Bugün Yapmayı Durdurabileceğiniz En Önemli 4 Pazarlama Hatası ve Hatası!

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bugün Yapmayı Durdurabileceğiniz En Önemli 4 Pazarlama Hatası ve Hatası!

Bu noktaya gelindiğinde, binlerce dijital pazarlama “gurusu”nun pazarlama tavsiyeleriyle hepimiz amansız bir şekilde dayak yemiş durumdayız. Açıkçası herkesin elinde pazarlama kampanyalarınızı başarılı kılacak bir “sihirli değnek” vardır.

Ve etrafta pek çok harika tavsiye olsa da, en iyi öğretmen çoğu zaman başarısız olandır. Neyse ki, başkalarının pazarlama hatalarından ders çıkarabildiğiniz zaman, başarısızlığı kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Kaçınılması Gereken 4 Önemli Pazarlama Hatası

En deneyimli pazarlamacılar bile zaman zaman hata yapsa da, başkaları için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirleyerek en ciddi ve yaygın hataları yine de önleyebilirsiniz.

  1. Güncel Olaylara Dikkat Edememek
  2. Benzersiz bir Satış Teklifine (USP) Sahip Olmamak
  3. Tutamayacağınız Sözler Vermek
  4. Hedef Kitlenizin Segmentlerini Ayırmak

En önemli 4 pazarlama hatası örneğine bir göz atalım.

1. Güncel Olaylara Dikkat Vermemek

Dünya sürekli değişiyor ve güncel olayların geleneksel veya çevrimiçi pazarlama kampanyanız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Eğer dikkatli olmazsanız, bir dizi korkunç pazarlama hatasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Al Cartoon Network’ün 2007’de başlattığı gerilla pazarlama kampanyası. Cartoon Network, programlarından birinin tanıtımını yapmak amacıyla Boston’un her yerine bir dizi LED tabela yerleştirdi.

O zamanlar bu fikir muhtemelen dahiyane görünüyordu. Ancak bir bölge sakini, serginin bomba olduğunu düşünerek yetkilileri aradı. O zamanlar şehir terörist saldırılarına karşı gergindi ve polis, zararsız LED ekranların birçoğunu etkisiz hale getirmek için bomba imha ekibini göndermeden önce yolları ve ulaşım hatlarını kapatarak işini şansa bırakmadı.

Bomba korkusu sonunda ortadan kalktı ama Cartoon Network kelimenin tam anlamıyla ağır bir bedel ödedi. Şirket, acil müdahale ekibine 2 milyon dolar ödedi ve bunun sonucunda CEO istifa etti.

Tavsiye Edilen:  Bir Ön Uç Çerçevesi Seçmek: Uygulamanızın Ön Uçunu Oluşturmadan Önce Önemli Hususlar

Pazarlamacılar olarak güncel olaylara ve kamuoyunun algısına her zaman dikkat etmeliyiz. Şehirlerde yaşayan insanlar her zaman sıra dışı şeylerin peşindedir. Bu olayın Cartoon Network’teki pazarlamacılar tarafından tamamen ihmal edildiğini söylemek zor ama yine de kendi pazarlama kampanyalarımız sırasında öğrenebileceğimiz ve kaçınabileceğimiz bir ders.

2. Benzersiz Bir Satış Teklifine (USP) Sahip Olmamak

Benzersiz satış teklifiniz (USP), sizi rakiplerinizden ayıran şeydir. Esasen, müşterilerinize sunduğunuz hizmetin benzersiz yönünün ne olduğunu bildiriyorsunuz. USP’niz marka geliştirme stratejinizin ve pazarlama kampanyalarınızın merkezinde yer almalıdır.

Müşterinizin, ürününüzün/hizmetinizin onlara nasıl fayda sağlayacağına dair hiçbir fikri yoksa, o zaman ya bir USP’niz yoktur ya da USP’niz o kadar belirsizdir ki anlaşılması çok zordur.

İyi bir USP örneğine bakalım:

Ana sayfaya geldiğiniz an, Şerit ne olduklarını ve kimin için olduklarını bildirir. Çevrimiçi bir girişimciyseniz Stripe’ın işletmeniz için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için “hemen başlayın” düğmesine basmamak için kendinizi zorlayacaksınız. En iyi B2B pazarlama stratejileri güçlü ve özlü bir USP etrafında döner.

Şimdi size kötü bir örnek:

Baktığınızda bunu anlayamazsınız ama ExaLead bir arama motorudur. Ana sayfayı incelediğinizde, bu hizmeti kullanmanız gerektiğine gerçekten ikna olmuyorsunuz ve sektöre özgü jargon kafa karıştırıcı oluyor.

ExaLead’in gerçekte neler sunduğunu öğrenmek için muhtemelen siteyi kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekecektir, ancak karışıklık nedeniyle ayrılmanız da aynı şansa sahiptir. Çalışkan değilseniz pazarlamadaki konumlandırma hataları, dijital ve geleneksel kampanyalarınızın başarısız olmasına yol açabilir.

3. Tutamayacağınız Sözler Vermek

Yapabileceğiniz en büyük pazarlama hatalarından biri aşırı hevesli olmak ve zamanı geldiğinde yerine getiremeyeceğiniz bir söz vermektir. Markanın verdiği sözler tutulması gerekir, pazarlama budur 101. Bir sözü yerine getirememek, markanıza olan inancınızı kaybetmenize yol açacaktır.

Tavsiye Edilen:  Özel Muhasebe Yazılımı Oluşturma: Türleri, maliyeti, güvenlik önlemleri

Bundan daha büyük bir örnek yok Fallout 76’nın felaket lansmanı video oyun stüdyosu Bethesda tarafından. Bethesda, pazarlama kampanyasında, hayatla dolu büyük bir çevrimiçi çok oyunculu açık dünya macerasının sözünü verdi (diğer birçok sözün yanı sıra).

Oyunun çıkışında, istekli oyuncularla ve ilgi çekici NPCS’lerle dolu bir dünyaya atlamak yerine oyuncular, oyunu bozan çok sayıda hatanın olduğu düz, boş bir dünyayla karşılaştı. Yaralanmaya bir de hakaret eklemek gerekirse, Bethesda’nın vaat ettiği özelliklerin neredeyse hiçbiri aslında lansman sırasında oyunda mevcut değildi.

Tahmin edebileceğiniz gibi Fallout 76 piyasaya sürüldüğünde yüzüstü düştü, Bethesda milyonlar kaybetti ve hayran kitlesi bir zamanlar sevilen video oyun stüdyosuna tamamen sırtını döndü.

Bu şunu gösteriyor ki eğer bir şeye söz verirseniz teslim etmelisin yoksa itibarınızı sonsuza kadar zedelersiniz. Bazıları Bethesda’nın bu fiyaskodan asla kurtulamayacağını düşünüyor.

Houston ve Austin’de en yüksek puan alan pazarlama şirketi WIX ile çalışarak büyük pazarlama hatalarından kaçının!

4. Hedef Kitlenizin Bölümlerini Yalıtmak

Pazarlama metni yazarken kelimelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Zekice bir slogan veya kısa açıklama oluşturmanın yanlış bir yanı yoktur, ancak hedef kitlenizin bir bölümünü kazara veya başka bir şekilde izole etmediğinizden emin olun. Çevrimiçi ortamda çok sayıda insan var ve yanlış resim veya ifadeler, hedef kitlenizi size karşı çevirebilecek türden tepkilere neden olabilir.

Moda markasının Instagram gönderisi Benetton pazarlama kampanyalarınızın ifadelerini neden dikkatle seçmeniz gerektiğinin en iyi örneğidir.

Benetton’un aslında burada kimseyi gücendirmek gibi bir niyeti olmadığını, sadece birkaç kıkırdama için akıllıca bir mesaj göndermek istediğini söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Üç oğlanın sloganını taşıyan yukarıdaki resim “Özür dilerim hanımlar. Kızlara izin verilmiyor! her türlü olumsuz geri bildirimi ve tartışmayı topladı.

Tavsiye Edilen:  İşletmenizin Potansiyel Müşterilerini Fırlatmak İçin Kanıtlanmış Dijital Pazarlama Stratejileri

Benetton’un takipçileri, cinsiyetçilik ve olumsuz toplumsal cinsiyet rollerini teşvik etme suçlamalarıyla moda markasını sert bir şekilde vurdu. Moda markası o zamandan bu yana yaşadığı fiyaskoyu atlattı ancak sonsuza kadar kayıtlarında bu lekeyle yaşamak zorunda kalacaklar.

Burada öğrenilmesi gereken ders, pazarlama kampanyalarınızda tanıttığınız mesaja dikkat etmektir. İsteseniz de istemeseniz de müşteri tabanınızın bir bölümünü rahatsız edebilirsiniz.

En Büyük Pazarlama Hatalarından Kaçının

Pazarlama aksilikleri olur. Yapabileceğiniz tek şey yumruklarla yuvarlanmak, dersinizi öğrenmek ve tekrar denemek. Orada burada birkaç hata yapmanız kaçınılmazdır, ancak başkalarının başarısızlıklarından ders alarak en yaygın pazarlama hatalarından kaçınabilirsiniz.

Pazarlama hatalarınız ve başarılarınız markanızın nasıl tanımlanacağı konusunda önemli bir rol oynayacaktır. Pazarlamanızın doğru yapıldığından emin olun bugün WIX ile iletişime geçiyorum. Yaygın hatalardan kaçınmanıza ve işletmeniz için kazanan bir pazarlama kampanyası oluşturmanıza yardımcı olacağız.