Blog Yazıları Ne Kadar Uzun Olmalı? 2023 Rehberi || V+M Blogu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Blog Yazıları Ne Kadar Uzun Olmalı? 2023 Rehberi || V+M Blogu

Neredeyse profesyonel içerik yazarlarının sayısı kadar “Blog Nasıl Yapılır?” Yazısı vardır. Etkili bir blog yazısı kelime sayısıyla ilgilenmez. Ortalama blog yazısı uzunluğu 300-5000 artı kelimedir. Bu yelpazenin her ucunda harika blog yazıları var.

Valve+Meter olarak, içerik pazarlama yazarlarımızı ve blog oluşturmaya başlayan herkesi, kaç kelime kullandığınızı göz ardı etmeye teşvik ediyoruz. Bunun yerine açık ve öz bir mesaj verme fikrini benimseyin.

Kısa Blog Yazılarının Durumu

Sık sorulan sorular (SSS), haber güncellemeleri, hızlı ipuçları, listeler, alıntılar, görüş yazıları, kişisel hikayeler ve kamu hizmeti duyuruları gibi belirli yanıtlar için daha kısa blog gönderileri yaygındır. İdeal kitlenizin blogunuzun değerini bulması için kısa biçimli içerik tam olmalıdır. Yazarların gönderileri kalıcı bir izlenim yaratabilir ve güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Uzun Biçimli Blog Yazılarının Durumu

Uzun biçimli gönderilerin uzunluğu genellikle 1.500 kelimenin üzerindedir. Bu yaklaşım, ayrıntılı analizleri, kapsamlı kılavuzları veya belirli bir konunun derinlemesine araştırmalarını içerebilir. Uzun biçimli blog gönderilerinin bazı yaygın örnekleri arasında nihai kılavuzlar, vaka çalışmaları, araştırma makaleleri, nasıl yapılır kılavuzları, düşünce liderliği, ürün incelemeleri, kişisel makaleler ve yaşam tarzı kılavuzları yer alır.

Bir blogun ne kadar uzun olması gerektiği sorusu, kelime sayısı hiçbir şey söylemediğinde karmaşık hale gelir. Kötü yapılandırılmış ve amaçsız uzun blog yazıları, kullanıcı deneyimini hayal kırıklığına uğratabilir ve ziyaretçilerin sitenizde vakit geçirmesini engelleyebilir. Dolayısıyla arama sonuçlarında daha iyi görünürlük elde etmek için uzun bir gönderi oluşturmak etkili bir strateji değildir.

Uzun biçimli blog gönderileri, okuyucularınıza belirli bir konuda derinlemesine ve kapsamlı içerik sunarak etkili bir şekilde değer sağlayabilir. Nasıl yapılır blog gönderileri, el işleri, yemek tarifleri ve ev dekorasyon kılavuzlarının tümü ilgi çekici ve alakalı, uzun biçimli içeriklerdir.

Bloglar herhangi bir web sitesinin ayrılmaz bir parçasıdır. İster uzun içerik yazın ister kısa gönderilerde hızlı yanıtlar yazın, hedef kitlenize her zaman yüksek kaliteli, iyi yazılmış, düzenli ve düzenli içerikle değer vermelisiniz. Etkili kullanıldığında blog yazınızın uzunluğu, yapınızdan ve genel mesajınızdan daha az önemlidir.

Konunuzun Blog Uzunluğunu Nasıl Belirleyebileceği

İçerik pazarlaması sürekli olarak harika bir blog yazmaktan bahseder. Arama motoru optimizasyonunda (SEO) gerçek şu ki, yapı ve en iyi teknik uygulamalar, ister kısa biçimli, ister ortalama uzunlukta, ister uzun biçimli epik olsun, blogunuza yardımcı olabilir. Valve+Meter Performans Pazarlama’daki pazarlama uzmanları, organik trafik getirmeyen, yüksek kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin düzenli olarak SEO denetimlerini gerçekleştirir.

Kısacası, Google ideal bir blog yazısı uzunluğunu tanımıyor; arama algoritmaları yapıyı, otoriteyi ve güvenilirliği ödüllendiriyor. Sonunda, konunuzun stratejinize rehberlik etmesine izin verin. Google en iyi uygulamaları tanımıyorsa, ideal blog yazısı uzunluğuyla ilgili ideal takip konuları. Harika bir blog yayınladığınız için web sitenizin trafiği değişmeyecek. Tüm pazarlama faaliyetlerinizde olduğu gibi, ideal hedef kitlenize hitap eden blog gönderileri yazmalı ve arama görünürlüğü kazanmak için güçlü bir blog gönderileri kütüphanesi oluşturmalısınız.

Blog Takvimi Oluşturma

Blog konularını araştırmak ve bunları bir takvimde önceliklendirmek iyi bir fikirdir. Blog yazılarını düzenli aralıklarla yazmaya başlamak için bir zaman planlayabilir veya iyi bir akış içindeyseniz aynı anda birçok blog yazısı yazabilirsiniz. Bunları web sitenizde düzenli aralıklarla yayınlanacak şekilde planlayın.

Tavsiye Edilen:  Doğrudan Posta Pazarlaması 2023'te Hala Etkili mi? || Vana+Sayaç Blogu

Blog yazınızda düzenli kalın. Ayda 2 blog aralıklarla daha uzun blog yazıları yazmak iyidir. Bundan daha fazlasını yazmak istiyorsanız çıldırın, ancak kendinizi tüketmeyin ve dağınık makaleler yazmaya devam etmeyin. Blog takviminiz bir konu kümesi veya merkezi görevi görmeli ve konuşmalıdır. İlk blogunuz için bir ana konu seçin, ardından bu konuya bağlanan bir dizi blog yazısı oluşturun.

Sütun Direği

Bir blog takvimi bir sütun gönderisiyle başlayabilir veya sonuçlanabilir. Basitçe söylemek gerekirse, sütun gönderisi benzer bir konudaki tüm bloglarınızı merkezi blog gönderilerine bağlar. Bunlar genellikle uzun yazılar ve bloglarınızdaki en önemli sayfalardır. Diğer bloglarınızı sütun gönderisine bağlayarak, bu blog için arama görünürlüğü kazanma olasılığınız artar. Sütun gönderisi aynı zamanda çok fazla organik trafik oluşturmayabilecek ancak yine de ideal hedef kitleniz için alakalı ve değerli olan diğer kısa biçimli içerikler için bir dayanak noktası sağlar.

Blogunuzu Yapılandırma

Niyetle yazmaya başladığınızda muhtemelen bazı sütun sayfaları ve uzun gönderiler oluşturacaksınız. Hiç kimse binlerce kelimeyi çeşitlilik olmadan okumak istemez. İçerik ne kadar iyi yazılmış olursa olsun, blog yazılarınızı yapılandırmak için en iyi uygulamalar vardır.

Tüm başarılı blogların yedi anahtarı vardır:

 • Başlıklar
 • Görüntüler
 • Blog Gönderisinin Uzunluğu Neden Önemlidir?
 • İdeal Blog Yazısı Uzunluğu
 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Konu Araştırması
 • Dahili Bağlantı
 • Eski Blog Yazılarını Optimize Etme

Başlıklar

Sitenizdeki her blog ve web sayfası tam bir başlık yapısı kullanmalıdır. Başlıklar içeriği bölümlere ayırmaya benzer. Bu, uzun biçimli blog gönderilerini okumayı daha keyifli hale getirebilir ve okuyucuların aradıkları belirli yanıtları bir blog gönderisinde aramalarına yardımcı olabilir.

Blog yazınızın veya web sayfanızın başlığı her zaman H1 başlığı olmalıdır. Sayfadaki en büyük başlıktır. İçeriğinizi bölümlere ayırırken birkaç H2 başlığı kullanacaksınız ve bölümleri daha da parçalara ayırırsanız H3 veya H4 başlıklarını kullanabilirsiniz.

Başlıklar, arama motorlarının blog yayınınızı anlamasına yardımcı olur ve okuyucuların yayınınıza göz atmasına ve en alakalı ve yararlı bölümlere geri dönmesine olanak tanır. İçeriğiniz iyi organize edildiğinde içeriğinizin okuyucularınızdan geri bağlantı alma olasılığı daha yüksektir.

Bu yapı aynı zamanda Google’da öne çıkan snippet konumları kazanmanıza da yardımcı olabilir.

Görüntüler

Fotoğraflar, illüstrasyonlar, infografikler, teknografik ve diğer görsel hikaye anlatımı, herhangi bir blog gönderisine güçlü eklemelerdir. Kelimeleri görsellerle ayırmak okuyucuların web sitenizle daha uzun süre etkileşim kurmasına yardımcı olur. Ayrıca harika görsellerle verimliliği artırabilirsiniz. Görsel hikaye anlatımının gücünü düşündüğünüzde ideal blog yazısı uzunluğu kısalabilir. Harika bir tablo veya grafik, organik arama motoru görsel sonuçlarında iyi bir sıralamaya yardımcı olabilir. Birçok blog yazısı aramada doğal sonuçları kazanmayı hedeflerken görsel ve video aramalarından kazanabileceğiniz organik trafiği de gözden kaçırmamalısınız.

Blog Gönderisinin Uzunluğu Neden Önemlidir?

Arama motorları, okuyucuların aradıklarıyla eşleşen anahtar kelimeleri arar ve oradan blog önerir. Algoritmalar her zamankinden çok daha karmaşık. Algoritmanın her güncellemesinde Google, insan odaklı içeriğin her zaman ödüllendirileceğini yineliyor. Yazmaya başlamanızın birincil nedeni olarak asla blog yazılarının ne kadar uzun olması gerektiğini sormamalısınız.

Blog gönderiniz alanınızda uzman olduğunuzu göstermelidir. Bloglar yalnızca okuyucuların sorularına yanıt vermez; onların da güvenini kazanmaları gerekiyor. Blog yazılarınızın konuyla alakalı olmasını sağlayın. Daha uzun blog yazıları yazarsanız, bu onların kaliteli yazılar olduğu veya daha üst sıralarda yer alacağı anlamına gelmez. Blog gönderilerinin hedef kitlenizle etkileşime geçmesi gerekir. Tek bir blog gönderisinin uzunluğu önemlidir, ancak web sitenizdeki içeriğin derinliği daha da önemlidir. İlgisiz konularda yazılan veya okuyucuların ilgisini çekmeyen daha uzun blog yazıları, arama motorlarında üst sıralarda yer almayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Seyahat için Blog Yazmak: Yolculuklarınızı Paylaşmak ve Başkalarına İlham Vermek

Mükemmel Blog Yazısı Uzunluğu

Bir blog yazısının ideal uzunluğu özneldir ve konuya, niş ve hedef kitleye bağlı olarak değişebilir. Ancak burada bazı genel yönergeler verilmiştir:

 • 500-750 Kelime: Bu, hızlı bir güncelleme veya haber gönderisi için iyi bir uzunluktur.
 • 1.000-1.500 Kelime: Bu uzunluk çoğu blog yazısı için idealdir çünkü bir konuyu derinlemesine ele almanızı sağlarken aynı zamanda okumayı da kolaylaştırır.
 • 2.000+ Kelime: Bu uzunluk, kapsamlı kılavuzlar, uzun içerik veya araştırmaya dayalı makaleler için idealdir.

Ancak unutmayın, blog yayınınızın ortalama kelime sayısı tek başına sitenize trafik çekmek için yeterli değildir. Birçok uygulama, spesifik konunuzu bölgenizdeki rakiplerle karşılaştırır. Bu yönergelerdeki ortalama kelime sayısı da yararlı olabilir ve blog yazarken deneyim kazanmak için zaman ve kaynak ayırmaya değer olabilir.

Anahtar Kelime Araştırması

Mükemmel blog yazısı amacı, alaka düzeyini ve anahtar kelimeleri birleştirir. Anahtar kelime araştırması, blog gönderinizin en alakalı kelimelerini ve kelime öbeklerini belirlemenize yardımcı olur. Birçok anahtar kelime araştırma aracı, sektörünüzle ve bunların getireceği trafik miktarıyla ilgili yazılacak konuları bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir anahtar kelimenin birçok varyasyonu varsa sayfayı tam olarak optimize etmek için uzun biçimli bir içerik stratejisi kullanmanız gerekebilir. Optimum blog yazısı uzunluğu, belirli bir kelime sayısını birleştirir ve yeterli sayıda alakalı anahtar kelime içerir. Başka bir yöntem, her biri anahtar kelimelerin bir varyasyonunu kullanan bir dizi kısa biçimli blog oluşturmaktır. Blogunuzun stili, konunuz ve anahtar kelime araştırmasında keşfettikleriniz tarafından belirlenmelidir.

Anahtar kelimeleriniz ne kadar spesifik olursa, almayı beklediğiniz trafik de o kadar kaliteli olur. Örneğin, “ideal blog yazısı uzunlukları”, nasıl blog yazılacağından daha spesifik bir anahtar kelime öbeğidir.” Geniş vadeli blog oldukça rekabetçidir ve alakalı olmayan ziyaretçileri çekebilir. Daha spesifik anahtar kelime öbeği, muhtemelen blog stratejisini ve SEO performansını geliştirmek isteyen bireylerden ve işletmelerden oluşan ideal bir kitleyle etkileşime geçecektir.

Konu Araştırması

Çok spesifik anahtar kelime öbekleri üzerine daha uzun blog yazıları yazmak zor bir iş gibi görünebilir. Ancak hedef anahtar kelimenizi belirledikten sonra doğal merakınızın sürecinizi yönlendirmesine izin verebilirsiniz. Örneğin, Google’a “mükemmel blog yazısı uzunluğu” girebilir ve yazma sürecinize rehberlik edecek 4-5 başlığı hızla keşfedebilirsiniz.

Google, ilham kaynağı olabilecek birçok alternatif arama sunar. Ayrıca, taslak oluşturmanıza yardımcı olması için Kişiler Ayrıca Soruyor ve Öne Çıkan Parçacık’ı da kullanabilirsiniz.

Bu fikirleri gelecekteki bloglarda da genişletebilirsiniz. “Liste blog gönderileri için en iyi SEO uygulamaları” ile ilgili bir paragraf veya bölüm, gelecekte kendi başına bir blog haline gelebilir.

Sektörünüzdeki diğer şirketlerin ve web sitelerinin rekabetçi bir analizini yapmak, blog konularını seçmenin harika bir yoludur. Bu size yalnızca alanınızda ne tür gönderilerin sıralandığı konusunda iyi bir fikir vermekle kalmayacak, aynı zamanda yaratıcı enerjinin akmasını sağlayacak ve blog gönderilerinize uygulayabileceğiniz güçlü fikirler ve anahtar kelimeler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Dahili Bağlantı

Web sitenize yüksek hacimde organik trafik kazandırmak için ideal blog yazısı uzunluğunu karşılamak yeterli değildir; ayrıca dahili bağlantıları da eklemelisiniz. Bu, blog içerik takviminizin önemli bir bileşenidir. Dahili bağlantı, bir blog yazısından diğerine otorite ve güvenilirliğin aktarılmasına yardımcı olur. Arama motorları dahili bağlantıları web sitenizin yapısındaki ilişkiler olarak görür. Birkaç kısa biçimli blog bir uzun biçimli blogu işaret ettiğinde, Google bunun konu kümesi içindeki en önemli blog olduğunu anlar.

Tavsiye Edilen:  Ücretsiz SEO Analizini Tercih Etmek Ne Kadar Akıllıdır?

Güçlü bir alt sayfa ve blog gönderileri ağı, sütun sayfalarınızın öne çıkmasına yardımcı olur. Bir sütun sayfası, benzersiz marka mesajınızı ve harekete geçirici mesajları içerir ve ziyaretçilerin doğrudan sizinle iletişime geçmesini sağlar. Daha kısa bloglar daha popüler anahtar kelimeler içerse de dahili bağlantı, öne çıkan sayfalarınızın markalı içeriğinizin arama görünürlüğünü artırmasına yardımcı olabilir.

Web sitenizi bir ev olarak düşünün. Evinizin çatısı web sitenizin ana sayfasıdır. Duvarlar hizmet veya sütun sayfalarınızdır. Web sitenizi desteklerler ve insanlara ne olduğunuzu anlamalarını sağlarlar. Ancak her binanın destek sağlamak için güçlü bir temele ihtiyacı vardır ve blog yazıları bu temeldir. Temeliniz ne kadar sağlam olursa, duvarlarınız ve çatınız da o kadar sağlam olur. Dahili bağlantı web sitenizin bütünlüğünü koruyacaktır.

Blog Yazılarını Yeni İçerikle Optimize Etme

2014’teki ideal blog yazısı biraz modası geçmiş olabilir. Bir web sitesinin güzelliği her zaman değiştirilebilmesidir. Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak, güncelliğini kaybetmiş bir blogun yeni bilgilerle, daha iyi grafiklerle yeniden canlandırılması gerektiğini keşfedebilir ve belki de bu tarihi başlıktan çıkarabilirsiniz.

Asla bir web sitesi oluşturup sonra onu el değmeden bırakmamalısınız. Arama motorları yeni içeriğin güncellendiğini ve değiştirildiğini görmekten hoşlanır. Blog uzunluğunu artırmak, daha iyi anahtar kelimeleri hedeflemek veya başlıklar ve bağlantılar eklemek için web sitenizdeki mevcut içeriği değiştirdiğinizde buna arama motoru optimizasyonu denir. Arama motorlarının içeriğinizin dizine eklenmesi gerektiğini anlaması için bir revizyon tarihi eklediğinizden emin olun.

Mevcut blog yayınlarınızı okuyun ve blog yayınınızın o anahtar kelime için organik arama trafiğini sağlayıp sağlamadığını görmek için bazı anahtar kelime araştırmaları yapın. Değilse, belki de hedef kitlenizi bulmak için daha iyi bir anahtar kelime vardır. Ayrıca, o konuyla ilgili blog gönderilerinin başka hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmek amacıyla internette arama yapmak için Surfer gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Doğal merakınızı tekrar kullanın. Bu blogu okurken aklınıza gelen ve cevaplanmayan sorular mı var? Onları genişletin.

Blog yazısı optimizasyonunun diğer önemli yönleri arasında dahili ve harici bağlantıların eklenmesi, ilgili görsellerin ve videoların eklenmesi ve yararlı bir meta açıklamasının eklenmesi yer alır.

İçerik Pazarlama Hizmetleri için Valve+Meter ile iletişime geçin

Her işletmenin her hafta uzun bir blog yazısı yazmaya vakti yoktur. Valve+Meter Performans Pazarlamanın devreye girdiği yer burasıdır. Anahtar kelime araştırmasında deneyimli ve web sitenize gelen trafiği organik olarak artırmanıza yardımcı olmak için yeni ve eski bloglarınızın ortalama blog yazısı uzunluğuna ulaşmasını sağlayabilecek özel bir blog yazarları ekibimiz var. Arama motoru sıralamanızı iyileştirecek kaliteli blog yazma hizmetleri için Valve+Meter ile konuşun.

Revize 21.05.2023