Bülten Nedir ve İşime Yarar mı?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Bülten Nedir ve İşime Yarar mı?

Bu sorunun cevabı hemen net görünebilir. “Müşterilerimle bağlantı kurmak için… tabii ki” diye düşünebilirsiniz. Veya “potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için” gibi bir şey diyebilirsiniz. Ancak asıl soru şu: Müşterilerinizle bağlantı kurmak istiyor musunuz? Neyi başarmayı umuyorsun? Onlara bir şey mi satmaya çalışıyorsun? O şeyi şimdi mi satmaya çalışıyorsun yoksa gelecekte mi? Bir topluluk oluşturmayı umuyor musunuz? Öyleyse, bu topluluk işletmenize hangi değeri katacak ve bunu nasıl ölçeceksiniz? hedef kitlenizle bağlantı kurmayı veya iletişimde kalmayı umuyorsanız, haber bültenlerinizin hedeflenmiş, bilgilendirilmiş ve amaca yönelik olmasını sağlamanın anahtarıdır.

Peki E-Bülten Nedir?

Bir e-posta bülteni birçok biçimde olabilir. Bununla birlikte, çoğu işletme için bir e-posta bülteni, rutin olarak gönderilen bilgilendirici bir e-postadır. Bazı işletmeler e-posta bültenlerini diğerlerinden daha sık göndermeyi tercih eder. Bir e-posta bülteninin tipik düzeni haftalık, aylık, iki yılda bir veya aradaki herhangi bir yerde olabilir.

E-posta bültenlerinin amacı da değişebilir. Bazıları kesinlikle okuyucuları şirket veya endüstri güncellemeleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Diğerleri, okuyuculara belirli bir tema veya konu etrafında derlenmiş bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Bazı e-posta haber bültenleri, müşteri adaylarını veya ek satış hizmetlerini geliştirirken bilgi sağlamayı bile dengeler. Hedefiniz ne olursa olsun, tam olarak neyi başarmayı planladığınızı ve bunun işinize nasıl ölçülebilir değer kattığını bilmek, bir e-posta bülteninin sizin ve işletmeniz için tam olarak ne olduğunu belirlemenin anahtarıdır.

Bültenler Etkili mi?

E-posta haber bültenleri, belirli bir ihtiyaçtan doğduklarında ve belirli bir kitleyle belirli bir hedefe ulaşmak için hazırlandıklarında inanılmaz derecede etkili olabilir. Ne yazık ki birçok işletme, önce “Bir şirket bülteni başlatmak istiyorum” sonucuna vararak başlayıp, ardından “neden bir şirket bülteni başlatmak istiyorum” sorusuna cevap verme tuzağına düşüyor. Bu düşünce tarzı, haber bültenlerini genellikle daha az etkili hale getirir.

Şirket Bülteni Oluşturmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Bu yaygın hatadan kaçınmak için, başarmaya çalıştığınız şeyle başlayın. Bir haber bülteni başlatma fikrine bile karar vermeden veya onun görünümü veya tonu hakkında düşünmeye başlamadan önce, aşağıdaki sorulara somut, ölçülebilir yanıtlar üreterek başlayın.

E-posta Bülteninizle Neyi Gerçekleştirmek İstiyorsunuz?

Yukarıda bahsedildiği gibi, bir işletmenin düzenli, sık e-posta bülten kampanyaları aracılığıyla kişilerle bağlantı kurmak için zaman harcamak istemesinin birçok nedeni vardır. E-posta bülteninizi nasıl tasarlayacağınızı düşünmeye başlamadan önce, neyi başarmaya çalıştığınıza dair net bir fikre sahip olmak istersiniz.

Mevcut Müşterilere Ek Satış Yapmaya ve Elde Tutmaya mı Çalışıyorsunuz?

Bültenler, mevcut müşterilerin ilgilenebileceği şirket güncellemelerini, yeni ürünleri veya hizmetleri iletmenin harika bir yolu olabilir. Ayrıca, bir topluluk duygusunu ve müşterilerin ilişkilendirmekten gurur duyacakları bir markayı teşvik ederek mevcut müşterileri elde tutmanın harika bir yolu olabilir. . Canva’nın bu stratejiyi nasıl kullandığını e-posta bültenlerinde görebilirsiniz.

Canva, mevcut müşterileri eğlenceli ve neşeli bir yarışmaya katılmaya davet ederek aktif ve katılımcı bir yaratıcı topluluk oluşturuyor; bu da Canva kullanıcılarının mevcut ve gelecekteki yaratıcı çabaları için başvurulacak platform olarak Canva’yı aramaya devam etmelerini sağlıyor.

Veya Dönüşüm Hunisinin Başındaki Trafiği Desteklemeye mi Çalışıyorsunuz?

hubspot.com'dan gelen e-postanın ekran görüntüsüHaber bültenlerinin faydalı olabilmesinin bir başka nedeni de, işletmelerin uzun bir süre boyunca müşteri adaylarını besleyebilecekleri bir kanal sağlamalarıdır. Bu, markayı güvenilir, bilgilendirici bir kaynak olarak belirleyen güvenilir, yararlı bilgiler sağlayarak yapılabilir. Bu strateji çok uzun vadeli olabilse de, çözmekle ilgilendikleri bir sorunları olduğunun yeni farkına varan ve potansiyel seçenekleri düşünmeye yeni başlayan müşterileri hedeflemede özellikle yararlıdır.

Tavsiye Edilen:  10 gorących ofert pracy w SEO już teraz

Potansiyel müşterilere sektörle ilgili güvenilir bilgiler sağlamak için haber bültenlerini kullanmak, akıllarında kalmanın ve markanızı göz önünde bulundurmaları gereken mükemmel bir seçenek haline getirmenin bir yolu olabilir.

Hubspot, bu e-posta pazarlama stratejisini haber bültenlerinde sıklıkla kullanır. Hatta rakip olarak kabul edilebilecek diğer platformları tanıtacak veya bunlar hakkında bilgi sağlayacak kadar ileri gideceklerdir. Genellikle aboneleri Hubspot hizmetlerine kaydolmaya doğrudan teşvik etmeseler de, ilgilerini çekebilecek veya abonelere anlamlı değer sağlayabilecek web seminerlerini veya diğer bilgilendirici kaynakları teşvik edeceklerdir. HubSpot, bu içeriği sağlayarak kendisini dijital pazarlama alanındaki en önde gelen düşünce liderlerinden biri haline getirmeye devam ediyor ve potansiyel müşterilerin dijital pazarlama platformlarına veya desteğine kaydolmak istediklerinde ilk olarak onları dikkate alma olasılığını artırıyor.

Ayrıca Hedef Kitlenizi veya Beklentilerinizi Genişletmeye Çalışıyor Olabilirsiniz.

gofishdigital.com'dan gelen e-postanın ekran görüntüsüBir şirketin bir haber bülteni başlatmak istemesinin bir başka nedeni de araştırma havuzunu diğer nitelikli potansiyel müşterilerle genişletmektir. Şirketler genellikle bu modele, mevcut aboneleri ek aboneler almaya teşvik ederek yaklaşır. Bu, mevcut abonelere indirimler, özel içerikler veya belirli sayıda yeni abone kazanmak için diğer teşvikler sunularak yapılabilir. Bu strateji genellikle yukarıdaki içerik stratejilerinden biriyle birleştirilir.

Bir şirket, bu stratejiden yararlanarak, kişisel bir kaynaktan olumlu bir tavsiye alarak şirketi daha önce duymuş olan daha büyük bir potansiyel müşteri havuzunu genişletebilir ve besleyebilir. Aslında bu, Go Fish Digital’in potansiyel müşteri listemizi genişletmek için kullandığı mevcut e-posta pazarlama modelidir.

Bir e-posta bülteni başlatırken hedefleriniz ne olursa olsun, sizin ve ekibinizin bu hedefler konusunda net olduğundan emin olmak istersiniz. “Müşterilerle bağlantı kurmak istiyorum” veya “Bir marka topluluğu oluşturmak istiyorum” gibi daha genel bir hedefle başlasanız da, sonunda bunun işletmeniz için tam olarak ne anlama geldiğine ve nasıl yapılacağına odaklandığınızdan emin olmak istersiniz. ölçülebilir değer katacaktır. Neden müşterilerle bağlantı kurmak istiyorsunuz? Bu bağlantıya yanıt olarak ne yapmalarını umuyorsunuz? İş açısından bir marka topluluğu oluşturmak neden önemlidir? Bu soruları net ve ölçülebilir yollarla yanıtlamak, e-posta bültenleriniz için eyleme geçirilebilir bir hedefe ve amaca yönelik bir biçime ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bülteniniz Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

Daha iyisi veya daha kötüsü için, e-posta haber bültenleri için belirlenmiş, önerilen bir uzunluk yoktur. E-posta bülteniniz kısa, ancak konu satırınızda kullanıcılarınıza vaat ettiğiniz bilgileri etkili bir şekilde iletecek kadar uzun olmalıdır. Bu nedenle, bazı e-posta haber bültenleri için bu yalnızca birkaç satırlık bir metin ve bir harekete geçirici mesaj olabilir. Diğer haber bültenleri için bu, daha uzun bilgi paragrafları olabilir. Her şey bağlıdır!

İlk başladığınızda, belirli bir kelime sayısına bağlı kalmayın. Basitçe özlü, net ve uygulanabilir olmaya odaklanın. Hubspot, harika bir Etkileyici e-posta haber bültenlerinin nasıl yazılacağına dair rehber daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Sonuç olarak, e-posta bülteninin uzunluğu söz konusu olduğunda, kelime sınırlarından çok kaliteli içeriğe ve netliğe öncelik verin.

Tavsiye Edilen:  Mobian AI Nedir?

E-posta Bülteninizin Başarısını Nasıl Takip Edeceksiniz?

Aklınızda net ve eyleme geçirilebilir bir hedef belirledikten sonraki adım, bu hedefe ulaşmadaki başarınızı ölçeceğiniz KPI’ları tanımlamaktır.

E-posta bülteni hedefleri için ortak KPI’lar değişebilir. Bununla birlikte, yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz hedefler için bazı yaygın KPI’lar aşağıda verilmiştir:

  • Eğer amacınız ek satış yapın ve mevcut müşterileri elde tutun – Aşağıdaki KPI’ları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz: ek satış geliri, müşteriyi elde tutma, açılma ve katılım oranları, içeriğe tıklama oranları
  • Eğer amacınız nDönüşüm hunisinin tepesindeki trafiği artırın – Aşağıdaki KPI’ları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz: açılma ve katılım oranları, içeriğe tıklama oranları (dönüşümler UZUN bir süre boyunca değerlendirilebilir, ancak ana KPI olmamalıdır)
  • Amacınız hedef kitlenizi veya potansiyel müşterilerinizi genişletmekse – Aşağıdaki KPI’ları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz: abone artışı, açılma ve katılım oranları, içeriğe tıklama oranı

Bunlar kesinlikle tek KPI’lar değildir, ancak hedeflerinizle ilgili olarak haber bültenlerinizin performansı hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olabilirler. İşletmeniz için en önemli KPI’ları tanımlamak, tasarım sürecine başlamadan önce e-posta bülteninizi planlamanın önemli bir parçasıdır.

E-posta Bülteninizi Kimler Almalı?

Bülteninizin amacını tanımladıktan sonra, onu kimin alacağını ve bültenin doğru gelen kutusuna ulaşması için mevcut hedef kitlenizi nasıl bölümlere ayırmayı planladığınızı tanımlamanız önemlidir.

Müşteri segmentasyonuna nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, önce en büyük gruplardan başlayın: E-posta bülteniniz mevcut veya potansiyel müşterileri hedefliyor mu? Her iki taraf için de ilgi çekici olabilir mi? Bazen en geniş hedef kitleye yönelik bir haber bülteni hazırlamak bile, hedef kitlenizin en çok ne tür içerikle ilgilendiğine dair veri toplayabileceğiniz bir yere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Oradan, daha fazla hedef kitle tanımlamak için bu verileri kullanabilirsiniz.

Büyük kovalarınızı tanımladıktan sonra, haber bültenlerini araştırma hunisinin farklı seviyelerinde bulunan belirli müşteri türlerine veya potansiyel müşterilere hedeflemek için izleme mekanizmalarını kullanarak daha da ayrıntılı hale gelmeye başlayabilirsiniz. Bültenleri bu düzeye hedeflemek genellikle bir geliştirme ekibinden biraz destek alsa da, birçok e-posta hizmeti sağlayıcısı Merkez Noktası, Aktif Kampanyaveya Postacı bu izleme piksellerini sitenize eklemeyi kolaylaştırın.

E-posta Bülteninizi Nasıl Tasarlamalısınız?

Son olarak, bülteninizin amacını ve hedef kitleyi tanımladıktan sonra, son adım, bülteninizi hedeflerinize ulaşacak ve hedef kitlenin ilgi alanlarına hitap edecek şekilde tasarlamaktır. Bu genellikle haber bülteni fikir oluşturma sürecinin en heyecan verici parçalarından biridir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, tasarım sürecine başlamadan önce yukarıdaki soruların tam olarak yanıtlanmasını ve KPI’ların tanımlanmasını beklemek önemlidir. Aksi takdirde, pek bir şey sağlamayan güzel bir haber bülteni tasarlama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Aşağıda, haber bültenlerinin alabileceği biçime ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

Renk Bloğu Biçimlendirmeellevest.com'dan alınan görüntünün ekran görüntüsü
Renk engelleme, bir fikri hızlı bir şekilde iletmenin ve tek bir harekete geçirici mesajda daraltmanın harika bir yolu olabilir. Marka renklerine ve/veya estetiğine büyük önem veren şirketler için harika bir seçenek. Bilgi sağlamak isteyen ama aynı zamanda okuyucularını iş değeri katan bir şey yapmaya teşvik etmek isteyen şirketler için de harika bir seçenek olabilir. Renk engellemenin püf noktası, içeriği basit tutmaktır. Bu formatla, gerçekten tekil bir fikri ve/veya harekete geçirici mesajı daraltmak istiyorsunuz.

Tavsiye Edilen:  AWS Secrets Manager nedir? Genel Bakış ve Faydalar

Çok fazla bilgiyi çok fazla renkle iletmeye çalışmak, hızla bunaltıcı hale gelebilir.

İçeriğe basit bir yaklaşım arıyorsanız, okuyucularınızın e-postanızdan işlem yapmasını istiyorsanız ve e-posta haber bültenlerinizin markalı görünümüyle daha çok ilgileniyorsanız, renk engelleme başlamak için harika bir yerdir.

The Hustle'dan gelen e-postanın ekran görüntüsüMetin Tabanlı Biçimlendirme
Metin tabanlı haber bültenleri, birçok bilgiyi kolayca sindirilebilir bir şekilde sağlamak için harikadır. Metin tabanlı biçimlendirmede, vurgu kesinlikle tasarımdan çok içeriğedir. Bu e-posta biçimi, izleyicilerini belirli bir konu veya konu listesi hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan haber bültenleri için harikadır. Kendilerini düşünce lideri olarak kabul ettirmek isteyenler için harika bir seçenek olabilir. Metin tabanlı e-posta haber bültenleri, daha göz alıcı bir görsel tasarıma güvenmeden bir okuyucunun dikkatini çekecek kadar ilginç içeriğe sahip olma eğilimindedir.

Yine, metin tabanlı e-postalarda, bir okuyucudan bir eylem gerçekleştirmesini istemekten çok onu bilgilendirmeye çalışıyorsunuz. Dolayısıyla, bu format kendinizi bir endüstri uzmanı olarak tanıtmanız için harika olsa da, okuyucuyu harekete geçmeye teşvik etmede daha az etkilidir.

Minimalist BiçimlendirmeSmartPress'ten gelen bir e-postanın ekran görüntüsü
Tahmin edebileceğiniz gibi, minimalist biçimlendirme hem görsel tasarım hem de içerik açısından minimum düzeydedir. Çok az zamanı olan veya dikkat süreleri çok hızlı olan bir kitleyi hedeflemeye çalışıyorsanız, bu biçim sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu e-postalar, bir markanın estetiğine uyuyorlarsa ve hızlı bir şekilde bilgi veya harekete geçirici mesaj iletirlerse iyi çalışırlar. Bu e-postalarda (tüm e-postalarda olduğu gibi), hedef kitlenizi tanımak önemlidir. Harekete geçmek için ikna edilmeleri mi gerekiyor yoksa basit bir dürtmeyle bunu yapmaya oldukça hazırlar mı? Ayrıntılı bilgi mi arıyorlar? Veya basit bir kanca ifadesiyle daha fazlasını öğrenmeye teşvik edilebilirler mi?

Çoğu durumda, minimum biçimlendirme için e-posta bülten dizinizde bir yer ve zaman vardır. Bu stil, hem içerik oluşturmaya hem de metin yazarlığına daha az yatırım gerektirebileceğinden, açık ve basit bir harekete geçirici mesajınız veya okuyucuları tıklamaya teşvik edebileceğiniz gerçekten ilginç bir içerik parçası olduğunda, haber bülteninizin bir noktasında test etmeye değer bir stildir. aracılığıyla okumak.

E-posta Bülteni En İyi Uygulamaları Konusunda Bir Hedefle Başlayın

Bir e-posta bülteni başlatmak, markanız veya işletmeniz için heyecan verici ve değerli bir sonraki adım olabilir. Bir hedef göz önünde bulundurularak oluşturulduğunda, e-posta bültenleri diğer pazarlama çabalarınıza önemli, ek değer katabilir ve sadık bir müşteri tabanı oluşturmada uzun bir yol kat edebilir. E-posta bülteninizin şekli ne olursa olsun, aklınızda bir hedefle başlamak ve takip ettiğiniz formatların bu hedefe nasıl ulaştığını test etmek şüphesiz başarıya götürecektir.

İyi şanslar ve mutlu e-postalar!