Blogger Bloglarına özel JavaScript dosyaları eklemek için en iyi uygulama – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Blogger Bloglarına özel JavaScript dosyaları eklemek için en iyi uygulama – Showeblogin

Size daha önce de söylediğim gibi, her Pazar Showeblogin canlı ziyaretçileri tarafından sorulan birçok sorudan ilgili bir soru alıyorum ve bunu tüm okuyucularımla tartışıyorum. Bugün, blogger blogunuzun hızını ve arama motoru optimizasyonunu etkileyebilecek çok önemli bir konuyu ele alacağım.

Ziyaretçilerimden birinin sorduğu sorunun özeti şu:

“Merhaba Suresh, Kaliforniya’dan (ABD) geliyorum ve sitenizin düzenli bir kullanıcısıyım. Bugün size şu anda karşı karşıya olduğum çok temel bir sorunu soruyorum. Bu yüzden lütfen hemen bana yardım edin. Aslında blog hızımı Google üzerinden test ediyordum. Sayfa Hızı Bilgileri ve birçok hata buldu. Öneri özeti altında [Should fix]Şu mesajı aldım:

Ekranın üst kısmındaki içerikte oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS’yi ortadan kaldırın
Sayfanızda 9 engelleyici komut dosyası kaynağı ve 4 engelleyici CSS kaynağı var. Bu, sayfanızın oluşturulmasında gecikmeye neden olur.

Neyse ki, o sırada çevrimiçiydim ve 7 dakika içinde ona yardım edebildim. İlk olarak, ona CSS kodlarını blogger şablonuna düzgün bir şekilde eklemesi için bağlantıyı gönderiyorum ve ardından gerisini daha fazla konuşma yoluyla tavsiye ediyorum. Gelen kutumda JavaScript ile ilgili birçok başka sorgu var ve burada bunları hepiniz için kısaca açıklamaya çalışıyorum.

İnternette herhangi bir web sayfası oluşturmak için en önemli üç dil vardır, yani. HTML, JavaScript ve CSS. JavaScript, web tarayıcısıyla eşzamansız (yani diğer işlemlerden bağımsız olarak) iletişim kurabilen, en sık kullanılan istemci tarafı programlama dillerinden biridir.

BlogSpot.com blogger blog kullanıyorsanız, JavaScript kodlarını eklemek için birçok seçeneğiniz vardır. Bu, onu nerede oluşturmak istediğinize ve bu JavaScript dosyalarını veya kodlarını hangi amaçla kullandığınıza bağlıdır.

Tavsiye Edilen:  ABD İşletme Finansmanı Flying V Group Dijital Pazarlama ile İmzaladı

1) JavaScript kodlarını Blogger blog Şablonuna doğru şekilde ekleyin

Blogunuzun HTML düzenleyicisine herhangi bir JavaScript kodu eklemek çok zordur. Blogger şablonuna JavaScript kodları eklemek için şu adımları izleyin:

Aşama 1: Blogger.com’a giriş yapın ve blogunuzun kontrol panelini ziyaret edin.
Adım 2: Şimdi, sol kenar çubuğundan şablon menüsüne tıklayın.
Aşama 3: Şablon penceresinden, HTML’yi Düzenle’ye tıklayın.
Adım-4: Son olarak, JavaScript kodlarının nereye eklenmesi gerektiğine karar vermelisiniz. Çoğu durumda, JavaScript kodları etiketi içine eklendiğinde sorunsuz çalışır.

Ancak, kişisel olarak size tavsiyem, kodlarınızı herhangi bir üçüncü tarafın söylediği gibi değil, gerekli olacak yere yapıştırın. Demek istediğim, bazı kodlar yalnızca belirli bir statik sayfa için kullanışlıdır ve bu nedenle blogger şablonunda yer almamalıdır. Blogunuzun hızını artırmak ve gereksiz engelleyici komut dosyası kaynaklarının oluşturulmasını önlemek için, kodu söz konusu statik sayfanın kendisinin HTML düzenleyicisine yapıştırmalısınız.

Benzer şekilde, makale/yazı sayfaları için herhangi bir JavaScript kodu gerekliyse, kod kodlarını koşullu etiketin içine aşağıda gösterildiği gibi ekleyebilir ve tüm kodları etiketinin hemen üstüne/kapatmadan önce yapıştırabilirsiniz.

Yazı sayfası için JavaScript’inizi Buraya Yapıştırın

Yukarıdaki koşullu etiket, komut dosyasını yalnızca blog gönderileri sayfalarınız için yüklemenize yardımcı olacaktır ve bu nedenle ana sayfa, etiket/dizin sayfası ve statik sayfa vb. diğer sayfalar hızlı olacaktır. Buna göre, gereksinimlere göre JavaScript kodlarınızı oluşturmak için bu koşullu etiketleri uygulayabilirsiniz.

Genelde aldığım sorguların çoğu, AdSense Birim kodlarını blogger şablonuna yerleştirmekle ilgili. Bu nedenle, AdSense kodlarını eklerken hata alıyorsanız, lütfen AdSense Reklam kodunu blog’a ekleme ve oluşturmayla ilgili ayrı eğitimleri okuyun.

Blogger şablonunuzu kaydederken görebileceğiniz başka bir hata mesajı daha var:

XML’i ayrıştırma hatası, satır 646, sütun 15: “script” öğe türüyle ilişkili “async” öznitelik adının ardından ‘ = ‘ karakteri gelmelidir.

VEYA

XML ayrıştırma hatası, satır 2119, sütun 3: “script” öğe türü, eşleşen “” bitiş etiketi ile sonlandırılmalıdır.

Kodlarla ilgili hatalarınızın çoğunu çözebilecek Kodlama ve Kod Çözme kodları için ücretsiz çevrimiçi aracımı şiddetle tavsiye ederim. Ancak yine sorunla karşılaşırsanız, lütfen şu yönergeleri deneyin:

Tavsiye Edilen:  2023 İçin En İyi 9 Bağlı Kuruluş Pazarlama Stratejisi

Üçüncü taraf JavaScript kodları kullanıyorsanız, tüm kodları doğru şekilde kopyaladığınızdan emin olun. Çoğu durumda açılış bitiş etiketini veya her ikisini de kaçırdıklarını gördüm. Bunun sonucunda tüm kodlarınız canlı web sayfasında görünecek ve düzgün çalışmayacaktır.

Bazen betiklerde ve işaretleri (&), küçüktür (<) veya büyüktür (>) işareti, tek tırnak (‘) ve çift tırnak (“) kullanırız ve bu, – gibi hatalara neden olur.

XML ayrıştırma hatası, satır 1681, sütun 18: Öğelerin içeriği, iyi biçimlendirilmiş karakter verilerinden veya biçimlendirmeden oluşmalıdır.

Örneğin, aşağıdaki sahte JavaScript kodlarına bakın:

Yukarıdaki kodlarda, hata mesajıyla sonuçlanan ("<") içeren son satırı fark edebilirsiniz. Şimdi, bu JavaScript kodlarına yorum içeren CDATA işaretleyicileri yerleştiriyoruz ve blogger HTML belgeleri için iyi çalışıyor.

Böylece // etiketinin kapanmasından hemen önce/üstünde. Bu nedenle, bu standart çerçeve içinde herhangi bir üçüncü taraf (blogger hariç tüm web siteleri veya bloglar) JavaScript kodları kullanmalısınız.

Harici JavaScript dosyanız varsa, blogger blog şablonunuzun HTML düzenleyicisinde etiketini bulun ve aşağıdaki standart biçimi kullanarak bu dosyayı etiketinin hemen üstüne yapıştırın: