Çevrimiçi Alışveriş Yapanlara Mükemmel Deneyimler Nasıl Sunulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi Alışveriş Yapanlara Mükemmel Deneyimler Nasıl Sunulur?

Web sitesinin kullanımı inanılmaz derecede zor olan bir perakendeciden kaç kez bir şey satın aldınız?

Muhtemelen cevap “neredeyse hiçbir zaman”dır.

Alışveriş yapanların çoğu pop-up’lar, yavaş yüklenen sayfalar ve bozuk bağlantılar yüzünden şaşırıyor. Her biri kötü bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunur; bu deneyim sizi bu markanın mağazasından çıkıp göz atması daha keyifli başka bir mağaza aramaya ikna eder.

Kullanıcı deneyimine (UX) öncelik vererek kendi çevrimiçi mağazanızdaki geri dönüşleri önleyin. Konsept şudur: Ziyaretçilerin sitenizle etkileşimi ne kadar keyifli olursa, sitenizde kalma ve satın alma olasılıkları da o kadar artar.

Bu makalede şunları ele alacağız:

E-ticarette kullanıcı deneyimi nedir?

Kullanıcı deneyimi, birinin çevrimiçi mağazanızı ziyaret ederken yaşadığı deneyimin kalitesidir. Aradıkları ürünü bulmaktan veya keşfetmekten satın alma işlemini tamamlamaya kadar kullanıcı deneyimi, satış hunisinin tamamında başarıya ulaşıp ulaşamayacaklarını belirler.

Özellikle e-ticaret UX, tipik olarak şu şekilde tanımlanır: işlevsellik (web sitesi ziyaretçisinin yapabilecekleri) ve kullanılabilirlik (bir görevi/satın alma işlemini tamamlamanın ne kadar kolay olduğu).

Bu iki temel bileşeni doğru şekilde kullanan çevrimiçi mağazalar, dönüşüm oranlarında artış.

“E-ticaretten alışveriş yapanlar kişiselleştirilmiş bir deneyim istiyor. UX uzmanlarının yalnızca müşteriler için tatmin edici değil aynı zamanda anlamlı bir deneyim geliştirmesi gerekiyor.” — Katie Lyon, kurucu ortağı Bağlılık Bayrağı Temini

E-ticarette UX’in önemi

Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği veya ödeme yapan müşterileriniz ne olursa olsun, e-ticaret kullanıcı deneyimini doğru şekilde edinin ve aşağıdakilerden yararlanın:

 • Azaltılmış hemen çıkma oranı. Bir e-ticaret sitesine ulaşıyorsunuz ve pop-up’lar ve reklamlarla aşırı yüklüyorsunuz. Çok fazla dikkat dağıtıcı unsur ve teklif bunaltıcı hissettirir, bu nedenle markaya ürünlerini sergilemesi için gerçek bir şans vermeden çıkarsınız. İlgi çekici bir müşteri deneyimiyle bu sorunu ortadan kaldırın ve insanları burada kalmaya ikna edin.
 • Prim fiyatları tahsil ediliyor. Her 10 müşteriden altısı Olağanüstü kullanıcı deneyimine sahip markalardan alışveriş yapmak için yüksek ücret ödemeye hazırız. Bu primlerin kârlılığınız üzerinde önemli etkileri vardır ve e-ticaret işinizi ölçeklendirmek için yeniden yatırım yapabileceğiniz kar elde etmenizi sağlar.
 • Geliştirilmiş müşteri tutma. Satış süreci boyunca kullanıcı deneyimine öncelik vererek ve müşterileri memnun ederek onları tekrar satın almaya ikna etme şansınızı artıracaksınız. Üç tüketiciden biri Tek bir kötü deneyimden sonra sevdikleri markadan ayrılacaklarını söylüyorlar.
 • Geliştirilmiş müşteri verileri. Bazı Tüketicilerin %63’ü Harika bir deneyim sunan bir şirketle daha fazla bilgi (e-posta adresleri gibi) paylaşmaya isteklidirler. Müşterileriniz hakkında ne kadar çok veriye sahip olursanız, onları satın almaya teşvik eden alışveriş deneyimlerini o kadar iyi kişiselleştirebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  2023'TE PHOTOSHOP GERÇEKLERİ VE İSTATİSTİKLERİ

Çevrimiçi mağazanız çok fazla engel oluşturuyorsa bu hiç de iyi bir şey değil. Ancak bunlardan biri bile alışveriş yapanlarınızın ~%30’unun sizinle alışverişe geri dönmesini etkileyebilir.

E-ticaret web sitenizde UX’i nasıl geliştirebilirsiniz?

Ana sayfadan satın alma sonrasına kadar, alışveriş yapan kişinin web sitenizdeki deneyiminin tamamının tutarlı olması gerekir.

Jessica Kats, e-ticaret ve perakende uzmanı olarak seksiaçıklıyor:

“Sitenizin geri kalanından tamamen farklı bir tasarıma ve kapsama sahip bir veya iki sayfanız olamaz. Ziyaretçileriniz belirli bir ürün sayfasını ziyaret ettiklerinde asla tamamen farklı bir web sitesine geldiklerini düşünmemeliler.”

Uyumlu bir görünüm ve hissin çok ötesine geçen çok sayıda başka tasarım veya müşteri deneyimi bileşeni de var.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte güçlü e-ticaret kullanıcı deneyimlerinin yedi temel bileşeni.

1. Hızlı sayfa yükleme süreleri sunun

Kurucu ortağı Darren Litt, “Dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri sayfa yükleme süresidir çünkü işler çok uzun sürüyorsa müşterilerin sitede kalma olasılığı daha düşüktür” diyor Merhaba Sağlık.

Araştırma bunu destekliyor: Amerikalıların yarısından fazlası, yavaş yüklenen bir web sitesinin gelecekte oradan alışveriş yapma olasılığını azalttığını ve perakendecilerin bu siteyi kaybetmesine neden olduğunu söylüyor. Her yıl 2 milyar dolar.

Web sayfalarını ilk kez gelen ziyaretçilere mümkün olan en kısa sürede göstererek kendinizi doğru adım atın. Bunun anlamı:

 • Hızlı bir barındırma platformu kullanma
 • Fazla kodun küçültülmesi
 • Kullanılmayan eklentilerin kaldırılması
 • Yönlendirmeleri ve bozuk bağlantıları azaltmak
 • Resimleri optimize etme

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin

2. Basit gezinmeyi planlayın

Potansiyel müşteriler genellikle belirli bir şeyi aramak için ana sayfanızı ziyaret eder; bu ister bir soruna çözüm bulmak, ister bir fenomenin Instagram’da hakkında konuştuğunu gördükleri bir öğe olsun.

Basit, anlaşılır gezinmeyle bulmalarına ve dolayısıyla kullanıcı deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olun.

“Alışveriş yapanların aradığı şeylerden biri basitleştirilmiş ve anlaşılması kolay bir navigasyondur. Hiç kimse bir web sitesine göz atarken, sürekli gezinirken ve tıklayıp dururken yine de aradığını bulamak istemez.” — Perry Valentine, kurucusu Perry’de

E-ticaret gezinme çubukları için en iyi UX uygulaması, işi basit tutmaktır. Baymard bulundu Çoğu kullanıcının 10’dan fazla alt kategori seçeneği sunulduğunda bunalmaya başladığını gördük.

TULA Cilt Bakımıörneğin ana gezinme çubuğu dört sütuna bölünmüştür:

 • Mağaza
 • Setler ve Başlangıç ​​Setleri
 • Cilt Testi
 • Neden TULA

Fareyle her sütunun üzerine gelmek, daha ayrıntılı tarama için ekstra alt kategoriler sunar:

Benzer şekilde, insanların tam olarak aradıklarını bulmalarını sağlayan dahili bir arama kutusuyla gezinmeyi kolaylaştırın.

Jeff Moriarty, pazarlama müdürü Moriarty’nin Mücevher Sanatıbu arama fonksiyonunun konumunun dönüşüm oranları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu buldu:

“İnsanlar web sitemizin dahili arama çubuğunu mobil cihazlarında kullandıklarında dönüşüm oranının, kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu fark ettik.

“Bunu hemen mobil web sitesinin üst kısmında %100 görünür hale getirdik ve şunu gördük: mobil cihazlarda ortalama dönüşüm oranı neredeyse iki katına çıkıyor.”

3. Duyarlı tasarım sağlayın

Tüketiciler artık dizüstü bilgisayarlarını açmıyor, bir web sitesini ziyaret etmiyor ve satın alma işlemi yapmıyor. Doğrusal değildir ve satış süreci çeşitli platformları, kanalları ve daha da önemlisi cihazları içerecek şekilde gelişmiştir.

2025 yılına gelindiğinde ABD’deki tüm perakende satışların %10’undan fazlası mobil ticaretten gerçekleşecek.

Sorun? Pek çok e-ticaret markası hâlâ mobil kullanıcıları etrafta tutmak için tasarlanmış kullanıcı deneyimlerini sunmuyor. Olumsuz bir mobil deneyimi olan kişiler %62 daha az olasılık gelecekte o markadan satın almak.

Bu mobil kullanıcılara hitap etmenin en kolay yolu duyarlı bir web tasarımına sahip olmaktır; bu site, yüklendiği ekran boyutuna göre otomatik olarak yeniden boyutlandırılır.

Mobil uyumlu tasarıma yönelik diğer en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Büyük düğmeleri kullanma karşılamak “şişman parmak” sendromu
 • Büyük, net görüntüler yeterli sayfa alanı gerektiren
 • Yüksek kontrastlı harekete geçirici mesaj düğmeleri sonraki adımın istemlerini daha küçük bir ekranda daha belirgin hale getirmek için

4. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunun

Daha önce, olumlu kullanıcı deneyiminin müşterilerin verilerini markalarla paylaşmaya daha istekli olmasını sağladığından bahsetmiştik. Bu çok büyük bir avantaj; özellikle de kişiselleştirmeyi kullanan markalar harcanan her dolar için 20 dolarlık bir yatırım getirisi elde ettiğinde.

Aşağıdakiler aracılığıyla web sitenizin ziyaretçileri hakkında bilgi toplayın:

 • Sepete eklenen ürünler
 • Geçmiş satın alımlar
 • Testler
 • Teşvikler ve daha küçük teklifler (düşünün: birinin e-postası karşılığında indirim kodları)

Bu bilgileri hem web sitenizde hem de e-postayla pazarlama yoluyla kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak için kullanın.

“Şirketler, hedef kitlelerinden topladıkları verileri, kullanacakları ürünleri önermek ve bireysel düzeyde kendilerine hitap eden ürünleri önermek için kullanabilirler. Müşteri tabanınızın bir kısmının sürdürülebilirliğe önem verdiğini biliyorsanız, sitenize göz attıklarında onlara çevre dostu ürünler önerin. — Katie Lyon, Allegiance Flag Supply’ın kurucu ortağı

GÖÇEBEörneğin, ziyaretçilere e-ticaret mağazasından çıkmadan önce alışveriş sepetlerinde bulunan ürünleri hatırlatır. Bu hatırlatma, abonelerin muhtemelen unutmuş olabilecekleri bir satın alma işlemine ilişkin hafızasını canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda insanları doğrudan ürüne yönlendirmek ek tıklamaları ortadan kaldırır.

Unutmayın: Müşteri yolculuğunda daha az adım, daha az sürtüşmeye eşittir.

Görüntü Kaynağı

5. Hızlı ve kolay ödeme işlemini optimize edin

Bunu biliyor muydun Alışveriş sepetlerinin %17’si ödeme süreci çok uzun ve karmaşık olduğu için mi terk edildiniz?

Hiya Health’in kurucu ortağı Darren Litt’in “ödeme sürecini mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmeyi” tavsiye etmesinin nedeni budur. Bu, ödeme formunda gerekli tüm alanların yer almasının ve müşterinin bilgileri birden çok kez yeniden girmesine gerek kalmamasının sağlanması anlamına gelir.

“Kredi kartları, PayPal ve banka kartları gibi çeşitli ödeme yöntemleri sağlayarak müşterilerin ödeme yapmasını da kolaylaştırabilirsiniz.”

Aşağıdakiler gibi alternatif seçeneklerle ödeme sürecini daha da optimize edin:

 • Misafir çıkışı
 • Tek tıklamayla ödeme
 • Sosyal giriş ödemesi

DTC markaları gibi Telaşlı eşit Ödeme deneyimini oyunlaştırın.

Alışveriş yapanlar, çeşitli seçeneklere sahip karmaşık bir ürün satın alırken, arayüzde gösterilen adımlarla bitirmeye ne kadar yaklaştıklarını görebilirler. Ödeme sırasındaki bu adım adım gösterge, tamamlama yanlılığı—insanların başladıkları bir görevi tamamlama olasılıklarının daha yüksek olduğu fikri.

Tamamlama yanlılığını ortadan kaldırmak için karmaşık ödeme süreçlerine görsel adımları nasıl ekleyebileceğinizi düşünün.

6. Müşteri desteğine kolay erişim sağlayın

Kullanıcı deneyimi açısından, alışveriş yapanların bir şeyi kendi başlarına keşfetmesini de mümkün olduğunca kolaylaştırmak isteyeceksiniz. Kıdemli teknoloji iş ortağı yöneticisi Chris Lavoire olarak Gorgias diyor,

“Müşterilerin satın alma öncesinde ve sonrasında kaçınılmaz olarak soruları olacak, bu nedenle müşteri desteğine erişimi kolaylaştırın. Müşteri hizmetleri fonksiyonlarının odak noktası olması gerekmez; sitede zarif ve bulunması kolay olmalıdır. Bunların markanızla güzel bir şekilde uyum sağlaması için çalışın.

Bunun pratikte nasıl göründüğüne dair bir örnek için şuna bir göz atın: Solo Sobaweb sitesi. Sağ alt köşedeki ince bir sohbet robotu simgesi, alışveriş yapan kişinin ihtiyaç duyması durumunda yardımın mevcut olduğunu gösterir.

Chatbot simgelerinin ve müşteri hizmetleri istemlerinin yanı sıra, Bir alışveriş yapan kişinin e-ticaret mağazanızı ziyaret ederken soracağı soruları önceden yanıtlayın. Bu, iade politikalarını veya gönderim bilgilerini web sitenizin tasarımına ve ürün bilgi sayfası kopyanıza dahil etmek anlamına gelebilir.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin

7. A/B testlerini çalıştırın

Web sitenizin ilk varyasyonunun müşterilerinizi en çok memnun eden varyasyon olması pek olası değildir. Dönüşümleri iyileştirmek için farklı tasarımlar, düzenler ve düğmelerle denemeler yapın. Kullanıcı deneyimi üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olan değişkenlerle çalışın.

Herkese Açık Kayıt UX stratejisiyle bu yaklaşımı benimsedi. CEO ve kurucu Zach Goldstein şunları söylüyor: “Hedef demografimizi anlamak ve web sitemizdeki hangi içeriğe en iyi yanıt verdiklerini takip etmek için A/B testleri kullanıyoruz. Örneğin, vazgeçme stratejimizi hassaslaştırmak için A/B testini kullanarak, web sitemizdeki terkedilmiş sepet oranlarını %4 oranında düşürdük.

“Ayrıca e-posta aboneliği CTA’larımızı bölünmüş testlerle test ettik ve E-posta listemizi üç kattan fazla büyüttük tek bir kampanyada. Markamız tüketici beklentilerine giderek daha yakın bir şekilde geliştikçe, daha yüksek TO’lar, dönüşüm oranları ve ürün sayfalarımıza göz atma oranlarının arttığını fark ettik.” –

Peki bu bileşenleri nasıl devreye sokabilirsiniz? Mağazanızın farklı yönlerine özel olarak bu konuya girelim:

Kategori sayfaları için UX en iyi uygulamaları

Optimum kullanıcı deneyimi, alışveriş yapan kişinin ziyaret ettiği belirli sayfada istenen eylemi tamamlamasına yardımcı olur. Bu nedenle kategori sayfaları, sitenizdeki diğer sayfalardan farklı bir dizi en iyi kullanıcı deneyimi uygulamasına sahiptir.

Bir kategori sayfasına gelen potansiyel müşteriler muhtemelen hangi ürünleri satın almaları gerektiğinden emin değillerdir. Aşağıdaki gibi kullanıcı deneyimi özellikleriyle karar vermelerine yardımcı olun:

 • Temel ürün bilgisi: Her bir ürünün adını, yorumunu ve fiyatını sergileyin; alışveriş yapanların ürün sayfasına tıklayıp daha fazla bilgi edinip öğrenmemeyi düşünürken değerlendirdiği üç ana bileşen.
 • Parlak, net ürün resimleri: Bazı Alışveriş yapanların %90’ı Satın alma kararları fotoğrafların kalitesinden etkilenir. Kategori tarayıcılarının kataloğunuzu görsel olarak ve birden çok yüksek çözünürlüklü açıyla taramasına izin verin.
 • Alt kategoriler: Örneğin birisi elbise kategorinize göz atıyorsa, onun farklı alt kategorilere (gündelik, kokteyl ve midi tarzı elbiseler gibi) göz atmasına izin verin.
 • Filtreler: Ürün filtreleriyle alışveriş yapanların daha da ayrıntılı bilgi edinmelerine yardımcı olun. Popüler filtreler arasında renk, malzeme, boyut ve ağrı noktası (yani cilt bakımı perakendecisi için cilt tipi) yer alır.
 • Göre sırala: Potansiyel müşterinizin ister bütçesi kısıtlı olsun ister en çok satanları arıyor olsun, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kategori sayfalarında bir “sıralama ölçütü” düğmesi gösterin.
 • Sepete ekle düğmeleri: Her alışveriş yapan kişinin tek bir ürünle ilgili bir sayfalık bilgiyi sindirmesi gerekmez. “Sepete ekle” veya “hemen satın al” düğmelerini kullanın ve alışveriş yapanlara mümkün olduğunca az adımda kategoriden ödeme sayfasına geçme şansı verin.

Bu UX kategori sayfalarının çalışırken bir örneğine mi ihtiyacınız var? İlham alın elbette.

DTC markasının kategori sayfaları, sepete ekle düğmesinin yanı sıra her ürünün, fiyatının ve derecelendirmesinin net fotoğraflarını gösterir. Alışveriş yapanlar ayrıca sonuçları filtreleyip sıralayarak ihtiyaçlarına en uygun içeceği bulmalarına yardımcı olabilir:

Ürün sayfaları için UX en iyi uygulamaları

Ürün sayfası, herhangi bir e-ticaret markasının, bir web sitesi ziyaretçisini sitedeyken dönüştürmek için yaptığı son çare girişimidir. Her ürün sayfasına aşağıdaki UX özelliklerini ekleyerek bunu yapma şansınızı artırın:

 • Ürün adı. Burada, anahtar kelime araştırmasına dayanarak müşterilerin tam olarak ne arayabileceğini düşünün.
 • Ürün Bilgisi. Ürün açıklamasında ürünün avantajlarını, USP’yi ve kullanım talimatlarını listeleyin. (Yine SEO’yu geliştirmek için anahtar kelimeleri buraya ekleyin.)
 • Yüksek kaliteli görseller. İhtiyaçlarınızı karşılamak için fotoğraf ve videoları (yakınlaştırmalı!) kullanın Çevrimiçi alışveriş yapanların %75’i Satın alma kararı vermek için ürün fotoğraflarına güvenenler.
 • Yüksek kontrastlı harekete geçirici mesajlar. İster “sepete ekle” ister “şimdi satın al” istemi olsun, ürünü satın almak bir ürün sayfasının ana hedefidir. Alışveriş yapanların bir sonraki adımını güçlendirmek için bu düğmeleri web sitenizin tasarımının geri kalanıyla karşılaştırıldığında öne çıkarın.
 • Ürün seçenekleri. Potansiyel müşterilerin doğru ürünü bulmasına yardımcı olmak için boyut ve renk gibi ürün çeşitlerini gösterin.
 • Fiyat. Satın alma fiyatının yanı sıra, müşterinin ürünü çevrimiçi mağazanız aracılığıyla satın aldığında elde ettiği tasarrufları vurgulayın. Şu anda RRP’de %20 indirim var mı? Bu satın almak için büyük bir teşvik.
 • Güven sinyalleri. İnsanlar satın alıyor güvendikleri perakendeciler. Ürün sayfalarınızda SSL sertifikalarını, şifreli ödemeyi, virüs yazılımı logolarını ve para iade garantilerini vurgulayarak bunu güçlendirin.
 • İncelemeler. büyük çoğunluğu Tüketicilerin oranı, bir ürünü satın almadan önce yorumları okuyor. Sosyal medya incelemelerinden etkileyicilerin onaylarına kadar, bunları ürün sayfalarınızda sergileyerek alışveriş yapanların siteden ayrılmasını önleyin.

DTC markası Zümre bu en iyi kullanıcı deneyimi uygulamalarını ürün sayfasına uygular. İlk kez gelen ziyaretçiler, bebek bezini satın almanın faydalarını, 5* derecelendirmesini ve tanınmış ebeveynlik yayınlarının onaylarını görüyor.

Aşağıya doğru kaydırdığınızda ürünün 360 derecelik görünümünü göreceksiniz.

Coterie’nin büyüme sorumlusu Ankur Goyal, bu düzenin ardındaki düşünce sürecini şöyle açıklıyor:

“UX tasarımımız, bilgileri ve görselleri her açılış sayfasında bölümlere ayırıyor. Kurulum basit ve görsel olarak çekici. Müşteriler ekranı kaydırdıkça kolayca sindirilebilen segmentlerde ürünle ilgili bilgileri, müşteri yorumlarını ve marka ödüllerimizi bulabilirler.”

Kullanıcı deneyimine ilişkin en iyi uygulamalar çoğu zaman marka sahiplerinin kendilerini bir kalıp içinde sıkışmış hissetmelerine neden olabilir. Tüketicilerin bu kadar katı veya “standart” e-ticaret deneyimlerine alışması nedeniyle, dönüşümlerden ödün vermeden deneyebileceğiniz beş kullanıcı deneyimi trendini burada bulabilirsiniz.

Karanlık modu deneme

Koyu mod, koyu bir arka plan üzerinde açık renkli metinlerin kullanıldığı bir renk şemasıdır. Bu, UX’e yönelik geleneksel en iyi uygulamalara aykırıdır ancak giderek daha fazla sayıda tüketici, karanlık modu aydınlığa tercih ediyor.

“Karanlık mod gözleri çok daha yoruyor; gece geç saatlerde veya birçok insanın internette gezindiği gece yarısı için harika.” — Maria West, metin yazarı DTC Anne

E-ticaret mağazanızda karanlık modu test edip etmeyeceğinizi mi tartışıyorsunuz? Her web sitesi ziyaretçisi için tasarımın tamamını elden geçirmeniz gerekmez. Karanlık modu tercih edenler için gezinme çubuğunuza küçük bir geçiş düğmesi ekleyin. Daha fazla yatırım yapmadan önce kaç kişinin kullandığını izleyin.

Görüntü Kaynağı

Erişilebilirlik testi

Web tasarımı, perakendecilerin müşterilerine neredeyse her türlü çevrimiçi deneyimi sunabilecekleri bir noktaya geldi. Ancak aşırıya kaçan ve kullanıcı deneyimini basitleştirmede başarısız olan şirketler, tahmini 402 milyar dolar masanın üstünde.

Bu nedenle, CEO ve kurucu ortak Lindsey Allard Başucu KitabıUX diyor:

“Müşterinin gerçek deneyimini göz ardı etmeyin. Teknolojiye karşı kendilerini savunmasız hissedebilecekleri yerler var mı? Süreci kolaylaştırmak/hızlandırmak için süreçten çıkarabileceğiniz şeyler var mı? Kullanıcının gezinebileceği çok fazla çember var mı? Yeterli ayrıntıyı vermiyor musunuz?”

Ödeme işlemini düzenli olarak kendiniz yaparak bu engelleri aşın veya başkalarının bunu nasıl yaptığını web sitesi kayıtları aracılığıyla izlemek.

Görüntü Kaynağı

Artırılmış gerçeklikle denemeler

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, göz attıkları bir ürünle fiziksel olarak etkileşime giremezler. Çevrimiçi işletmelerin geri dönüş oranının büyük ölçüde nedeni budur. çok daha yüksek fiziksel ortamdan daha (%20 çevrimiçi, %9 mağazada).

Bu sorunla mücadele edin ve artırılmış gerçeklikle kullanıcı deneyimini iyileştirin—çevrimiçi alışveriş yapanların bir ürünün nasıl görüneceğini bizzat görmelerine olanak tanıyan teknoloji önce satın alıyorlar.

Warby Parker AR’yi alışveriş yapanlar için daha erişilebilir hale getiren ilk DTC markalarından biriydi. Mobil uygulaması, ürün fotoğraflarını müşterinin akıllı telefonundaki canlı bir videonun üzerine yerleştiriyor. Potansiyel müşteriler, gözlüklerin gerçek hayatta nasıl göründüğünü görebilir, böylece olası geri dönüşler ortadan kaldırılır ve deneyim iyileşir.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin

Veri görselleştirmelerini dahil et

Karmaşık bir ürün mü satıyorsunuz? Ürün sayfasında spesifikasyonlara yer verilmesi önemlidir. Veri görselleştirmelerini kullanarak tüketicilerinizi çok fazla rakama takılıp kalmaktan kurtarın.

“Tumble’da videolar ve diyagramlar kullanarak veri görselleştirmeye odaklanmaya başladık. Müşteriler veri istiyor ancak rakamlarla boğulmak istemiyorlar. UX tasarımımız aracılığıyla nasıl yapılır ve istatistikleri görsel olarak çekici şekillerde sunabilirsek, müşteri deneyimini geliştirebilir ve markamıza güven oluşturabiliriz.” – Justin Soleimani, kurucu ortağı Takla

Elmaİnanılmaz kullanıcı deneyimiyle tanınan bir marka, Macbook’unun ürün sayfasında bu yaklaşımı kullanıyor.

Ürün özellikleri, her cihazın hızını karşılaştıran buradaki gibi renkli çubuk grafiklerde görüntülenir. 14 inçlik modelinin 13,4 kat daha hızlı 4K görüntü oluşturma hızına sahip olduğunu söylemekten çok daha ilgi çekici.

İstek listeleri seçeneğini ekleyin

Kurucusu Samuel Speller, “Kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, tüketicilerinize istek listelerine öğe ekleme seçeneği sunmaktır” diyor. Kenko Çayı.

“Bazen bir ürünü sepete eklemek tüketici için çok fazla sorumluluk gerektirebilir. Ancak gelecekte tekrar geri dönebilmeleri için ilgilendikleri şeyleri hatırlayabilmelerini istiyorsunuz. İstek listesine bir şey eklenirse şunu fark ettim: Tüketicilerin daha sonraki bir aşamada geri gelip satın almama olasılıkları daha yüksektir.

E-ticaret kullanıcı deneyimi nasıl ölçülür?

Web sitesi ziyaretçilerinin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu ölçerek UX çabalarınızın sonuç verip vermediğini anlayın. Bunu takip etmek için kullanabileceğimiz iki tür veri vardır: niteliksel ve niceliksel.

Nicel veriler

Nicel veriler sayısaldır ve genellikle web sitesi veya uygulama analitiğinden kaynaklanır. Dikkat edilmesi gereken önemli UX ölçümleri şunları içerir:

(“Dönüşümün” her sayfanın hedefine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini unutmayın. Bir satın alma, bir ürün sayfasının nihai hedefidir, ancak mutlaka bir blog yazısı olması gerekmez; ancak satın alma için oraya CTA’lar da sunabilirsiniz.)

Niteliksel veriler

Niteliksel veriler sayısal değildir ve büyük ölçüde potansiyel bir müşterinin web sitenizle etkileşime geçerken sahip olduğu düşüncelere, duygulara ve deneyimlere odaklanır.

Gibi araçları kullanın Hotjar Ve Labirent anketler ve anketler aracılığıyla niteliksel veri toplamak. Alışveriş yapanlara aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Bu sayfada değiştireceğiniz şey nedir?
 • Bugün aradığınız her şeyi buldunuz mu?
 • Sizi satın almaktan alıkoyan ne olabilir?

E-ticaret müşteri deneyiminizi geliştirmek için bu verilere güvenin. Örneğin, insanların %35’inin teslimat sürelerini bulamadıkları için satın alma sürecinden çıktığını tespit ederseniz, kargo bilgilerinin site genelinde daha belirgin olmasına öncelik verin.

E-ticaret kullanıcı deneyimlerinizi iyileştirin

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda e-ticaret sitesi varken müşteriler, favori markalarının kullanıcı deneyimine yatırım yapmasını talep ediyor.

Bir kişinin web sitenizi ziyaret ederken hissettiği duygu ve ilk izlenim, satın alma kararında önemli bir rol oynar. Hızlı yükleme sürelerinden artırılmış gerçeklik özelliklerine kadar, web sitesi ziyaretçilerine olağanüstü e-ticaret deneyimleri sunun ve daha yüksek dönüşüm oranlarıyla ödüllendirilin.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin