Bütünleşik Pazarlama Nedir? En İyi Kanallar, Kampanyalar ve Stratejiler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Bütünleşik Pazarlama Nedir? En İyi Kanallar, Kampanyalar ve Stratejiler

Tutarlı bir pazarlama stratejisine sahip olmanızı sağlamanın en iyi yollarından biri, entegre pazarlama.

Peki entegre pazarlama nedir? Tutarlı bir mesajı kusursuz bir şekilde iletmek için çeşitli reklam ortamlarını birleştirme sürecidir. Bu, kuruluşun web sitesini ziyaret ettiğinizde, sosyal medya hesaplarına göz attığınızda veya e-postalarını aldığınızda, markanın temel değerlerini veya mesajlarını gösteren benzer içeriği göreceğiniz anlamına gelir.

Peki bu pratikte nasıl görünüyor ve entegre bir pazarlama kampanyasını gerçekleştirmek için hangi popüler kanallar kullanılabilir?

Bütünleşik Pazarlama Kampanyalarının Etkinliği

Entegre pazarlama kampanyaları birkaç farklı nedenden dolayı oldukça etkilidir. Müşteri tabanınızla iletişim kurmak için birden fazla kanal kullandığınız için tek bir kanala kıyasla daha geniş bir kitleye ulaşırsınız. Kitlenizin çoğu muhtemelen mesajlarınızı çeşitli platformlarda görecektir; bu da gelecekte ürünlerinize veya hizmetlerinize ihtiyaç duyabilecek müşterilerin aklında şirketinizin kalmasını sağlar.

Ayrıca, entegre bir pazarlama planı, oluşturduğunuz reklam içeriğinin çoğunu farklı platformlarda yeniden kullanabileceğiniz için paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Küçük değişiklikler içeriğin güncel kalmasını sağlayabilir ve belirli bir kanala uygun olmasını sağlayabilir.

En İyi 10 Entegre Pazarlama Kanalı

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli entegre pazarlama kanalları vardır. İşte şirketlerin güvendiği en yaygın on tanesi.

 1. Eposta pazarlama
 2. Sosyal medya
 3. Arama motoru optimizasyonu
 4. PPC Reklamcılığı
 5. İçerik pazarlama
 6. Doğrudan Posta Pazarlama
 7. Geleneksel Pazarlama
 8. Etkinlik pazarlama
 9. Halkla ilişkiler
 10. Sözlü pazarlama

1. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital pazarlama için kullanılan geleneksel, uzun süredir devam eden bir araçtır, ancak dönüşüm ve marka bilinirliği oluşturmak için en güvenilir araçlardan biri olmaya devam etmektedir. Pazarlama listenize abone olan kişilerle e-posta yoluyla doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Doğru araçlarla mesajlarınızı müşterinin zevklerine ve tercihlerine uyacak şekilde kişiselleştirerek kanalın etkinliğini daha da artırabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Şirketiniz için ideal bir müşteri profili nasıl oluşturulur?

2. Sosyal Medya (Organik ve Ücretli)

Sosyal medya platformları, takipçilerinize ve hedef kitlenizin kriterlerine uygun kişilere reklam ve içerikleri herkese açık olarak göstermenize olanak tanır. Yalnızca takipçilerinizle içerik paylaşmak veya ücretli reklamlara yatırım yapmak için sosyal medya hesaplarınızı organik olarak kullanabilirsiniz. Organik içerik, mevcut müşteri tabanınız arasında güven oluşturmanın harika bir yolu olsa da, ücretli sosyal medya içeriği, takipçilerinizi, dönüşümlerinizi ve marka bilinirliğinizi artırmak için en iyisidir.

3. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), satışlarının önemli bir kısmı için çevrimiçi varlıklarına güvenen şirketler için pazarlamanın temel direklerinden biridir. Bir SEO stratejisinde, anahtar kelime yerleştirme ve seçilmiş içerik gibi tekniklerin bir kombinasyonu yoluyla web sitenizin arama motoru sonuç sıralamasını yükseltirsiniz. Entegre pazarlama için sitenizin kampanyanızla en alakalı anahtar kelimelerde sıralanmasını sağlamak önemlidir.

4. PPC Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme (TBÖ) reklam stratejisi, reklamları arama motorları gibi hedef kitlenizin görebileceği yerlere yerleştirmeyi içerir. Birçok reklam seçeneği yalnızca yerleşim için ödeme yapmayı gerektirse de, PPC yalnızca bir müşteri reklamlarınızı tıkladığında size fatura keser. Maliyetleri hızlı bir şekilde artabilse de, PPC reklamcılığı hızlı satış veya diğer dönüşümler arayan şirketlere fayda sağlar.

5. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, pazar sektörünüzde güvenilirliğinizi artırmak için hedef müşterinizin ihtiyaçlarına uygun içerik üretmektir. Çok yönlülüğü ve organik trafik oluşturma potansiyeli nedeniyle içerik pazarlaması neredeyse her türlü işletmeye fayda sağlar. Örneğin, bir B2B entegre pazarlama stratejisinde içerik, işletmenizi rakipleriniz arasında lider bir otorite olarak konumlandırarak daha fazla satışa yol açabilir.

6. Doğrudan Postayla Pazarlama

Doğrudan posta pazarlaması, sınırlı bir coğrafi bölgede müşterileri olan şirketler için idealdir. Bu kanalı kullanarak, hedef kitlenize uygun, ürünlerinize ve hizmetlerinize ihtiyaç duyma olasılığı en yüksek olan müşterilere doğrudan reklam gönderebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Blog Trafiği Çekmek İçin SEO Trendleri ve Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Örneğin, yerel bir restoran, açılış gününü beş mil yarıçapındaki insanlara duyurmak için doğrudan postayı kullanabilir.

7. Geleneksel Pazarlama

Geleneksel pazarlama, reklamlar, basılı materyaller ve reklam panoları gibi çeşitli reklam tekniklerini kapsar. Geleneksel pazarlama, dijital stratejilerin popülerliği ve potansiyeli karşısında zemin kaybederken, birçok marka hâlâ bunu entegre pazarlama planlarına dahil ediyor.

8. Etkinlik Pazarlaması

Etkinlik pazarlamasında bir şirket, ürünlerini ve hizmetlerini bir ticari fuarda veya benzer bir etkinlikte sergiler. Etkinlik pazarlaması genellikle bilgi ve öğrenmeyi ürün tanıtımlarıyla birleştirir.

Bu formatta, bir şirket temsilcisinin ana etkinlikte konuşma yapması ve daha sonra kuruluşun ürünlerini ticari fuar alanında sergilemesi yaygındır.

9. Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, hissedar etkinlikleri gibi basın bültenlerini ve halka açık şirket toplantılarını içerir. Basın bültenleri, şirketin yeni bir ürün tanıttığı veya müşterilerinin bilmesini istediği önemli bir değişiklik olduğu durumlarda idealdir. İdeal olarak, haber kuruluşları, web siteleri veya dergiler bu basın bültenlerini alıp yeniden basacak, böylece marka görünürlüğünüzü artıracak ve potansiyel olarak müşteri tabanınızı genişletecektir.

10. Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan ağza pazarlama her zaman pazarlamanın en güçlü biçimi olmuştur çünkü bireylere, genellikle markanın müdahalesi olmadan, bunu tanıdıklarına yayma ve dürüst bir tavsiye verme şansı verir. Bu nedenle hedef kitlesini genişletmek ve gelirini artırmak isteyen şirketler için bu çok önemlidir.

Etkileyici pazarlama, ağızdan ağza reklamcılığın bir biçimidir, ancak gerçek, organik ağızdan ağza pazarlamadan daha az güçlüdür. Örneğin kuruluşlar bir ortaklık için ödeme yapabilirler. Instagram veya TikTok etkileyicisiÜrünlerini veya hizmetlerini hedef kitlelerine tanıtmak için etkileyiciyi kullanmak.

Ancak ağızdan ağıza pazarlamayı bütünleşik pazarlama stratejileri için yeterince kontrol etmek zordur. Markalar, tutarlı bir mesaj iletmek için etkileyici pazarlama gibi daha kapsamlı (ve dolayısıyla daha az etkili) yaklaşımlara güvenmek zorundadır.

Tavsiye Edilen:  Maryland Dijital Pazarlama 101: SEO, Web Tasarımı, PPC

Entegre Pazarlama Kampanyanıza Nereden Başlamalısınız: En İyi Uygulamalar

Entegre bir pazarlama kampanyası oluşturmakla ilgileniyorsanız, nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Hedef kitlenize tanıtabileceğiniz evrensel bir mesaja karar verin
 • Markanıza en uygun entegre pazarlama kanallarını belirleyin
 • Stratejinizi geniş çapta benimsemeden önce birkaç kanalda deneyin
 • Gerekirse mesajlarınızı değiştirmeye hazır olun
 • Sürdürmek tutarlı mesajlaşma kanallar arasında
 • Sonuçlarınızı sürekli ölçün
 • Zaman içinde daha entegre pazarlama kanallarını tanıtın

Bu kolay bir iş değil ancak hızlı ve etkili sonuçlar verebilecek başka bir çözüm daha var: Yetenekli bir pazarlama ajansıyla çalışmak.

WIX Entegre Pazarlama ile İşinizi Büyütün

WIX Çevrimiçi ve yerel varlıklarını geliştirmek isteyen şirketler için kapsamlı bir entegre pazarlama çözümleri paketi sunar. Şirket içi pazarlama ekibinizi destekleyebilir veya devam eden pazarlama ihtiyaçlarınız için birinci sınıf bir dış kaynak çözümü sağlayabiliriz. Bugün bizimle iletişime geçin Entegre pazarlama hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Etiketler: dijital pazarlama, entegre pazarlama, pazarlama kanalları