Çevrimiçi Mağazanız için Müşteri Yolculuğu Haritası Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi Mağazanız için Müşteri Yolculuğu Haritası Nasıl Oluşturulur?

“Instagram’da koşu ayakkabısı reklamı gördüm, mağazanın ürün sayfasını ziyaret ettim, yorumu okudum ve satın aldım.” — (ideal) müşteriniz

Her ne kadar birisinin mağazanızdan ürün satın almak için attığı adımların her zaman şu şekilde olduğunu düşünmek isteriz: Bu basit, gerçek şu ki: genellikle bundan çok uzaktalar! Tüketiciler, satın alma işleminden önceki haftalarda cihazlar, kanallar ve platformlar arasında geçiş yapıyor.

Ve bu bilgi (onların yolculuğu) markanızı ölçeklendirirken sizin için çok önemli olabilir.

Müşteri yolculuğu haritası, alışveriş yapanların çevrimiçi bir ürün satın almadan önce gerçekleştirdikleri etkinlikleri gösterir (ve hatta satın alma sonrası etkinliklere kadar genişletilebilir). E-ticaret siteniz üzerinden satın alma yolunu anlayarak, hedef müşterilere doğru zamanda ulaşmak için doğru mesajı daha iyi oluşturabilirsiniz.

Aşağıda, bırakma noktalarını nasıl belirleyeceğinize ve bunları nasıl düzelteceğinize ilişkin ipuçlarıyla birlikte kendi müşteri yolculuğu haritanızı nasıl oluşturacağınızı paylaşacağız.

Sonuç? Birinin satın alma kararını daha hızlı, daha kolay ve sorunsuz hale getiren olumlu bir müşteri deneyimi.

Bu kılavuz şunları kapsayacaktır:

Müşteri yolculuk haritası nedir?

Müşteri yolculuk haritası, insanların ürünleri nasıl satın aldıklarını gösteren görsel bir temsildir. Buna “alıcı yolculuğu” veya “kullanıcı yolculuğu haritası” da denildiğini görebilirsiniz.

E-ticaret markaları söz konusu olduğunda müşteri yolculuğu haritası şunları gösterir:

 1. Bir müşteri ilk kez farkına vardığında bir problemin
 2. Düşündükleri seçenekler bir çözüm ararken
 3. Neden satın almaya karar verdiler? ürününüz

Aşağıdaki bu müşteri yolculuğu haritası örneğine bir göz atın: Nielsen Norman Grubumüşterinin yeni bir araba satın almadan önce sahip olduğu temas noktalarını gösterir.

“Duygusal Eric” olarak adlandırılan şey, bir otomobil şirketiyle ilgili bir TV reklamını izlemekten, mobil uygulamayı indirmeye, bir bayiyi ziyaret etmeye ve yeni bir araçla yola çıkmaya kadar uzanır. Harita, yolculuğun her noktasında Eric’in düşüncelerini, duygularını ve düşüncelerini görüntüleyerek bayinin pazarlamacılarına Eric’in dönüşümden önce görmesi gerekenler konusunda daha fazla fikir veriyor.

Müşteri yolculuğu haritalamanın faydaları

kadar var 24 milyon Dünyadaki e-ticaret web siteleri; bunların çoğu, kendi envanterinizdekilerle karşılaştırılabilir ürünler satıyor. Müşterilerin her zamankinden daha fazla seçeneği var. Peki, zorlukla kazandıkları parayı size veren mevcut müşterilerin sizi seçmesine ne sebep oldu?

Her temas noktasında müşterinin düşüncelerini, duygularını ve itirazlarını anlamak, çevrimiçi mağazanızın dönüşüm oranını artırmak için size daha fazla bilgi sağlar.

Duygusal Eric örneğini kullanarak, arabayı satan bayi, müşteri yolculuk haritasını şu amaçlarla kullanabilir:

 • Mesajlaşmayı kişiselleştirin. Satın alma kararları büyük ölçüde kişinin yolculuk boyunca gördüğü içeriğe bağlıdır. Düşüncelere, motivasyonlara ve müşterinin sıkıntılı noktalarına dair daha fazla bilgi, bayilik pazarlamacılarının özel açılış sayfalarından sosyal medya gönderilerine kadar Eric’in ihtiyaçlarını karşılayan materyaller üretmesine yardımcı oluyor.
 • Kanal performansını anlayın. E-ticaret markanız Instagram ve Facebook’ta eşit miktarda zaman geçirebilir. Ancak bir müşteri yolculuğu haritası, TV reklamları ve Facebook reklamlarının yeni müşterilerde en fazla farkındalığı artıran iki kanal olduğunu ortaya çıkarabilir. Bunun yerine yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak ve bu kanalları ikiye katlamak mantıklıdır.
 • Kullanıcı deneyimi değişikliklerine öncelik verin. Eric’in mobil uygulamadaki görsellerin kalitesinden hayal kırıklığına uğradığını öğrenirsek, yeni görsellerin yüklenmesi bayilik için bir öncelik haline gelebilir. Bu, diğer potansiyel müşterilerin bir satın alma işleminden vazgeçmesini önlemek için müşteri yolculuğu haritasında kapatılması gereken bir sızıntıdır.
Kaynak

Yolculuk haritalamanın gücüne ikna olmadınız mı? Yüksek performanslı takımlar 1,6 kat daha muhtemel müşteri yolculuğu yönetimini kullanmak.

Ancak bu kişiselleştirme taktikleri yalnızca işaretlenecek pazarlama onay kutuları değildir. Bu, onlar için bir satın alma motivasyonu İnsanların %65’i Müşteri yolculuğunun tamamı boyunca olumlu bir deneyim sağlayan bir mağazanın uzun vadeli müşterisi haline gelenler.

“Müşteri yolculuğu haritalaması büyük ölçüde bilginin hedef kitleye nasıl aktarıldığına bağlıdır. Mesaj açık ve kısa olmalı ki sıradan bir kişi bile mesajı anlamakta zorluk yaşamasın.”

— Albert Vaismankurucusu seksi

Kendi e-ticaret müşteri yolculuk haritanızı oluştururken şunlara odaklanabilirsiniz: bileşenler yolculuğun (kesinlikle her şeyi üstlenmek yerine).

Bununla birlikte, aşağıda görüldüğü gibi, en yüksek performansı gösterenlerin müşteri yolculuğu orkestrasyonunu kullanma olasılıkları üç kat daha fazladır ve zaman içinde üç veya daha fazla kanaldaki müşteri etkileşimlerini analiz etme olasılıkları da iki kat daha fazladır. Müşteri yolculuğunuzu ne kadar ayrıntılı haritalandırdığınız ile elde edeceğiniz sonuçlar arasında bir bağlantı vardır!

Bu, süreçteki yatırımınıza rehberlik edebilir.

#cta-visual-pb#Müşterilerle bulundukları yerde buluşan, yüksek dönüşüm sağlayan bir alışveriş deneyimi yaratınMükemmel mağazanız, onu oluşturmanızı bekliyor. Bugün Shogun ile inşa etmeye başlayın

Tavsiye Edilen:  Rose AI nasıl kullanılır?

Müşteri yolculuğu haritası nasıl oluşturulur?

Bir müşterinin ürününüzü satın almadan önce attığı adımları ortaya çıkarmaya hazır mısınız? İşte e-ticaret işletmeniz için bir yolculuk haritalama süreci oluşturmak için adım adım bir yolculuk haritalama süreci.

1. Hedef kitlenizi segmentlere ayırın

Tüm müşterileri tek bir kefeye sığdırmak mümkün değil. Farklı müşterilerin farklı tercihleri ​​vardır ve kullanım durumları üründen ürüne farklılık gösterir.

Diş macunu paketinizi satın alan kişiler, diş beyazlatma kiti satın alan müşterilerle aynı sorunları çözmeyecektir.

“Bazı e-ticaret markaları yeterince araştırma yapmıyor ya da yaptıkları araştırmalar zayıf. Tahmin ederek yolculuk haritası yapmaya başlayamazsınız.”

— Ai HiuraCMO ve baş editör FAVERIE

Müşteri yolculuğu haritanızı oluştururken tüm müşterilerinizi aynı fırçayla boyamayın. Hedef kitlenizi aşağıdakiler gibi paylaştıkları özelliklere göre bölümlere ayırın:

 • Demografi. E-ticaretin güzelliği, ürünleri herkese, her yerde satmaktır. Ancak küresel bir markayı ölçeklendirmenin kültürel farklılıklar gibi kendi zorlukları da vardır. Avrupalı ​​tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları Amerikalı tüketicilerden farklılık gösteriyor. Müşterileri coğrafi konuma göre segmentlere ayırmayı düşünebilirsiniz.
 • Yapılacak iş. JTBD çerçevesi Bir kişinin bir ürünü satın alırken ulaşmak istediği hedefi ifade eder. Örneğin, e-ticaret web sitenizle spor ayakkabı satıyorsanız bu, “modaya uygun görünmekten” “koşarken ayaklarımı desteklemeye” kadar değişebilir. Hedef kitlenizin çeşitli ve daha hassas kesimleri için müşterinizin “yapılacak işlerini” belirlemek isteyeceksiniz.
 • Ürün fiyatı. Pahalı ürünler satın alan müşterilerin daha uzun müşteri yolculukları daha ucuz ürünlere göre. Aynı durum abonelikler için de geçerlidir. Taahhüt ne kadar yüksek olursa satın alma yolculuğu da o kadar uzun olur. Haritanızı oluştururken hedef kitlenizi ortalama sipariş değeri aralıklarına göre segmentlere ayırabilirsiniz.

2. Ortak temas noktalarını ortaya çıkarın

Müşteri kişiliklerinizi segmentasyonla izole ettikten sonra araştırma yapmanın zamanı geldi.

Bu noktada amacımız potansiyel müşterinin satın alma öncesinde sahip olduğu temas noktalarını ortaya çıkarmaktır. Bunları nasıl bulabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Müşteri verilerini toplayın

Müşterilerinizi anlamanın onlarla konuşmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

kurucusu Aaron Masterson Yerel Mobilya Mağazasışöyle diyor: “Müşterilerimiz hakkında bildiğimizden daha fazlasını bildiğimize inanmak cazip gelse de, görüşmeler ve analizler yoluyla değerli veriler sağlayan ek araştırmalar yapmak, müşteri yolculuk haritası oluşturmaya yaklaşmanın en iyi yoludur.

“Müşteri yolculuğu haritaları tamamen müşterilerle ilgili olduğundan, bunları oluştururken onları dahil etmemek hata olur. Müşteriyi odak noktasına koymadan deneyimlerini tam anlamıyla yansıtmak mümkün değil.”

Sipariş onayı e-postaları aracılığıyla önceki müşterilerinizin markanızla olan temas noktalarını bulun. Satın alma işlemlerini, bir müşteri geri bildirim anketini veya daha ayrıntılı veriler için müşteri görüşmelerinin sesini doldurmaya davet ederek takip edin.

Bu konuşmalarda sorulacak temel sorular şunlardır:

 • Bir sorunu çözmeye karar verdiğinizde hayatınızda neler oluyordu?
 • Bu ürünü satın almadan önce başka seçenekleri düşündünüz mü? Eğer öyleyse, neden bizimkini seçtiniz?
 • Varsa hangi faktörler sizi bu ürünü satın almaktan neredeyse alıkoydu?

Aşağıdaki gibi bir pazar araştırması deposunu kullanabilirsiniz: Kullanıcı yakınlaştırma veya Aurelius’un tüm geri bildirimleri veya klasik bir e-tabloyu saklamak için. Ortak temalar zamanla ortaya çıkmaya başlayacak ve müşteri yolculuğu haritanızın temas noktalarını ortaya çıkaracak.

#cta-paragraf-pb#Alıcı profilleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin: Mağazanız için Alıcı Profillerini ve Testlerini Nasıl ve Neden Kullanmalısınız?

Web sitenizin etkinliğini ve bırakma noktalarını analiz edin

Müşteri görüşmeleri harika bir veri kaynağı olsa da, insanların markanızın ön satın alma işlemiyle nasıl etkileşim kurduğuna dair tam resmi yalnızca görüşmeler yoluyla elde edemezsiniz.

İnsanlar attıkları adımları, düşündüklerini, ilgilendikleri içerikleri unutuyor. Müşteriler, satın almak için aynı yolu izlemiş olsalar bile, farklı bir bakış açısına da sahiptirler.

Potansiyel müşterilerin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu aşağıdaki yollarla ortaya çıkarın:

 • Yerinde anketler. Yalnızca yolculuğu tamamlayanlara değil, müşteri yolculuğunun ortasındaki kişilere anket yaparak verilerinizi genişletin. Bir web sitesi ziyaretçisinin ürün sayfanızdaki düşünce çerçevesini anlayın ve “Hangi sorunu çözmek istiyorsunuz?”
 • Isı haritaları. Gibi yazılım Hotjar Ve Fare akışı web sitenizin “sıcak” kısımlarını, yani ziyaretçinin en çok ilgi gösterdiği yerleri gösterir. Örneğin, çevrimiçi mağazanız aracılığıyla soğutucu satıyorsanız, insanların bununla ilgili belirli bir site sayfasında kutunun içindeki öğelerin çöl sıcaklıklarına dayanıp dayanamayacağını okumak için zaman harcadıklarını görebilirsiniz. Bu, müşteri yolculuğu haritanız için yararlı verilerdir (örneğin, bu bilgiyi reklamlarınızın dönüşüm hunisinin üst kısmında gösterebilirsiniz).
 • Ziyaretçi kayıtları. İnsanların mağazanızla nasıl etkileşim kurduğunu izleyerek web sitesi etkinliği hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Farklı sayfaları görüntüledikleri sıraya çok dikkat edin. Blog gönderisinden açılış sayfasına, oradan da fiyatlandırma sayfasına mı gidiyorlar? Yoksa ters yön mü?
 • Google Analytics. Ayrılma noktalarını veya kaç müşterinin müşteri yolculuğundan çıktığını keşfetmek için Alışveriş Davranışı Analizi raporunu kullanın. Çabalarınızı nereye odaklamanız gerektiği daha net hale gelir (belki de yeni hedefinizin, örneğin burada ayrılma özellikle dikkat çekiciyse veya sepeti terk etmeye odaklanmanız gerekiyorsa “sepete ekleme” ile oturumları artırmak olduğunu öğrenirsiniz).
Tavsiye Edilen:  Nedir ve Ondan Nasıl Kurtulunur?

Albert Vaisman, Soxy’de başlangıç ​​noktalarının haritasını nasıl çıkardıklarını şöyle açıklıyor: “Müşteri yolculuğu haritası oluştururken doğrudan trafik verilerini kullanıyorum. Bu ölçüm bana hedef kitlenin markamı nasıl algıladığı konusunda fikir veriyor.

“Şirketimin URL’sini manuel olarak yazan ziyaretçilerin sayısını gözlemlemek için web analizi aracımda doğrudan trafiği kullanıyorum. Daha sonra bu ölçümü diğer trafik kaynaklarıyla karşılaştırıyorum. [I can also look at] web sitemin hemen çıkma oranı, buna göre optimize ediliyor.”

Sosyal medya verilerinizi kazın

Sosyal medya bir etkinlik kovanıdır. E-ticaret markanız, sektörünüzdeki ürünlerin müşteri yolculuğunu anlamak için marka adınız açıkça belirtilmese bile konuşmaları dinleyebilir.

Kurucusu Adrienne Barnes En İyi Alıcı Kişiliği, şu anda bu süreç üzerinde müşterisiyle birlikte çalışıyor. Ayakkabı perakendecisi için Kuru Ayakkabı“Bir müşteri özellikle bu ayakkabıları aramaya teşvik edildiğinde neler olduğunu gerçekten anlamaya çalışıyoruz.

“İnsanların bir satın alma yolculuğunda ne zaman bir sorunları olduğunun farkında olmaktan çözüm veya ürün farkındalığına geçtiklerini anlamaya çalışıyoruz?”

Ortopedik ayakkabı örneğini kullanan Adrienne, potansiyel müşterinin muhtemelen şöyle düşündüğünü söylüyor: “Ayaklarımın ağrıdığını biliyorum. Ayaklarımın acımasını engelleyecek bir şeye ihtiyacım var. Yapabileceğim şeyler nelerdir?” Bu noktada ayakkabılara, tabanlıklara, ameliyatlara veya kayropraktik bakımına bakmaya başlarlar. Bunu sosyal medyada da görebilirsiniz.”

“Markanızı takip eden kişilerin sosyal medya verilerini incelemek size onların yaşını, cinsiyetini, dillerini ve konumlarını sağlayabilir. Ayrıca kitlenizin ilgi alanlarını da belirleyebilirsiniz; bu, içerik stratejinizi, müşteri yolculuğunun her aşamasında hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde optimize etmenize yardımcı olabilir.”

— Shaunak Aminkurucu ortağı ve CEO’su SnackMagic

Ekip geri bildirimi toplayın

CMO ve ortak sahibi Stephen Light şöyle diyor: “Müşteri yolculuğu haritası, kuruluş çapında bir girişimdir çünkü müşteri, temelde işletmenin her parçasıyla etkileşimde bulunur.” Nolah Yatak.

“Haritalar, müşteriye deneyimi gerçekten sunanların girdileri olmadan olabilecekleri kadar etkili olmayacaktır.”

Bu noktada müşterilerden aldığınız verileri dahili ekip geri bildirimlerinizle birleştirin. Mevcut verilerinizi doğrulamak için aşağıdaki kişilere danışın:

 • Satış ekipleri
 • Paydaşlar
 • Müşteri destek temsilcileri
 • Sosyal medya yöneticileri

Muhtemelen, müşterilerinizle doğrudan konuşma deneyimine sahip olacaklar; bu, alıcı yolculuk haritanıza eklemeniz gereken değerli verilerdir.

Araştırmanızı doğrulayın

Bu süreç boyunca topladığınız tüm veriler %100 doğru değildir.

Adrienne Barnes, “Müşterilerinizle konuşmuyorsanız ve verilerinizde gördüğünüz şeyleri doğrulamıyorsanız, adımları yanlış yere atıyor veya doğru olmayan varsayımlarda bulunuyor olabilirsiniz” diyor.

“Yeni bir ürünü değiştirmeye veya satın almaya karar verdikleri anda gerçekten bir mikroskop yerleştiriyoruz. Bu, şunu belirlememe yardımcı oluyor: Sosyal medyada mıydı? Bir Facebook grubunda mıydı? Bir reklam? Röportajlar yoluyla sorup dijital istihbarat yoluyla doğrulamayı seviyorum.”

Adrienne’in dediği gibi:

“İnsanlar bana ‘Ürünü ilk kez Instagram’da bir reklam gördüğüm için duydum.’ diyor. Yaptığımız dönüşümler ve yaptıklarımız da dahil olmak üzere, bunu gerçekten yapıp yapmadığımızı görmek için analizlere ve dahili verilere bakabilirim. [value props] reklamın içinde konuşuyoruz.”

3. Müşteri temas noktalarını düzenleyin

Bu noktada ne yapacağınızı bildiğinizden daha fazla veriye sahipsiniz. Bu hem bir lütuf hem de bir lanettir.

Temas noktalarını farklı silolarda düzenleyerek verilerinizi anlamlandırmaya başlayın.

Bu kategorileri etiketlemek için “en iyi uygulama” yoktur, ancak müşteri yolculuğu haritanızı pazarlama hunisinde modellemek mantıklıdır.

Bir e-ticaret işletmesi için müşteri yolculuğu haritası oluşturmak amacıyla bunu uygulamaya koyalım. Örneğin, mavi ışığı engelleyen gözlük satın alan müşteriler her aşamada aşağıdaki temas noktalarına sahiptir:

Daha sonra, müşterinin yolculuğunun her aşamasında deneyimlediği düşünce ve duygulara bağlam ekleyeceksiniz. Bu içerir:

 • Sordukları sorular
 • Yaşadıkları acı noktaları
 • Almayı planladıkları eylemler

Daha sonra, Her noktayı doğru zamanda ele almak için site içeriği/kopyalama, mesajlaşma ve pazarlama stratejiniz dahil olmak üzere müşterinizle olan her etkileşiminizi hassaslaştırın. Her biri yaklaşımınızı kişiselleştirmek ve anlaşmayı tamamlamak için bir fırsattır.

Örneğin, mavi ışıklı gözlük satın alan kişilerin bu gözlüklerin işe yaradığına dair kanıt görmesi gerektiğini öğrenirsek (çünkü işe yaramayan çözümleri denemişlerdir), bunu e-ticaret sitenizde belirgin bir şekilde eklemek isteyeceksiniz:

 • Onaylar optometristlerden (sosyal kanıt)
 • Bilimsel çalışmalara yapılan atıflar mavi ışıklı gözlüklerin geçerliliğini kanıtlayan
 • Önceki müşterilerden örnek olay çalışmaları gözlükler yüzünden gözleri ağrımayı bırakan
Tavsiye Edilen:  Sohbet GPT'si Düştü mü?

Bunu da göz önünde bulundurun Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, değerlendirme veya karşılaştırma aşamaları gibi konuları ele almanın harika bir yolu olabilir yolculuğun.

Değerlendirme aşamasında müşterinin gözlükleri denemek istediğini fark edersek, belki de gözlük markanızın, müşterinin gözlüğün boyutuyla ilgili sorularını hafifletmeye yardımcı olmak için sitede sanal bir deneme etkileşimine yatırım yapması gerekebilir (bu bir şey) çevrimiçi mi yoksa mağazada mı karar vermek zor).

Warby Parker bu yaklaşımı şu şekilde benimsiyor: mobil uygulaması. Alışveriş yapanlar, hangisinin kendilerine uygun olduğunu görmek için gözlüklerini yüzlerinin canlı yayınına (tıpkı bir Snapchat filtresi gibi) yerleştirebilirler.

Son olarak, müşteriler karar aşamasına ulaştıklarında, “siparişi onayla”ya basmadan önce son bir güven oyu almaları gerekir.

Örneğin, pahalı bir mavi ışık engelleyici gözlüğün üstesinden gelmekte zorlanıyorlarsa:

 • Bir tanıtım yapın evde ücretsiz deneme veya risksiz sipariş
 • Çapraz satış daha düşük fiyatlı ürünler
 • Raf ömrünü göster gözlükleriniz (yani iki yılda bir 299 dolarlık bir gözlük, yılda 199 dolarlık bir gözlüğü değiştirmekten daha ucuzdur)

#cta-visual-pb#Müşterilerle bulundukları yerde buluşan, yüksek dönüşüm sağlayan bir alışveriş deneyimi yaratınMükemmel mağazanız, onu oluşturmanızı bekliyor. Bugün Shogun ile inşa etmeye başlayın

4. Sürtüşme noktalarını belirleyin

Müşteri yolculuk haritasının amacı, hedef müşterinizin ürününüzü satın almadan önce sahip olduğu düşünce ve duyguları ortaya çıkarmaktır.

Ancak herkes dönüşüm hunisinin tamamını geçemez. Müşteriler, bazıları sizin kontrolünüz dışında olan çeşitli nedenlerden dolayı satın alma yolculuğundan çıkarlar; diğerlerini engelleme gücüne sahipsiniz.

Müşterilerin markanızla etkileşimi bıraktığı noktaları ortaya çıkarmak için Google Analytics’in Alışveriş Davranışı Analizi raporu da dahil olmak üzere daha önce toplanan verileri kullanın. Bu olabilir:

 • Cihazları değiştirdikleri zaman
 • Web sitenizden çıktıklarında
 • Belirli bir içerik parçasını okuduklarında

Müşterilerin nereye gittiklerini belirledikten sonra sitenizde ve pazarlama malzemelerinizde düzeltmeler yapabilirsiniz!

5. Haritanızın dönüşüm oranını artırın

Müşteri yolculuğunuzdaki boşlukları mı buldunuz? Daha sonra sızıntıları giderin ve dönüşüm oranınızı artırın.

Kendinizi müşterinin yerine koyduğunuzda, müşterileri ana sayfadan ürünlere, satın alma işlemlerine ve satın alma sonrası akışlara mümkün olduğunca az sürtünmeyle çekeceksiniz.

Örneğin, değerlendirme aşamasındaki bir tüketici, cihaz değiştirdiği ve görüntülediği sitenin adını hatırlayamadığı için satın alma yolculuğundan çıkar. Olası çözüm, web sitenizin ziyaretçilerini SMS veya e-postayla pazarlamayı seçmeye teşvik eden bir pop-up yöntemi olabilir (böylece ayrılma kalıcı olmaz!).

Benzer şekilde, müşterilerin sorunlarına bir çözüm bulamadıkları için satın alma yolculuğundan çekildiklerini görebilirsiniz. Bu durumda müşterinin bakış açısını anlayın ve:

 • A/B testlerini çalıştırın en fazla ayrılma sayısına sahip site sayfalarında Yeni öğrendiklerinize göre dönüşüm sağlamak için bu içeriğe nelerin eklenmesi gerektiğine dair hipotezlerinizi test etmek.
 • Müşterinin motivasyonuna göre daha iyi konumlandırılmış farklı öğelerin çapraz satışını yapın müşteri yolculuğu haritası araştırmanızla keşfettiniz
 • Vitrin sosyal kanıt ziyaretçinizin yaşadığı aynı sorunu yaşayan müşterilerden

E-ticaret web siteniz müşteri odaklı mı?

Daha önce ele aldığımız gibi, en basit haliyle bir müşteri yolculuğu haritası, alışveriş yapan kişinin çevrimiçi ürün satın alırken temas noktalarını gösterir ve hatta bunu satın alma sonrasına bile taşıyabilirsiniz.

Bu temas noktalarını düzenlemek için elimizden gelenin en iyisini yapsak da, e-ticaret müşteri yolculuk haritanızın hiçbir zaman tamamen doğru olmayabileceğini unutmayın; bunda bir sorun yok! Adrienne Barnes’ın dediği gibi, “Müşteri yolculuğu haritasını doğrusal bir süreç olarak düşünmeyi seviyoruz, ancak gerçekte oldukça karmaşık ve karmaşıktır.

“Müşterinin her zaman sizin basitleştirilmiş alıcı yolculuğu fikrinizi takip etmeyeceğinin bilincinde olun. Ürününüzü satın almanın çok küçük bir parça olduğu koca bir hayatları var.

Genel olarak, müşterilerinizin e-ticaret markanız için sahip olduğu temas noktalarını ortaya çıkarmaya çalışın ve müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu mesajları hazırlayın. Ürünlerinizi doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişilere konumlandıracaksınız; bu, satış için kazandıran bir formüldür.

#cta-visual-fe#Müşterilerle bulundukları yerde buluşan, yüksek dönüşüm sağlayan bir alışveriş deneyimi yaratınMükemmel mağazanız, onu oluşturmanızı bekliyor. Bugün Shogun ile inşa etmeye başlayın