ChatGPT ve Bing AI, Ücretli Arama Ağı Reklamcılığını Nasıl Etkileyecek?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:ChatGPT ve Bing AI, Ücretli Arama Ağı Reklamcılığını Nasıl Etkileyecek?

Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretli arama reklamcılığına yapılan harcamanın 2023’te ilk kez 100 milyar doları geçmesi bekleniyor (kaynak). Bu artışın ortasında Google ve Bing, internetten bilgi bulma ve işleme şeklimizi değiştirmesi beklenen yapay zeka ürünlerini duyurdu.

Ücretli arama reklamcılığı şu anda nasıl çalışıyor?

Şu anda arama motorlarındaki reklamverenler için süreç basittir. Reklamverenler basit metin reklamlar oluşturur ve sonuçlar sayfasında kullanıcıların tıklaması için bir seçenek olarak görünürler. Reklamveren, bir kullanıcı reklamını her tıkladığında arama motoruna ödeme yapar. Bu süreci ve reklamverenin ücretli arama kampanyasını optimize etmek için değiştirebileceği ayarları etkileyen çok daha fazla faktör olsa da, değer teklifi basittir. Arama motoruna ödeme yapın ve reklamınız arama motoru sonuç sayfasında diğer tüm sonuçların yanında yer alacaktır.

ChatGPT ve Bard nedir?

Bing AI ve Google Bard, kullanıcılara sahip olabilecekleri tüm soruların yanıtlarını sağlayan konuşma tabanlı AI araçlarıdır. Kullanıcı, bu araçlarla bir arama motoruna benzer şekilde etkileşim kurabilir, ancak sonuçlar büyük ölçüde farklılık gösterir. Bir arama motoru, cevabın bulunabileceği bağlantıların bir listesini sunarken, AI araçları soruyu işler ve cevabı sağlar.

Arama motorları, kullanıcıya mümkün olan en iyi sonucu sağlamaya çalışan algoritmalar tarafından desteklenmektedir. Zaman içinde, arama motorları gelişti ve bazen bağlantı listesinin üzerinde çok temel soruların yanıtlarını sağladı. Bunlara denir Öne Çıkan Parçacıklar Google’da . Bu parçacıkların amacı, kullanıcıya aradıkları yanıtı olabildiğince çabuk vermektir. Yalnızca kesin bir yanıtı olan temel sorular bu şekilde yanıtlanır. Bard, Google’ın yanıtları mümkün olan en kısa sürede sağlamaya yönelik bir sonraki adımıdır.

AI arama araçlarının diğer önemli yararı, etkileşimli olmaları ve basit bilgilerden daha fazlasını sağlayabilmeleridir. Onlara takip soruları sorabilir veya cevaplarının belirli bir kısmı hakkında bir soru sorabilirsiniz. Örneğin, Bard’a Chapel Hill, NC’de yemek yenebilecek en iyi yerin neresi olduğunu sordum.

Tavsiye Edilen:  Web Tasarımında Görsel Hiyerarşi: Kullanıcıların Dikkatine Nasıl Yön Verilir?

Bard, her birinin kısa bir açıklamasını içeren 10 restoranın bir listesiyle yanıt verdi. Bu, mevcut SERP’den tamamen farklı değildir, ancak şu anda olduğu gibi herhangi bir yere bağlantı yoktur. Ancak, Bard’da kullanıcı etkileşime devam edebilir. Kullanıcı, yerlerden biri hakkında bir soru sorabilir veya hatta listeyi aracın en üst seçeneğine indirmesini isteyebilir.

Bu noktada, Bard’ın sonuçlarında hiçbir bağlantı yoktur. Bing AI’da aynı soru sorulduğunda, çok daha kısa bir yanıtla birlikte bir Tripadvisor restoran listesine bağlantı sağladı:

Her iki senaryoda da, bu araçların arama motorlarıyla daha fazla entegrasyonunun ücretli arama reklamcılığını büyük ölçüde etkileyeceği açıktır.

Sektördeki değişimi anlamaya ve buna hazırlanmaya çalışırken, programların kendisinden daha iyi kim sorabilir? Her iki modele de “Bing AI ve Google Bard ücretli arama reklamcılığını nasıl değiştirecek?” diye sorduk.

Bing AI, “Microsoft, reklam ajanslarıyla yenilenen Bing arama motorundan nasıl para kazanmayı planladığını tartışmaya başladı” şeklinde kısa bir paragrafla yanıt verdi ve bir bağlantı sağladı. Reuters makalesi değişiklikleri tartışıyor.

Bard çok daha ayrıntılı bir cevap verdi. Bu paragrafla başlar:

Bu araçların kısa bir yanıt ve daha fazla bilgi için bir bağlantı veya bir paragraf açıklaması sağlayıp sağlamadığı, ücretli reklamcılığın şu anda olduğu kadar kolay bir şekilde nasıl entegre edileceğini görmek zor. Bir arama motorunun, yanlarında 10 organik sonuç daha varken, bir arama motoru sonuç sayfasında 2-3 reklam göstermesi kolaydır. Bir AI aracı yalnızca birkaç seçenek veya yalnızca bir bağlantı sağlıyorsa entegre edilmesi daha zor olacaktır.

Microsoft ve Bing, reklamları hizmetlerine nasıl entegre etmeyi planlıyor?

Bing AI’da var çoktan başladı sonuçlarından bazılarına bağlantıları entegre etmek. Bazen, yanıtlara reklamlar eklenir.

Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlamamı Nasıl Organize Ederim?

Şimdiye kadar, Bard’ın üzerinde herhangi bir reklam yok. Bir düşünce deneyi, Bard’ın kendisine, reklamcılığın platformda nasıl çalışabileceğini soruyor:

Bana göre, Bing AI örneğinde gösterilen reklam, hem Bing AI hem de Bard’daki reklamlar için en yaygın biçim olabilir. Bu, bu arama motorlarının her ikisindeki mevcut ücretli arama reklamlarına benzer şekilde çalışma potansiyeline sahiptir. Yine de, Bing’de ücretli reklamcılık için birincil seçenek buysa, ücretli arama ağı reklamlarının performansı önemli ölçüde değişebilir. Yukarıdaki örnekte, kullanıcı aradığı yanıtı zaten bulmuştur. Yalnızca yanıt hakkında daha fazla bilgi edinmek isterlerse reklama tıklarlar. Bu, tıklama oranlarını önemli ölçüde azaltacaktır. Ancak, yalnızca basit yanıtlar arayan daha az kullanıcıyla bu, dönüşüm oranlarını artırabilir.

Bard’ın yukarıda önerdiği gibi, bu AI araçlarında yaygın olarak kullanılan başka bir reklam biçimi, görüntülü reklamlar olabilir. Bu reklamlar sonuçlara sorunsuz bir şekilde dahil edilirse, mevcut Google veya Bing görüntülü reklam kampanyalarından daha yüksek performans görebiliriz. Araçlar günümüzde çalıştığı için cevaplar metin blokları olarak verilmektedir. Görüntülü reklamlar öne çıkabilir ve bu ortamda önemli bir değer sağlayabilir.

Reklamverenler bu değişiklikler hakkında ne yapmalıdır?

Her iki araç da piyasaya sürüldüklerinden beri ciddi sorunlar yaşadı. Temel yeteneklerinden biri, kullanıcıya hızlı ve basit bir yanıt sağlamaktır. Ancak bu kavram, kullanıcının aldığı cevaba güvenmesine bağlıdır. Bu noktada, bu araçlar yeterince akıllı değildir. Şimdiye kadar bu programlardan, Google’ın piyasa değerlemesini 1,5 milyar dolar düşüren hata da dahil olmak üzere birçok hata rapor edildi. 120 milyar doların üzerinde.

Bing AI ve Google Bard geliştikçe, giderek daha fazla kullanıcı bunları internette bilgi bulmak için gidecekleri yer olarak kullanmaya başlayacak. Reklamverenler bu geçişi yakından izlemeli ve bu platformların eninde sonunda kullanıma sunacağı reklamcılık seçenekleri konusunda güncel bilgilere sahip olmalıdır. Reklamcılık yöntemleri devrim niteliğindeki platformlarla iyi bir şekilde entegre edilirse, bu araçlar yakın gelecekte reklamverenler için büyük varlıklar olabilir.