Breadcrumbs’ın SEO’daki Rolü Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Breadcrumbs’ın SEO’daki Rolü Nedir?

Breadcrumbs, tam olarak her iyi web sitesinin önemli bir parçasıdır. Bu küçük gezinme yardımcıları, insanlara yalnızca sitenizin neresinde olduklarını söylemekle kalmaz, aynı zamanda Google’ın sitenizin nasıl yapılandırıldığını anlamasına yardımcı olur. Bu tür avantajlara sahip olduğu için, bu ‘yararlı küçük ipuçlarını’ bir web sitesine eklemek çok mantıklı. Teknik ayrıntılara geçmeden önce, kırıntıların ne olduğunu öğrenelim:

Ne ekmek kırıntıları nelerdir?

Breadcrumbs, kullanıcıların o anda bir web sitesinin ana sayfasına baktıkları sayfadan yolu izlemelerine ve analiz etmelerine olanak tanıyan bağlantılardır. Web sayfasının üst kısmında görünür ve bir web sitesinin gezinme yapısını yansıtır.

Ayrıca, sayfaların en içlerine bağlam ekleyebilir ve bir web sitesinin kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek birkaç olumsuz faktörü azaltabilirler.

Ekmek Kırıntısı Türü

Farklı ekmek kırıntıları türleri vardır, en yaygın üç tanesi şunlardır:

1. Ekmek kırıntıları: Hiyerarşi Tabanlı

Bunlar en yaygın Breadcrumb türleridir. Kullanıcıya bir site yapısının neresinde olduğunu ve ana sayfaya dönmek için kaç adım attığını söyler. Örneğin:

Ana Sayfa > Blog > Kategori > Yazı Adı

2. Ekmek kırıntıları: Nitelik Tabanlı

Nitelik tabanlı kırıntılar, bir kullanıcı arama yaptığında en yaygın olarak e-ticaret web sitelerinde görülür. İçerik haritası yolu, ürün özelliklerinden oluşur. Örneğin:

Ana sayfa > Ürün kategorisi > Cinsiyet > Beden > Renk

3. Ekmek kırıntıları: Tarihe Dayalı

Geçmişe dayalı kırıntılar, kullanıcının bir web sitesinde yaptıklarına göre sıralanır. Bunları internet geçmişi çubuğuna bir alternatif olarak düşünün. Örneğin:

Ana Sayfa > Önceki sayfa > Önceki sayfa> Geçerli sayfa

Ekmek kırıntıları ne zaman kullanılır?

Breadcrumb’lar, büyük web siteleri (e-ticaret gibi) ve ‘n’ sayıda sayfayı hiyerarşik olarak düzenlenmiş web siteleri için kullanılır. Sayfaların mantıksal hiyerarşisinin veya herhangi bir gruplamanın olmadığı tek düzeyli web siteleri için kullanılmamalıdırlar.

Tavsiye Edilen:  Yazılım Testi Nedir?

Bir web sitesinin kırıntı navigasyonundan ne kadar fayda sağlayacağını belirlemenin en iyi yolu, bir site haritası oluşturmaktır. Web sitesinin gezinme mimarisini temsil eden bir diyagram olacaktır.

Kırıntıların, kullanıcının bir web sitesindeki çeşitli kategoriler arasında gezinme yeteneğini geliştirip geliştirmeyeceğini analiz etmek de önemlidir.

Breadcrumb navigasyonu ekstra bir özelliktir ve birincil navigasyon menülerinin etkinliğini azaltmada hiçbir rol oynamamalıdır. Kullanıcıların nerede olduklarını bulmalarına ve web sitesinde kolayca gezinmelerine yardımcı olan, yalnızca bir kolaylık özelliğidir. ikincil navigasyon şeması.

Breadcrumbs’ın Özellikleri

  • İçerik haritaları herhangi bir sayfaya uygulanabilir: Statik (düğüm/1) veya Dinamik (düğüm/%nid).
  • İçerikleri URL’den yüklemek ve bunları içerik haritası yolu veya başlığı için belirteç olarak kullanmak mümkündür.
  • İçerik haritalarını içe ve dışa aktarma (tek işlemleri, özellikleri ve Ctools toplu dışa aktarmayı destekler)
  • Gezinme oluştururken zaman kazanmak için içerik haritaları klonlanabilir
  • modül sağlar Zengin snippet’ler kırıntıları için destek (RDFa ve Mikro veriler)
  • İçerik haritaları, yalnızca bir öğe içeriyorsa gizlenebilir
  • Ekmek kırıntılarının devre dışı bırakılması ve etkinleştirilmesi mümkündür
  • Tüm içerik haritası başlıkları çevrilebilir
  • Kullanılabilir arayüz