CMS Pazar Payı: En önemli trendler ve kullanım istatistikleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: CMS Pazar Payı: En önemli trendler ve kullanım istatistikleri

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Kurumsal düzeyde içerik veya web içeriği oluşturmak, değiştirmek ve yönetmek için bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanılır. Basitleştirmek için, CMS platformları web siteleri oluşturmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olabilir. CMS platformlarının popülaritesi yıl içinde büyük ölçüde arttı (kesin istatistikler için okumaya devam edin).

Giderek daha fazla kodlayıcı, geliştirici ve web sitesi sahibi, açık kaynaklı veya tescilli CMS platformlarını tercih ediyor. Tıpkı kodsuz gibi DIY uygulama oluşturucu araçlarıCMS platformları da popülerlik kazanıyor ve bir web sitesi oluşturmak, çevrimiçi bir mağaza işletmek vb. isteyenler için başvurulacak çözüm haline geliyor.

CMS platformlarının pazar payı ve genel varlığı ve etkisi ile ilgili bazı önemli istatistikleri ve gerçekleri keşfedelim. Sonuna kadar okuyun ve CMS platformlarının pazar hakimiyeti ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını alın.

CMS Pazar Payı: Genel Bakış

CMS platformları, birinci sınıf web siteleri oluşturmanıza ve sürdürmenize ve hatta en gelişmiş işlevleri kolaylıkla eklemenize olanak sağlayabilir. Bu, İçerik Yönetimi Yazılımını kodlayıcılar, geliştiriciler ve hatta teknoloji konusunda bilgili olmayan kişiler arasında son derece popüler hale getirir.

Bazı gerçekleri ve sayıları gözden geçirelim ve web’deki CMS platformlarının genel tutuşunu anlayalım.

CMS’li ve CMS’siz web sitelerinin pazar payı

2011’de web sitelerinin yüzde 24’ünden azı CMS kullanıyordu. Şimdi 2022 yılında, bir CMS platformunu seçen web sitelerinin yaklaşık %67’si var.

Şimdi, bunu yazarken, İnternet Canlı İstatistikleri sayaç, yaklaşık 1.965.460.000 (yaklaşık 1,9 milyar) web sitesi sayısını gösterir. Bu, yaklaşık 1,2 milyar web sitesinin zaten bir CMS kullandığı anlamına gelir.

Bu değişiklik bir günde olmadı. Aslında, CMS kullanım eğilimleri CMS’siz web sitelerinin sayısının her yıl yaklaşık %2 ila 5 oranında azaldığını ve bu nedenle CMS platformlarının kullanımında kademeli ve istikrarlı bir artış gösterdiğini göstermektedir. Son on yıldan beri CMS kullanmayan web sitelerinin verileri aşağıdaki gibidir:

Açıkça görüldüğü gibi, giderek daha fazla web sitesi bir CMS platformu kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu eğilim, İçerik Yönetim Yazılımının dünya çapında popülerliğini ve kullanışlılığını vurgulayarak devam ediyor.

CMS’siz ve WordPress’li web sitelerinin pazar payı

WordPress, en büyük pazar payına sahip en popüler CMS platformudur. Aslında, bir CMS üzerinde çalışan çok sayıda web sitesi aslında WordPress tarafından desteklenmektedir. Daha kesin olmak gerekirse, WordPress, internetteki tüm web sitelerinin %43’üne ve CMS kullanan web sitelerinin %65,2’sine güç veriyor.

Tavsiye Edilen:  Çarpıcı Sonuçlar Sağlayan Influencer Sosyal Yardımını Nasıl Gerçekleştirirsiniz?

CMS’siz web sitelerinin sayısı azalmaya ve insanlar CMS platformlarının seçeneklerini keşfetmeye başladıkça, çoğunun WordPress’e yöneldiğini söylemek abartılı olmayabilir.

Aşağıdaki grafiği incelerseniz, son on yılda CMS’siz web sitelerinin sayısının sürekli azaldığını, WordPress CMS kullanan web sitelerinin sayısının ise sürekli azaldığını görebilirsiniz.

CMS endüstrisinde Shopify, Wix, Squarespace, vb. gibi birkaç başka oyuncu olsa da, pazar üzerinde benzersiz bir hakimiyete ve paya sahip olduğu için WordPress’i ayrı ayrı incelemek mantıklıdır.

Tartışmalı bir şekilde, CMS platformlarının geri kalanının ikinci konum için rekabet ettiği, WordPress’in ise zirvede rakipsiz olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, küçük bir paya sahip olmalarına rağmen, diğer platformların çoğu iyi bir müşteri kitlesi kazanmış ve kendi yöntemleriyle popülerdir.

Açık kaynaklı CMS ve tescilli CMS pazar payı karşılaştırması

Adından da anlaşılacağı gibi, açık kaynaklı bir CMS platformunun herkese açık ve herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilen bir kodu vardır. Bu elbette lisans tipine ve diğer nüanslara bağlıdır, ancak kod esasen kullanıma ve değişikliklere açıktır.

Diğer geliştiriciler ve programcılar genellikle bu tür platformların koduna katkıda bulunur ve büyümesine ve genişlemesine yardımcı olur. Açık kaynaklı CMS platformlarının bazı örnekleri arasında WordPress, Drupal, Joomla vb.

Öte yandan, tescilli CMS, onu oluşturan bir kuruluşun, grubun veya bireyin yasal mülkiyeti olarak kalan bir yazılımdır. Bu tür platformların kaynak kodu herkese açık değildir ve yalnızca özel lisans anahtarına sahip bazı alıcılar buna erişebilir. Buna Adobe Experience Manager, Sitecore, Episerver vb. örnekler dahildir.

Pazar payları söz konusu olduğunda, Açık kaynaklı platformlar, popülerlik ve kullanım açısından tescilli CMS platformlarını gölgede bırakır.

Yukarıda okuduğumuz gibi, WordPress pazarın büyük bir bölümünü kaplıyor ve popülaritesi sürekli artıyor. Bu, tescilli CMS’ye kıyasla daha fazla insanın açık kaynaklı CMS platformlarını tercih ettiğini göstermeye devam ediyor.

CMS Pazar Payı: Önemli istatistikler ve gerçekler

Artık genel olarak CMS pazarını anladığınıza göre, bizimle bazı rakamları hesaplayabilirsiniz. Bu bölümde bazı gerçekleri ve istatistikleri bir bakışta gözden geçireceğiz ve CMS endüstrisi hakkında istatistiksel bir fikir edineceğiz.

  • Google, “CMS” arama sorgusu için yaklaşık altı yüz elli beş milyon sonuç verir.
  • Dünyadaki tüm web sitelerinin dışında, %67 bir CMS kullanıyor.
  • 2012 yılında daha az %30 web siteleri bir CMS platformu kullanıyordu.
  • WordPress, CMS pazarını şu şekilde yönetir: %64,2 CMS ile web siteleri arasında paylaşın. Dünyanın en popüler CMS platformudur.
  • Shopify, ikinci en popüler CMS platformudur. payı vardır %6,3 Bu, en iyi yarışmacı WordPress’ten çok daha az.
  • CMS pazarında Wix üçüncü, Squarespace ise dördüncü sırayı elinde bulunduruyor. %3,4 ve sırasıyla% 3 hisse.
  • Açık kaynaklı CMS platformları, zamanla kapalı kaynaklara göre daha popüler hale geldi. Etrafında %77 2017’de tüm CMS web sitelerinin tamamı açık kaynaklıydı.
  • 2020’de ilk 10 İçerik Yönetimi Yazılımı yaklaşık olarak %89,7 küresel CMS pazarının
  • 2025 yılında, küresel içerik yönetimi yazılım uygulama pazarının USD’ye ulaşması bekleniyor. 45 milyar. Bu, 2019 yılında yaklaşık 42,5 milyar ABD doları değerindeydi.
  • tarafından yapılan tahminlere göre DevletçiCMS platformlarının küresel ekonomik değeri muhtemelen bu yıl (2022) 44 milyon ABD Dolarını aşacaktır.
Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Kampanyaları İçin İzlenecek Önemli TPG'ler

Bunlar, size CMS pazar payı hakkında genel bir bakış sunan önemli istatistiklerden bazılarıydı. Bizi izlemeye devam edin ve en iyi CMS platformlarının pazar payı ve dağıtımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

En iyi CMS platformlarının pazar payı dağılımı

kombine liste Açık ve kapalı kaynaklı CMS platformlarının kullanımı oldukça uzundur. Sektörde onlarca oyuncu var ve hepsini bir arada keşfetmeniz mümkün değil. Bu nedenle, CMS pazar payının çoğuna hakim olan en popüler olanları seçtik.

Listeden çıkarılanlar, mevcut CMS pazarında %1’den az paya sahip olanlardır. Öyleyse, en güçlü CMS platformlarıyla ilgili bazı istatistikleri inceleyelim ve CMS endüstrisindeki dağıtımlarını ve paylarını anlayalım.

wordpress

Yüzde olarak genel pazar payı: %43

Yüzde olarak CMS pazar payı: 64,2

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 36.208.331

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %29,32

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %30,2

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %29,5

Önerilen Okuma: En son WordPress pazar payı verileri ve istatistikleri

Shopify

Yüzde olarak genel pazar payı: %4,2

Yüzde olarak CMS pazar payı: %6,3

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 3.947.260

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %2,04

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %2,55

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %4

Önerilen Okuma: Bilmeniz gereken Shopify pazar payı istatistikleri ve gerçekleri

Wix

Yüzde olarak genel pazar payı: %2,3

Yüzde olarak CMS pazar payı: %3,4

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 8.025.506

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %0,47

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %0,66

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %0,79

Kare boşluk

Yüzde olarak genel pazar payı: %2

Yüzde olarak CMS pazar payı: %3

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 2.940.189

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %0,72

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %1,42

Tavsiye Edilen:  Chat GPT CEO'su: Sam Altman'ın Liderliğini Keşfetmek

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %3,21

Joomla

Yüzde olarak genel pazar payı: %1,6

Yüzde olarak CMS pazar payı: %2,5

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 1.410.970

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %1,41

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %2,17

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %2,14

Drupal

Yüzde olarak genel pazar payı: %1,2

Yüzde olarak CMS pazar payı: %1,8

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 578.566

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %2,95

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: %6,91

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %10,65

Adobe Sistemleri

Yüzde olarak genel pazar payı: %1,1

Yüzde olarak CMS pazar payı: %1,6

Dünya çapında canlı web sitesi sayısı: 39.657

Trafiğe göre İlk 1 milyon site arasındaki yüzdelik pay: %0,41

Trafiğe göre ilk 100 bin site içindeki yüzdelik pay: 1,41

Trafiğe göre ilk 10 bin site içindeki yüzdelik pay: %3,61

Bunlar, 2022 yılı için en iyi yedi CMS platformu ve bu platformlarla ilgili kritik istatistiklerdi. WordPress tek başına pazarın büyük bir payına (yarısından fazlasına) sahipken, diğerleri de iyi bir tüketici tabanına sahiptir. Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, zaman diliminde büyüme veya düşüş olduğu anlaşılabilir.

Yukarıda önerilen diğer bloglarımızı da keşfedebilir ve en iyi CMS platformlarının pazar payını ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Tamamlanıyor!

İlginizi mi çekti? Araştırmamızı yaparken ve bu istatistikleri derlerken öyleydik. Görüldüğü üzere CMS platformlarının popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Minimum çabayla bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress veya Shopify gibi bir CMS kullanmanız da önerilir.

Ayrıca platformumuzdaki diğer blogları keşfedebilir ve en iyi CMS platformlarının pazar payı, WordPress web sitesi oluşturma ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. WordPress uygulama geliştirmekodsuz uygulama geliştirme ve pazarlama ve çok daha fazlası.

Seçtiğiniz bir konuda yazmamızı istiyorsanız, yorumlarda bize bildirin. Hazır başlamışken, AppMySite’ın uygulama oluşturucusunu ücretsiz olarak keşfedebilir ve kolay, ekonomik ve hızlı olan yepyeni bir uygulama geliştirme teknolojisini deneyimleyebilirsiniz.