Çevrimiçi Topluluk Katılımını Artıracak 4 Strateji

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çevrimiçi Topluluk Katılımını Artıracak 4 Strateji

Pazarlamacılar olarak şu soruyu sormak için hiç durmadan büyüme ölçümleri arasında kaybolmak kolaydır: “Topluluğum gerçekten nişanlı?”

Topluluğun büyümesi ve topluluk katılımı iki farklı şeydir. Algoritmalar, üyelerin kendilerini tanıtmaları ve zaman ayırmaları bir topluluğun büyümesine neden olabilir; ancak bu, üyelerin etkileşimde olduğu anlamına gelmez. Bu arada, görünüşte etkileyici olmayan bir büyümeye sahip, birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk, üye tabanını eğiten, ilham veren ve heyecanlandıran gerçek konuşmaları tetikleyebilir.

Christina Pashialis, ContentUK topluluğunu yalnızca yedi üyeyle kurdu. Bir yıl sonra, Christina’nın topluluk katılımı onun ContentUK’tan para kazanmasına ve sonunda tam zamanlı işinden ayrılmasına olanak tanıdı. Büyüme Makinesi Pazarlama podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde Christina, topluluk katılımını teşvik etmek ve üyeleri arasında gerçek bağlantıları güçlendirmek için stratejiler paylaştı. Bunları teker teker ele alacağız.

1. Platform Seçimi: Üyelerle Bulundukları Yerde Tanışın

Bir topluluğa başladığınızda ilk kararlardan biri; değilse the ilki onu nerede inşa edeceğidir. Facebook grupları, Discord, Circle ve Teachable’da çevrimiçi topluluklar mevcut ve bu da ilk tercihin daraltılmasını zorlaştırıyor.

Bizim tavsiyemiz? Üyelerinizle bulundukları yerde tanışın. Halihazırda nerede takılıyorlar (hem çevrimiçi hem de şahsen)? Hangi kanalları biliyorlar?

İçerik pazarlamacılarını bir araya toplamak için Christina herkesin bağ kurabileceği bir kanal seçti: içki. Yerel bir barda sıradan bir buluşma ayarladı, saati, tarihi ve diğer ayrıntıları Twitter üzerinden paylaşarak takipçi topladı.

Sanal formata geçme zamanı geldiğinde Slack’i seçti; çünkü kendisi de içerik pazarlamacısı olan Christina burada takılmıştı. Christina bugüne kadar diğer pazarlamacılar ve solo girişimcilerle iletişim kurmak, onlardan bir şeyler öğrenmek ve işbirliği yapmak için dört topluluğa ve 20’den fazla Slack grubuna katıldı. “İnsanlarınızın” çevrimiçi ortamda nerede bulunduğunu öğrenin ve topluluğunuzu oluşturmak için bu platformu seçin.

Tavsiye Edilen:  2023'te Tavus Kuşu Öğrenci İndirimi Var mı?

Büyüme Makinesi topluluğumuzda Pazarlama Müdürümüz Amanda Natividad, podcast konuklarını Twitter ve Slack aracılığıyla buluyor çünkü burası diğer içerik pazarlamacıların platformlarını oluşturduğu yer. Potansiyel konukları Twitter listelerinde düzenliyor, birçok Slack topluluğunda aktif ve hatta pazarlamada yer alıyor. Dosyaları Kaydır topluluk (önceki bir podcast konuğu olan Corey Haines’e aittir).

2. İçerik Paylaşmak: Konuşmalarınızı Yeniden Düşünün

İçeriği nasıl yayınlayıp dağıtacağınıza karar verirken topluluğunuz için hangi kanalların en yararlı olacağını yeniden düşünün. Bu topluluk üyeleri yeni bilgileri en iyi şekilde nasıl özümserler? Sabah işe gidip gelirken kulaklık takılıp dinlenen bir grup mu? Eğer öyleyse, web semineri kayıtları veya podcast’ler gibi bir ses dosyası en iyisi olabilir. Öğrenmeyi mi tercih ediyorlar? yapmak? O zaman belki de etkileşimli bir atölye çalışması düzenlemeli veya kontrol listeleri ve çalışma sayfaları gibi indirilebilir ücretsiz şeyler sunmalısınız.

Christina, sunum yapanların topluluktan gelen soruları cevaplayabilmesi nedeniyle topluluk katılımının çoğunu web seminerleri aracılığıyla sağladığını hissetti. Web seminerlerine ev sahipliği yapmak ikili bir amaca hizmet ediyordu: Yalnızca topluluğun katılımını artırmakla kalmadı, aynı zamanda içeriği kolayca yeniden kullanmasını da sağladı. Her web seminerinde sık sorulan sorular hakkında notlar aldı, ardından içeriği sosyal medya parçacıklarında ve yalnızca üyelere özel bir alanda yayınladı.

İçeriği birden fazla kanal üzerinden yayınlamanın hedef kitlenize hizmet etmenin en iyi yolu olduğunu görebilirsiniz. Ahrefs’de içerikleri şu şekilde paylaşıyoruz: sosyal medya, blog gönderileri, podcast’imiz ve ücretsiz e-posta kurslarımız. Son zamanlarda podcast’imizde blog yazılarını mini bölümler halinde yüksek sesle okumaya bile başladık. Çoğu içerik pazarlamacısının okumayı sevdiğini anlasak da, yoğun işlerin oturup 1.200 kelimeyi taramayı zorlaştırabileceğini de biliyoruz. Sesli bir sürüm oluşturmak, topluluğumuzun bilgiyi özümsemesini (ve dinlerken birden fazla görevi yerine getirmesini) kolaylaştırır.

Tavsiye Edilen:  Tam Hizmet Pazarlama Ajansı İşletmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

3. Bire Bir Bağlantılar: Ölçeklenmeyen Şeyler Yapın

İşte unutulması çok kolay olan bir ders: Üye sayısı topluluk katılımı anlamına gelmez.

Bir topluluk oluştururken kişisel bağlantılardan ziyade üye tabanınızın tamamen büyümesine odaklanmak kolaydır. Bir topluluk lideri olarak, topluluğunuzu özel kılan bu benzersiz, kişisel bağlantılardan çok fazla uzaklaşmamak size kalmıştır.

Christina yedi üyeli bar gezmeye başladığında tüm topluluğuyla ilk isimle anılmak kolaydı. ContentUK büyüdükçe Christina’nın yeni üyelerle 1’e 1 görüşme yapması zaman alacaktı. Bugün, tüm ContentUK üyelerinin geçmişlerini ve ilgi alanlarını belirten bir Airtable sayfası tutuyor. Slack kanalında sohbetler ortaya çıktıkça, yüksek kaliteli bir sohbet sağlamak için ilgili kişileri etiketliyor, bu da sonuçta etkileşimi artırıyor ve kapsayıcılığı teşvik ediyor.

Topluluğunuzu büyüttükçe üyelerin katılımını sürdürmek için ek kaynaklara yatırım yapmanız gerekebilir. Topluluk moderatörleri (hem ücretli hem de gönüllü), sohbetlerin teşvik edilmesine ve gerçek bağlantıların kurulmasına yardımcı olabilir. Bu bire bir çabalar pahalı ve zaman alıcı görünse de, özgün bir topluluk tabanı oluşturmak buna değer.

Ahrefs olarak müşterilerimizi her zaman aşağıdaki sorulara yanıt vermeye teşvik ederiz: her bir yorum — hem sosyal medyada hem de blog paylaşımlarından sonra. Bireysel soruları ve yorumları yanıtlamak, sizin de hedef kitleniz kadar ilgili olduğunuzu kanıtlar (artı tek bir yanıtın ne zaman tüm topluluğa fayda sağlayacağını asla bilemezsiniz).

4. Başarıyı Takip Etmek: Analitiklere Göz Atın

İçgüdüler veri değildir ve asla bir tahmine dayanarak karar vermemelisiniz.

Topluluk katılımını daha iyi anlamak için ölçümlerinizi analiz edin. Sahip olduğunuz üye sayısının çokluğu her zaman etkileşim anlamına gelmez. Bunun yerine aşağıdaki soruları sorarak topluluk katılımını takip edin:

  • Her üyenin ortalama ömrü nedir? Haftalarca, aylarca veya yıllarca orada mı kalacaklar?
  • Üyelerle kaç tane tekrarlanan etkileşiminiz var? Bir web seminerine katılıp bir daha geri mi dönmüyorlar, yoksa gelecekteki etkinlikler için mi geri geliyorlar?
  • Her yoruma kaç yanıt geliyor? Ortalama bir üye bir hafta veya ay boyunca kaç yorum yapıyor?
  • Kayıp oranınız nedir? İnsanların topluluğunuzdan neden ayrıldığını biliyor musunuz?
Tavsiye Edilen:  Kullanıcı Rolleri ve İzin Sistemi Tasarlamak İçin En İyi Uygulama

Başarıyı nasıl takip edeceğiniz, topluluğunuzun nasıl (ve nerede) kurulduğuna bağlı olacaktır. Etkileşimi takip etmek zor olsa da Ahrefs müşterilerinin Google Analytics ile başlamalarını öneririz.

Bir müşteri yeni bir içerik stratejisi yayınladıktan sonra yalnızca aylık ziyaret sayısına değil, aynı zamanda uzunluk bu ziyaretlerden. Ziyaretçiler her web sayfasında 4-5 dakika harcıyorlarsa, içerikle ilgilendiklerini biliyoruz (muhtemelen baştan sona tek bir blog yazısını okuyorlar). Ayrıca her ziyaretçinin siteden çıkmadan önce kaç sayfaya göz attığını da görüyoruz. Siteden ayrılmadan önce birkaç blog yazısı ilgilerini çektiyse, bazı makalelerin ilgilerini çektiğini biliyoruz.

Markanızın Topluluk Oluşturmasının Doğru Zamanı mı?

Christina’dan öğrendiğimiz bir şey varsa o da şudur: Üye tabanınızın büyüklüğü etkileşim anlamına gelmez. 5-7 kişilik küçük bir grup bile bir araya gelerek birbirlerinden öğrenebilir ve yeni ilişkiler kurabilir. Aslında Christina, hizmetiniz, teklifiniz veya ilgi alanlarınız ne kadar niş olursa, bir topluluk oluşturmanın o kadar değerli olacağını savunur.

Salt büyüme adına asla 1:1 bağlantıları feda edemezsiniz. Eğer bizimle bağlantı kurmak isterseniz bizi her zaman Twitter’da bulabilirsiniz: @growthmachine__ veya üzerinde LinkedIn.