Çevrimiçi Ekip için Sanal Beyin Fırtınası Oturumu Nasıl Çalıştırılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi Ekip için Sanal Beyin Fırtınası Oturumu Nasıl Çalıştırılır?

Beyin fırtınası genellikle grup düşüncesi için kullanılan sistematik bir yaklaşımdır. Belirli kurallar ve araçlarla birleştirilen grup üyeleri, büyük sorunları dile getirerek, belirli yönergelere dayalı yeni fikirler üreterek ve sonunda yaratıcı ve eyleme dönüştürülebilir çözümler keşfederek başlar.

İşte VUCAC’ın dahili ekibinin, VUCAC’ın çevrimiçi beyaz tahtasını kullanarak etkili beyin fırtınası yapmak için beş adımlı bir süreci yürütmek için kullandığı bazı harika teknikler.

Adım 1: Hedeflerimizi ve ilkelerimizi beyaz tahtaya yazın

Ortak bir konu üzerinde verimli bir tartışma yürütmek gibi, beyin fırtınasına geçmeden önce tüm paydaşların bu oturumun amacını ve sonrasında tartışmamızın çerçevesini oluşturacak ilgili ilkeleri tartışması ve yazması gerekir.

Moderatör genellikle oturumdan önce aşağıdaki içeriği hazırlar.

Adım 2: İlk oturum için yerleşik bir şablon ve zaman kutusuyla başlayın

Moderatör herkesi beyaz tahtaya katılmaya ve ortak hedef ve ilkeler üzerinde anlaşmaya davet ettikten sonra ilk tartışmamıza başlayabiliriz.

İşte sizinle paylaşmak istediğimiz 3 yararlı ipucu:

  • Sol kenar çubuğundan favori Beyin Fırtınası şablonumuzu seçin ve birkaç tıklamayla beyaz tahtaya ekleyin.
  • Her katılımcının ilk sıradaki yapışkan notlara adını veya takma adını yazması gerekir.
  • Moderatör genellikle şunu kullanır: Zamanlayıcı sol alt araç çubuğunda ilk oturumun 5 dakika süreyle zaman kutusuna gidin. Bu aşamada biraz baskı uygulayarak herkes ilgili fikirleri yazmaya daha fazla odaklanabilir.

Adım 3: Fikirleri paylaşmak için Sunum modunu kullanın

İlk oturumun ardından moderatör her katılımcıya fikirlerini söylemesi için 1 dakika süre verecektir.

Çok fazla yapışkan notun biraz dikkatimizi dağıttığını görürsek, hoparlör hoparlörü açabilir. Sunum modu herkesin sizin bakış açınızdan görmesine izin vermek.

Tekrar ediyorum, herhangi bir karara varmak için acele etmeyin.

Tavsiye Edilen:  E-ticaret için ürün açıklamaları oluşturmak üzere chatGPT'yi kullanma

Beyin fırtınasının önemli amaçlarından biri her türlü fikir ve çözümü masaya getirmektir. VUCAC beyaz tahtayla, insanları başlangıçta biraz çılgınca gelebilecek ancak soruna daha yaratıcı çözümler üretme konusunda başkalarına ilham verecek fikirler üretmeye teşvik etmek için etkileşimli bir yaklaşım yaratmaya çalışıyoruz.

Bu arada katılımcıya paylaşım yaparken hemen yorum yapmak, açık tartışmayı caydıracak ve başkalarının dikkatini dağıtacaktır.

Adım 4: Düşünceyi genişletmek ve süreci yinelemek için yapışkan not gruplarını kullanın

Etkili beyin fırtınası için iki kritik aşama vardır: farklı düşünme ve fikirlerin pekiştirilmesi.

İlk oturuma dayanarak, belirli konuları genişletmek ve farklı düşünmeye devam etmek için daha fazla not grubu kullanabiliriz. Bizim durumumuzda daha fazla fikri olan katılımcının yapışkan notlara daha fazla slogan eklemesine izin verilmelidir.

Adım 5: Tercih edilen fikirlere karar vermek için bir oylama oturumu düzenleyin

Ofis toplantılarında oy göstermek için el kaldırabiliriz. Ancak VUCAC’ın beyaz tahtasındaki sanal beyin fırtınası oturumumuzda şunları kullanıyoruz: Oylama aracı, zamanlayıcıyla aynı araç çubuğunda bulunur.

Her katılımcı, tercihini belirlemek için oylama aracını anında düzenleyebilir.

Ayrıca çoğunluk kuralının her durum için geçerli olmayacağını da anlamamız gerekiyor. Özellikle beyin fırtınası oturumunda oylama, en çok tercih edilen fikri bulmanın etkili yollarından yalnızca biridir ancak tek yol değildir. Birisi fikrini hâlâ seviyorsa, moderatörün kontrolü altında diğerlerini ikna etmesi ve belki de herkese ikinci bir oy verme şansı vermesi teşvik edilmelidir.

VUCAC, gerçek zamanlı ekip çalışmasına yönelik çevrimiçi bir beyaz tahtadır. Daha iyi iletişim ve üretkenlik için görsel bir işbirliği platformu sağlamaya çalışıyoruz.

Bugün ücretsiz deneyin.