Bu 12 KPI ile Organik Sosyal Medya Pazarlamanızı Güçlendirin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bu 12 KPI ile Organik Sosyal Medya Pazarlamanızı Güçlendirin

Neredeyse var beş milyar sosyal medya kullanıcısı Dünya çapında. Sosyal medya, reklam kanalı olarak ücretli aramayı 2 milyar dolar geride bıraktığından, işletme sahipleri bunun fazlasıyla farkında. Bu neslin çoğu, paralarını sosyal medya platformları aracılığıyla bulunan ürünlere harcamayı öngörüyor.

Sosyal medya pazarlaması günümüzün işletmeleri için çok önemli olsa da, platform algoritmaları ve popülerlik dalgalandığı için en kritik sosyal medya KPI’larını takip etmek çok önemlidir.

Sosyal Medya KPI’ları Nelerdir?

Temel performans göstergeleri (KPI’ler), işletmelerin belirli bir dönemdeki performansı ölçmek için kullandığı ölçümlerdir. Sosyal medya KPI’ları sosyal medya pazarlama stratejinizin etkinliğini ölçmek için kullanılır.

KPI’larınızı belirlemeden ve takip etmeden önce, genel iş ve pazarlama hedeflerinizin farkında olun; yalnızca neyi başarmak istediğinizi tam olarak belirleyebilirseniz sağlam bir strateji geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya KPI’larınızı Nasıl Ayarlayabilir ve Takip Edebilirsiniz?

Sosyal medya KPI’larınızı nasıl belirleyeceğinizi ve takip edeceğinizi öğrenmeden önce, herkese uyan tek bir süreç olmadığını bilmelisiniz. Uygun KPI’lar iş hedefine, girişime, hedef kitle demografisine ve diğer değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Neyi Ölçmek İstediğinizi Belirleyin

KPI’larınızı seçmeden önce neyi ölçmeye çalıştığınızı tanımlayarak başlayın. Örneğin, sosyal içeriğin hedef kitlenizde nasıl yankı uyandırdığını ölçmek için beğenileri ve paylaşımları izleyebilirsiniz. Bu amaçla gösterimleri ölçemezsiniz, çünkü bu size hedef kitlenizin içerik hakkında ne hissettiğini değil, yalnızca onu kaç kişinin gördüğünü söyler.

Ölçüm Frekansını Belirleyin

Neyi ölçeceğinize karar verdikten sonra hangi frekansın en iyi sonucu verdiğini belirlemeniz gerekir. İlerlemenizi aylık, üç aylık veya yıllık olarak hesaplayabilirsiniz.

Ölçüm için belirli bir zaman çerçevesine sahip olmak, zamana bağlı KPI’ları daha iyi izlemenize ve işletmenizin hedeflerine ulaşmaya devam etmesini sağlamanıza yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Yönetici Panoları ile Daha Hızlı Karar Alın: Stratejiler, Örnekler ve Nasıl Yapılır

Diğer Hususlar

Sosyal medya performansınızı takip etmek için hangi KPI’ları kullanacağınızı değerlendirirken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Sosyal medya pazarlama KPI’larınızın iş hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olun
 • KPI’larınızın hedeflerinize ulaşmak için gereken ölçülebilir sonuçlar olduğunu doğrulayın
 • Gelecekteki ilerleme için bir temel oluşturmak amacıyla geçmiş performansınızı değerlendirin
 • İlerleme kaydettiğinizden emin olmak için KPI’larınızı düzenli olarak gözden geçirin

Bu parametreleri kullanarak KPI’larınızı seçip yönettiğinizde anlamlı bir strateji oluşturma ve istikrarlı bir şekilde ilerleme olasılığınız artar.

İzlenecek En İyi Organik Sosyal Medya KPI’ları

İzlemeyi seçtiğiniz KPI’lar, kampanyanız ve işletmeniz için genel hedeflerinize bağlı olacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, pazarlama stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç sosyal medya KPI örneğini burada bulabilirsiniz.

Amacınız Etkileşim ise

Etkileşim, hedef kitlenizin içeriğinizle etkileşime geçmek için gerçekleştirdiği her türlü eylemi ifade eder. Bazı yaygın katılım KPI’ları şunları içerir:

 • Seviyor: Onaylarını belirtmek için gönderinize tepki veren kullanıcılar
 • Yorumlar: Gönderinize yanıt veren kullanıcılar
 • Paylaşımlar: İçeriğinizi yeniden yayınlayan veya başka birine gönderen kullanıcılar
 • Nişan oranı: Kitlenizin içeriğinizle ne sıklıkta etkileşime girdiği

Etkileşim oranınızı hesaplamanın en popüler yöntemlerinden biri, gönderi başına toplam etkileşim sayınızı (beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar) gönderi başına erişiminize (içeriğinizi kaç kişinin gördüğü) bölüp elde ettiğiniz sayıyı çarpmaktır. 100.

Amacınız Farkındalıksa

Markanız hakkında daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasını istiyorsanız aşağıdaki KPI’ları izlemeye başlamak isteyebilirsiniz:

 • Gösterimler: İçeriğinizin kaç kez görüntülendiği
 • Ulaşmak: İçeriğinizi gören benzersiz kullanıcı sayısı

Aynı kişinin içeriğinizi birden fazla kez görüntüleyebileceğini unutmayın; bu nedenle her iki göstergeyi de takip etmek önemlidir.

Amacınız Ulaşmaksa

Marka bilinirliği önemli olsa da, mevcut hedef kitlenizin dışındaki kişilerin de sunduğunuz ürünler hakkında bilgi sahibi olması da aynı derecede önemlidir. Erişim odaklı sosyal medya kampanyalarınızın etkinliğini izlemek için aşağıdaki KPI’ları kullanın:

 • Takipçi sayısı: Hesabınızı takip eden toplam benzersiz kullanıcı sayısı
 • İzleyici büyüme oranı: Takipçi sayınızın ne kadar hızlı arttığı
 • Ulaşmak: İçeriğinizi gören benzersiz kullanıcı sayısı
 • Ses payı: Kullanıcıların markanızdan kaç kez bahsettiği
Tavsiye Edilen:  İçerik dağıtımında arama motorlarının rolü

Kitle büyüme oranını hesaplamak için en yaygın kullanılan formüllerden biri, belirli bir dönemdeki toplam yeni takipçi sayınızı toplam takipçi sayınıza bölüp 100 ile çarpmaktır.

Sosyal paylaşım payı, markadan bahsedilenlerin toplam sayısı (doğrudan bahsedilenler, hashtag’ler, erişim ve gösterimler dahil) rakibinizin bahsedilenlerine eklenerek ve bahsedilenleriniz bu toplama bölünerek hesaplanır.

Rakiplerinizle karşılaştırarak bu KPI’dan en iyi şekilde yararlanacaksınız. Platform bu bilgiyi sağlamıyorsa, bunu doğru bir şekilde hesaplamak için (sosyal medya platformunuz dışında) ek bir araç kullanmanız gerekebilir.

Amacınız Potansiyel Müşteriler veya Dönüşümlerse

Özel hedefiniz sosyal medya aracılığıyla satışlarınızı artırmaksa bu KPI’lar ilerlemenizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır:

 • Dönüşüm oranı: Kitlenizin harekete geçirici mesajınıza ne sıklıkta yanıt verdiği
 • Çıkma Oranı: Birinin sayfanızı kaç kez ziyaret edip hızla ayrıldığı

Dönüşüm oranınızı hesaplamak için dönüşüm sayısını (belirli istenen eylemler) sosyal medyadan sayfanıza gelen ziyaretçi sayısına bölün. Hemen çıkma oranınızı belirlemek için web sitenize yapılan tek sayfalık ziyaret sayısını sosyal medyadan yapılan toplam giriş sayısına bölün.

Artık bu 12 KPI’yı bildiğinize göre bunları sosyal medya pazarlamanızda uygulayabilir ve ölçebilirsiniz!

WIX Sosyal Medya Pazarlamasıyla Büyümeyi Hızlandırmanıza Yardımcı Olabilir

Sosyal medya pazarlaması, kendi sektöründe rekabetçi kalmak isteyen her işletme için önemli bir araçtır. Birçok işletme sahibi için zorluk, kampanyaları yönetmek, içerik oluşturmak ve başarıyı ölçmek için gereken zaman ve çabada yatmaktadır. WIX Entegre Pazarlama ile işletmeler artık etkili kampanyalarla büyümeyi her zamankinden daha fazla hızlandırabiliyor.

Ücretsiz danışmanlık için bugün WIX ile iletişime geçin!