Çevrimiçi İtibar Yönetimi İçin Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi İtibar Yönetimi İçin Nihai Kılavuz

Çevrimiçi itibarınızın durumu, işinizi iyileştirebilir veya bozabilir. Bazıları için, işletmenizi çevreleyen genel duyguyu tamamen bozmak için yalnızca bir olumsuz makale veya birkaç olumsuz yorum alabilir. Ancak, özellikle nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, çevrimiçi itibarınızı yönetmek bunaltıcı olabilir. Bu nedenle, çevrimiçi itibar yönetimi stratejinize başlamanıza yardımcı olmak için bu basit kılavuzu bir araya getirdik.

Çevrimiçi İtibar Yönetimi Nedir?

Çevrimiçi itibar yönetimi (ORM), belirli bir işletmeyi veya kişiyi çevreleyen sözlerin, incelemelerin ve genel duyarlılığın izlenmesi sürecidir. İtibar yönetiminin amacı, potansiyel müşterilere harika bir ilk izlenim vermek için olumlu sahip olunan ve 3. taraf içeriği, yönetilen inceleme siteleri ve optimize edilmiş sosyal medya profillerini içeren bir arama motoru sonuç sayfası (SERP) oluşturmaktır. ORM ayrıca iş uygulamalarını iyileştirmek ve müşteri sorunlarını çözmek için müşterilerin olumsuz geri bildirimleri ele almasına ve bunlara yanıt vermesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Çevrimiçi İtibar Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Çevrimiçi itibar yönetimi, işletmeler ve bireyler için ağızdan ağza iletişim kadar, hatta belki daha da önemli hale geldi. Yakın zamanda yapılan bir Go Fish Digital veri çalışması, 4 yıldızdan 3 yıldıza düşmenin tüketici güveninde -%70’lik bir düşüşe neden olabileceğini ortaya koydu.

Ancak tüketiciler ve müşteriler bugünlerde yalnızca incelemelere bakmıyor. Bu kişiler, bir ürün veya hizmet satın almaya karar vermeden önce son haberleri, sosyal medya yorumlarını, Reddit ileti dizilerini inceleyecek ve sponsorsuz video incelemelerini de izleyecektir.

Ek olarak, siz veya işletmeniz bir itibar kriziyle karşı karşıya kalırsanız, çevrimiçi itibarınız zaten iyi durumda değilse, bu krizden kurtulmanız çok daha zor olacaktır. Bunlar, çevrimiçi itibarınızın siz ve işletmeniz için en önemli öncelik olmasının nedenlerinden sadece birkaçı.

SEO ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi Nasıl İlişkilidir?

Çevrimiçi itibar yönetimi ve SEO’nun genellikle iki farklı hedefi vardır. İtibar yönetimiyle, çoğu zaman arama sonuçlarındaki olumsuz makaleleri bastırmanın yollarını arayacaksınız. Bu durumlarda amaç, belirli içeriğin görünürlüğünü azaltmaktır. Ayrıca ORM, SEO’nun yapmadığı çevrimiçi incelemeler veya sosyal medyadan bahsedenler gibi şeyleri iyileştirmeye bakar.

SEO ile genellikle içeriğin görünürlüğünü artırmak istersiniz. Bu, içerik, bağlantı kurma ve teknik girişimlerin bir kombinasyonu yoluyla yapılır. SEO, bir ORM stratejisi uygularken yaygın olarak kullanılan bir taktiktir.

Çevrimiçi İtibarınızı Artırma Adımları:

1. Dijital İtibarınızı Denetleyin

İnceleme siteleri, zengin snippet’ler, sosyal medya sayfaları ve daha fazlası dahil olmak üzere çevrimiçi itibarınızı etkileyen bir dizi kaynak vardır.

En önemli öncelikleri daraltmak için, öncelikle işletmenizin adını Google’da aramak ve ilk 1-2 sayfada ne tür içeriklerin göründüğünü görmek isteyeceksiniz. İnceleme sitelerini ve derecelendirmelerini, sosyal medya sayfalarını, sahip olunan ve 3. şahıs içeriklerini ve tüm zengin snippet görünebilecek özellikler.

Kendinize şu soruları sorun:

 • Hangi inceleme siteleri 4 yıldızın altında puana sahip?
 • İşimle ilgili herhangi bir olumsuz baskı var mı?
 • Google’ın Kişiler Ayrıca Soruyor (PAA) sonuçlarında ne tür sorular soruluyor?
 • Google, PAA yanıtlarını nereden alıyor?

İşletmenizin SERP’lerinin duyarlılığı hakkında genel bir fikriniz olduğunda, en popüler itibar kaynaklarına daha derin bir dalış yaparak başlayabilirsiniz. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • İnceleme siteleri: Yelp, Google, Trustpilot, BBB, Glassdoor, Gerçekten
 • Sosyal medya: Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Reddit, Instagram
 • 3. şahıs içeriği: Basın bültenleri, haberler, blog gönderileri, fikir yazıları, uzun biçimli incelemeler

SERP sonuçlarınızı inceledikten sonra, işletmenizi çevreleyen olumsuz, tarafsız ve olumlu içerik hakkında iyi bir anlayışa sahip olmalısınız. Herhangi bir olumsuz içerik veya düşük inceleme sitesi derecelendirmesi, genel çevrimiçi itibarınızı iyileştirmede birinci önceliğiniz olmalıdır. Genel duyarlılığınızın nasıl göründüğünden hâlâ emin değilseniz, SERP duyarlılık puanı hesaplamamıza göz atın.

2. İtibar Puanınızı Hesaplayın

SERP’in her sayfasına (veya her 10 sonuca) uygulanabilen genel SERP duyarlılık puanınızı belirlemek için basit bir hesaplama oluşturduk.

Her bir sıralamaya sayısal bir değer atanan 100 puanlık bir sıralama sistemi ile başlayacağız. Ardından, her sıralamadaki her bir URL’nin duyarlılığını belirleyerek bunları pozitif, nötr veya negatif olarak işaretleyeceksiniz. Her nötr URL için, o sıralamanın puanlarının yarısını genel puandan çıkaracaksınız; her negatif için, o sıralamadaki tüm puanları çıkaracaksınız.

Bunu, SERP’inizin 1. sayfasındaki her bir URL (veya toplam 10 URL) için yaptıktan sonra, genel bir duyarlılık puanına sahip olacaksınız. Sayı ne kadar yüksekse, SERP’leriniz o kadar pozitiftir.

Çevrimiçi itibarınızı artırmak istiyor ancak ilk olarak neyle mücadele etmeniz gerektiğinden emin değilseniz, SERP duyarlılık puanınızı hesaplamak harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

3. Çevrimiçi İtibar Stratejinizi Tanımlayın

Artık genel duyarlılık puanınızı ve hangi olumsuz içeriği hedeflemeniz gerektiğini belirlediğinize göre, bir itibar geliştirme stratejisi oluşturmaya başlayabiliriz. Stratejiniz, özellikle neyi hedefleyeceğinize bağlıdır.

Tavsiye Edilen:  10 doskonałych przykładów marketingu Amul Moment

Örneğin, Yelp, BBB ve Google incelemelerinizin düşük yıldız puanlarına sahip olduğunu fark ettiyseniz, yeni olumlu yorumlar almaya, olumsuz olanları işaretlemeye ve müşteri şikayetlerine yanıt vermeye odaklanan bir strateji oluşturmak isteyeceksiniz.

Birkaç olumsuz haber makalesi veya blog gönderisi keşfettiyseniz, işletmenizin adını ve ilgili anahtar kelimeleri çevreleyen yeni, olumlu içerik oluşturmaya odaklanmış bir içerik stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

Çevrimiçi itibar stratejiniz durumunuza göre değişiklik gösterse de aşağıda bazı örnekler bulabilirsiniz:

 1. Arama sonuçlarında iyi sıralanan negatif makaleleri bastırın
 2. Yelp yıldız puanlarını iyileştirin
 3. Olumsuz Yelp incelemelerini kaldırın
 4. Sosyal medya bahsetmelerini temizleyin
 5. Markalı sayfaların arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirin
 6. Glassdoor derecenizi iyileştirin

4. Olumsuz Arama Sonuçlarını Bastırın

İşletme adınız için ilk 1-2 sayfada sıralanan negatif URL’leri belirlediniz, ancak bunlardan nasıl kurtulacaksınız? Yöntemlerden biri, pozitif içerik sıralamasını negatiflerin altında optimize etmektir, böylece bu negatif URL’leri geçme şansı daha yüksektir. Örneğin “pete davidson” için şu arama sonuçlarını alın:

Burada Davidson ve PETA arasındaki bir tartışmayı tartışan çok sayıda makale olduğunu görebiliriz. Rolling Stone sonucu, daha uygun İnsanlar sonucunun üzerinde sıralanıyor, peki bunların yer değiştirmesini nasıl sağlarız?

Önereceğimiz ilk şey, içeri girip Kişiler makalesinde güncellemeler yapmaktır. Belki şu anda biraz modası geçmiş veya Davidson’un kariyerinde eklenebilecek yeni başarılar var. Fotoğraflar, meta açıklama ve hatta mümkünse başlık gibi şeyleri de güncelleyebiliriz. Bunun gibi değişiklikler, Google’a bu sayfanın yeni, alakalı ve doğru olduğuna dair sinyaller gönderir.

Ardından, Kişiler URL’sine olumlu katılımı artırmaya odaklanacağız. Etkileşimi artırmanın, sosyal medyada paylaşma, sahip olunan varlıklardan geri bağlantılar oluşturma ve Öne Çıkan Parçacıklar için sayfa içeriğini optimize etme gibi çeşitli yolları vardır. Tüm bu yöntemler, pozitif URL’nin görünürlüğünü ve organik tıklama oranını (TO) artırmaya yardımcı olabilir. Google, Rolling Stone URL’sine kıyasla Kişiler URL’sine yönelik daha fazla olumlu etkileşim olduğunu gördüğünde, kullanıcıların Kişiler URL’sine daha fazla değer verdiğini belirleyebilir ve böylece onu Rolling Stone’un üzerine çıkarabilir.

Bu stratejiyi, negatif sonuçların hemen altında sıralanan her pozitif URL’ye uygulayın ve herhangi bir değişikliği yakalamak için SERP duyarlılık puanınızı ve URL sıralamalarını takip ettiğinizden emin olun. Bu bir gecede olmayacak, ancak sonunda işlerin değişmeye başladığını ve olumlu URL’lerin negatiflerin üzerine çıktığını görmelisiniz.

5. Olumlu İçerik Oluşturun

İçerik oluşturma, olumsuz arama sonuçlarını bastırmak için başka bir harika stratejidir. Ancak içerik oluşturma stratejinizi blog gönderileri veya basın bültenleri gibi şeylerle sınırlamamalısınız. Yeni içerik oluşturmak için müşterilerle çalışırken, sahipsiz sosyal ve ticari profilleri de inceleriz.

Bakacağımız ilk profiller, Crunchbase, LinkedIn ve Inc.com’u içeren tipik profesyonel profillerdir. Bu siteler genellikle bir işletme marka araması için çok iyi sıralanır ve birincil web sitelerinden ayrı, işle ilgili pozitif, sahip olunan içerik sağlar.

Sosyal medya, müşterinin iş alanında önemli bir rol oynuyorsa, biyografiler, altyazılar ve anahtar kelimeler dahil olmak üzere bu profilleri optimize etmeye bakacağız.

Yeni blog içeriği oluşturmak istiyorsanız, bu içeriği işletmenizin birincil web sitesi yerine bir mikro sitede yayınlamayı deneyin. Bunun nedeni, genellikle bir işletmenin web sitesinin, işletme adı arandığında zaten ilk 10’da yer alması ve bu sitedeki herhangi bir ek içeriğin Google tarafından ayrı bir sonuç olarak çıkarılmamasıdır.

Mikro siteler, SERP’nizde bağımsız olarak sıralanabilecek pozitif içeriğe sahip tipik olarak tek sayfalık sitelerdir. Bu mikro sitelerde (veya herhangi bir 3. taraf sitesinde) yayınlanan herhangi bir içeriğin mevcut içeriğinizden benzersiz olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Örneğin, birincil sitenizden bir blog gönderisi aldıysanız ve onu mikro sitenizde yeniden yayınladıysanız, Google bunu büyük olasılıkla yinelenen içerik olarak görür ve bu nedenle her ikisini de derecelendirmez. Bu, bir mikro siteye sahip olma amacını ortadan kaldırır.

Bu olumsuz sonuçları bastırmayı umuyorsanız, içerik oluşturma uzun vadeli bir strateji olarak düşünülmelidir. SERP’lerinizi taze, olumlu içerikle doldurmuş olacağınızdan, işletmeniz hakkında başka herhangi bir olumsuz haber çıkarsa da kullanışlı olacaktır. Olumsuz içeriği bastırmanın daha fazla yolu için, Negatif Arama Sonuçlarını Kaldırma ve Bastırma hakkındaki blog gönderimize göz atın.

6. Üçüncü Taraf Katkı Fırsatlarını Bulun

Pozitif içerik oluşturmanın bir başka etkili yolu da, işletmenizin web sitesinden tamamen bağımsız olan üçüncü taraf siteleri bulmaktır. Bunlar gibi siteleri içerebilir Fikir Mensch, Ortasenin LinkedIn bloguve işletmenizin alanıyla alakalı diğer tüm niş bloglar.

Tavsiye Edilen:  Web Tasarımı ve SEO için Anahtar Kelime Araştırmasına Yönelik Nihai Kılavuz

Bu yeni, olumlu içerik, olumsuz arama sonuçlarını bastırmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Örneğin Chris Orsaris’in SERP’lerini alın:

New York Post makalesi 10 yaşında olmasına rağmen hala Orsaris’in ilk 10 sonucu arasında yer alıyor. Ancak görünüşe göre Orsaris, SERP’sinin zirvesine çıkan ve olumsuz makaleyi geride bırakan IdeaMensch için olumlu içerik oluşturdu.

Her zaman olduğu gibi, bu çeşitli üçüncü şahıs sitelerindeki tüm içeriğinizin birbirinden ve iş web sitenizde yayınladığınız içerikten bağımsız olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bu stratejiyle yaratıcı olun; IdeaMensch’te CEO hakkında içerik, Medium’da düşünce liderliği hakkında içerik ve LinkedIn’de ipuçları veya son başarılar içeren içerik yazabilirsiniz. İster haftada bir ister ayda bir olsun, bu siteler arasında gönderi yayınlama konusunda tutarlı olduğunuzdan emin olun, Google’a bu sitelerin değerli bilgilerle sık sık güncellendiğini göstermek isteyeceksiniz.

7. Daha Olumlu Yorumlar Üretin

Dışarı çıkıp herhangi bir inceleme sitesi için yeni inceleme talep etmeden önce, her inceleme sitesinin yönergelerini baştan sona okuduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

Örneğin, Yelp’te çok katı kurallar inceleme istekleri söz konusu olduğunda, Google ise biraz daha gevşek.

Hedeflediğiniz inceleme sitesinin yönergelerini anladıktan sonraki adım, işletmeniz için en anlamlı inceleme isteği stratejisinin hangisi olduğuna karar vermektir. Aşağıda, müşterilerimizin Yelp dışındaki inceleme siteleri için kullandıkları birkaç seçenek bulunmaktadır:

 1. Olumlu bir etkileşimin ardından yüz yüze veya telefonla sorun – “Bugünkü deneyiminiz hakkında geri bildirim almak isteriz, lütfen bir dakikanızı ayırarak bize bir inceleme bırakın. [review site]”
 2. Farklı inceleme sitelerinize bağlantılar içeren yeni bir e-posta kampanyası oluşturun veya mevcut e-posta kampanyalarınıza bağlantılar ekleyin
 3. Basılı ortamınıza, şahsen müşterilere verilebilecek veya el ilanlarına ve diğer promosyon malzemelerine asılabilecek bir inceleme sitesine bağlantı veren bir QR kodu ekleyin
 4. Diğer kullanıcıların da inceleme bırakması için bir bağlantıyla sosyal medya kanallarında olumlu müşteri geri bildirimlerini paylaşın
 5. Siteniz bir sohbet işlevi kullanıyorsa, olumlu müşteri deneyimlerinden sonra inceleme isteyin

8. Olumsuz Yorumları Kaldırın

İnceleme istemeye benzer şekilde, incelemeleri işaretleme konusunda her sitenin kendi yönergeleri vardır.

İşaretlenen bir yorumun kaldırılmasını sağlamak için en iyi şansı elde etmek için, yalnızca sitenin yönergelerini gerçekten ihlal eden incelemeleri işaretlemek isteyeceksiniz. Bir inceleme sitesinin işaretleme sürecinde ek bağlam veya mesaj bırakma seçeneği varsa, incelemenin ihlal ettiği belirli yönergeyi belirtmeye çalışın.

En popüler inceleme sitelerinin yönergelerinden bazıları şunlardır:

Tüm inceleme siteleri, işaretlenen incelemelerle ilgili güncellemeler göndermez, bu nedenle, işaretlenen tüm incelemelerden oluşan bir izleme sayfası oluşturmak ve hangilerinin kaldırıldığını görmek için düzenli aralıklarla tekrar kontrol etmek isteyeceksiniz. Yelp ve Trustpilot gibi siteler ayrıca, bir inceleme önceden işaretlenmişse veya bir seferde çok fazla inceleme işaretlediyseniz, inceleme işaretlemeyi sınırlayabilir.

Yönergelere bağlı kalarak, her seferinde yalnızca birkaç tanesini işaretleyerek ve tek bir incelemeyi birden çok işaretleme isteğiyle spam yapmaktan kaçınarak bu inceleme sitelerine spam içerikli görünmekten kaçının.

9. Olumsuz Yorumlara Yanıt Verin

Sizinle veya işletmenizle ilgili olumsuz eleştirilere yanıt vermek her zaman hoş olmasa da, mümkün olduğunda olumsuz yorumlara her zaman yanıt vermek önemlidir. Tamamen aşağılayıcı, spam içerikli veya işletmenizin kamuya açık bir yanıt vermek istemeyebileceği ciddi suçlamalarda bulunan bazı olumsuz yorumlar olduğundan, elbette bu kuralın istisnaları vardır. Bununla birlikte, standart olumsuz yorumlar için, bunlara yanıt vermeyle ilgili birkaç ipucu:

 1. İncelemeyi yapan kişiye geri bildirimleri için teşekkür ederiz. Evet, olumsuz geri bildirimler bile, işinizde yapabileceğiniz olası değişiklikler veya iyileştirmeler hakkında size bir fikir verebileceğinden, olumlu geri bildirimler kadar önemli olabilir.
 2. Şikayetlerini doğrudan ele alın (uygun olduğunda). İnceleyenler için, yalnızca sorunları kabul etmeyen robotik, genel bir yanıt almak için bir işletmeyle ilgili gerçek bir şikayet bırakmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Mümkünse endişelerinden özellikle bahsetmeli ve işletmenizin her türlü şikayeti ciddiye aldığını açıkça belirtmelisiniz.
 3. Müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini paylaşın. Bu e-posta, telefon veya web sitenizdeki bir iletişim formunun bağlantısı olabilir. Bu, incelemeyi yapan kişinin sorunu doğrudan ekibinizle takip etmek isteyip istemediğine karar vermesine olanak tanır ve onlara bir çözüme varmaları için bir yol sağlar.

Aşağıda, Meow Wolf Denver hakkında yapılan olumsuz bir eleştiriye iyi yapılmış bir yanıtın harika bir örneğini bulabilirsiniz:

Olumsuz yorumlara yanıt vermenin yalnızca yorumu bırakan kişi için değil, aynı zamanda yorumları okuyan diğer kullanıcılara da işletmenizin müşteri/müşteri geri bildirimlerini gerçekten önemsediğini ve dikkate aldığını gösterdiğini unutmayın. Sorunları çözmek için daha fazla iletişim kurma teklifiyle birlikte gözden geçirenin endişelerini kabul eden benzersiz yanıtlar bırakarak, işletmenizin müşterileri için ne kadar bütünlük ve özen gösterdiğini göstermiş olursunuz.

Tavsiye Edilen:  Dijital indirmelerin 2023 stratejinizin bir parçası olması için 6 neden

10. Marka Sözlerinizi İzleyin

Bahsetmeleri izlemek söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz birkaç izleme aracı vardır. GFD’deki favorilerimizden bazıları şunlardır: anahtar deliği veya SproutSosyal sosyal medya için, Google Uyarıları SERP bahsetmeleri için ve Ahrefs veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı anahtar kelime takibi için.

Ancak, bu araçların son derece kullanışlı olmasına rağmen her şeyi yakalayamayacaklarını unutmamak önemlidir.

Bu nedenle, bahsetmeleri manuel olarak izlemeye adanmış bir ekibiniz de olmalıdır. Bunu, çeşitli sosyal medya sitelerinde, yorum bölümlerinde, Google’da, alakalı bloglarda veya forumlarda ve varlığınız olabilecek başka herhangi bir yerde işletmenizin adını ve ilgili anahtar kelimeleri arayarak yapabilirler.

Birinin tam adınızı kullanmadan veya doğrudan işletmenizi etiketlemeden işletmeniz hakkında konuşuyor olabileceğini unutmayın.

11. Çevrimiçi İtibarınızı Proaktif Olarak Yönetin

Çevrimiçi itibarınızı yönetmek için aktif bir itibar krizi yaşamanıza gerek yok. Aslında, günlük itibarınızı zaten kontrol altında tuttuysanız, gelecekte bir itibar kriziyle başa çıkmak için çok daha iyi bir konumda olacaksınız. Bu, çevrimiçi inceleme sitelerinizin tutarlı bir şekilde izlenmesini, hedef anahtar kelimeleriniz için optimize edilmiş yeni içerik oluşturmayı ve SERP duyarlılık puanlarınızı izlemeyi içerir.

Bu izleme ve izleme görevleri, ayda en az bir kez kontrol etmeleri için belirli ekip üyelerine atanmalıdır. Bir şeyleri takip etmenin en kolay yolu, aydan aya SERP duyarlılık puanınız, sosyal bahsetmeler, yeni içerik fikirleri ve inceleme sitesi derecelendirmeleri gibi izleme verileri oluşturmaktır.

Yaklaşan büyük bir şeyiniz olduğunu biliyorsanız (yıllık satışlar, basın bültenleri, C düzeyindeki personel değişiklikleri, vb.), o zaman ekibiniz bu süre zarfında olaylara daha fazla dikkat etmelidir. İşletmeniz hakkında olumlu bir şey duyururken bile, ekstra görünürlüğün mutsuz tarafları çevrimiçi ortamda olumsuz duyguları paylaşmaya motive etme olasılığı her zaman vardır.

İtibarınızın şu anki durumunu biliyorsanız ve herhangi bir yeni sözü veya basını aktif olarak izliyorsanız, yolunuza çıkan herhangi bir yeni olumsuz duyguya yanıt vermek ve bunlarla başa çıkmak için bolca zamanınız olmalıdır.

Çevrimiçi İtibar Yönetimi Araçları

Google Otomatik Tamamlama API’sı

Bir kişi Google’ın arama kutusuna bir sorgu girdiğinde, Google Otomatik Tamamlama, bu sorguyu bitirmek için tahmin edilen kelime öbekleri sağlar. Çoğu arama yapan kişi, 10 Google Otomatik Tamamlama sonucundan yalnızca 4’ünü görebilir ve bu, söz konusu sorguyla ilişkili tahminlerin tam bir resmini sağlamaz.

Google Otomatik Tamamlama API’si çevrimiçi itibar yönetimi aracı, kullanıcıların on sonucun tümünü görmelerine olanak tanıyarak, işletmenizle ilgili tahminlerde “dolandırıcılık” veya “şikayetler” gibi herhangi bir olumsuz ifadenin ortaya çıkması durumunda strateji oluşturmayı mümkün kılar.

Şikayet Web Sitesi Araması

Şikayet web siteleri kulağa geldiği gibidir: insanların işletmeler hakkında olumsuz geri bildirim bırakması için web siteleri. Adressiz bırakılırsa, bu şikayetleri görmek diğer tüketicilerin işletmenizden uzak durmasına neden olabilir. Bu incelemeleri bulmak için SERP’leri manuel olarak inceleyebilseniz de, web’de henüz sıralamaya girmemiş ancak gelecekte olabilecek şikayetler olabilir.

Bu şikayet arama aracı, sitenizin görünüp görünmediğini görmek için 40’tan fazla şikayet web sitesinde arama yapar, böylece olumsuz geri bildirimlerle doğrudan başa çıkabilirsiniz.

Yelp İyileştirme Hesaplayıcısı

Yelp, şu anda web’deki en iyi inceleme sitelerinden biridir. Bu derecelendirmeler, işletmenizin refahına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Yelp iyileştirme hesaplayıcımız, puanlarınızın kapsayıcı ortalamada nasıl bir rol oynadığını değerlendirmenizi sağlar. Derecelendirmenizi yükseltmek için kaç tane beş yıldızlı incelemeye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için aracı kullanın. Hedefiniz beş yıldızsa, bu hesap makinesi ne kadar yakın olduğunuzu görmenizi kolaylaştırır.

İster çevrimiçi itibarınız konusunda proaktif olmak isteyin, ister şu anda bir itibar kriziyle karşı karşıya olun, Çevrimiçi İtibar Yönetimi ekibimiz yardıma hazırdır. Bugün başlamak için bize ulaşın!

İlgili Makaleler