Bombalamayı İnceleyin: Çevrimiçi İtibarınızı Kurtarmak İçin 5 İpucu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bombalamayı İnceleyin: Çevrimiçi İtibarınızı Kurtarmak İçin 5 İpucu

Çevrimiçi inceleme siteleri, doğrudan müşterilerinden haber almak isteyen işletmeler için harika bir güvenilirlik ve geri bildirim kaynağı olabilir. Bununla birlikte, günümüzün sosyal medya çağında, birçok kişi, gerçekten olumsuz bir deneyim yaşasalar da yaşamasalar da çevrimiçi olarak işletmelere, çalışanlara veya ürünlere seslenmek için sosyal medyaya yöneliyor. Bu kötü tanıtım viral olabilir ve bahsedilen işletmelere hızla bir inceleme bombalama saldırısına dönüşebilir.

Son yıllarda, inceleme bombardımanının bir sınırı olmadığını gördük. Marvel’s gibi medyadan Ebediler ile yerel restoranlarinceleme bombalamasına karşı hiçbir şey güvenli görünmüyor.

Yorum Bombalama Nedir?

Bir inceleme bombası bir internet fenomeni Bazen trol olarak adlandırılan büyük bir grup bireyin işletmelerin, medyanın veya bireylerin puanlarını düşürmek amacıyla derecelendirme sitelerinde kasıtlı olarak olumsuz yorumlar bıraktığı yer. Bu olumsuz yorumlar genellikle yanlış bilgi veya yanlış bilgi içerir ve inceledikleri varlıkla kişisel bir deneyimi olmayan kullanıcılardan gelir.

İnceleme Bombalaması İşletmelere Gerçekten Zarar Veriyor mu?

Bazılarına göre, birkaç sahte veya abartılı olumsuz yorum önemli bir şey gibi gelmeyebilir. Bununla birlikte, günümüzün dijital çağında, çevrimiçi incelemeler bir işletmeyi geliştirebilir veya bozabilir ve bir tüketicinin bu işle ilgilenmek isteyip istemediğine karar vermede belirleyici bir faktör olabilir. Standart bir inceleme bombalamasında, özellikle sosyal medya tarafından güçlendirildiğinde, aynı anda binlerce olmasa da yüzlerce olumsuz yorum yağabilir. Bu, incelemeler yanlış olsa bile bir işletmenin çevrimiçi puanlarını kolayca düşürebilir ve bir bütün olarak çevrimiçi itibarını olumsuz etkileyebilir.

Sosyal Medya Uygulamaları Nasıl Olabilir? TikTok Yorum Bombalamayı Büyütmek mi?

Görünüşe göre sosyal medyada neredeyse her gün yeni bir viral video veya paylaşım var. Bazen bu virallik, içerik oluşturucunun zaten büyük bir takipçi kitlesine sahip olmasından kaynaklanır, ancak diğer zamanlarda bir video o kadar öfkelendirebilir, kutuplaştırabilir veya düpedüz inanılmaz olabilir ki, izleyiciler videoyu çılgın bir yangın gibi paylaşır. Çok sayıda görüşle birlikte çok sayıda yorum gelir ve hem bilgilerin hem de yanlış bilgilerin çok hızlı bir şekilde paylaşılmasına olanak tanır. Bir inceleme bombalamasına yol açabilecek bir kartopu etkisi yaratmak için bir mağaza konumu, bir çalışanın tam adı veya bir telefon numarası bırakmak için yalnızca bir yorum yeterlidir.

Tavsiye Edilen:  Şirket Kurmak: Girişimciler İçin Adım Adım Kılavuz

ORM müşterilerimizden biri bunu geçen yıl ilk elden yaşadı. Bir TikTok yaratıcısı, iş yerinde sahtekar bir müşterinin videosunu yayınladı ve video hızla viral oldu. Yorumlarda birisi yanlış bir şekilde söz konusu kişinin müşterimiz için çalıştığını belirtti ve diğer kullanıcıların müşterimize kötü yorumlar bırakması gerektiğini ima etti. Çoğu sosyal medya platformunun yorum bölümlerinde tipik olarak olduğu gibi, TikTok, doğruluk kontrolünün yaygın olarak gerçekleştiği bir çevrimiçi ortam olarak bilinmemektedir.

Diğer kullanıcılar, müşterimizin adını gördüklerinde, negatif puanlar bırakmak için Google’a, Yelp’e ve diğer inceleme sitelerine koştular. Neyse ki, inceleme bombalaması kontrolden çıkmadan müşterimiz bunu dikkatimize sundu ve hem saldırıyı durdurmak hem de yanlış bilgileri herkesin önünde düzeltmek için olay yerinde harekete geçebildik. Ayrıca, videodaki kişinin aslında müşterimizin şirketi için çalışmamasına da yardımcı oldu, bu nedenle yanlış incelemeleri kaldırmak daha da kolaydı.

İnceleme Siteleri İnceleme Bombalamasına İzin Veriyor mu?

İncelemeler yanlış, nefret dolu veya başka bir şekilde doğaları gereği gerçek dışı olduğundan, inceleme bombardımanı genellikle en popüler inceleme sitelerinin yönergelerini ihlal eder. İnceleme bombalama saldırılarıyla mücadele etmek için en popüler inceleme sitelerinde hangi politikaların yürürlükte olduğunu görelim.

Google

Buna göre Google, inceleme politikaları, işletmelerin COVID-19 protokollerini eleştiren incelemelerde artış gördükten sonra işletmeleri daha iyi korumak için güncellendi. Google, yeni bir politika uygulandığında “hem operatörlerimiz hem de makine öğrenimi algoritmaları için eğitim materyaline dönüştüğünü” belirtti. Eğitimde bile, algoritmalar her incelemeyi bir inceleme bombalı saldırısından her zaman işaretleyemez, bu nedenle nasıl yapılacağını öğrenmek önemlidir. yönet ve raporla Google yorumları da cabası.

Havlama

Yelp, kendi inceleme politikalarını güncelleyerek Google’ın izinden gitti. Yelp belirtti moderatörlerinin, bir işletmenin sayfasına kısa bir süre içinde çok sayıda yorum düştüğünde bunu bildirecek bir sistemi olduğunu. “Gerekirse, moderatör ekibimiz konuyu araştıracak ve işletme incelemeleri üzerine bir uyarı yerleştirdiğimiz için gönderi gönderme özelliğini geçici olarak devre dışı bırakabilir.” Yelp ayrıca, gelen incelemeler normal oranlarına döndükten sonra inceleme sayfasını “temizlemek” için çaba gösterecek ve sayfada yalnızca doğru ve gerçek müşteri deneyimlerini korumayı amaçlayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Videolarınızın hızını nasıl değiştirirsiniz: Adım adım eğitim

Facebook

Facebook’un inceleme bombardımanını önlemek için belirli bir politikası yok gibi görünüyor, ancak şu seçeneği sunuyorlar: incelemeleri devre dışı bırak ve tavsiyeler. Ayrıca inceleme bombalama saldırısından tüm incelemeleri toplayabilir ve rapor ihlal ettikleri için Facebook yönergeleri.

Yardım! İşletmem İnceleme Bombasına Uğruyor – Ne Yapabilirim?

Her şey yanıyormuş gibi gelse de sakinleşmek ve durumu analiz etmek için bir dakikanızı ayırmanız önemlidir. İlk olarak, aşağıdakileri tanımlamaya çalışın:

  • Olumsuz yorumlar hangi sitelerden geliyor?
  • İncelemelerde hedef alınan belirli bir yer veya kişi var mı?
  • Hangi çalışanlar veya yöneticiler, hedeflenen inceleme siteleri için giriş bilgilerine sahiptir?

Bu bilgileri topladıktan sonra, çevrimiçi itibarınızı korumak için şu beş ipucunu izleyin:

  1. Yeni incelemelerin gelmesini önleyin. Facebook gibi bazı inceleme sitelerinde şu seçenek bulunur: geçici olarak devre dışı bırak incelemeler. Başka sosyal medya hesaplarınız varsa, bunları da isteyebilirsiniz. yorumları devre dışı bırak Ve doğrudan mesajlar bu sayfaların da bombalanmasını önlemek için. Aşırı durumlarda, geçici olarak gerekli bulabilirsiniz. özel sosyal profilleriniz hep birlikte.
  2. İnceleme bombasının aslında işletmeniz için tasarlandığını doğrulayın. ORM istemcimizde olduğu gibi, kullanıcılar yanlış bir şekilde hedefledikleri kişinin müşterimiz için çalıştığını belirttiler ve bu nedenle müşterimiz haksız yere saldırıya uğradı. Yanlış bilgi çevrimiçi ortamda hızla yayılabilir, bu nedenle inceleme bombasının arkasındaki mantığı ve hatta bunun size veya işletmenize yönelik olup olmadığını anlamanız önemlidir. Kullanıcılar genellikle belirli bir çalışanı, konumu adlandıracağından veya videoda ya da gönderide gerçekleştiğini gördükleri bir olayı açıklayacağından, genellikle sorunun ne olduğunu incelemelerin kendisine dayanarak anlayabilirsiniz.
  3. Sorunu ele alan bir genel açıklama yapın (eğer uygunsa). Her inceleme bombalaması için her zaman uygun veya gerekli olmadığından, kamuya açıklama yapılıp yapılmayacağına duruma göre karar verilmelidir. İşletmeniz için bir kamu açıklaması yapmanın doğru olduğuna karar verirseniz, iyi düşünülmüş ve kasıtlı olarak ifade edilmiş bir açıklama oluşturmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. İfadenin size karşı kullanılma riskinin her zaman olduğunun farkında olun. ORM müşterimiz söz konusu olduğunda, TikTok’taki kişinin şu anda şirket için çalışmadığını belirten bir kamu açıklaması yapmak mantıklıydı. Müvekkilimiz ayrıca kişinin videodaki davranışını da alenen kınamayı gerekli görmüştür.
  4. Gözden geçirenlerin meydana gelen kişi veya olay hakkında nasıl yazdıklarını not edin. TikTok ve diğer sosyal medya uygulamaları daha genç bir kitleye sahip olma eğilimindedir, bu nedenle hangi incelemelerin yorum bombardımanının bir parçası olduğunu ve hangilerinin gerçek olduğunu belirlemek kolay olabilir. Müşterimizin inceleme bombalama olayıyla ilgili incelemelerden bazıları, “buraya TikTok videosundan geldiklerini” bile belirtti. Bunun gibi ifadeler, olumsuzlukları ortadan kaldırma girişimi söz konusu olduğunda çok yararlı olacaktır, bu yüzden bunlara dikkat edin.
  5. İnceleme bombalamasından gelen incelemeleri belirlemeye ve işaretlemeye başlamak için bir ekip toplayın. Bu ekip, hedeflenen inceleme sitesinde hesabı olan güvenilir çalışanlardan, arkadaşlardan veya aile üyelerinden oluşabilir. Ekibinizin işaretlemesi gereken negatifler listesini daraltmaya yardımcı olmak için inceleme bombardımanının başladığı tarih ve saati belirtmek isteyeceksiniz. Çalışanlardan bu görevi üstlenmelerini istemek söz konusu olduğunda yine de uygun yönergeleri izlemeniz gerekecektir (yani, çalışanlar işaretlemeye katılmamayı seçerlerse iş güvenlikleri konusunda kendilerini zorunlu hissetmemeli veya korkmamalıdır). Aynı şekilde, itibarınızı da olumsuz etkileyebileceğinden, arkadaşlarınıza veya ailenize bir yorumu işaretlemeleri için teşvik teklif etmeyin.
Tavsiye Edilen:  2023'te müşteri adayı oluşturmak için web sitesi dönüşüm optimizasyonuna nasıl yaklaşılır?

Aktif bir inceleme bombası saldırısı altında, yanlış bir hamle yapmak çevrimiçi itibarınızı olumsuz etkileyebilir, bu nedenle işletmeniz için bir bütün olarak neyin en iyi olacağına karar vermek için her bir öneriyi dikkatlice değerlendirmek isteyeceksiniz.

Çevrimiçi İtibarınız İçin Yardıma mı ihtiyacınız var?

Çevrimiçi itibar yönetimi, inceleme sitelerinizi optimize etmenize, yeni incelemeler toplamanıza ve size gelecekteki bombalı inceleme saldırılarına karşı savaşmanız için araçlar sağlamanıza yardımcı olabilir. İşletmeniz için çevrimiçi itibar yönetiminin neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bugün başlamak için Go Fish Digital ile iletişime geçin!