalına Ölçeklendirme

Hızlı büyüme yaşayan bir çevrimiçi mağaza olarak gelirinizi artırmanın birçok yolu vardır.

Çok kanallı satış yoluyla çevrimiçi olarak yeni bölgelere genişlemek bunun bir yoludur ve son birkaç yılda Amazon ve Walmart gibi pazarların kullanımınıza sunulmasıyla daha da kolaylaştı.

Ama sırf sen olduğun için olabilmek çok kanallı bir satıcı olun, bu sizin anlamına mı geliyor? meli?

Çok kanallı bir satış stratejisi ufkunuzu genişletiyor mu? Yoksa sahip olduğunuz çevrimiçi varlığınızı veya diğer fiziksel perakende kanallarınızı zayıflatarak marka değerinize zarar mı veriyor?

Bugün bunu inceleyeceğiz ve bunun vahşi ortamdaki örneklerini, bazı en iyi uygulamalarla birlikte paylaşacağım.

Ancak e-ticaret yapıyorsanız ve halihazırda birden fazla kanalda satış yapmıyorsanız bu parça tam size göre! Çok kanallı bir satış stratejisini benimsemenin işletmenizi nasıl önemli ölçüde büyütebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Atlayabilirsiniz:

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı satış nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi çok kanallı satışMüşterilerinizle iletişim kurmak, pazarlamak ve satış yapmak için birden fazla satış kanalının kullanılmasını içerir.

Bunlar, kendi web siteniz, sosyal medya platformlarınız, çevrimiçi pazar yerleriniz, fiziksel mağazalar, el sanatları fuarları, pop-up mağazalar ve müşterilerin ürününüzü satın alabileceği çiftçi pazarları gibi çeşitli fiziksel ve dijital kanalları içerebilir.

Çoklu kanal ayrıca müşterilerinizin markanızla etkileşimde bulunmak için kullandığı akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, akıllı aynalar vb. farklı cihazları da içerir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer hayati husus ise Çok kanallı satış stratejisinde her kanal kendi başına ayakta durur ve birbirinden ayrı yönetilir.

Omnichannel’den farklı olarak aralarında kasıtlı bir örtüşme veya entegrasyon yoktur.

Under Armour, Nordstrom, Lululemon ve Pandora çok kanallı perakendecilik yapan markalara örnektir.

Alışveriş yapanlar, markaların fiziksel veya çevrimiçi mağazalarından, diğer çevrimiçi veya çevrimdışı perakendecilerden veya Amazon gibi pazar yerlerinden ürün satın alabilir.

Home Depot gibi donanım perakende mağazaları bile çok kanallı perakendecilerdir.

Çok kanallı ticaretin farkı nedir?

Çok kanallı ticaret, e-ticaretteki üç kanal stratejisinden biridir. Diğer ikisi saf oyun ve çok kanallı.

Çok kanalın bu diğer iki stratejiden ne kadar farklı olduğuna bakalım.

Çok kanallı vs saf oyun

Saf oyun satıcıları tek bir çevrimiçi veya çevrimdışı kanaldan satış yapmaya odaklanır.

Alışveriş yapanların etkileşimde bulunabileceği birden fazla kanala sahip olduğu çok kanallı veya çok kanallı perakende satışların aksine,Pure Play perakendecileri yalnızca tek bir kanalda satış yapıyor.

Bunu Mono ve Stereo arasındaki fark olarak düşünün.

Çoğu e-ticaret markası, kaynak kısıtlamaları nedeniyle saf bir oyun stratejisiyle başlar ve çekiş elde ettikten sonra ölçeği büyütmek için çok kanallı veya çok kanallı kullanır.

Warby Parker, Casper yatakları, Allbirds ve Tesla, Pure Play ticaretinin başarılı örnekleridir.

Yani, bu markalar ilk olarak yalnızca çevrimiçi mağazaları aracılığıyla satış yaparak işe başladılar daha sonra dağıtımlarını genişletmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için fiziksel mağazalar ve diğer kanalları eklemeye başladı.

Ancak kanal bağlılığı artık geçmişte kaldı.

Bugün çok kanallı perakendecilere rastlamak, salt oyun perakendecilerine rastlamaktan daha kolaydır. Tamamen oyun olarak başlayabilirsiniz, ancak markalar genellikle bu noktayı aşacak şekilde ölçeklenir.

Çok kanallı vs çok kanallı

Çok kanallı ve çok kanallı satış çoğu zaman aynı şeymiş gibi karıştırılır çünkü her ikisi de çeşitli dağıtım kanallarını kullanır.

Tavsiye Edilen:  Görüntüden Nesne Nasıl Kaldırılır? (Kılavuz 2023)

Ancak benzerlik burada bitiyor.

Çok kanallı satış yaklaşımı, tüm çevrimdışı ve çevrimiçi temas noktalarında kesintisiz ve birleşik bir alışveriş deneyimi sağlamak için her kanalı birbirine bağlar.

Örneğin, müşteriler cep telefonlarından alışverişe başlayabilir ve mağazadan satın alabilir ya da tam tersini yapabilir.

Bazı örneklerle omnichannel’i anlayalım.

Starbucks’ın ödül uygulaması, alışveriş yapanların önceden çevrimiçi olarak veya mağazada sipariş vermelerine ve telefonla ödeme yapmalarına, mağazada yeniden doldurmanın keyfini çıkarmalarına veya özelleştirilmiş teklifler almalarına olanak tanıyor.

Müşteriler akıllı telefonlarından, Starbucks’ın web sitesinden veya mağazadaki kasadan hesaplarına para ekleyebiliyor. Hatta her satın alma işleminden yiyecek veya içecekle değiştirilebilecek puanlar bile toplayabilirler.

Değişiklikler tüm kanallarda gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Başka bir çok kanallı örnekte Neiman Marcus, çevrimiçi ve yüz yüze alışveriş deneyimleri arasındaki entegrasyonu geliştirmeye yatırım yaptı.

Perakendecilerin web sitesi, ziyaretçilerin konumlarını takip etmek ve onları bireysel olarak bölgelerindeki yerel etkinliklere veya satış olaylarına yönlendirmek için coğrafi konumu kullanıyor.

Web sitesi, alışveriş yapan kişinin genellikle aradığı giysi bedeni gibi tercihleri ​​hatırlıyor ve bu bilgiyi, kullanıcıları yakındaki bir mağazada kendi bedeninde bulunan ürünlere yönlendirmek için kullanıyor.

Bu çok kanallı strateji, Neiman Marcus’un verileri yakalamasına ve satışları artıran son derece alakalı ve kişiselleştirilmiş öneriler sunmasına olanak tanıyor. Ve imrenilen Neiman Marcus’u kazandı IRT Perakendeci İnovasyon Ödülü.

Çok kanallı satış, ticaretin kutsal kâsesi olsa da, büyük, sofistike ve iyi kaynaklara sahip markalar için en uygunudur.

Sonuçta, çok kanallıya benzer şekilde, çok kanallı bir perakendeciden alışveriş yapan müşteriler, markayla farklı kanallar üzerinden etkileşime girer, ancak çok kanallı olduğunda her deneyim benzersiz ve ayrıdır.

Çok kanallı operasyonda her kanal diğerinden bağımsız olarak çalışır.Böylece alışveriş yapanların yolculuğu tek bir kanalda başlayıp tek bir kanalda bitiyor.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı e-ticaret satışının faydaları

Birden fazla kanal açmayı düşünüyorsanız bu harika! Çok kanallı bir satıcı olmanın bekleyebileceğiniz avantajlarından sadece birkaçı:

Gelirinizi artırın

Bu fayda açıktır ancak dikkate değerdir.

Ürünleriniz birden fazla kanalda mevcut olduğunda, Daha fazla alışveriş yapan kişinin karşısına çıkarak erişiminizi genişletirsiniz nerede olduklarını ve nerede alışveriş yapmayı sevdiklerini belirler, bu da satışları artırır.

Çok kanallı pazarlama ve satışın ortalama olarak geliri %38, %120 ve %190 artırdığı görüldü. ek kanal.

Kaynak: Shopify

Ek olarak, uyarınca SAP anketi, Şirket katılımcılarının %74’ü çok kanallı satış sayesinde artan satış deneyimi yaşadı.

Ayrıca, %64’ü tüketici sadakatini/satın alma oranını artırdı ve %57’si müşteri deneyimini iyileştirdi.

Satışlarınızı çeşitlendirin

Tek bir kanalda satış yapmak riskli olabilir.

Alışveriş davranışındaki değişiklikler, fiziksel mağazaların ivme kaybı veya arama algoritmalarındaki değişiklikler nedeniyle site trafiğinin kaybı, geliri olumsuz yönde etkileyebilir.

Çok kanallı bir satış stratejisi sizi tek bir satış yöntemine bağlı kalmaktan korur.

Daha güçlü marka bilinirliği kazanın

Kanallar arasında genellikle bazı ziyaretçi çakışmaları olur. Müşteriler genellikle bir işletme hakkında bilgi edinmek veya satın alma işlemi gerçekleştirmek için birden fazla kanalı kullanır.

A McKinsey araştırma çalışması gösterir ki Müşterilerin %50’sinden fazlası, satın alma işlemi yapmadan önce üç ila beş kanalla etkileşime giriyor veya bir isteği çözüme kavuşturmak.

Aslında, çevrimiçi konaklama için tek bir rezervasyon yapmaya çalışan ortalama bir müşteri, web siteleri ve mobil kanallar arasında neredeyse altı kez geçiş yaptı.

Tavsiye Edilen:  Stoksuz Satış ve Doğrudan Tüketicilere Gönderim – Hangisi Daha İyi?

Bir alışveriş yapan kişi, örneğin e-ticaret siteniz veya bir pazar yeri aracılığıyla bir satın alma işlemini tamamlamadan önce Facebook’ta markanız hakkında bilgi edinebilir, reklamlarınızla yeniden hedeflenebilir ve sizi akışlarında birkaç kez görebilir.

Ziyaretçiler ürününüzü birden fazla kanalda görüp etkileşim kurduğunda, ürünün görünürlüğü ve marka bilinirliği artar.

Güçlü marka bilinirliği, satışları organik olarak artırır ve bu da ücretli promosyonlara olan bağımlılığı azaltır.

Perakendeci CUPSHE, çok kanallı bir satıcı olarak marka bilinirliği avantajlarından yararlanmanın harika bir örneğidir.

Amazon’da perakende satış yapıyorlar, Facebook’un satış özelliklerini kullanıyorlar, Instagram’da reklam veriyorlar ve müşterilerin kendi e-ticaret web sitelerinde etkileşim kurmasından önce çeşitli temas noktalarını kullanıyorlar.

CUPSHE bunu yaparak izleyicilerinin karşısına birçok şekilde çıkıyor ve alışveriş yapanların akıllarında kalıyor.

Müşteri segmentlerini özelleştirilmiş bir yaklaşımla hedefleyin

Her kanalın çekme eğiliminde olduğu müşteri segmentinde bazı benzersiz özellikleri vardır.

Örneğin, Etsy’deki hedef kitleniz demografik veya psikografik açıdan Amazon’daki veya fiziksel mağazanızdaki alışveriş yapanlardan farklı olabilir.

Çok kanallı satış, yaklaşımınızı farklı müşteri segmentlerine göre uyarlamanıza yardımcı olur her kanalın pazarlama karmasını ayarlayarak.

Örneğin, mesajlarınızı, ürün karışımınızı ve kanala göre fiyatlandırmanızı değiştirmek, deneyimi özelleştirmenize yardımcı olarak daha fazla satışa yol açar.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı e-ticaret satışının dezavantajları

Artık çok kanallı bir satıcı olmanın artılarını ele aldığımıza göre, potansiyel olumsuz yanlarını da gözden geçirelim.

Karışımınıza eklediğiniz her kanal biraz karmaşıklık katacak olsa da, eğer plan yaparsanız aşağıdaki zorlukların her biri yönetilebilir.

Envanter planlama ve yönetimi

Her kanalın kendine özgü özellikleri ve farklı tercihleri ​​ve alışveriş davranışları olan müşteri segmentleri vardır.

Bu nedenle birden fazla kanalda satış yapmak kanala göre, coğrafyalar ve dönemler arasında talep tahmini yapmayı zorlaştırabilir.

Bu, aşırı stoklama ve aşırı satış gibi envanter yönetimi sorunlarına yol açabilir.

Ancak envanter şoklarını hafifletmek için çok sayıda envanter yönetimi yazılımı seçeneği mevcuttur.

Potansiyel nakit akışı şokları

Kullanabileceğiniz her satış kanalının kendine özgü ödeme, geri ödeme ve iade politikalarına sahip olduğunu dikkate almanız önemlidir.

Örneğin, bazı pazaryerleri satıcıya bir ürün satılır satılmaz ödeme yapar; diğerleri iki haftada bir veya ayda bir ödeme yapar.

Birden fazla platformdaki geri ödemeler ve iadelerle birlikte bu nakit akışı yönetimini karmaşıklaştırabilir. Ancak bu, güçlü bütçeleme ve izleme ile yönetilebilir.

Tutarsız müşteri desteği ve marka deneyimi

Müşteriler, satın alma işlemi için hangi kanalı kullanırlarsa kullansınlar tutarlı bir marka deneyimi beklerler.

Web sitenizdeki ve fiziksel mağazanızdaki marka deneyimi üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz, ancak bu üçüncü taraf kanallarda marka deneyimini kontrol etmek daha zor ve Amazon, Walmart veya Etsy gibi pazar yerleri.

Tek bir olumsuz yorum veya düşük yıldız puanı, tüm satış kanallarınızdaki itibarınızı etkileyebilir.

Çok kanallı satışlara başladığınızda, aynı anda çalışan tüm kanalları takip etmek genellikle zordur, dolayısıyla doğal olarak, Müşteri incelemelerini ve müşteri hizmetleri destek örneklerini takip etmek ölçeklendirmeyi zorlaştırabilir siz genişledikçe.

Satışlarınızı artırmak için çok kanallı ticarete ilişkin en iyi uygulamalar

Tamam, eğer çok kanallı satışın avantajlarından memnunsanız en iyi şekilde nasıl başlamalısınız? Önerdiğimiz en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

1. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde ilerleyin

Yeni bir satıcıysanız ilk önce saf oyun satışıyla (tek kanal) başlayın.

Tavsiye Edilen:  AI tarafından üretilen içeriğin içerik oluşturucular üzerindeki etkisi

Daha sonra, ilgi kazandıktan ve mevcut kanaldaki müşteri deneyimini ve envanter sorunlarını çözdükten sonra diğer kanalları entegre edin.

2. Kanallarınızı stratejik olarak seçin

Kanal eklemeden önce potansiyel müşterilerinizin alışveriş davranışlarını, platforma uygun kategoriyi ve hedeflemek istediğiniz coğrafyayı göz önünde bulundurun.

3. Herkese uyan tek bir yaklaşımdan kaçının

Her kanal farklı müşteri türlerini kendine çeker; bu nedenle deneyimi kişiselleştirmek için pazarlama karışımınızı kanal bazında yeniden ayarlamanız gerekir.

Bu, satış, mesajlaşma, fiyatlandırma, sipariş karşılama ve iade stratejinizi içerebilir.

4. Marka deneyiminizle mümkün olduğunca tutarlı olun

Alışveriş yapanlar yine aynı marka deneyimini her yerde bekliyor Tümü kanallar.

Beklentileri kanala değil markaya bağlı; Bu yüzden Tüm satış kanallarınızda tutarlı ve uyumlu bir marka deneyimi sürdürmek hayati önem taşıyor.

5. Performansı izlemek için akıllı analiz yazılımını kullanın

Birden fazla satış kanalını yöneten biri olarak, muhasebenizi takip etmenin ve işletmenizin mali durumunu anlamanın zorluklarını ilk elden biliyorsunuz.

Sürekli olarak farklı uygulamalar arasında geçiş yapmak ve verilerinizi tüm platformlarda birleştirmeye çalışmak çok zor olabilir.

Ancak, aşağıdaki gibi otomatik analiz yazılımlarını kullanarak bu süreci basitleştirebilirsiniz: Synder İş İçgörüleri.

Bunun gibi kapsamlı analiz araçları, tüm satış ve ödeme platformlarınızı sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayabilir ve satışlarınızı, ürününüzü ve müşteri performansınızı kapsayan, tümü tek bir kontrol panelinde görüntülenen özelleştirilebilir KPI raporları oluşturabilir.

Temel e-ticaret ölçümlerine ilişkin gerçek zamanlı bilgiler sayesinde büyüme fırsatlarını belirleyebilir, karar verme süreçlerini kolaylaştırabilir ve geliri artırmak için stratejiler ayarlayabilirsiniz.

Çok kanallı satıştan en iyi şekilde yararlanın

Birden fazla kanalda satış yapmak önemli derecede karmaşıklık katar, yoğun kaynak gerektirir ve hepsini yönetmek çeviklik ve esneklik gerektirir.

İyi haber şu ki, aynı çabayı tekrarlamadan tüm kanallarda satış yapmanıza ve tutarlı bir müşteri deneyimi sağlamanıza yardımcı olacak araçlar mevcut.

Güçlü bir sayfa oluşturucu, size tasarım esnekliği sağlayan ve daha iyi e-ticaret deneyimlerinin oluşturulmasını kolaylaştıran bir araçtır; özellikle sahip olduğunuz e-ticaret kanalınız için (en çok kontrole ihtiyacınız olan kanal!).

Çok kanallı markaların çevrimiçi vitrinlerini yönetme ve optimize etme yöntemlerini geliştirmek için Shogun Page Builder Advanced’e yönelmelerine şaşmamak gerek.

Genel olarak, hızlı büyüme yaşayan bir çevrimiçi mağaza olarak gelirinizi artırmanın birçok yolu vardır.

Çok kanallı satış yoluyla çevrimiçi olarak yeni alanlara genişlemek bunun bir yoludur ve son birkaç yılda pazaryerleri ve kanallar sayesinde daha erişilebilir hale geldi.

Bu yüzden kaçırmayın! Bugün burada paylaştığımız en iyi uygulamalardan bazılarını deneyin!

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin