Casus yazılım nedir? Tanım, Türler, Önleme ve Kaldırma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Casus yazılım nedir? Tanım, Türler, Önleme ve Kaldırma

Bu blogda şunları ele alacağız: –

Casus yazılım nedir?

Bilgisayarınıza kendi kendine yüklenen ve bilginiz ve onayınız olmadan gizlice çevrimiçi etkinliğinizi izlemeye başlayan herhangi bir yazılıma casus yazılım denir.

Kişi ve kuruluşlara ait verileri üstü kapalı olarak toplayan ve daha sonra diğer şirketlere dağıtan bir virüs türüdür.

Casus yazılım ne yapar?

Casus yazılım tartışmalıdır, çünkü istismar edilme potansiyeline sahiptir ve nispeten masum amaçlar için kurulduğunda bile son kullanıcının gizliliğini ihlal edebilir.

Kurulduktan sonra oturum açma bilgilerini takip eder, izler ve gizli verileri gözetler.

Casus yazılımların temel amacı, bir kişinin nerede olduğunu araştırmak, banka hesabı bilgilerini takip etmek, e-postalarına müdahale etmek, telefon görüşmelerine kulak misafiri olmak ve bunları kişisel fotoğraf ve videolarıyla birlikte kaydetmektir.

Casus Yazılım Tarihi

Dönem “casus yazılım” ilk olarak 1995 yılında Microsoft’un ticari ve ticari stratejisini eleştiren bir Usenet makalesinde ortaya çıktı. 2000’li yılların başında kişisel bir güvenlik duvarı çözümü için bir basın bülteninde geri dönüş yaptı. Bu, siber dünyada “casus yazılım”dan ilk kez bahsediliyordu.

Kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım arasındaki fark

Kötü amaçlı yazılım casus yazılım
Bir bilgisayar sunucusuna veya ağına zarar vermek için kasıtlı olarak oluşturulmuş bir yazılım programı. Kullanıcıların bilgisi dışında bilgi toplamaya odaklanan bir yazılım programı.
Bir dizi kötü amaçlı yazılımı kapsar Bir tür kötü amaçlı yazılım
Türüne bağlı olarak bilgisayarlara çeşitli şekillerde zarar verebilir. Aktiviteleri takip eder ve onların bilgisi dışında kullanıcılar hakkında bilgi toplar.

Casus Yazılım Örnekleri

 • Kontrolü ele geçirmek, ayarları değiştirmek ve tarama verilerini casus yazılım geliştiricilere göndermek içinCoolWebSearch Internet Explorer’daki güvenlik açıklarından yararlanır.
 • Karanlık Otel belirli iş oteli misafirlerini hedeflemek için otelin Wifi Ağını kullanan hedefli bir kimlik avı casus yazılımıdır.
 • 2010’larda en yaygın olan tehditlerden biri, ifade, hangi bir şeklini aldı Truva ve kurbanın banka bilgilerini çaldı.
 • Dosya paylaşımı için yazılım sıklıkla şunları içerir: Timsahonlara daha alakalı reklamlar göstermek için kurbanın çevrimiçi gezinme modellerini takip eder.
 • Zlob tuş vuruşlarını kaydetmek ve bir kullanıcının tarama geçmişini aramak için kendisini bir makineye kurar.
Tavsiye Edilen:  2023'te Facebook'ta paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

Casus yazılım sisteminize nasıl girer?

Casus yazılım, genellikle ücretsiz indirme yoluyla veya virüslü bir e-posta ekinden dağıtılır; bu tür saldırılara Truva atı denir. Bilginiz olmadan, bilgisayarınıza tek bir tıklama ile kötü amaçlı yazılım yüklenebilir; kurulduktan sonra, kötü amaçlı yazılım işletim sistemiyle karışır ve sizin için görünmez hale gelir. Bu nedenle, tespit edilmesi zordur ve çıkarılması daha da zordur.

Casus Yazılım Belirtileri

 • Bir bağlantıya tıkladığınızda veya bir web araması başlattığınızda ve bu sizi beklenmedik bir hedefe yönlendirdiğinde, tedirgin olursunuz.
 • Tarayıcınızın ana sayfa ayarları şüpheli bir web sitesi olarak değiştirildi.
 • Virüsten koruma yazılımı satın almamış olsanız bile, yine de bir tarama gerçekleştiriliyor.
 • İnternetteki web sitelerini görüntülemek için bilgisayarınızı kullandığınızda, daha yavaş hale gelir.

Casus Yazılım Türleri

Çeşitli casus yazılım türleri vardır, bunlardan bazıları referansınız için aşağıda listelenmiştir: –

reklam yazılımı:

Çevrimiçi davranışınızı izler ve ilgileneceğinize inandığı şeye göre reklamlarınızı gösterir. Diğer bazı kötü amaçlı yazılım türlerinden daha az zararlı olsa da, reklam yazılımı engelleyici olmasının yanı sıra yine de bir cihazın işlevselliğini etkileyebilir.

İzleme çerezleri:

Reklam yazılımlarından daha az engelleyici olsalar da benzerdirler.

Truva atları:

Bir cihazı ele geçirdikten sonra, özel verileri ararlar ve onu para çalmak, hesapları ihlal etmek veya hileli satın almalar yapmak için kullanacak vicdansız kişilere teslim ederler, ayrıca bir arka kapı kurarak bir bilgisayarın kontrolünü ele geçirmek için kullanılabilirler. uzaktan erişim.

Keylogger’lar:

Bu cihazlar, internet hesaplarınızda oturum açmak için kullandığınız tuşlar da dahil olmak üzere, klavyenizde yaptığınız her tuş vuruşunu bir dolandırıcının kaydetmesine olanak tanır.

Takip yazılımı:

Üçüncü bir tarafın telefonun sahibini takip edebilmesi için genellikle bir mobil cihaza yerleştirilir.

Tavsiye Edilen:  Marketing treści B2B vs B2C: różnice i podobieństwa

Casus yazılım nasıl önlenir?

Her zaman casus yazılımlardan arınmış olacağınızın garantisi olmasa da, riski azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var, bunlara aşağıda bir göz atın:-

 • Casus yazılımların ağınıza bulaşmasını engellemenin en kolay stratejisi, işletmeniz için sağlam bir güvenlik politikası oluşturmak ve personelinizi bu konuda eğitmektir.
 • Basit eğitim, hangi programların hangi web sitelerinden indirileceği, pop-up’ların nasıl durdurulacağı, bir Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini kabul etmeden önce nasıl okunacağı, şüpheli eklere ve bağlantılara tıklamaktan nasıl kaçınılacağı ve indirmekten nasıl kaçınılacağı gibi konuları kapsamalıdır. tanımlanamayan yazılım vb.
 • Yazılım ve güvenlik ayarlarınızı her zaman güncel tutun, verilerinizi sık sık yedekleyin ve güvenilir bir güvenlik duvarı ve hassas casus yazılım önleme kullanın.
 • Uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak, ticari varlıklarınızı saldırılara karşı korumanıza, verilerinizi güvende tutmanıza ve kullanıcılarınızı bunlara karşı daha az savunmasız hale getirmenize olanak tanır.

Casus Yazılımların Kaldırılması

Casus yazılımların kaldırılması zor olabilir. Tipik olarak, casus yazılım, Denetim Masası aracılığıyla bir uygulamayı kaldırmanızı engeller ve hatta kendisini yeniden yükleyebilir.

Bu tür araçların geliştirilmesiyle, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılım oluşturmasını ve kullanmasını tespit etmek, izole etmek ve durdurmak zorlaştı.

Üzerinizde kötü amaçlı yazılım olduğunu keşfederseniz, aşağıdaki adımları izleyin:-

 • Bilgisayarınızı herhangi bir ağdan çıkarın.
 • Tam bir tarama yapın veya kötü amaçlı yazılımı silin.
 • Hala sorun yaşıyorsanız BT departmanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Casus Yazılım Önleme araçları

 • Casus yazılımlar, kötü amaçlı yazılımları ve casus yazılımları bulan ve ortadan kaldıran bir program olan Malwarebytes kullanılarak Windows, macOS, Chrome OS, Android ve iOS’tan kaldırılabilir. Malwarebytes tek tek dosyaları, çalışan programları, HD’leri ve kayıt defteri dosyalarını tarayabilir. Casus yazılım bulunduğunda, kullanıcının onu karantinaya alma ve kaldırma seçeneği vardır. Ancak kullanıcılar, otomatik tarama için komut dosyaları oluşturamaz.
 • Kullanıcı kurulumu gerektirmeyen ve çok az işlem gücü, bellek ve disk alanı tüketen bir başka casus yazılım önleme programı da Trend Micro HouseCall’dır. Müşteriler, Malwarebytes’in aksine otomatik taramalar gerçekleştiremez.
 • Windows 10 işletim sisteminin Windows Defender Güvenlik Merkezi’nde Windows Defender adlı bir Microsoft antivirüs programı bulunmaktadır. Program, kullanıcıları virüsler, casus yazılımlar ve reklam yazılımları gibi tehlikelere karşı koruyan basit bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programıdır. Ebeveyn denetimleri, gerçek zamanlı tehdit algılama ve kimlik avı sitelerinden kaçınma, Windows Defender’ın sunduğu özelliklerden yalnızca birkaçıdır. Windows Defender kullanıcıları, hızlı, kapsamlı, otomatik taramaların yanı sıra düşük, orta, yüksek ve ciddi öncelikli sorunlar için uyarılar yapılandırabilir.
Tavsiye Edilen:  Tarzınız ve Müşterinizin Markası

Çözüm

Günümüz teknolojisi göründüğü kadar kolay değil, günün sonunda üç temel ilkeye iniyor:- Koru, tespit et ve müdahale et.

İnternet harika bir şey ama birçok suça kapı açıyor, bu yüzden onun önünde kalmalısın.

En altta, casus yazılımların ortadan kaldırılması ve tüketicinin gizliliğinin korunması kritik hedeflerdir; eğer internet güvenli, güvenilir ve güvenilir kalacaksa.

Hala kafam karışık merak etmeyin biz buradayız bize ulaşın topluluk sayfası sorgularınızı çözmek için.