Çevrimiçi Mağazanız için Etkili Bir Sadakat Programı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi Mağazanız için Etkili Bir Sadakat Programı Nasıl Oluşturulur?

E-ticarette yeni bir ziyaretçiyi sitenizden yalnızca bir ürün satın almaya ikna etmek yeterince iyi değildir. Gerçekten başarılı olmak için onları tekrar tekrar gelip sizden satın almaya devam etmeye ikna etmeniz gerekir. Tekrar.

Sürekli müşterilerin mali faydaları göz ardı edilemez. Geri dönen ziyaretçiler beş kat daha muhtemel Mağazanızda yeni ziyaretçilere göre alışveriş yapma oranı daha yüksek ve siparişleri de ortalama %31 daha fazla.

Ancak müşterilerinizi markanıza sadık kalmaya ikna etmek oldukça zor olabilir. Bain & Company’ye göre, Müşterilerin %60 ila %80’iBir satın alma işleminden memnun olduklarını söyleyenler, gelecekte aynı işletmeden başka bir satın alma işlemi yapmak için asla geri dönmeyecektir. Müşterileriniz memnun olsa bile çoğu zaman size sadık kalmazlar.

Dolayısıyla basit tatminin ötesine geçmeniz gerektiği açıktır. Müşterilerinize daha fazla satın alma işlemi için tekrar gelmeleri için daha iyi bir neden sunmanız gerekir. Ve bu tam olarak bir sadakat programının sağladığı şeydir.

Sadakat Programı Nedir?

Özünde bir sadakat programı, tüketicileri mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik etmek ve ödüllendirmek için tasarlanmıştır.

Sayısız örnek olay çalışması, mağazanızda aktif kalan ziyaretçileri indirimler, hediyeler ve diğer teşviklerle ödüllendirmenin, insanları daha fazlasını almak için geri gelmeye ikna etmenin son derece etkili bir yolu olduğunu göstermiştir (daha fazlası aşağıdadır).

Ancak herhangi bir sadakat programına sahip olmak yeterli değildir; yalnızca Sadakat programı hesaplarının %50’si aslında aktifler. Programınızın amaçlanan etkiye sahip olması için iyi tasarlanmış olması gerekir.

Bu kılavuzda sadakat programınızı tasarlamaya yönelik ipuçlarını, ilham almak için gerçek dünyadan örnekleri ve popüler e-ticaret platformları için en iyi sadakat programı eklentilerini inceleyeceğiz.

Tavsiye Edilen:  Eğitimde Özel Web Tasarım Hizmetleri için Temel Özellikler

Etkili Bir Sadakat Programı Tasarlamak İçin 10 İpucu

Sadakat programlarının en yaygın yapısı puan sistemidir: Müşteri her belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde puan alır.

Sonunda müşteri, bunları ödüller için kullanmaya yetecek kadar puan toplayacaktır. Ücretsiz gönderim veya 5$ indirim kuponu gibi küçük ödüller fazla puan gerektirmezken, daha büyük ödüller daha fazla puan gerektirecektir.

Programınız için kullanabileceğiniz tamamen farklı sistemlerin yanı sıra bu sistemin pek çok varyasyonu da vardır. Tasarıma ek olarak sadakat programınızın ele almanız gereken başka yönleri de vardır.

Aşağıda listelenen ipuçlarının yardımıyla programınızı mümkün olduğunca başarılı hale getirebileceksiniz.

1. Programınızı Tanıtın: Elbette, etkili olabilmesi için insanların sadakat programınızı bilmesi gerekecektir. Ana sayfa banner’ınız ve ödeme sayfanız gibi sitenizin göze çarpan alanlarına yerleşimi hak edecek kadar önemlidir. Ayrıca pazarlama e-postaları ve sosyal medya gönderileri gibi site dışı materyallerde de tanıtılmalıdır.

2. Programınızı Markalaştırın: Bir sadakat programının temel amacı, müşterilerin diğer seçeneklerden ziyade hizmetinizi kullanmayı hatırlamalarını sağlamaktır; bu nedenle, sadakat programınızı yalnızca markanızla ilişkili tasarım öğeleriyle özelleştirmek mantıklı olur. Örneğin The North Face, noktalarına genel olarak “noktalar” adını vermekle kalmıyor; şirket, adında ve logosunda atıfta bulunulan dağı yansıtacak şekilde bunları Zirve Noktaları olarak adlandırıyor.

Resim kaynağı: Kuzey Yüzü

3. Programınızın Kullanımını Kolaylaştırın: Programınızın kullanımı ne kadar kolay olursa, o kadar çok kişi onu kullanır. Puan sisteminiz sezgisel düzeyde anlamlı olmalıdır (harcanan her dolar için bir puan verilmesinin takip edilmesi her zaman kolaydır). Ve matematiği kolaylaştırmak için, her bir ödülün kaç puan değerinde olduğuna karar verirken beş veya on’un katlarına bağlı kalmak en iyisidir.

4. Ödüller Konusunda Cimri Olmayın: Sadakat programı tarafından oluşturulan gelirden elde ettiğinizden daha fazlasını ödül olarak vermediğinizden emin olmak önemli olsa da, ödüllerinizi elde etmeyi çok zorlaştırmaktan kendinizi alıkoyun. Yukarıda bahsedilen sadakat programlarının faydalarını tekrar düşünün. Bu bir hediye değil, bir yatırım.

5. Ödüllerin Kullanılmasını Kolaylaştırın: Bir müşteri istediği ödülü almaya yetecek kadar puan kazandığında bunu yapmak onlar için kolay olmalıdır. Aşırı kısıtlamalar ve diğer zorluklarla onları şaşırtırsanız, o kadar sinirlenebilirler ki işletmenizi kullanmayı tamamen bırakabilirler.

6. Çarpan Katmanlarını Kullanın: En etkili sadakat programlarından bazıları puan sistemini kademeli sistemle birleştirerek daha fazla para harcayan müşterilere puan almanın daha hızlı bir yolunu sunar. Örneğin, En İyi Seçim Ürünleri 1 ila 499 puana sahip kullanıcılara harcadıkları her dolar için bir puan, 500 ila 1.499 puana sahip kullanıcılara harcadıkları her dolar için 1,5 puan, 1.500 puanın üzerinde olan kullanıcılara ise harcadıkları her dolar için 2 puan sunuyor. Bu, müşterilerinizi programınızı daha fazla kullanmaya teşvik edecektir.

7. Üyelerinize Göndereceğiniz Mesajları İlgili Tutun: Birisi sadakat programınıza kaydolduktan sonra, onlara en son fırsatlarınız ve diğer ayrıcalıklarınız hakkında bilgi vererek bu programı kullanmalarını hatırlatmalısınız (yine sadakat hesaplarının yalnızca %50’si aktiftir). Ancak bu bildirimlerin gerçekten faydalı ve alakalı olduğundan emin olun. Tüketicilerin %69’u kendilerine almaktan hoşlanmadıkları iletişimler gönderirse sadakat programı hesaplarını kapatacaktır.

8. Programınız için Ücret Almayı Düşünün: Puan sistemine bir alternatif, sadakat programınıza katılma karşılığında üyelerden ücret alınmasını içeren abonelik sistemidir. Bu, para kaybetmeden daha değerli ödüller sunmanıza olanak tanır. Bu sistemin en popüler versiyonu, sınırsız ücretsiz gönderim için düzenli bir ücret talep etmektir ve bu, en sık müşterileriniz için her iki tarafta da iyi bir anlaşma sağlayabilir.

9. Sadece Emirlerden Daha Fazla Eylemi Ödüllendirmeyi Düşünün: Yalnızca satın alımlar için puan vermenize de gerek yok. Bir sadakat programıyla teşvik edebileceğiniz diğer değerli eylemler arasında uygulamanızı indirmek, ürünleriniz için yorum bırakmak ve sosyal medyadaki hesaplarınızı takip etmek yer alır. Bu aynı zamanda programınızın daha az işlemsel hissetmesini sağlayacaktır ve müşterilerinizin bunu takdir edeceğinden emin olabilirsiniz.

10. Performansınızı Ölçün: Bu kılavuzda yer alan tüm aydınlatıcı tavsiyelerin yardımıyla bile, ilk denemenizde mükemmel sadakat programını tasarlamanız pek mümkün değildir. Sonuçta, bir çevrimiçi mağazada işe yarayan şey, başka bir çevrimiçi mağazada mutlaka işe yaramayacaktır. Bu nedenle, sizin için en iyi olanı bulmak amacıyla zaman içinde programınızın farklı yönlerini ayarlamalı ve her bir varyasyonun nasıl performans gösterdiğini ölçmelisiniz.

3 Sadakat Programı Örneği

Şimdi yukarıda açıklanan ipuçlarından bazılarının canlı bir mağazaya uygulandığında nasıl göründüğüne bir göz atalım:

1.Amazon Prime

Resim kaynağı: Amazon

Sadakat programlarının bir çevrimiçi mağazanın kârlılığı üzerinde ne kadar güçlü bir etkiye sahip olabileceği göz önüne alındığında, ABD’deki en başarılı e-ticaret şirketinin aynı zamanda ülkenin en etkili sadakat programına sahip olması sürpriz olmamalıdır.

Amazon Prime bir e-ticaret abonelik hizmetidir, evet, ancak üyelere katılım karşılığında ciddi ödüller ve indirimler sunuyor. O kadar başarılı ki, göz önünde bulundurulduğunda ABD’deki hanelerin %82’si aboneliğiniz varsa, sizin de üye olmanız ihtimali çok yüksektir.

Aylık 12,99 ABD Doları tutarında bir ücret karşılığında üyeler, Prime’a uygun ürünlerde iki günlük ücretsiz gönderimin yanı sıra Whole Foods’ta seçilen ürünlerde %10 indirim ve orijinal TV şovları ve filmlerden oluşan büyük bir kütüphaneye erişim hakkına sahip oluyor.

Buradaki ders, avantajlarınızdan mahrum kalmamaktır; Amazon’un yaratacağı tahmin ediliyor yaklaşık 18 milyar dolar 2020 yılında bu programdan elde edilen gelir.

2. Evy’nin Ağacı

Resim kaynağı: Evy’nin Ağacı

Perakendeci Evy’s Tree, alışveriş yapanlara uygun fiyatlı lüks ürünler sunuyor. Moda mağazası, sitesine bir sadakat programı eklemek için Smile.io’yu kullandıktan sonra şunları başardı: Tekrarlanan müşteri oranını %58 artırmak. Onun “İçeriden Öğrenim Avantajları sayfası ayrıca alışveriş yapanların belirli puanları ve ödülleri etkinleştirmek için ne kadar harcama yapması gerektiğini ve hangi eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini açıkça listeliyor.

Evy’s Tree’nin, ana menü çubuğuna bir bağlantı ekleyerek, ödüller hakkındaki bilgilerin bulunmasını kolaylaştırmasının da kesinlikle faydası oldu.

3. Dr. Balta

Resim kaynağı: SadakatAslan

Dr.Balta sadakat programınızın kullanımını özellikle kolay hale getirmenin harika bir örneğidir.

yardımıyla SadakatAslan Dr. Axe, sadakat programını ödeme deneyimiyle entegre etti. Müşteriler ödülleri tek bir tıklamayla kullanabilir; kupon kodu veya benzeri bir şey girmeye gerek yoktur. Şirket ayrıca, müşterilerin bir satın alma işleminde kazandıkları puanları bir sonraki siparişe kadar beklemek yerine aynı satın alma işleminde kullanmalarına olanak tanıyan bir anlık puan özelliği de ekledi.

Bu sadakat programı yalnızca üç ay içinde aşağıdaki sonuçlar Dr. Axe için:

 • Müşterilerin %50’sinden fazlası sadakat programına kaydoldu.
 • Sadakat programı müşterileri, sadakat programı olmayan müşterilere göre 2,7 kat daha fazla harcama yaptı.
 • Ortalama sipariş değeri %36 arttı.

Mağazanız için 3 Sadakat Programı Eklenti Seçeneği

Size özel bir sadakat programı oluşturmaları için geliştiricileri işe almak yerine, yalnızca hazır bir sadakat programı eklentisi yükleyerek çok fazla zaman ve paradan tasarruf edebileceksiniz.

Aşağıdaki uygulamalar en iyi seçeneklerinizden bazıları olarak öne çıkıyor:

1. Smile.io

Resim kaynağı: Shopify

Evy’s Tree’nin elde edebildiği sonuçlar Smile.io Bu uygulamayı kendi mağazanız için düşünmenizi sağlayabilir.

Öyleyse, Smile.io’nun özellikleri ve fiyatları hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri burada bulabilirsiniz (bu planların hiçbirinde maksimum sipariş sınırı olmadığını unutmayın; bu da Smile.io’yu yüksek hacimli mağazalar için mükemmel bir seçim haline getirir):

 • Özgür: Smile.io’nun temel puan programına, yönlendirme programına ve varsayılan ödül e-postalarına ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Destek için yalnızca Smile.io bilgi tabanına başvurabilirsiniz.
 • Başlangıç: Ayda 49 dolar. Ekstra özellikler arasında program markalama, özel ödül e-postaları ve e-posta desteği yer alır.
 • Büyüme: Aylık 199 dolar. Ekstra özellikler arasında uyarılar (müşterilere puanlarını sepet sayfanızda kullanmaları hatırlatılacaktır), puanların geçerlilik süresi, analiz paneli ve sohbet desteği yer alır.
 • Profesyonel: Aylık 599 dolar. Ekstra özellikler arasında VIP programı ve destek için Başarı Yöneticisine erişim yer alır.
 • Girişim: Aylık 1.000 ABD dolarından başlar (fiyat teklifi için Smile.io ile iletişime geçmeniz gerekir). Ekstra özellikler arasında API erişimi, özel HTML ödül programı e-postaları ve özel analiz raporları bulunur.

2. SadakatAslan

Resim kaynağı: Magento

Smile.io ve Evy’s Tree’de olduğu gibi, kanıtlanmış bir geçmiş performansa sahip SadakatAslan Dr. Axe ile kurduğumuz proje de ilginizi çekmiş olabilir. İşte şirketin sunabileceği şeyler:

 • Özgür: Hiçbir ücret ödemeden, sitedeki temel etkinlikler (site ziyaretleri, hesap oluşturma, satın almalar vb.) için puanlara, ödül olarak para indirim kuponlarına, analiz kontrol panellerine ve e-posta/sohbet desteğine erişebileceksiniz. Maksimum 800 aylık sipariş.
 • Küçük iş: Aylık 159 dolar. Ekstra özellikler arasında sitedeki ek etkinliklere yönelik puanlar (bülten kayıtları, sosyal takipler, beğeniler, paylaşımlar vb.), belirli öğelerin satın alınmasına yönelik bonus puanlar, ödül olarak ücretsiz ürünler/ücretsiz kargo kuponları ve bir yönlendirme programı yer alır. Maksimum 800 aylık sipariş.
 • Klasik: Ayda 399 dolar. Ekstra özellikler arasında özel etkinliklere ilişkin puanlar, puanların geçerlilik süresi ve sadakat katmanları yer alır. Maksimum 2.000 aylık sipariş.
 • Gelişmiş: Ayda 699 dolar. Ekstra özellikler arasında sepet içi ödüller, anlık puanlar, A/B testi ve öncelikli e-posta desteği yer alır. Maksimum 4.000 aylık sipariş.
 • Girişim: Aylık 4.000’den fazla sipariş için özel bir fiyat teklifi almak üzere LoyaltyLion ile iletişime geçmeniz gerekir. Ekstra özellikler arasında program tasarımı desteği ve yerleşik bir Slack kanalına erişim yer alır.

3. Sadakat

Resim kaynağı: Büyük Ticaret

Son olarak, Smile.io veya LoyaltyLion’dan biraz daha uygun fiyatlı bir şey arayan küçük mağazalar da göz atmalı Sadakat:

 • Özgür: Hiçbir ücret ödemeden, sabit miktarda en fazla üç ödül ayarlayabilirsiniz ve ayrıca renk teması özelleştirmesi ve müşteri bildirimleri de alırsınız. Maksimum 100 aylık sipariş.
 • Temel: Aylık 19,99$. Koşullu ayarlarla en fazla beş ödül ayarlamanıza olanak tanır. Ekstra özellikler arasında hoş geldin bonusu ve puanların geçerliliğinin sona ermesi yer alır. Maksimum 50 aylık sipariş.
 • Standart: Aylık 39,99$. Koşullu ayarlarla 10’a kadar ödül ayarlamanıza olanak tanır. Ekstra özellikler arasında bir imza teması (logonuzu ekleyin ve arka plan resmini özelleştirin) ve yerleşik bir widget bulunur. Maksimum 200 aylık sipariş.
 • Profesyonel: Aylık 69,99$. Koşullu ayarlarla 15’e kadar ödül ayarlamanıza olanak tanır. Ekstra özellikler arasında geçmiş siparişlere ilişkin puanlar ve müşterileri (örneğin toptan satış müşterileri) sadakat programınızdan hariç tutma yeteneği yer alır. Maksimum 350 aylık sipariş.
 • Ödül: Aylık 119,99$. Koşullu ayarlarla 20’ye kadar ödül ayarlamanıza olanak tanır. Ekstra özellikler arasında S Loyalty markası olmaması ve öncelikli e-posta desteği yer alır. Maksimum 600 aylık sipariş.
 • Daha Yüksek Hacim: Daha fazla ödül veya sipariş için Yüksek Hacim planına ihtiyacınız olacak. Fiyatlar aylık 199,99 dolardan başlıyor; fiyat teklifi için S Loyalty ile iletişime geçin.

Müşteri Sadakatini Ödüllendirin

Alışveriş yapanlar çok fazla Bir mağaza seçme ve satın alma işlemi söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Sağlam bir müşteri sadakat programı da diğerlerinden öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ödüllerinizi ve program seviyelerinizi belirledikten sonra bir eklenti seçin. Oradan, çevrimiçi mağazanız için mükemmel sadakat programını oluşturmak için bu aracı bu kılavuzun üst yarısında yer alan ipuçlarıyla eşleştirin.