CAPTCHA nedir? – Türler, Örnekler ve Daha Fazlası

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: CAPTCHA nedir? – Türler, Örnekler ve Daha Fazlası

Bu blog aracılığıyla aşağıdakileri anlayacaksınız:

Yeni Başlayanlar İçin Siber Güvenlik Eğitimimize göz atın

CAPTCHA: Kısa Bir Bilgi

CAPTCHA’nın tarihi nedir ve neden var? CAPTCHA’nın tarihi oldukça ilginç. 2000 yılında, robotların web sitelerine erişimi arttı ve bu sorunu çözmek için Carnegie Mellon Üniversitesi, soru türlerine ve son kullanıcının yanıtlarına veya eylem(ler)ine dayalı otomatik bir sistem oluşturmayı başlattı ve başardı. aynı şekilde erişime izin verildi veya reddedildi. CAPTCHA fikri, web sitelerini spam ziyaretçilerine ve bu tür diğer faaliyetlere karşı korumak için birçok web sitesi sahibi veya barındırıcısı tarafından geniş çapta kabul gördü.

CAPTCHA testi, adını CAPTCHA testinin geliştiricisi Alan Turing’den alır. Yıllar geçtikçe, CAPTCHA testi web sitesi ziyaretçileri ve web sitesi barındırıcıları arasında bir norm haline geldi. Ancak CAPTCHA testi bir çok internet kullanıcısı tarafından gerekli kötülükler kategorisi altına eklenmektedir. Ama neden?

Tıpkı evrimin zorluklara uyması gibi, internet spam göndericileri de CAPTCHA seçeneğinin üstesinden gelmenin yollarını buluyor.

CAPTCHA seçeneğinin üstesinden gelmenin yollarını bulmada web sitesi barındırıcılarının aktif bir rolü olduğunu söylemek doğru olur. Genellikle web sitesi barındırıcıları, ziyaretçi sayısını parasal değere çevirerek gelir elde eder. Web siteleri, ziyaretçi sayısını artırmak için genellikle bot veya spam ziyaretçiler oluşturur. Bot ziyaretçiler, sıralamalarını yükseltmek için web sitelerine girmek için CAPTCHA’yı kolayca kırarlar. Çeşitli kuruluşlar, botların kötü amaçlı faaliyetler yoluyla web sitelerine girdiği sisteme karşı koymak için mekanizmalar oluşturmuştur.

Ancak genel olarak internet kullanıcıları arasındaki görüşler ‘web sitelerine girmek için insan olduğumuzu neden kanıtlayalım’dan ‘birinin insan olup olmadığını sorgulamak insanlık dışıdır’a ve bunun gibi çok daha fazla yelpazeye yayılmıştır. Bunun nedeni, birçok kullanıcının yaş veya engellilik gibi çeşitli faktörler nedeniyle CAPTCHA kodunu veya görüntüsünü kırmasının önemli miktarda zaman almasıdır. Başarısız bir CAPTCHA testi nedeniyle kullanıcılara erişim engellendiğinde, rahatsızlık ve kesinti ile sonuçlanır.

Ayrıca, bot ziyaretçiler ses tabanlı CAPTCHA ile mücadele etmenin yollarını bulduklarından, insan kullanıcılar CAPTCHA testlerini kabul edilemez bulmaktadır. Bunun nedeni, botların CAPTCHA kırma süresinin doğrulanmasıyla, insan kullanıcı gereksinimlerinin, çeşitli insan temelli faktörlerle birlikte, günümüzün CAPTCHA yaratıcıları tarafından duyulmamış olmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Piyasadaki En İyi Chatbot Nedir?

Çeşitli yetki alanlarında CAPTCHA ile ilgili daha az kanun bulunmasıyla, CAPTCHA ile ilgili düzenlemelerin daha kat etmesi gereken çok yol var.

Aşağıda, son yıllarda ilgi ve popülerlik kazanan başka bir CAPTCHA türü bulunmaktadır.

Captcha nasıl çalışır?

İşleyiş yöntemini tam olarak belirtmek için, CAPTCHA genellikle sizden bir dizi harf/sayı/her ikisinin kombinasyonunu belirlemenizi isteyerek çalışır. Harfler/rakamlar botların insan beyni gibi anlayamayacağı/çözemeyeceği şekilde yerleştirilmiştir. CAPTCHA test metinlerini yalnızca insanların deşifre edebileceği birçok durumda kanıtlanmıştır.

Şifresi çözülmüş metnin doğrulanması üzerine site/uygulama, erişim talebinize izin verecektir.

Şu anda, botların CAPTCHA kodlarını deşifre etmek için geliştiği doğrulandı. Bu nedenle, uygulamanın/sitenin sağlığını korumak için birkaç yeni metodoloji araştırılmaktadır.

reCAPTCHA: Kısa Bir Bilgi

CAPTCHA’yı anladığınızda, reCAPTCHA’nın nasıl çalıştığını veya reCAPTCHA’nın ne olduğunu merak edebilirsiniz. Genel olarak reCAPTCHA, CAPTCHA sisteminin gelişmiş sürümüdür. Orijinal CAPTCHA sistemi, okunması zor metne ve ses tabanlı CAPTCHA’ya verdiğiniz yanıta göre web sitelerine erişim sağlar. reCAPTCHA sistemi, etkinliğinize göre web sitelerine erişim sağlayan bir CAPTCHA sistemidir. Sistem, kimliğinizi sorgulamak için hiç vaktinizi almadığından, aynı nedenle web sitesi kullanıcıları arasında geniş çapta kabul görmüştür.

reCAPTCHA sistemi, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Luis von Ahn, David Abraham, Manuel Blum, Michael Crawford, Ben Maurer, Colin McMillen ve Edison Tan tarafından ortak bir çalışma olarak geliştirildi. Gelişmiş CAPTCHA sistemi, 2009 yılında Google tarafından satın alındı.

Ancak, çeşitli işlevsellik nedenlerinden dolayı gelişmiş CAPTCHA sistemi reCAPTCHA, 2018 yılında durduruldu.

Aşağıda, kullanımda olan popüler CAPTCHA türlerinden birkaçı verilmiştir.

CAPTCHA türleri

Matematik problemleri CAPTCHA

Matematik problemleri CAPTCHA, 1+3’ü çöz veya 1+9’u çöz gibi temel düzeyde matematik problemi sorularına sahiptir. Kullanıcı yanıtının doğruluğuna bağlı olarak erişime izin verilir veya reddedilir. Bu, en popüler CAPTCHA mekanizmalarından biridir çünkü halk arasında bot olarak bilinen robotlar, insan mantığını içeren soruları çözemez. Bu genellikle WordPress veya HTML sitelerinde uygulanır.

Kelime problemleri CAPTCHA

Kelime problemleri CAPTCHA, en yaygın CAPTCHA türlerinden biridir; çeşitli sitelerde günde en az bir kez görebilirsiniz. Bu CAPTCHA türü, ekranda görüntülenen harfleri yazmanızı ister; bu bazen harf ve rakamların bir kombinasyonunu içerebilir. Sözcük sorunları CAPTCHA koduna, görme engelli kullanıcılar için daha kullanıcı dostu olduğundan, genellikle ses tabanlı CAPTCHA eşlik eder. CAPTCHA kelime problemlerinde, kodu anlamak için mantıksal anlayış gerektirdiğinden, bu CAPTCHA kodunun genellikle web sitesi barındırıcıları tarafından güvenli olduğu kabul edilir.

Tavsiye Edilen:  Rytr AI ile Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Bal küpü CAPTCHA

Honeypot CAPTCHA, hazine avı CAPTCHA gibidir; şu anda var olması zor olan CAPTCHA türlerinden biridir. Honeypot’ta CAPTCHA, kullanıcılardan ekrandaki gizli öğeleri bulmalarını ister. Genellikle botlar CAPTCHA’yı kolayca kırar, ancak ileri teknolojilerle bu, uzmanlar tarafından da ele alınmaktadır.

Kendinden emin CAPTCHA

Bu, en yaygın CAPTCHA türlerinden bir diğeridir. Soruya göre eşleşen öğeleri bulmanızı ister. Örneğin, CAPTCHA trafik ışıklarını bulmanızı isterse, aynısını ekranda bulmanız gerekecektir. Resimler, bir ızgara biçiminde statik veya dinamik biçimde mevcut olabilir.

Bu CAPTCHA, dijital pazarlama reklam stratejilerinin bir parçası olarak da kullanılır.

Metin Tabanlı CAPTCHA

Metin tabanlı CAPTCHA’lar, en yaygın CAPTCHA türlerinden biridir. Genellikle garip bir tarzda görüntülendikleri için genellikle çeviri gerektirirler. CAPTCHA’lar genellikle çizgilerle veya benzer yapıdaki herhangi bir şeyle kaplanır. Botların, metnin etrafındaki bozuk ortam aracılığıyla kodu çözemeyeceği anlayışına dayanmaktadır.

Görüntü Tabanlı CAPTCHA

Bu CAPTCHA yöntemi birkaç resim görüntüler ve sizden belirli bir resim türü seçmenizi ister. Örneğin, CAPTCHA diğer resimler arasında trafik ışıklarını bulmanızı isteyebilir. Görüntüler bazen ilişkili olabilir ve bazen ilişkili olmayabilir. Benzer türde görüntülerin olmayabileceği durumlarda ‘atla’ seçeneği bulunacaktır.

‘Atla’ seçeneği bazen benzer görüntüler olduğunda da sizi kandırmak için mevcut olabilir. Bu, botların mantıksal düşünmeden yoksun olduğu anlayışına dayanmaktadır.

CAPTCHA’nın genel olarak nasıl kullanıldığı aşağıda açıklanmıştır. Bu, CAPTCHA’nın neden kullanıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

CAPTCHA’nın Kullanım Alanları

  • Kötü amaçlı istenmeyen postalardan gelen yorumların önlenmesi: Bu, gerçek kullanıcılardan gelen gerçek yorumları artıracak ve sayfanızın organik olarak büyümesini sağlayacaktır.
  • Sahte form tıklamalarının önlenmesi: Bu, birkaç robotun çevrimiçi formları ele geçirip sahte veya spam ayrıntıları sağladığı durumlarda alakalı ve kullanışlıdır. Bu sorun CAPTCHA ile çözülebilir.
  • CAPTCHA’nın işleyişi Turing testine dayanmaktadır. Bu test, mantıksal anlama ve yanıtlama yeteneğine dayalı olarak robotlar ve insanlar arasında ayrım yapar. Genellikle, insanlar CAPTCHA testlerinde daha yüksek bir geçiş yüzdesine sahiptir, ancak botların direnç stratejilerinin artmasıyla birlikte, bazen CAPTCHA testleri botlar tarafından da geçilmektedir. Ancak, yazılım endüstrisi aynı şeyi düzeltmek için çalışıyor. CAPTCHA’yı uygun bir şekilde düzenleyerek, özellikle bir işletme sayfanız varsa, sayfanızda organik gelişim elde edebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  İletişim merkeziniz aracılığıyla nasıl daha fazla gelir elde edebilirsiniz?

CAPTCHA KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

  • Bu durumu hayal edin. Bir kapıyı çalıyorsun. Senden insan olduğunu kanıtlamanı istiyorlar. Gün gibi ortadalar ve senin insan olduğunu görüyorlar. Ayrıca botlar neden şimdi evinize gelsin diye merak ediyorsunuz. İnsanlar bir CAPTCHA görünce tam olarak böyle düşünürler. İstatistiksel olarak, insanlar sinirleniyor ve siteyi de terk etme eğiliminde. Bu, izleyiciliğinizi etkiler. İnsanlar çoğu zaman, ‘insan mısın’ sorusunun veya buna benzer herhangi bir şeyin egolarını yanlış yöne ittiğine işaret eder.
  • CAPTCHA, ihlali önlemenin bir yoludur. CAPTCHA testlerinin ihlalleri önlemede ancak bir dereceye kadar başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, sitenize/uygulamanıza uygulandığında yalnızca kısmen faydalı olacağını söylemek doğru olur.
  • Toplumun bir bölümü CAPTCHA testini ayrımcı bulmaktadır. İstatistiksel olarak, görme yeteneği zayıf olan veya hem kulak hem de görme bozukluğu olan kişiler, CAPTCHA’nın varlığı nedeniyle gerektiğinde önemli sitelere erişmeyi son derece zor bulmaktadır.

Çözüm

Sonuç olarak, CAPTCHA kavramı sürekli büyüyor ve tamamen işlevsel ve güvenli hale gelmesi makul bir süre alacak. Önümüzdeki günlerde CAPTCHA büyümesini bekleyebilirsiniz!

Ayrıca, CAPTCHA’nın neden kullanıldığını anlayarak ve sizin tarafınızdan doğru bir şekilde uygulanırsa, sitelerinizdeki spam botlardan kaçınabilirsiniz!