Bot nedir? Anlamı, Çeşitleri ve Örnekleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Bot nedir? Anlamı, Çeşitleri ve Örnekleri

Bu blogda tartışacağımız konulara bir göz atalım:

Yeni başlayanlar için Siber Güvenlik Tam Kursu hakkındaki video eğitimimizi izleyin:

Bot – Anlamı ve Tanımı

Bot, ‘robot’un kısaltmasıdır. Bot, internet üzerinden tekrarlanan ve önceden tanımlanmış görevleri gerçekleştirmeye yardımcı olan otomatik bir yazılım programıdır. Botlar bu görevleri insanlardan çok daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedir.

Botlar kuruluşunuza fayda sağlayabilir ancak size zarar da verebilirler. Bir bot sisteminize bir kez girdiğinde, onlardan kurtulmak oldukça zordur. Bununla birlikte, botun kendisini tespit etmek daha büyük bir sorundur. Çünkü botlar, etkilenen bilgisayarın gölgesinde saklanma yeteneğine sahiptir.

Bilgisayar Botları ve İnternet Botları

Bilgisayar Botları ve İnternet Botları dijital ortamda iyi amaçlarla kullanılabileceği gibi kötü amaçlarla da kullanılabilen araçlardır.

Botlar, işletmelerin yararına bilgi toplamada kullanışlıdır. Anlık mesajlaşma, anında aktarma sohbeti veya çeşitli diğer web arayüzleri ile otomatik etkileşim gibi günümüz iş dünyasındaki entegre yapay zeka, bot kullanımının sonucudur. Dinamik web sitelerinin fütüristik fikri, botlar sayesinde mümkün oldu.

Botlar ayrıca parola toplamak, tuş vuruşlarını günlüğe kaydetmek, finansal bilgiler elde etmek, spam iletmek, paketleri yakalamak ve analiz etmek, DoS saldırıları başlatmak, virüs bulaşmış bilgisayarda arka kapıları açmak ve solucanlar ve virüsler tarafından açılan arka kapılardan yararlanmak gibi kötü amaçlı amaçlar için de kullanılır.

Bot Türleri

Birkaç tür internet botu vardır ve aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

Chatbot’lar

Chatbotlar ağırlıklı olarak işletmelerde müşteri hizmetleri amacıyla kullanılmaktadır. Chatbot’lar sınırlamalarla gelebilir. Çünkü chatbot’lar sürekli girdiye ihtiyaç duyan bot türleridir ve iş akışı sırasında bot bilgisayar programının insanların nasıl etkileşim kurduğunu anlaması zaman alır. Ancak, bu tür bir bot teknolojisinin eğitiminde gerçekten yardımcı olan birkaç teknoloji vardır.

Örümcek Botlar

Örümcek botlar, botun “sürünme” işlevi için kullanılır. Botun tarama kapasitesi, web içeriğini indekslemek ve almak için web’i taramak üzere köprüleri takip etmek için kullanılır. Bu bot türü, alınan içeriklerin işlenmesini sağlamak için görüntüleri, HTML, CSS ve JavaScript’i indirmek için çok kullanışlıdır.

Kazıyıcı Botlar

Kazıyıcı botlar, örümcek botlara benzer. Kazıyıcı botlar, web sayfalarından veri okumada çok kullanışlıdır. Bu botun işlevselliği, veri toplamada kullanışlıdır.

Video Botları

Video botları öncelikle video oyunlarında kullanılır. Bu tür video botları, karakterleri geliştirerek genel oyun deneyiminizi artırır. Video botlarının varlığıyla, karakter daha canlı görünürdü.

Tavsiye Edilen:  Üretim İşletmeniz İçin LinkedIn Potansiyel Müşteri Yaratma Reklamları Nasıl Oluşturulur, Yönetilir ve Optimize Edilir?

Botları İndir

İndirme botları, çift kenarlı bot olarak da bilinir. Çünkü bir yandan bot, geliştiricilerin uygulamalarının indirme sayılarını artırmalarına yardımcı olacaktır. Öte yandan, indirme botları DoS saldırıları için bir üreme alanı olabilir. Genel olarak, yazılımların veya uygulamaların akıllı telefonlara otomatik olarak indirilmesine neden olan otomatik komut dizilerine topluca indirme botları denir.

Sosyal Medya Botları

Dünya nüfusunun çoğunluğunun çeşitli sosyal medya platformlarında hesabı bulunmaktadır. Sosyal medya botları, platformdaki çeşitli eylemleri kolaylaştırır. Bot, hesapların oluşturulmasını sağlayarak, hesapların takipçi tabanını artırır. Sosyal medya botları, halkın duyarlılığını etkilemek ve belirli bir düşünce çizgisini savunmak için popüler olarak kullanılmaktadır.

Bir botun ne olduğunu anlamanın bir uzantısı olarak bot türleri, botların karmaşık ve yararlı doğasını anlamanıza yardımcı olabilirdi. Artık botların çeşitli avantaj ve dezavantajlarını anlamanın zamanı geldi.

Botların Avantajları

 • Botların doğru uygulanması ile müşteri kitlenizi net bir şekilde anlayabilirsiniz. Şu anda işletmeler, müşterilerden gelen geri bildirimler, müşterilerden işle ilgili sık sorulan sorular vb. gibi müşterilerin çeşitli yönlerini bilmek için etkileşimli botlar (konuşma botları olarak bilinir) uyguluyor. konuşma akışı. Kişiselleştirilmiş öneri dostça bir tonda geldiğinden, satın alma yüzdesi birkaç yüzde artacaktır.
 • Müşteriler web sitenizi günün/gecenin herhangi bir saatinde kontrol edebilir. Yoğun müşteri yanıtı nedeniyle, müşteri hizmetleri yöneticinizin yanıt vermesi biraz zaman alabilir. Birçok pazarlama araştırmasında işletmelerin geç yanıt vermeleri nedeniyle müşteri kaybettikleri söylenmektedir. Yanıt boşluğunu doldurmak için bir AI botu uygulanabilir. Bot, müşteri hizmetleri yöneticiniz sohbeti devralana kadar müşterinizi bilgilendirecek ve eğlendirecektir.
 • Birkaç işletmenin müşteri hizmetleri departmanında eksiksiz bir yapay zeka botu uygulamaya başladığını not etmek önemlidir. Bu, artık zorunlu olarak uzmanlığını gerektiren diğer görevlere odaklanabilen müşteri hizmetleri yöneticisinin üretkenliğini de artırır.

Botların Dezavantajları

 • Bir botun en büyük dezavantajlarından biri, müşterileriniz için “insan dokunuşu” deneyimi olmayacak olmasıdır. Örneğin, müşterileriniz bot sistemine hiçbir bilgi beslenmeyen yeni bir soru sorarsa, yanıt tuhaf olur.
 • Bot sistemlerinin kurulması ve uygulanması çok zaman alır. Söylemeye gerek yok, bot sistemi ne kadar gelişmişse, o kadar pahalı olur.
 • Bot sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için bot sisteminin düzgün bir şekilde bakımı yapılmalıdır.
 • Botlar, kötü amaçlı ve spam içerik için kullanılabilir.
Tavsiye Edilen:  Longtail Anahtar Kelimeler Nedir ve 2023'te Nasıl Kullanılır?

Botnet nedir?

Botnet, ‘robot ağı’nın kısaltmasıdır. Tek bir bottan veya ‘bot-herder’ adı verilen saldıran bir taraftan etkilenen bilgisayarlardan oluşan bir ağdır. Bot çobanı, ağdaki tüm botları kontrol eder. Bot çobanı, botnet’teki tüm bilgisayarlara eylemleri aynı anda gerçekleştirmeleri için komut verebilir. Bot ağları, milyonlarca bot içerebilir ve saldırganın büyük ölçekte suç faaliyetleri yürütmesine olanak tanır.

Yaygın Bot Saldırıları

Öncelikle, bot saldırıları bilgisayar korsanları tarafından başlatılır. Başlangıçta, bilgisayar korsanı cihazınıza kötü amaçlı yazılım gönderir. Kötü amaçlı yazılım “zombi cihazlar” oluşturur. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar genellikle web indirmeleri, yararlanma kitleri, açılır reklamlar ve e-posta ekleri gibi teknikler aracılığıyla oluşturulur.

Bir sonraki adımda, “zombi cihazı”, diğer adıyla etkilenen cihaz, Komuta ve Kontrol (C&C) sunucusuna bağlanır. Bu, daha spesifik olarak, merkezileştirilmiş botnet tipi bot saldırısı için geçerlidir. Öte yandan, P2P botnet tipi bot saldırısında zombi cihazlar diğer virüs bulaşmış cihazlarla bağlantılıdır.

Kurulan bağlantıya bağlı olarak bot, kötü amaçlı faaliyetlerin kurulmasıyla ilerler.

Genel olarak iki tür saldırı vardır. Yani, merkezi ve P2P modeli. Bahsedilen bot türü kullanılarak çeşitli saldırı türleri oluşturulur. Buna kimlik avı, DDoS saldırısı, gözetleme, tuğla oluşturma ve spam robotları dahildir.

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, belirli bir bağlantıyı tıklamanız için duygusal olarak yönlendirileceğiniz bir tür bot saldırısıdır. Bu tür saldırılar genellikle e-posta yoluyla gerçekleşir.

DDoS Saldırısı

DDoS saldırısı, ağınızın/cihazınızın işlevselliğini bozmak için yoğun ağ trafiği oluşturan bir bot saldırısı türüdür.

Spam botu

Spambot, bilgilerinizin botlar tarafından toplandığı ve bu tür edinilmiş hesaplar üzerinden spam mesajların gönderildiği bir bot saldırısı türüdür. Örneğin, e-posta kimliğiniz sosyal medya platformlarınızdan alınır. E-posta kimliği kullanılarak, yeni hesaplar oluşturulur (kişiliğinizle ilgili veya ilgisiz) ve istenmeyen mesajlar bu hesaplar aracılığıyla gönderilir.

gözetleme

Gözetleme, ağ trafiğinizi izleyen ve HTTP trafiğine kötü amaçlı kodlar ekleyen bir bot saldırısı türüdür. Bazen kimlik bilgileri de çalınır. Bu bot saldırısı aracılığıyla, bilgisayar korsanı esasen “gözetleme” yapar ve bir önbellek zehirlenmesi saldırısı, yanlış yazılan etki alanlarını kaydetme olasılığı vb. için en iyi hedefleri kontrol eder.

tuğlalama

Bu saldırı, temel yazılımları IoT’den silerek sisteminizin güvenliğini zayıflatarak başlatılır. Bu çok seviyeli bir saldırıdır ve bot saldırısının izini sürmek oldukça zahmetlidir. Saldırı bir ağdan/cihazdan diğerine taşındığından birincil saldırının izini sürmek oldukça zordur.

Tavsiye Edilen:  Generowanie treści AI: przewodnik dla początkujących

Aşağıdaki bölümde, bir bot saldırısını tanımlamanın çeşitli yollarını anlayacaksınız.

Bot Tespiti

Bilgisayarınızın bir botnet’in parçası olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır:

 • Bilgisayarınız çökmeye devam ediyor ve bir sebep belirleyemiyorsunuz.
 • Yüklü uygulamalar aniden garip davranmaya başladı. Rastgele çökerler veya başlarlar.
 • Programlar yavaş yavaş başlıyor.
 • Sisteminizin kapanması uzun sürüyor veya tamamen kapanmıyor.
 • İnternet hızınız gerçekten yavaşladı.
 • Tarayıcı artık hiç yüklemediğiniz bileşenlere sahiptir.
 • Windows Görev Yöneticisi’ndeki program adları şifrelidir.
 • Ayarları değiştiremezsiniz.
 • Web tarayıcısı kapalı olmasına rağmen rastgele açılır pencereler ve reklamlar görünüyor.
 • Sistemde hiçbir şey yapmadığınız zamanlarda bile sistem fanı çok çalışıyor.
 • Kişileriniz sizden hiç göndermediğiniz postalar alıyor.
 • İşletim sisteminiz için herhangi bir güncelleme indiremezsiniz.

Bilgisayarınızı Botlardan Koruma

Bot saldırılarını engelleyerek büyük bir mali harcamanın önüne geçiyorsunuz. Ağınızı/sunucunuzu bot saldırılarına karşı aşağıdaki şekillerde koruyabilirsiniz:

 • Siber güvenlik mekanizmanızı güncel ve güncel tutun. Bot saldırıları, sisteminizdeki güvenlik açıklarını besler. Güncelleme aracılığıyla, böyle bir açık güvenlik açığı olmadığından emin olun.
 • Bot saldırılarını uzak tutmak için en iyi siber güvenlik sistemlerine yatırım yapın. Daha ucuz siber güvenlik alternatifleri, herhangi bir bot saldırısı için bir portal açabilen hatalı bir yöne sahip olabilir.
 • Tüm sistemlerinize ve ağlarınıza çok faktörlü kimlik doğrulaması uygulayın.
 • Bilgisayar korsanlarının parolalarınızı kolayca tahmin etmesini önlemek için kişisel parolalarınızı profesyonel alanda tekrarlamayın.
 • Ağ trafiğine göz kulak olun. Herhangi bir şüpheli aktiviteye hemen bakın.

Çözüm

Bot saldırıları her zaman gelişmektedir. Siber güvenlik, ağınız ve cihazınız için güvenlik sağlar. Siber güvenlik sistemlerini doğru kullanarak bot saldırılarını büyük ölçüde uzak tutabilirsiniz. Bot saldırılarını uzak tutarak botların iyi yönlerinden de yararlanmayı sağlayın!