Çalışanları Nasıl Eğitirsiniz: 10 Önemli Adım

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çalışanları Nasıl Eğitirsiniz: 10 Önemli Adım

Çalışanlarınızı eğitmek, yetenekli ve motive olmuş bir iş gücü geliştirmenin önemli bir parçasıdır. İster küçük bir işletme sahibi olun, ister büyük bir kuruluşta yönetici olun, çalışan eğitimine yatırım yapmak işletmenizin başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bu blog yazısında, daha sonra geliştirdiğim çalışanları eğitmek için 10 ipucu paylaşacağım. yıl sınıf öğretmeni olarak ve ayrıca yönetici, direktör ve VP düzeyinde çalışanları eğiterek. Bu öğeler, özel eğitim programınız ne olursa olsun, yönetmeyi planladığınız herhangi bir ders veya sunum için geçerlidir.

İyi eğitimli bir personelin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Artan üretkenlik / çıktı
 • Geliştirilmiş çıktılar / müşteriyi elde tutma
 • Artan yenilik
 • Azaltılmış ciro

Bu, yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir ve bu liste, ekibinizden en iyi şekilde yararlanmanıza ve gelecek nesil yıldızları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Çalışanları Etkili Eğitmek İçin 10 İpucu

 1. Sonuçla başla: Eğitim oturumunun sonunda çalışanın neyi anlamasını ve/veya yapabilmesini istediğinizi tanımlayın.
 2. Alakalı tutun: Eğitimde ele aldığınız her şeyin istenen sonuçlarla ilgili olduğundan emin olun.
 3. Empati kullanın: Eğitimi, katılımcıların bakış açısıyla ve bilgileri nasıl alacakları açısından değerlendirin.
 4. Başarısız olmayı imkansız hale getirin: Eğitiminizi, öğrencinizin başarısız olmasını imkansız kılacak şekilde yapılandırın.
 5. görselleri kullan: Daha ilgi çekici ve akılda kalıcı hale getirmek için eğitiminize görseller ekleyin.
 6. Bırak sürsünler: Eğitiminizi etkileşimli hale getirin ve katılımcılara aktif olarak katılma fırsatı verin.
 7. Daha az söyle: Açıklamalarınızda kısa ve öz olun ve bir oturuşta aşırı açıklama yapmaktan veya çok fazla konuyu ele almaktan kaçının.
 8. Bir takip egzersizi atayın: Katılımcılara, kavramları sağlamlaştırmaya yardımcı olmak ve öğrendiklerini uygulamalarına izin vermek için dersten sonra tamamlamaları için bir görev verin.
 9. Bir inceleme planlayın: Öğrenmeyi pekiştirmek ve uzun süreli akılda kalmaya yardımcı olmak için materyalin gözden geçirilmesini planlayın.
 10. Etkinliği ölçün: Hedefe yönelik geri bildirim sağlamak için eğitiminizin etkinliğini değerlendirin ve katılımcıların becerilerini ve anlayışlarını geliştirdiğinden emin olun.

1. Sonuçla başlayın

Bu eğitim oturumunun sonunda, çalışanın neyi anlamasını ve/veya yapabilmesini istiyorsunuz? Burada gerçekçi olmak önemlidir – kendinize makul bir hedef belirleyin ve hedef tahtasına ulaşmanın yolunu yazın.

Tavsiye Edilen:  Google Ads Kalite Puanı 2023'te Hala Önemli mi?

Bu konuda başarısız oldum bir eğitim seansında çok fazla şeyi kapsamaya çalışmak.

tarafından çözdüm her seans için 1-3 istenen sonuca gidiyor. Örneğin, bir araç içindeki bir kavram ve bir taktik, harika, kolayca sindirilebilir 30 dakikalık bir ders sağlar.

2. Alakalı tutun

Sonuçlarınızı seçtikten sonra, ele aldığınız her şeyin bu sonuçlarla alakalı olduğundan emin olun.

Bu konuda başarısız oldum konudan çok uzaklaşmak ve ders için pek yararlı olmayan bir alana girmek.

tarafından çözdüm ilk önce hangi bilgilerin ders için temel teşkil ettiğini belirlemek. Ardından, daha uzağa ulaşan kavramların haritasını çıkarırım. Çok fazla açıklama gerektirecek kadar kritik olmayan her şey kaldırılır. Bu genellikle ayrı bir oturum için daha uygundur.

3. Empati kurun

Genellikle “tek yönde” bir eğitim planlıyoruz, bu da yalnızca neyin ne olduğunu düşündüğümüz anlamına geliyor. Biz katılımcılara öğretmek istiyorum. Bu harika – önemsediğinizi gösteriyor – ama olayları olduğu yerden algılamak ve eğitimin nasıl alınacağını düşünmek için bir dakikanızı ayırmak çok önemli.

Bu konuda başarısız oldum dersimin her bölümünü “kişi bunu nasıl alacak?”

tarafından çözdüm elimden geldiğince, her parçanın:

 • ilgi çekici veya
 • keyifli veya
 • etkileşimli veya
 • uygun şekilde zorlayıcı veya
 • Yukarıdakilerin hepsi

4. Başarısız olmayı imkansız hale getirin

Bu, bu gönderideki en önemli ipucu olabilir.

Jiu jitsu’yu seviyorum ve uzun zaman önce, diğerlerinin yanı sıra, şimdiye kadar karşılaştığım en faydalı öğretim derslerinden birini içeren bu videoyu buldum. öğrencinizin başarısız olmasını imkansız hale getirin.

Videonun ilk yarısı kritik, ikinci yarısı ise ilginç bir hikaye içeriyor. Bir öğretmen olarak gelişmek istiyorsanız, en azından ilk bölümü izlemenizi rica ediyorum!

Bu konuda başarısız oldum netlikten çok ayrıntıya öncelik vermek ve “çalışanın başarısız olması için herhangi bir fırsat var mı?”

tarafından çözdüm İstenen sonucu elde ettiğimizden emin olmak için daha net açıklamalar ve ders içi değerlendirmeler / kontrol noktaları gibi şeyler aracılığıyla derslerimdeki başarısızlık noktalarını mümkün olduğunca ortadan kaldırmak.

5. Görselleri kullanın

Görseller eğlenceli, etkili ve destekleyici olabilir. Ne zaman bir dersi veya sunumu daha görsel hale getirebilirsem, onu yaparım. Bazı öğrenciler için çok önemli olabilir.

Tavsiye Edilen:  CAPTCHA nedir? - Türler, Örnekler ve Daha Fazlası

Bu konuda başarısız oldum bir dersi zenginleştirebilecek etkili görselleri kullanmak için kaçırılan fırsatlar. Hatta korkunç “izleyicilere okuduğum metinle dolu slayt” günahını işledim.

tarafından çözdüm dersleri daha görsel hale getirmek ve “ders bittiğinde izleyicinin hatırlayacağı 1-3 resim nedir?” Unutulmaz görüntüler kullanmak, katılımcıların öğrendiklerini daha iyi hatırlamalarına yardımcı olabilir.

6. Sürmelerine izin verin

Bir dersi daha etkileşimli hale getirme şansınız var mı, değerlendirin! 100 yemek dersi alabilirsin ama sadece izlersen yemek yapmayı asla öğrenemezsin.

Bu konuda başarısız oldum tüm doğru bilgileri sunmaya fazla odaklanmak ve deneklerime “yapma” şansı vermeyi unutmak.

tarafından çözdüm ders planlamasının çeşitli noktalarında “burada durup deneğin bir alıştırma yapmasına izin verme şansı var mı?” Bazen önce öğretirim ve denemelerine izin veririm. Diğer zamanlarda, açıklarken onların sürmesine izin veririm ve işimiz bittiğinde özetleriz.

7. Daha az konuşun

Öğretimde, daha az sıklıkta söylemek daha fazlasını sağlar: konuların meşgul olması, sorgulaması ve fikirleri kendilerinin keşfetmesi için alan yaratır ve materyalin daha derin, daha kişisel bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Ayrıca, kelime sayısını azaltırsam çok daha fazla hatırlama olduğunu da buldum.

Bu konuda başarısız oldum çok detaylı, aşırı açıklayıcı ve bir oturuşta çok fazla malzeme kapsayan.

tarafından çözdüm şeyleri mümkün olan en az kelimeyle açıklama konusunda çok dikkatli olmak ve her şeyi yalnızca bir kez söylemek (bir şeyi tekrar söylemek için geri dönmekten kaçınmak).

8. Bir takip egzersizi atayın

Dersten sonra bir görev atamak kavramları sağlamlaştırmaya yardımcı olur, öğrencilere öğrendiklerini uygulama şansı verir ve materyalin ne kadar iyi anlaşıldığını ölçmemize olanak tanır.

Bu konuda başarısız oldum bir dersten sonra hemen bir takip egzersizi atama fırsatını kaçırmak.

tarafından çözdüm bunu daha düzenli yapmak ve bunu ders planı şablonumun bir parçası yapmak.

9. Bir inceleme planlayın

Daha önce öğretilen materyalin gözden geçirilmesini planlamak, öğrenmeyi pekiştirdiği ve uzun vadeli akılda kalmaya yardımcı olduğu için çok önemlidir. Bu strateji, bilgilerin saklanmaya çalışılmadığında zamanla kaybolduğu bir fenomen olan “unutma eğrisi” ile mücadele eder.

Bilgiyi zaman içinde artan aralıklarla gözden geçirme uygulaması olan aralıklı tekrar, bu açıdan özellikle etkilidir. Hafızayı pekiştirmek için beynin doğal süreçlerinden yararlanır ve bilgiyle ilişkili nöral bağlantıları güçlendirerek hatırlamayı hızlandırır ve öğrenmeyi daha kalıcı hale getirir.

Tavsiye Edilen:  Replika AI Nasıl Romantik Partneriniz Olur?: Adım Adım Kılavuz

Bu, bir ormanın içinden geçen bir yolu tekrar tekrar izlemeye benzer; zamanla, yol daha net ve takip edilmesi daha kolay hale gelir.

Bu konuda başarısız oldum sürekli yeni materyalleri kapsayan, sonu gelmeyen uzun vadeli ders planları oluşturmak.

tarafından çözdüm kullanarak önceden öğrenilmiş materyalin gözden geçirilmesinde pişirme aralıklı tekrar.

10. Etkinliği ölçün

Bire bir eğitim yoluyla öğretilen derslerin etkililiğini ölçmek, hem eğitmen hem de öğrenci için hedeflenen geri bildirim sağladığı, güçlü yönleri belirlemeye, belirli iyileştirme alanlarını ele almaya ve eğitimin ekip üyesinin becerilerini gerçekten geliştirmesini sağlamaya yardımcı olduğu için çok önemlidir. ve anlayış

Etkinliği dahili olarak ölçebileceğiniz yollardan bazıları şunlardır:

 • Başarılı incelemeler (malzeme korunur)
 • İş kalitesi (gerçek dünya uygulaması)
 • Pozitif geri bildirim (meslektaşlar ve yöneticiler tarafından tanınma)
 • Promosyonlar (ekip üyeleri kariyerlerini ilerletiyor)

Bu konuda başarısız oldum eğitimlerin ne kadar etkili olduğunu ölçmenin ilgili yollarını belirlememek.

tarafından çözdüm eğitim programı içinde bir değerlendirmenin yapılabileceği (örn. gözden geçirmeler) fırsatların tespit edilmesi ve eğitim programının bir bütün olarak istenen sonuçları hakkında (her ders konusunun kavranmasının ötesinde) düşünülmesi.

Çalışan Eğitimi Konusunda Son Söz

Bu on ipucu, bireysel performansı artıran ve genel iş büyümesini hızlandıran ilgi çekici ve etkili çalışan eğitim oturumları oluşturmak için bir yol haritası sunar.

Başarılı eğitim sanatı, istenen sonuçların tam olarak belirlenmesine, empatinin geliştirilmesine, etkileşimli derslerin düzenlenmesine ve sürekli olarak ilerlemenin ölçülmesine bağlıdır. Ekibinizin tam potansiyelini ortaya çıkarmak için bu stratejileri benimseyin ve kuruluşunuz için nihai varlık olarak becerilerine yatırım yapın.