Büyüme Odaklı Tasarım Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Büyüme Odaklı Tasarım Nedir?

Bir web sitesini yeniden tasarlamak herhangi bir işletme için büyük bir mücadele olabilir. Bir web sitesini yeniden tasarlamak çok fazla kaynak gerektirir ve işin miktarıyla birlikte pazarlama ekibiniz muhtemelen sınırlarını zorlayacaktır.

Tipik olarak, bir web sitesinin yeniden tasarlanması yaklaşık üç aylık yoğun bir çaba gerektirir. Bu, pazarlama ekibinizin dikkatlerini markanızın yinelenen pazarlama çalışmalarından uzaklaştırdığı üç aydır. Pazarlama ekibinizin ana odağını bu kadar büyük bir süre boyunca uzaklaştırmak işletmeniz için potansiyel olarak zararlı olabilir.

Neyse ki kullanılabilecek daha hızlı ve etkili bir yöntem var. Bu yönteme büyüme odaklı tasarım adı verilir ve işletmeniz için web sitesi tasarımına yaklaşımınızı sonsuza kadar gerçekten değiştirebilir.

Büyüme Odaklı Tasarım Nedir?

Büyüme odaklı tasarım (GDD), uyarlanabilir bir web tasarımı ve dijital pazarlama modelidir. GDD’nin temel bileşenleri test etme, öğrenme ve uyum sağlamadır. Büyüme odaklı tasarım metodolojisi, sitenizi başlatmak için gereken süreyi kısaltan anlamlı verilere odaklanarak geleneksel web sitesi tasarımıyla yaygın olarak ilişkilendirilen çeşitli riskleri en aza indirir.

Temelde GDD, iki hedefin bir araya getirilerek tek bir hedef haline geldiği bir pazarlama ve tasarım birleşimidir.

Büyüme Odaklı Tasarım Metodolojisi Nasıl Çalışır?

Büyüme odaklı web sitesi tasarımı, web sitenizde stratejik ve etkili performans iyileştirmeleri yapmak için sürekli öğrenme ve sürekli testlerle birlikte toplanan verilerden (web sitenizdeki müşteri davranışları gibi) yararlanan devam eden bir süreçtir.

Veriye dayalı web tasarımı, daha kısa sürede gerçekleştirilmesine olanak tanıyan daha kısa planlama gerektirir. Bu, web tasarımının daha güvenli ve etkili bir yöntemidir ve sonuçta kullanıcının paradan tasarruf etmesini sağlar.

Geleneksel web yeniden tasarımındaki sorun, uygun tasarım değişikliklerini yapmak için gereken verileri toplamanın üç ay veya daha fazla sürebilmesidir. Bu veriler kullanılabilirlik testlerini, içerik denetimlerini, bütçenin değerlendirilmesini vb. içerir.

Tavsiye Edilen:  IoT'nin Gelecekteki Kapsamı Nedir?

Veriye dayalı web sitesi tasarımının güzelliği, pazarlama ekibinizin tüm zamanını ve kolektif çabasını almamasıdır çünkü kendisini hem pazarlamayla hem de pazarlamayla bütünleştirir. Ve satış.

Site trafiğinin davranışlarını analiz etmek, hem pazarlama hem de satış ekibinizin hedeflerine ulaşma yollarını iyileştirmelerine ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları taktik ve stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Veriye Dayalı Web Sitesi Tasarımını Kendi İşletmenizde Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Veri odaklı bir web sitesi oluşturmanın iki aşama gerektirdiğini söyleyebilirsiniz. İlk aşama strateji ve lansman aşamasıdır. Bu yaklaşık bir ay sürecek. İkinci aşama ise geliştirme ve sürekli iyileştirme aşamasıdır. Bu aşama önümüzdeki on bir ay boyunca sürekli olarak kullanılacaktır.

GDD’nin ilk aşamasına başlarken

Aşağıdaki üç adım, veriye dayalı web sitesi tasarımının ilk aşamasını gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Strateji ve alıcı kişilikleri

Başlamak için stratejinizi formüle etmeli ve hedefler oluşturmalısınız, böylece neyi başarmaya çalıştığınıza dair bir fikriniz olur. Daha sonra ideal müşteri tabanınızın kim olduğunu öğrenmek için alıcı kişileri oluşturun. Bu aynı zamanda müşterilerin neyi önemsediğini ve nelerden hoşlandığını belirlemenize yardımcı olacak ve etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Web sitenizi denetleme

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra ayrıntılı bir web sitesi denetimine geçeceksiniz. Müşterilerinizin nereden geldiğini, ortalama hemen çıkma oranınızı ve kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu (diğer analizlerin yanı sıra) analiz edeceksiniz.

Yukarıdaki verileri analiz etmek, sonuçta ziyaretçilerinizin sıkıntılı noktalarını keşfetmenize olanak tanıyacak ve bu da web sitenizdeki genel kullanıcı deneyimini iyileştirmenize olanak tanıyacaktır. Web sitesi denetiminizin amacı, ziyaretçilerinizin davranışlarını ve neden belirli eylemleri gerçekleştirdiklerini öğrenmektir. Daha sonra bu bilgilere göre hareket edebilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz.

İstek listesi oluştur

İlk aşamanın son kısmı, web sitenizde genel kullanıcı deneyimini iyileştirecek her şeyin bir istek listesini oluşturmaktır. Bu, güncellenmiş bir ana sayfa menüsü, Hakkımızda sayfanız için SEO uygulanması, basitleştirilmiş gezinme, ek sayfalar, yeni harekete geçirici mesajlar vb. içerebilir.

Tavsiye Edilen:  Benzersiz ve Markalaştırılabilir Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?

Yaptığınız değişiklikleri toplayacağınız bir liste oluşturun. kesinlikle ihtiyaç web siteniz ve yapacağınız değişiklikler için beğenmek web sitenize eklemek için. İlerledikçe, daha az baskı yapan öğeleri, 11 aylık döngünün ilerleyen dönemlerinde hedefleyeceğiniz listenin daha aşağılarına taşımaya başlayabilirsiniz. Bu eleme süreci sayesinde, sonunda web sitenizin gerçek güçlü ve zayıf yönlerinin nerede olduğunu anlayacaksınız.

Büyüme Odaklı Tasarımın İkinci Aşaması: Geliştirme ve sürekli iyileştirme

İlk aşama bir ay boyunca gerçekleşir. İkinci faz ise önümüzdeki 11 ay boyunca sürekli olarak kullanılacak.

Geleneksel bir web sitesini yeniden tasarlamanın aksine, tüm dikkatiniz ziyaretçilerinizin eylemleri üzerinde olmalıdır. Veri odaklı web sitenizde uyguladığınız her güncelleme, yeni özellik ve yeni stratejiyle ziyaretçileriniz aklınızın ön saflarında yer almalıdır.

Bununla birlikte, geliştirme ve sürekli iyileştirme aşamasının dört adımı vardır:

1. Planlama

Bu aşamada sitenizin performansını aylık bazda sürekli olarak analiz edecek ve bunu sitenin yeniden tasarımına ilişkin genel hedeflerinizle karşılaştıracaksınız. Elde ettiğiniz verilerden gelecekte ulaşılması gereken hedefleri belirleyebilirsiniz.

2. Gelişmek

İşletmenizdeki uygun iş birimleriyle (pazarlama, satış vb.) birlikte çalışarak, kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak sitenizi geliştirmek için gereken görevleri oluşturacaksınız. Daha sonra hedeflenen trafiği yeni ve geliştirilmiş sayfalarınıza yönlendirmek için bir pazarlama kampanyası oluşturacaksınız. Ek veriler toplayarak iyileştirmeler yapmaya devam edebilmeniz için sitenizdeki metrikleri sürekli olarak izlemek üzere doğrulama izleme kodları uygulayın.

3. Öğrenme

Testleri ve iyileştirmeleri deneyerek ikiye böldüğünüzde, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sitenize “daha sezgisel” gezinme eklemek gibi yaptığınız belirli varsayımların, veri odaklı web sitenizin ihtiyaç duyduğu şey olmayabileceğini göreceksiniz.

Bu nedenle, bu fikri bir kenara atabilir ve onu doğrudan kullanıcılarınıza fayda sağlayacak bir şeyle değiştirebilirsiniz. Belki de web sitenizi yeniden tasarlama SEO stratejisine yakın gelecekte odaklanmanın daha faydalı olacağını belirlediniz.

Tavsiye Edilen:  B2B Soğuk Arama Nedir?

4. Aktarım

Son adım, topladığınız verileri pazarlama ekibinize aktarmaktır. Ekibiniz daha sonra ideal müşterinizi bulma ve çekme becerilerini geliştirmek için bu verileri kullanmaya devam edebilir.

Web siteniz için büyüme odaklı tasarımın uygulanması

Süreci doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz yararlanabileceğiniz çok sayıda veri odaklı web sitesi avantajı vardır. Veri odaklı web tasarımı, nihai kullanıcı deneyimini yaratana kadar web sitenizi küçük, anlamlı parçalar halinde geliştirmekle ilgilidir. Gelecekte iyileştirmeler yapmak için her zaman verileri analiz ediyor olmalısınız.

WIX’da büyüme odaklı bir web sitesi oluşturmanın ve sürekli olarak yönetmenin ne gerektiğini biliyoruz. Wix, yüksek puan alan özel web sitesi tasarım hizmetleri sunan tam hizmetli bir pazarlama firmasıdır. Her web sitesini müşterinin markasını ve sonucunu göz önünde bulundurarak oluşturuyoruz. Deneyimli ekibimiz, sektör lideri yüzlerce markanın işlerini büyüten etkili web siteleri oluşturmasına yardımcı oldu; biz de sizin için aynısını yapabiliriz.

WIX’a bugün ulaşın İşletmeniz için veri odaklı bir web sitesi oluşturma konusunda yardım için.