Büyüme Pazarlamasına Giriş ve İçinde İş Olanakları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Büyüme Pazarlamasına Giriş ve İçinde İş Olanakları

Büyüme Pazarlaması veya Performans Pazarlaması, bir işletmeye büyüme getiren stratejileri belirlemeye ve test etmeye odaklanan, veri odaklı bir dijital pazarlama biçimidir.

Farklı pazarlama taktiklerini deneme, sonuçları analiz etme ve performansı iyileştirmek için yineleme içeren sürekli bir süreçtir.

Büyüyen bir pazarlamacının rolü, her zaman müşteri sayısını artırmanın, müşteriyi elde tutmayı iyileştirmenin ve gelir artışını sağlamanın yollarını aramaktır.

Büyüme pazarlamasını normal pazarlamadan ayıran önemli bir özellik, bilinçli kararlar almak ve ilerlemeyi izlemek için veri ve analitiğin kullanılmasıdır.

Büyüyen pazarlama uzmanları, pazarlama çabalarının etkinliğini ölçmek ve optimizasyon fırsatlarını belirlemek için Google Analytics ve Adobe Analytics gibi ölçüm araçlarını kullanır.

Pazarlama kampanyaları yoluyla yatırım getirisini nasıl ölçeklendireceklerini belirlemek için Bölünmüş Test ve diğer deneyler gibi teknikleri de kullanırlar.

Her erken aşamadaki veya büyük şirket, Büyüme pazarlamacılarına ihtiyaç duyar.

Dijital pazarlamaya veri odaklı, sonuç odaklı bir yaklaşım getirdikleri için birlikte çalıştıkları her şirket tarafından değer görürler.

Bu rol doğrudan gelire, kâra ve müşteri kazanımına katkıda bulunduğundan, ortalama dijital pazarlamacılardan çok daha iyi ödeme alıyorlar.

Büyüme Pazarlamacıları (veya Performans Pazarlamacıları) sürekli olarak müşteri deneyimini iyileştirmenin, etkileşimi artırmanın ve büyümeyi sağlamanın yollarını arıyor.

Büyüme Pazarlamacısı (veya Performans Pazarlamacısı) olmak istiyorsanız, keşfedebileceğiniz birkaç kariyer yolu vardır:

1) Büyüme Pazarlama Müdürü / Performans Pazarlama Müdürü:

Bu rol, bir kuruluş için büyüme stratejileri geliştirmenizi ve yürütmenizi gerektirir. Bu rol, hedef belirlemekten, pazarlama kampanyalarını kavramsallaştırmaktan ve yürütmekten ve performansı artırmak için verileri analiz etmekten sorumludur.

2) Büyüme Hacker’ı:

Bu özel rol, bir şirkete büyüme getirmenin yaratıcı, sıra dışı yollarını bulmaya odaklanmıştır. Büyüme korsanları her zaman (bir bütçe bombası harcamadan) müşteri edinmenin benzersiz ve yenilikçi yollarını ararlar ve içerik pazarlaması, ortaklıklar, etkileyici pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve SEO gibi çeşitli taktikler kullanırlar.

Tavsiye Edilen:  Kim Daha İyi İçerik Fikirleri Bulur?

3) Veri Analisti:

Bir veri analistinin rolü, bilinçli iş ve pazarlama kararları vermek için verileri toplamak, düzenlemek ve analiz etmektir. Bir Büyüme Pazarlaması veya Performans Pazarlaması POV’sinden bir veri analisti, dijital pazarlama kampanyalarının yatırım getirisini izlemekten ve gelecekteki çabaları optimize etmek için kullanılabilecek eğilimleri belirlemekten sorumludur.

4) Dönüşüm Optimizasyonu Uzmanı:

Bir web sitesinin, açılış sayfasının veya uygulamanın dönüşüm oranının analizinden ve iyileştirilmesinden bir dönüşüm optimizasyon uzmanı sorumludur. Bu, bir web sitesinin (veya Açılış Sayfasının) farklı sürümlerinin A/B veya Split testini, kullanıcı davranışını analiz etmeyi ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yollarını belirlemeyi içerebilir.

Başarılı bir Büyüme Pazarlaması yapmak veya Performans Pazarlaması kariyer, dijital pazarlamada güçlü bir temele sahip olmanın yanı sıra veri ve analitik için bir miktar tutkuya sahip olmak çok önemlidir.

Matematikte uzman olmanıza gerek yok (endişelendiyseniz), ancak sayıları sevmeniz biraz yardımcı olabilir.

Pazarlama, işletme veya ilgili bir alanda derece yardımcı olabilir, ancak zorunlu değildir.

Performans Pazarlamasını Uygulamalı olarak öğrenmiş olmak ve başarı geçmişine sahip olmak, bu alanda başarılı bir kariyer oluşturmak için genellikle daha önemlidir.

Büyüme veya Performans Pazarlamasında deneyim kazanmanın bir yolu, küçük veya yeni başlayan bir şirkette dijital pazarlama rolünde çalışarak işe başlamaktır. Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak size öğreteceği için daha da iyi olabilir.

Bu, uygulamalı, hızlı tempolu bir ortamda büyüme pazarlaması hakkında bilgi edinme fırsatı sağlayabilir. Diğer bir seçenek de, büyüme pazarlamasına odaklanan daha büyük şirketlerde staj veya giriş seviyesi pozisyonlar aramaktır.

Sürekli eğitim ve beceri geliştirme, büyüme pazarlamacıları veya performans pazarlamacıları için de çok önemlidir. bir dizi var dijital pazarlamada çevrimiçi kurslar ve en son büyüme pazarlama stratejileri ve araçları hakkında güncel kalmanıza yardımcı olabilecek sertifikalar.

Tavsiye Edilen:  İş hedeflerinizle uyumlu bir içerik takvimi nasıl oluşturulur? · brewedweb

Sektörle ilgili konferanslara katılmak ve diğer pazarlamacılarla ağ oluşturmak da bilgi sahibi olmak ve profesyonel ağınızı oluşturmak için yararlı olabilir.

Sonuç olarak, büyüme pazarlaması veya performans pazarlaması, herhangi bir işletme (küçük veya büyük) için sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya odaklanan veri odaklı bir pazarlama şeklidir.

Bu alanda pek çok kariyer yolu mevcuttur: büyüme pazarlama yöneticisi, büyüme korsanı, veri analisti ve dönüşüm optimizasyonu uzmanı dahil.

Büyümeye dayalı pazarlamada kariyer yapmak için, (dijital) pazarlama konusunda güçlü bir temel anlayışa ve verilere yönelik bir eğilime sahip olmak önemlidir.

Dijital pazarlama alanındaki en iyi uzman kariyer seçeneklerinden biridir ve gelecekte daha da önem kazanacaktır.