CCSP Çalışma Rehberi – CCSP Sınavına Nasıl Hazırlanırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:CCSP Çalışma Rehberi – CCSP Sınavına Nasıl Hazırlanırsınız?

Öncelikle bu CCSP çalışma kılavuzunun ana hatlarını çizelim ve sizi en iyi sertifikalardan birini almaya bir adım daha yaklaştıralım.

Temel bilgilerle başlamak, CCSP sertifikasının önemini anlamanıza yardımcı olacaktır. Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı sınav hazırlığı için kuruluşla tanıştırılacaksınız.

CCSP nedir?

CCSP, Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı anlamına gelir. (ISC)² uzmanları tarafından tanıtılan standart uygulamaları, ilkeleri ve prosedürleri kullanarak bulutta tasarım, yönetim, veri, uygulamalar ve altyapı güvenliği için gelişmiş teknik bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu onaylar.

Bu uluslararası kabul görmüş CCSP sertifikasını kazanmak, kariyerinizi Bulut Güvenliğinde geliştirmenin ve kritik varlıkları bulutta güvence altına almanın en iyi yoludur. Bu sertifika sayesinde becerilerinizi kanıtlayabilir ve kariyerinizi ilerletebilirsiniz. Ayrıca, profesyonel yolculuğunuzda size yardımcı olacak siber güvenlik topluluğunun bir parçası olmanıza da yardımcı olur.

Kimler CCSP sertifikası almayı düşünmelidir?

Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı, bulut güvenlik mimarisi, tasarımı, operasyonları ve hizmet düzenlemesi için yerleşik en iyi uygulamaları uygulamaktan sorumlu olan BT ve bilgi güvenliği uzmanları içindir. Sertifika ayrıca aşağıdaki pozisyonlardaki profesyoneller içindir:

 • Güvenlik Yöneticisi
 • Güvenlik Mühendisi
 • Güvenlik Müdürü
 • Güvenlik Mimarı
 • Kurumsal Mimar
 • Sistem Mühendisi
 • Güvenlik Danışmanı
 • Sistem Mimarı

CCSP Size Uygun mu?

(ISC)² Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı herkes için uygun bir seçenek değildir. Bu nedenle, bu sertifika yoluna başlamadan önce bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Her zaman bilinçli olarak, kariyer hedeflerinizle daha uyumlu bir sertifika veya kimlik belgesi almaya karar verin. Yeni başlıyorsanız, öncelikle CCSK (Certificate of Cloud Security Knowledge) ile başlamanız önerilir.

CCSP Sertifikasyon Sınavına Genel Bakış

(ISC)² CCSP sınav süresi dört saattir ve internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve video kamera ile alınması gerekmektedir. Sınav İngilizce olup çoktan seçmeli 125 sorudan oluşmaktadır. Toplam 1000 puan üzerinden, kalifiye olmak için en az 700 puan almanız gerekir. Muayene ücreti 599 ABD dolarıdır.

CCSP Sınavı için Ön Koşullar

CCSP sınav hazırlığına girmeyi planlayan adayların aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılaması gerekir:

 • (ISC)²’den CISSP akreditasyonu
 • Cloud Security Alliance (CSA) tarafından Cloud Security Knowledge Sertifikasyonu.
 • BT endüstrisinde beş yıllık tam zamanlı deneyim ve bilgi güvenliğinde üç yıllık deneyim.
 • BT sektöründe beş yıllık tam zamanlı deneyim ve bulut verileri ve uygulama güvenliğinde bir yıllık deneyim. Bir yıl, tasarım gereksinimlerini, bulut platformu için mimari konseptleri, yasal ve uyumluluk alanlarını, operasyonları ve altyapı güvenliğini içermelidir.
Tavsiye Edilen:  Jak zbudować strategię cyfrowej obsługi klienta?

Siber Güvenlikle ilgili temel bilgilerinizi şu adresteki blogumuzdan alın: Siber Güvenlik eğitimi!

CCSP Sertifikasyon Müfredatı

CCSP sınavında kapsanan altı alan vardır. Bunlar:

 • Bulut veri güvenliği (%20)
 • Mimari kavramlar ve tasarım gereksinimleri (%19)
 • Bulut platformu ve altyapı güvenliği (%19)
 • Operasyonlar (%15)
 • Bulut uygulama güvenliği (%15)
 • Yasal ve uyumluluk (%12)

CCSP çalışma kılavuzundaki her alan, sınav sorularında belirli bir ağırlığa sahiptir. Bulut veri güvenliği, soruların %20’sini kapsar. Mimari kavramlar ve tasarım gereksinimleri ile bulut platformu ve altyapı güvenliği, soruların %19’luk ağırlığına sahiptir. Bu arada operasyonlar ve bulut uygulama güvenliği, CCSP sınavındaki soruların %15’ini oluşturuyor. Hukuk ve uyum alanı, sınavdaki soruların %12’si ile en az ağırlığa sahiptir.

CCSP Sertifikasyonunuzu Koruyun

Bu CCSP sınav kılavuzu, CCSP kimlik bilgilerinizi nasıl koruyabileceğinizi de anlatacaktır. CCSP’de başarıyla sertifika aldıktan sonra süreç burada bitmiyor. Kimlik bilgilerinin üç yıllık sertifikasyon döngüsü boyunca muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Bu dönemde en az 90 Sürekli Mesleki Eğitim (CPE) kredisi alarak Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı sertifikanızı koruyabilirsiniz.

Sertifikalı profesyonellerin (ISC)² Etik Kurallarına uymaları ve Etik Kurallarını uygulamalarını onaylayan başka bir (ISC)² sertifikalı profesyonele sahip olmaları beklenir. Ayrıca ödenmesi gereken bir Yıllık Bakım Ücreti (AMF) vardır. Sınav tarihinden itibaren dokuz ay içinde bu yönergelere uyulmaması durumunda sınava tekrar girilmesi gerekir.

Diğer popüler güvenlik sertifikalarımıza kaydolarak hazırlanın. Siber Güvenlik Kursları!

CCSP Sınavı Hazırlık Kılavuzu

Genel olarak CCSP sınavına hazırlanmak için 120 gün yeterlidir ve CCSP sınavı için ödeme yaptıktan sonra sınava hazırlanmak için yine de alacaksınız. 40 ila 60 saatlik yeterli hazırlık için, sınav hazırlıkları için her gün 2 saat ayırabilirsiniz.

CCSP hazırlığınıza temel bilgilerle başlamak her zaman daha iyidir. Şifreleme, sanallaştırma teknolojileri ve SaaS, PaaS ve IaaS arasındaki farkı içerir.

Tavsiye Edilen:  B2B Pazarlama Büyümesinde Yapay Zeka Sistemlerinin Rolü

Ethical Hacking konusunda derinlemesine bilgi ve uygulamalı deneyim kazanmak ister misiniz? Etik Bilgisayar Korsanlığı Eğitimimize ve Sertifikasyonumuza bugün kaydolun!

CCSP Sertifikasyon Sınavı için Önerilen Okuma Materyalleri

Aşağıdaki kitapları dahil etmeyi seçerseniz, CCSP sınavına hazırlanmanız daha iyi olacaktır. Hazırlanmak için aşağıdaki kitaplara başvurabilirsiniz:

1. Adam Gordon tarafından yazılan CCSP CBK için Resmi (ISC)² Kılavuzu (bulut güvenliğine ilişkin resimli örnekler, net diyagramlar, en iyi uygulamalar ve gerçek hayat senaryoları)

2. Cloud Security Alliance tarafından hazırlanan Cloud Computing v4.0’daki Kritik Odak Alanları için Güvenlik Kılavuzu (bulut güvenliği için gerçek dünyadaki en iyi uygulamalar, bulut güvenliği ve destekleyici teknolojilerdeki gelişmeler ve en son Cloud Security Alliance araştırma projeleri)

3. CSA’dan The Treacherous 12 (işletmelerin karşılaştığı en önemli güvenlik tehditleri hakkında ücretsiz indirilebilir dosya).

4. CSA- Bulut Kontrol Matrisi (bulut müşterileri ve olası satıcılar için bir rehber)

5. Jericho- Cloud Cube Modeli (tescilli/açık, dahili/harici, parametreleştirilmiş/parametresizleştirilmiş ve kaynaklı/dış kaynaklı mimariler)

6. OWASP İlk 10 (Açık Web Uygulaması Güvenlik Projesi)

7. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) yayınları:

 • NIST SP 800-125: Tam Sanallaştırma Teknolojileri için Güvenlik Rehberi
 • NIST SP 800-144: Genel Bulut Bilişimde Güvenlik ve Gizlilik Yönergeleri
 • NIST SP 800-146: Bulut Bilişim Özeti ve Öneriler

8. (ISC)² tarafından sağlanan elektronik CCSP bilgi kartları (etkileşimli öğrenme ve sınava hazırlık)

Bunlara göz atarak iş görüşmenizden önce Siber Güvenlik Temel Bilgilerinizi netleştirin Siber Güvenlik Mülakat Soruları!

CCSP Sertifikasyon Sınavına Hazırlanmak İçin İpuçları

Aşağıda, iyi hazırlanmanıza ve CCSP sınavını çözmenize yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

Tüm Konuları Kapsa

Certified Cloud Security Professional alanlarındaki tüm konu ve kavramları öğrendiğinizden emin olun.

Sınav Zamanını Akıllıca Yönetin

Soru başına bir zaman sınırı atayın. CCSP sınavı dört saat olduğundan ve 125 soru içerdiğinden, her soruyu denemek için yaklaşık iki dakikanız var. Sınavı geçme şansınızı azaltacağınız için bir soruda iki dakikadan fazla takılıp kalmayın. Bu nedenle, zamanı yönetmenin en iyi yolu, önce kolay soruları denemek ve ardından kalan zor sorulara geri dönmektir.

Pratik Testleri Yapın

Elbette, uygulama herhangi bir sınavın anahtarıdır. Bu nedenle, uygulama testlerini atlamadığınızdan emin olun. Bu testler sadece sizin için gerçek sınav ortamını simüle etmekle kalmayacak, aynı zamanda okuyarak edindiğiniz tüm bilgileri pratiğe dökebileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  İçerik Stratejinizde Uzun Kuyruk Pazarlamayı Kullanmanın 6 Yolu

Kendinize zaman ayırabilecek ve aksiliklerinizi öğrenebileceksiniz. Alıştırma testleri genellikle sorular için ayrıntılı açıklamalar sunar, böylece kademeli olarak gelişmenizi kolaylaştırır. CCSP onaylı alıştırma testleri, hazırlık yolculuğunuza iyi bir katkı olabilir.

Stresi Azaltmak İçin İyi Plan Yapın

CCSP sınav hazırlığınız için bir zaman çizelgesi çok önemlidir. 120 günlük hazırlığı verimli bir şekilde planlamayı ve planlamayı unutmayın ve bunu takip edin. Ders programının tüm alanlarını dahil ettiğinizden ve kapsadığınızdan emin olun. Diğer taahhütlerinizi zaman çizelgenizde dikkate almayı unutmayın. Bu size en iyi sonuçları verecek ve sınav hazırlığınız sırasında daha iyi bir ruh halinde olmanızı sağlayacaktır.

Ödüllendirici bir siber güvenlik kariyerine giden hızlı yolda ilerleyin. Yerleştirme yardımı ile Chennai’deki Siber Güvenlik kursumuza kaydolun!

Formda ve Sağlıklı Kalın

Bir önceki noktada bahsedildiği gibi, iyi organize edilmiş bir zaman çizelgesi sakin ve dengeli bir zihnin korunmasına yardımcı olabilir. Ancak, belirli bir konsepte takılıp kaldığınızda strese girmemeyi unutmayın. Rahat bir zihin ve duruşla çözümler bulmaya çalışın. Bunu yapmak, muayene için en iyi durumda olmanıza yardımcı olacaktır. Hazırlığınız boyunca sabırlı, tutarlı ve ısrarcı olun.

Çözüm

Umarız bu CCSP sınavına hazırlık kılavuzu sınavı başarılı bir şekilde çözmenize yardımcı olur. CCSP alanlarını, kavramlarını ve sınav formatını anlamanın, esasen hazırlığınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve sizin için gelecek vaat eden bir kariyer oluşturmanıza yardımcı olacağını unutmayın. İyi şanslar!